i UNIEKE HITTEGOLF OVERSPOELDE ONS LAND i^A Vacantie in Bolsward G.DE JOHE o SHOW R Gevolgen industrie en It Frysk op de legere skoallen aenst forplichte 1.A voor landbouw Advertentieprijs 30 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag DHT Hoe steane de liedster skoallen Fan stêd en lan reis HMM P. van der Mark zegt Prov. Staten vaarwel studinten fan PA's en beuker- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel AUTOMOBIELBEDRIJF w.Mir -J Giro 887926 Wh WW wa foar ’t Frysk oer? Bejaarden op 1 2. ww z-"- 'x v'tsS ww a wr 1 WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1975 S 1975 Bolswards Nieuwsblad i Hoe warm het was 5 wol P. van der Mark Sa’t sein is: it is mar WOW s .■■«t 4^4^*’lib 31 eek er trof, zei- >pen kort t te zijn nor- zen kaem it dêrfan dat juffers der seis net ré mar oanstellerij founen. In soarte fan sabotaesje SNEKERSTRAAT 93 BOLSWARD TEL.05157-2894 re- let bes- her- n zo posityf 52 49 47 °/o 47 °/o 46 38 37 37 °/o 34 34 negatyf 23 °/o 24 16 19 23 30 21 35 29 °/o 32 r de aan aar- rtig- 1 gr. oop- ucht De men 1 de in 14e JAARGANG No. 63 Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS Jitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Idministratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) Of aan ver- er het alleen ?no- mer djf- fer- vol- nid- C„ r is lan- wik iaal em- 5 in In Tie- leer 'eer ge- ■d tier cht. idi- de - --v jl 11 Nadat de laatste julidagen al vrij warm waren verlopen, ging augustus op dezelf de voet verder; bij zonnig weer werd op de le en 2e van deze maand een tempe ratuur van 22 graden afgelezen in Schet- tens. Op zondag 3 augustus werd het al 26 gr. C en een dag later werd de eer ste tropische dag bereikt: 30 gr. C. Hier bij stond een matige oostenwind, en de lucht was strak blauw, zander één enkel wolkje. Van 5 t/m 9 aug. werd er bij zuidoosten wind nog meer getranspi reerd; wat Schettens betreft bereikte de temperatuur op 7 augustus een record hoogte van 32,5. gr. C. Overigens was het in het binnenland maar weinig war mer: hoger dan 34 graden steeg de tem peratuur nergens. Men bedenke hierbij wel, dat dit in de schaduw werd ge meten; in de onophoudelijke schijnende zon kon het gemakkelijk 4Ö 45 graden worden. Een moment stilte voor allen die moesten werken, lijkt hierbij wel op zijn plaats. Op zondag 10 augustus kwam althans in Schettens een (voor lopig?) einde aan de reeks tropische da gen, want het kwik bleef steken bij „slechts” 29 gr. C. Eelde haalde echter met 35 graden de warmste dag tot nu toe in deze zomer. Weinig onweer Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart. (bij vooruitbetaling) juni t/m 11 augustus van dit jaar werd er te Schettens slechts 89 mm afgetapt! Gevolgen der hitte De hittegolf gepaard gaande met droog te heeft niet alleen voor de landbouw gevolgen. Ook de industrie weet er van mee te praten: in vele bedrijven werd een tropenrooster ingesteld en de pro- duktie ging veelal enigszins achteruit. Ook wegen en spoorlijnen ondervonden schadelijke gevolgen. Hier tegenover staat, dat bierbrouwerijen en ijsfabrikan- ten bijzonder goede zaken deden, en dat de warmte voor overvolle stranden en goed gevulde zwembaden zorgde. Zo zijn er dus toch wel mensen, die gebaat zijn bij een verdere voortzetting van het warme weer. Voor degenen echter, die moeten werken, en zich geen schaduw plekje onder een boom kunnen perrni- teren, is het nu wel genoeg geweest. En vanuit hun standpunt hebben ze zondermeer gelijk. Of de deskundigen, die een aanhouden van het warme weer voorspellen, óók gelijk krijgen, staat nog te bezien. WW irt.: Dat joech mannichien langlêsten efkes in skok, doe’t op syn eigen steriele toan de nijslêzer meidielde, dat tonei de minister it Frysk op de skoallen for plichte stelt. Hiel hwat minsken binne der efkes rjochtop by yn ’e stoel sitten gien. Dit wie foar Fryslan dochs wol great nijs, èk al wisten de insiders (om ek mar ris in ünfrysk wurd to brüken) dat dit op de waerme augustusdei mear yn ’e loft hong as tongerbuijen. De re- aksjes fan it publyk wiene fansels bare üngelyk, ynsafier de lju noch genöch puf hiene om har by mear as 30 gra den noch op to winen. By guon oerhearske foldieneris, om net to sizzen tankberens. Dus dochs nei sa- folle jierren fan oertsjügjen, fan stri- den suver, fan it opboksen tsjin ünbi- gryp yn it fiere Den Haech. By oaren kaem der prompt forset. Moast dat nou? Forplichte? Friezen knibbelje allinne foar God en binne fan bügjen frjemd. Wy litte üs de wet net léze fan Den Haech. wy sille it seis witte. Oaren lit it kald, spytgnyskje hwat, bi- tinke der grapkes oer, mar ha gjin in- kelde arguminten foar of tsjin. Hwat lêbbich praet moat dat forblomje. Wy sille hjir net wiidweidich neigean hoe’t it allegearre kommen is. Hoe’t stadich- oan de doar foar de eigen tael ek yn de skoalle iepen gien is. Hoe’t der stu- dearre is en ündersocht. Hoe’t de pom- wie it gefolch. Oant lang om let men it nut der dochs fan bigoun yn to sjen. Soe it sa mei it Frysk op skoalle ek gean? Drs. L. Pietersen, skriuwer fan „De Frie zen en hun taal”, hat yntuskeh ünder socht hoe’t de earste-jiers studinten fan de Pedagogyske Akademy’s én fan de opliedingen foar beukerliedsters yn' Fryslan foar it Frysk oer steane. De re sultaten en konklüzjes fan dat ünder- syk binne fêstlein yn it boek „De toe- komstiee leerkrachten en het Fries", dat was .Niienb*1* Er zijn Bolswarders, die trekken met hun kinderen naar Marokko, Majorca, naar Zandvoort of Zanzibar, maar ook thuis kunnen kinderen een heerlijke va kantie hebben en geloof maar, dat in dit opzicht de zomer van 1975 lang in het geheugen zal blijven. Wat is er nu mooier dan „vadertsje en moeketsje” spelen, compleet met oude dekens, pop penwagen en al. Vooral als de echte moeder dan zorgt voor een zakje pinda’s is het feest compleet en vergeet men als „vadertsje en moeketsje” spoedig, dat de poppenbaby in de brandende zon ligt, al heeft men de overtollige dekens er wegens de hitte wel afgehaald, wat is er intiemer dan zo samen de waterkant proberen de visjes te schalken? Zelfs de eendjes hebben belangstelling voor, al zou maar zijn voor de stukjes brood hen af en toe toegeworpen. Wie op deze fo to’s eigen kinderen meent te ontdekken, mag de desbetreffende originele foto gratis komen afhalen bij redaktie Bols wards Nieuwsblad. Van ieder is er maar één foto, al is nabestel wel mogelijk. nWie eerst komt, eerst maalt. *5 Oosterlittens - In een bus met dorpsge noot Klaas Ruward, als chauffeur, trok ken maandag j.l. 26 bejaarden erop uit. De vereniging Dorpsbelang stippelde het programma uit, terwijl de 60 -ers de reis zelf betaalden. Het eerste doel was Westerbork, waarin café Boer de koffie gedronken werd. Voorts bracht men een bezoek aan Ellert en Brammert met plaggenhutten en andere typische Dren- se zaken. Van Westerbork naar Schoon oord, waarbij in Hotel v. d. Laan het middageten klaarstond. Op het program ma prijkte hier ook: bezichtiging van het knipselmuseum. Vele bejaarden gin gen met een zelfportret naar huis. De thee werd ’s middags in Drouwerzand gedronken, terwijl het avondeten in Ap pelscha genuttigd werd. Op weg naar huis sprak de heer M. Let- tinga de dames P. v. Zuiden en J. Ro denhuis van Dorpsbelang toe en over handigde hun een bos bloemen. En en thousiast waardeerde men in Oosterlit- tens het muzikale welkom van het Oos- ihtjgtjtLf OjtjJÈ* «g MM— I IJs, bier, frisdranken en zwembaden vormden de afgelopen dagen de grootste at- trakties. Dit werd veroorzaakt door een hittegolf, die van geen wijken wist, en die het kwik in de thermometers op zes achtereenvolgende dagen opstuwde tot tro pische waarden van 30 graden of hoger. We kunnen dan ook zondermeer spreken van een unieke situatie; voor het laatst in 1911 kon men zich een hele week ver heugen in tropische hitte. Vergelijkbare zomers van meer recente datum waren 1959 (zeer droog) en 1947 (zeer warm). Door de grote droogte van de lucht ont stonden er vrijwel geen buien. Alleen op zondagavond (10 aug.) en de daarop volgende vroege ochtend werd onweer gehoord, doch dit bleef op afstand en aan de droogte kwam nog geen einde. Het is nu in Bolsward en omgeving al bijna 20 dagen achtereen droog geble ven, wat de toerist prima vindt, maar voor de boer minder plezierig is. Een flinke onweersbui is voor de landbouw beslist geen overbodige luze. Hier en daar ziet men al sproeidnstallaties op het land verschijnen, wat herinneringen op roept aan de zomer van 1959, die als zeer droog bekend staat. In de drie zo mermaanden samen viel toen in Leeu warden 148 mm. Ter vergelijking: van 1 ütjown is troch de Fryske Akademy. Alle sawn Pedagogyske Akademy’s en de trije'Opliedingsskoallen foar Beuker liedsters yn Fryslan hawwe oan dizze enkête nei de halding foar it Frysk oer meidien en ek de roomske PA to Stien- wikerwald is der yn bihelle. It ünder- syk past yn it ramt fan de kommende ynfiering fan it Frysk as fak op de le gere skoallen en fan it gebrük fan it Frysk as fiertael foar it ünderwiis yn de hegere klassen. Dy forplichte ynfiering fan it Frysk as fak en it brüken fan it Frysk as fier- taeL sille liede ta in nije ünderwiissi- tuaesje yn Fryslan mei mear en oare mooglikheden op it gebiet fan didak-- tyk en methodyk. Dat bringt konse- kwinsjes mei foar in- part fan de ün- derwizers, dy’t forlet hawwe sille fan in soarte fan wer-oplieding. De Fryske akte jowt yn mannich opsicht to min, is yn opset ek oars rjochte. Dy’t aenst it Frysk as fak jaen wolle, moatte leard hawwe dat hja har hansum rédde kin- ne foar de klasse, yn de stedsskoallen likegoed as op it plattelan, Foar dy wcr-oplicding hat drs. Pieter sen yn 't spier west. Hy jowt de dosin- ten yn koart bistek krekte ynformaesje oer de halding fan har studinten foar it Frysk oer. De learkrêften kinne dy ynformaesje brüke as ütgongspunt foar har lessen. De enkête slut oan by it ün- in priuwke. Men moat seis de oare sifers en de taljochting fan drs. Pietersen léze om sa’n rychje persintaezjes goed ütlizze to kinnen. Wy hoopje dat wy mei it iepenbier meitsjen fan de ütkomsten fan dit ündersyk net allinne de skoallen dy’t foar nije lear krêften riede in deugd dogge, mar el- tsenien dy’t bitrutsen is by it ünder wiis yn Fryslan. De ünderwizers en ün- derwizeressen, dejingen dy’t dat. wurde wolle, de beukerliedsters, de gemeente en skoallebistjüren en net yn it- léste plak de alden. Hwant om har bern giet dersyk dat drs Pietersen dien hat foar R by eintsjebislüt. syn boek „De Friezen en hun taal.” Ek op oar gebiet meije wy wiis wêze mei dizze enkête. Der kofnt op ’t heden mei rjocht en reden mear omtinken yn de literatuer foar de halding, dy’t de sprek- kers fan in tael en hja dy’t de tael leare wolle foar dy tael oer oannimme. De enkête dy’t fan ’t jier halden is by alle earstejiers fan de Pedagogyske Aka demy’s (PA) en Opliedings skoallen foar Beukerliedsters (OB) yn Fryslan levere gans in rige nijsgjirrige sifers en kon klüzjes op. In lyts foarbyld: hoe steane de eersteklassers foar it Frysk oer? Dit wiene de sifers: Drachten, ryks PA Drachten, ryks PA Ljouwert, prot. kr. OB Dokkum, prot. kr. PA Drachten, gem. OB Hearrenfean, ryks PA Snits, prot. kr. PA Ljouwert, gem. OB Ljouwert, ryks PA Ljouwert. prot. kr. PA 7 - 4 ■- U-' 'U' 1 I' I v V (T M WW K f- AWJW «SKmMW flBI WW a. HUW»- MWW ****«f» #1’** Oud-gedeputeerde de heer P. van der Mark heeft de voorzitter van provinci ale staten van Friesland laten weten dat hij met ingang van 1 augustus be dankt voor het lidmaatschap van pro vinciale staten. De heer Van der Mark werd in 1954 lid van provinciale staten voor de ARP. In 1962 trad hij toe tot het college van, gedeputeerde staten, waai'in hij de porte feuille onderwijs .en culturele zaken be heerde. In verband met zijn gezond heidstoestand trok hij zich op 15 maart j.l. terug uit het college van gedepu teerde staten. De heer Van der Mark voorheen ook als leraar verbonden meranten har orientearre ha yn oare lannen, dêr’t men ek sit mei twatalich- heit. It heucht üs noch as de dei fan juster, doe’t yn de tritiger jierren it lang om let sa fier kaem, dat by it fak nederlansk of lézen wyks ek in pear ürkes oan it Frysk spandearre wurde mocht. Jan Piebenga skreau syn flamjende brosjure: It kin, it mei, it moat! Rounom wie of kaem de saek fan it Frysk op skoalle yn diskusje. Mar it gappe mear as it biet. Doe kamen nei de oarloch de proefskoallen. Net it sin- timint soe baes. Net it prihsipe foar de Fryske karre spand wurde, mar prak- tysk en wittenskiplik soe it Frysk syn basis krije, syn argumintaesje. It foei goed üt. Stadichoan loek de dize op, der kaem gong oan it swuik en nou skynt hjir aenst ek de Fryske sinne troch de skoalruten. Der hinget fansels in bulte fan óf, oft der aenst wol fol- dwaende lesmateriael is. Mar net min der fan de fraech hoe’t it persoaniel fan de skoallen der ünder stiet. Hja kinne it „nije” fak aenst meitsje en brekke. Wy tinke yn dit forban oan it forplicht ynstellen fan it gymnastykün- derwiis destiids. It wie mannichien tsjin it sin. En op it plattelan achte men it hiel en dal net nedich. De bern sleatsje- sprongen, aeisochten en keatsten ommers wol. Hwerom sa’n spul ütjaen? Yn wê- de masters en foar wiene, it -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1