WERELDBEELD PRIKACTIES EN SPANNINGEN Niemeyer’s Tabakologisch Museum G.DE JOHG AAN ALLE LEZERS VAN BOLSWARDS NIEUWSBLAD I SHOW Waarheen Portugal hoe met Israël en roto I van de week STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wyrnbritseradeel AUTOMOBIELBEDRIJF S 1975 VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1975 Bolswards Nieuwsblad He JAARGANG No. 62 Advertentieprijs 30 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Zwarte Paus Oog om oog? Pal staan de Tenslotte Preventief Vrede Nog een grensconflict? TENTOONSTELLING IN SCHEEPVAARTMUSEUM Israël Uitgevers en redactie. I I man ken, Het is begrijpelijk dat Israël zijn troe ven, de bezette gebieden, niet prijs geeft Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 te te te 21 Zis, ral, •gel- gus- i de het ge- uur, |itg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Idministratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) als Ier te 'ke la- jr. per sing ten ants Ge- ’75 x>st 'in en ten vonden bij deze yaktie de dood terwijl meer dan 30 gewond raakten, onder wie vele kinderen, aldus een in Beiroet uit gegeven communiqué. ningssteekspel in zicht blijkt. En dankzij akties van Soares’ socialisten haalt de door de communisten sterk beïnvloede I opperste Van der Kooi schilderde „Vadergeluk” in 1816. Vader zit aan tafel te roken uit een kort gouds pijpje, met naast zich op tafel een bruine test, een kan van grijs steengoed met tinnen deksel en een glas. De zoon komt binnen met in zijn linkerhand een houten schoolbord’, waarin zijn schriften en schoolboeken geborgen worden, en in zijn rechterhand de zojuist verworven Eere-prijs, die hem als beste leerling van de klas gegeven is. Het feit dat Bolswards Nieuwsblad een ander uiterlijk heeft gekregen omdat het nu in offset wordt gedrukt, wordt alge meen zeer gewaardeerd. Zeker, er zijn nog verbeteringen mogelijk en nodig. Maar het is niet zo.eenvoudig om het gehele bedrijf van de ene dag op de andere technisch om te turnen. Wij vertrouwen echter zo spoedig mogelijk geheel „ingespeeld” te zijn. Na het experiment van enkele weken met een extra editie op woensdag gaan wij nu weer normaal tweemaal per week ver schijnen. Het is ons echter duidelijk geworden dat met het oog op „donderdag-marktdag” de verschijning op woensdag i.p.v. dinsdag de voorkeur heeft van niet alleen de adverteerders, maar ook van vele lezers. Daarom hebben wij besloten om m.i.v. de volgende week woensdags en vrijdags te verschijnen, met een ruime extra verspreiding op woensdag. Het dinsdagnummer komt dus voortaan op woensdag, niet al leen in een veel grotere oplaag, maar ook dikker en in een betere uitvoering. Een speciaal verzoek hebben wij nog voor onze postabonnees Als u de krant later dan één dag na de ter postbezorging ont vangt, zullen wij daarvan graag op de hoogte gesteld worden. Dus als u later dan donderdag resp. zaterdag de krant in de bus krijgt, wilt u ons dan even een briefkaartje zenden met daarop vermeld het tijdstip en de dag van bezorging? Bij voor baat onze dank. Wij zullen graag proberen met hulp van het plaatselijke postkantoor hierin verbetering te brengen. In warme dagen als deze kun je niet geregeld aan beeldbuis of radiojournaal ge kluisterd zitten. Het zij ons vergeven. Het echte buitenlandse nieuws is schaars. Een gjjzelingsaktie (de zoveelste reeds in een trieste reeks) houdt weliswaar de wereld in spanning, maar aan de politieke verhoudingen en kans op oorlog of vre- I de veranderd een dergelijke „prikaktie” nauwelijks. Hoe betreurenswaardig ook, schermutselingen tussen Israël en Libanon doen het evenmin. Wel kunnen de spanningen er door worden verhoogd, evenals dit ook het geval is in Portugal, waar de democratie de kinderschoenen maar niet wil ontgroeien. Evenmin rustig is het in Afrika, waar de toekomstige wereldgeschiedenis wel eens grootdeels ge- j maakt zou kunnen worden. Wat het uiteindeljjke resultaat zal zijn van veel holle woorden, van onverwachte confrontaties en van de wonderlijke invallen van fan tast Amin is moeilijk te voorspellen. Er zijn echter ook wel positiever zaken te melden. Engeland heeft overtuigend ja gezegd tot de EEG. Na duidelijke taal uit Dublin van de EEG-ministerraad is j Rusland eindelijk over de brug gekomen met enkele concessies in het CEVS-be- raad, zodat het eind van dit ontspan- Amerika mag Israëls beschermer zijn, Nederland is zijn beste vriend. Nergens iis de betrokkenheid bij deze staat gro ter dan bij ons. Talloze vriendschaps banden verbinden Nederlandse politici met hun Israëlische collega’s. Welk ge bruik maken wij van deze nauwe be trekking? Het is het gemakkelijkst Is raël haar de mond te praten. Op korte termijn kost het ons weinig Israël te sterken in een zekere hooghartigheid. Ons diepe meegevoel met dit moedige land doet ons ertoe neigen om dit te doen. Maar bewijzen we Israël en de wereld daarmee een dienst? Tot besluit, een curieus bericht: In het hartje van de Sahara-woestijn is een man verdronken. Mohammed Ali- ud, die verkoeling wilde zoeken toen overvloedige regenval een einde had ge- Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart. (bij vooruitbetaling) Giro 887926 maakt aan een periode van zes jaar droogte, ging baden in één van de gro te plassen die zich hadden gevormd, waarbij hij verdronk. In het Fries Scheepvaart Museum te Sneek is van 12 aug. tot 30 sept. een tentoonstelling over de geschiedenis van het gebruik van de tabak. De tentoon stelling is ingericht door het Niemeyer Nederlands Tabakologisch Museum te Groningen. De Niemeyer-collectie js mo menteel in Groningen niet te bezichti gen. Het Gotisch Huis in de Brugstraat te Groningen waar het Niemeyer Ned. Tabakologisch Museum samen met het Groninger Scheepvaart Museum onder-' gebracht zal worden is nog niet geheel gereed. Overigens is de Niemeyer-col lectie zo groot, dat hot ook na in ge- bruikname van het Gotisch Huis moge lijk is tentoonstellingen te organiseren in bevriende musea. De collectie welke in het Fries Scheep vaart Museum te zien is, is in juni en juli tentoongesteld geweest in Ameron- gen, het vroegere centrum van de ver bouw van tabak in ons land. De tabak is in Europa geïntroduceerd na de ont dekking van Amerika in 1492. De ont dekkingsreizigers vinden reeds een ge varieerd gebruik. In eerste instantie in teresseerden ze zich echter voor de me dische toepassingen. Aan het einde van de 16e en het begin van de 17e eeuw verbreidde het pijproken zich. Andere gebruiksmogelijkheden volgden daarna in snel tempo: sigaren, snuiven, prui men. De sigaret was de laatste rookge woonte welke tot ontwikkeling kwam. In de 18e eeuw in Spanje werden de eerste sigaretten gerookt. In het midden der 19e eeuw is de gewoonte overal be kend. Bij al deze vormen van tabaks gebruik ontstond een uitgebreid instru mentarium: pijpen in eindeloos gevari eerde vormen, pijpenreukelaars, tabaks dozen, snuifraspen, snuifdozen, sigaret tenpijpen, standers etc., winkelattribu- ten etc. 'De tentoonstelling die op 11 augustus, 8 uur ’s avonds wordt geopend, wordt ingeleid door de heer H. H. F. Niemeyer, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Koninklijke Bedrijven Theodorus Nie meyer B.V. Hierbij een wel zeer pas sende foto, n.l. van het schilderij „Va dergeluk”. Meer dan vroeger komen we de laatste jaren bizarre berichten tegen. Ooit ge hoord van de Zwarte Paus? Deze lei der van de door hem in 1966 opgerichte Kerk van Satan, is voor een kort be zoek aan zijn Nederlandse discipelen in ons land. Het „hoofdkantoor” van de Satanskerk staat in San Francisco. Dr. Anton Szandor LaVey kwam in het hoofdstedelijke Hilton-hotel uitleggen, waarom in ieder mens, volgens hem, een Satanist schuil gaat. Terzijde ge staan door zijn Nederlandse „bisschop” Maarten Joost Lamers, maakte hij een ieder die dat wilde horen duidelijk dat Satanisme vooral een levenswijze voor de sterken onder ons is. „Haat uw vij anden met hart en ziel en wanneer ie mand u op de ene wang slaat, BEUK hem dan op de andere”, luidt één van de kernpunten uit dr. LaVey’s levens wijze. Zijn aantal volgelingen schat Zwarte Paus op „2 a 3 miljoen”. i zonder dat het dit nader brengt tot zijn doel: volkenrechtelijke erkenning door zijn buurlanden en vrede. Toch blijft i de knagende twijfel: verspeelt Jeruza- j lém niet kostbare kansen die hooit te rugkomen, zoals ook voor de Jom Kip- pur-overrompeling de aansluiting met I de vrede werd gemist? De Palestijnse terroristen lieten de aan vallen echter niet onbeantwoord. Na de eerste aanval op het El-Busskamp scho ten zij een groot aantal Russische ra ketten af op het Israëlische grensdorp Kirjat Sjemona, waar een Palestijnse terreuraktie verleden jaar meer dan 20 levens eiste. De Israëlische aanvallen zijn volgens Pa lestijnse woordvoerders wraakakties voor het neerschieten van een Israëlische Phantom-straaljager eind verleden maand en voor een 16 uur durend vuur gevecht dat een groep guerilla’s maan dag binnen Israël heeft uitgevochten met leden van de veiligheidstroenen. Hierbij zouden volgens de Palestij nen „enkele Israëli’s zijn gedoofd en een groot aantal zijn gewond.” Als er ooit vrede komt tussen Israël en zijn buren (inclusief - of we het willen of niet - de Palestijnen), dan moet die stoelen op een netwerk van vertrou wensbanden tussen individuele mensen. Die komen niet tot stand in het felle licht van de publiciteit. Ze moeten in het geheim worden gelegd en de open baarheid verrassen als ze onverbre kelijk zijn geworden. Nederlanders kun nen hier wat aan doen. De onverzoenlijke haat van de Palestij nen is het grootste struikelblok. Van wege die haat durven vele gematigder Arabieren de vrede niet aan die ze in ’,.m 1.,-r -n.-.cr.: 'n do Arabische we reld reikt de wrekershand ver. Haat kan -I él: - hebben dit in hun vermogen. Niemand kan ontkennen dat de Palestijnen een gerechtvaardigde grief hebben. Als Israëli’s hier schuld zouden kunnen belijden, zou dat wel eens de „gouden sleutel” kunnen zijn. Soms overtuigt het hart waar de logica stokt. Vooralsnog is het zover nog bij lange niet. Integendeel, ihet is in Isra el aan de grens weer „los”. Israëlische toestellen vernielden ’n grote opslagplaats voor munitie en explosieven en volgens Libanese woordvoerders ook een 50-tal huizen. Zeker negen mensen Wanneer wij in deze tijd van toelatings- en eindexamens eens een blik in het verleden slaan, dan kunnen wij in het Fries Museum zien hoe honderd vijf tig jaar geleden een trotse scholier het be haalde resultaat aan zijn vader komt melden. De schilder van het hierbij af- gebeelde schilderij is Willem Bartel van der Kooi (1768-1836), een in Friesland geboren, getogen en opgeleide schilder, die een zeer grote invloed heeft gehad op de romantisch-classicistische schil ders in de 19e eeuw in dit gewest. Van zijn dertigste jaar af tot 1811 doceerde hij de tekenkunst aan de Franeker ho geschool. Toen koning Lodewijk Napo leon in 1808 ’t nationale museum sticht te, dat thans het Rijksmuseum is, werd op de openingstentoonstelling Van der Kooi’s schilderij „De minnebrief”, dat thans ook in het Fries Museum hangt, bekroond met de ereprijs van f 2000, Behalve door zijn genrestukken is Van der Kooi vooral bekend geworden als portretschilder. Premier Rabin van Israël ontkende ech ter dat de aanvallen vergeldingsakties zouden zijn. Volgens hem zijn het „pre ventieve” aanvallen die niet tegen het het Libanese leger of de burgerbevol king zijn gericht. Libanon doet niets om het vestigen van deze schuilplaatsen in burgercentra tegen te gaan en is daar om medeverantwoordelijk voor de slachtoffers, aldus Rabin. De Arabische „Eenheid”, de laatste tijd toch al veelvuldig op de proef gesteld door meningsverschillen en blijken van wantrouwen van haar partners, heeft na de gestrande pogingen om Israël uit de UNO te stoten, een nieuwe schok moeten incasseren, toen Egyptische mi litairen zich in het grensgebied met Li bië concentreerden. De Libische leider kolonel Gadaffi, die tijdens de „Afrikaanse top” vorige week in het Oegandese Kampala, ziedend van woede de Egyptische president Anwaï Sadat verweet op „verraderlijke wijze het UNO-lidmaatschap van Israël te ver dedigen, terwijl het merendeel van de Afrikaanse staten voor uitstoting van de joodse staat zou zijn, houdt ook nu niet op om Egypte in het algemeen met scheldwoorden te bejegenen. Daarbij wordt hij trouw bijgestaan door Alge rije en vooral door de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO. Er bestaat een regeling, dat in de stich- tingskosten van openbare gebouwen als scholen enz. een bepaald bedrag mag worden uitgetrokken voor het aanbren gen van een .kunstwerk. Aan menig gebouw zien we dan ook een moderne plastiek, een reliefbeeld of andere ver siering. Het is ons niet bekend of een dergelijke regeling ook voor bruggen bouw van toepassing is, hoe het ook zij, de bouw van de nieuwe Gasthuisbrug (is de naam er al op aangebracht?) liet deze wonderlijke constructie na. We vinden deze aan de Turfkade t.o. de woning van de heer Prins, directeur van het rusthuis Elim en het BB gebouw (voorheen R.K. landbouwschool, later in gebruik a Is noodlokaal van een basisschool). Onge wild en onbedoeld doet deze verwrongen staaf ijzer denken aan een modern kunstwerk, vooral als de zon er scherpe schaduwen van maakt. Hoe schilder achtig wellicht ook, toch lijkt het ons wat gevaarlijk. Je zult er b.v. maar met de fiets in moeten vallen. Opgeruimd staat ook wel netjes, maar een aardig plaatje leverde het wel. revolutieraad van Portugal bakzeil en mag Het enige niet in de pas lopende blad Republica weer verschij nen. I Drie gebeurtenissen zonder onderling verband? Enige samenhang is er wel. Nu Engeland volwaardig lid van de EEG is, komt de baan vrij voor een verder naar elkaar toegroeien van West-Euro- i pa - een ontwikkeling die de op hege monie vlassende krachten in Moskou wilden voorkomen. Het feit dat de machthebbers in Lissabon per slot toch wel enige rekening willen houden met de verkozen vertegenwoordigers van het volk, is op zijn minst een vertraging van de communisering die daar gevreesd wordt. En de concessies in Genève la ten zien dat de Russen eieren voor hun geld kiezen als ze een eensgezind front tegenover zich vinden. Alle drie ge beurtenissen laten zien dat als je pal staat £n je niet laat koeieneren, er een doorbraak mogelijk is.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1