NAAR STABILITEIT IN HET MIDDEN OOSTEN van G.DE J0I1G SHOW o veenbrand T.V.-BAZEN WISSELEN - PROGRAMMA’S BLIJVEN heide- en Grote Bezoekersrecord zwembad Skriuw ek Frysk ■f Voor V SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 EERDMANS ASSURANTIËN Fl. Campuslaan 2, Bolsward tel. no.: 05157-2294, b.g.g. 2593 of 3776 AUTOMOBIELBEDRIJF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward. Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel. Workum en Wymbritseradeel US 1975 114e JAARGANG No. 64 VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975 Advertentieprijs 30 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Schier hopeloos Toekomstmuziek? Tenslotte land ter Modern transport en •S& Uyl uit Athene Wat blijft Trappelen NOS: Niet Overleggen Samen J BSs verzekeringen financieringen hypotheken bemiddeling in onroerend goed Fierljeppen: Nog even en het gaat weer om de allerverste sprong! Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) Voor die afkoeling zorgt intussen ook de oude, wijze Uyl, die uit Athene is teruggekeerd - het bekende „Uylen uit Athene” dragen. Den Uyl vindt op zijn bureau een briefje van Van Doorn met de tekst ,.Er valt toch niets meer aan te veranderen” en besluit daarom zich maai’ op de vlakte te houden. Er liggen trou wens nog wat andere kleinigheden op afdoening te wachten,zoals de afron ding V.an de Rijksbegroting voor 1976, de benoeming van een burgemeester voor Den Haag en de benoeming van een nieuwe staatssecretaris voor Onderwijs en Wetenschappen. Heel de Westduitse deelstaat Neder-Sak- sen, maar vooral de elfduizend uitge putte brandbestrijders bidden dat het maar spoedig gaat stortregenen, anders zal het blussen van het nu al zeven da gen voortrazende en alles verzengende vuur op de Lüneburgerheide onbegonnen werk zijn. Maar de kansen daarop zijn erg klein. Tot nu toe is naar schatting al 10.000 ha. bos, heide en veen ver woest. In verschillende dorpen zijn tien tallen huizen en boerderijen verbrand, waarbij vaak ook de levende have in de vlammen omkwam. Tweeduizend mensen moesten uit hun aoht gehuch ten op de heide worden geëvacueerd. Op grond van foto’s, gemaakt door een Russisch ruimteschip, heeft het Insti tuut voor Ruimtevaart in Bochum kun nen berekenen dat de rookkolom zich uitstrekt boven een gebied met een leng te van 250 kilometer. Tot overmaat van ramp is het vuur „ondergronds” gegaan. Daar plant hgt zich voort om dan,op kilometers afstand van de eigenlijke (bovengrondse) vuurhaard, plotseling aan de oppervlakte te komen, waardoor weer nieuwe branden ontstaan. NOS-bestuurders (dat zijn de bazen van de zuilen) nu de arme' Van Doom? Pre cies, dat hij zonder inspraak gehandeld heeft. Hoeveel inspraak bijvoorbeeld is er ook al weer geweest bij de benoeming van direkteur Leeman van de TROS? Juist ja, geen enkele. En hoe snoert Kloos zijn eigen medewerkers met af wijkende opinies de mond? Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart. (bij vooruitbetaling) Giro 887926 In een groot magazine stond te lezen Vraag: Wat is het grootste wereld? Antwoord: Portugal, want de meeste Portugezen wonen in Brazilië, het land heeft de meeste generaals de hoofdstad is Moskou. Hypocrisie Zo viert de hypocrisie weer hoogtij in een land, waar nieuwe omroepregenten zich nog pogen te hullen in het versle ten en dus doorzichtige kleed van hun voormalige progressiviteit, die zij .tij dens hun klim op de carriëre-ladder al lang hadden afgelegd. Twee enorme luchtschepen, één aange dreven door tien helicopters en de ander Under it liedwurd „Skriuw ek Frysk” bigjint de AFUK meikoarten in aksje om de Friezen der ta to bringen harren eigen tael ek to skriuwen. De measte Friezen hawwe dat op skoalle nea leard. Hja krije nou de kans dat noch yn to heljen, troch harren op to jaen foar de Leargong A. Op in great tal plakken yn Fryslan sil sa’n leargong organisearre wurde. Dat kin rounom dêr’t op syn minst 6 kursisten harren opjowe. It kur- susiidd is f 60,foar in hiel winter- healjier fan 30 a 50 uren. Bilangstel- lenden kinine harren opjaen by: AFUK, Postbus 53, Ljouwert (05100-35202). Diz- ze kursus kih ek Skriftlik folge wurdp. vijfmaal groter dan een voetbalveld, zijn door de Goodyear Aerospace Corpora- tin aanbevolen als transportmiddelen voor zwaar vrachtgoed. Het voorstel vloeit voort uit een studie op het ge bied van moderne luchtschepen, uitge voerd in opdracht van de NASA. 1 Kan „Sheikh Henry” weer lachen? Térug naar de nieuwe, 39-jarige NOS- voorzitter Eric Jurgens, lid van de PPR, evenals Van Doorn, die aan deze jonge man de voorkeur gaf boven het 59-ja- rige P.v.d.A.-Eerstekamerlid drs. Ver meer. Laatstgenoemde stond nummer 1 op de voordracht van het NOS-bestuur, een voordracht die zonder enige in spraak van het NOS-personeel tot stand „c-gJasico«x>Fn wat verwijten diezelfde Voor die laatste funktie staat het A.R.- Tweede Kamerlid mei. Hannie van Leeuwen nu al weken lang te trappe len. Bij de kabinetsformatie was zij terecht een van de felste tegenstanders van de manier waarop het kabinet Den Uyl uit de grond gestampt werd, nu gaat zij er Waarschijnlijk deel van uit maken. Ijdelheid der ijdelheden, alles is ijdelheid, zo sprak de Prediker reeds. Voor de gewone Nederlander die ’s a- vonds vermoeid languit onderuitzakt en de blik op de buis richt, verandert er hoegenaamd niets. Archie Bunker blijft, de Ster-leeuw blijft, Fred Emmer blijft, Hilterman blijft, André van Duin blijft en het weerbericht blijft (warm). En zo hoort het ook Het is zover. Dit seizoen is in het Bols- warder sportfondsenbad het bezoekers record verbroken. Niet minder dan 120 duizend mensen kwamen dit seizoen in het zwembad. Deze informatie kregen we gisteren van de bedrijfsleider van het sportfondsenbad, de heer W. J. Post- ma. dat de naam Wiersma herinnert aan een historische figuur: hij was geen ver zetsheld, geen kunstenaar, geen burge meester. Maar wel iemand die hier eens land bezat en hij of zijn familie wensten dit alleen maar aan de gemeente te ver kopen, indien ergens de naam Wiersma vereeuwigd zou worden. Aldus geschied de, al kunnen we een dergelijke voor waarde bij een verkoop niet bewonderen. Toch is het wel vaker voorgekomen dat een zo’n eis werd gesteld, in elk geval een dergelijke wens erg werd bena drukt. In dit verband denken we ook aan de Florencestraat, enz. De bewuste vijver, waaruit de vier flatgebouwen oprijzen, heeft geen ander doel dan het geven van een architectonisch accent. De ruimte tussen de flats krijgt er een be sloten karakter door en men kan niet om de flats heen rausen, hetgeen de rust bevordert. En wie zal bij het zien van dit plaatje niet willen toegeven, dat zo’n weerspiegeling het bijzonder goed doet? Wat eendjes en visjes geven altijd een gezellig beeld en als het winters gaat vriezen, is deze vijver spoedig sterk, diep is ie niet. De jeugd uit de omge ving heeft dan een eigen buurt-ijsbaan en ook dat is mooi meegenomen. De boom, die het qua compositie goed doet, staat in de berm van de Twibaksdyk, de rondweg hier om Bolsward, en dat vinden we nu wel een romantische en historisch verantwoorde naam. Wat er plotseling in dit goede vaderland nu toch allemaal weer aan de hand is? Benoemde minister Van Doorn van CRM en passant voor z(jn vertrek naar Suri name een nieuwe NOS-voorzitter en meteen zjjn de omroep rapen gaar. Een vreem deling, die in Nederlandse kranten de foto’s en krantekoppen ziet, zou haast gaan denken, dat er in Nederland Portugese toestanden heersen met rebellerende gene raals (de omroepvoorzitters) en hun hoogste commandant (Van Doorn) die als een Generaal De Spinola tijdelijk de w(jk heeft genomen naar Zuid-Amerika. Van Van Doorn weten wij echter zeker, dat hij terugkomt, als de generaals wat zijn afgekoeld Bolswards Nieuwsblad Volgens de studieresultaten kan de voortstuwing van het eerste luchtschip geschieden door middel van Sikorsky CH 53E helicopters, vijf aan' elke kant. De ze kunnen door één piloot worden be diend. Het tweede luchtschip zou wor den aangedreven door 16 schroefturbine- motoren. Deze luchtschepen kunnen drie maal zoveel vracht vervoeren als een Jumbo Freighter. Bovendien hebben luchtschepen geen start- en landings baan nodig. Ret grootste luchtschip, met een lengte van 503 meter, zou zijn op waartse druk moeten ontlenen aan 1,13 miljoen m3 helium. Voor het luchtschip met helicopter-aandrijving komt dit neer op 445.000 m3 van dit onbrandbare draaggas. Met een snelheid van 250 km/u zouden deze vrachtluchtschepen van de toe komst in staat zijn de Verenigde Sta ten in minder dan 24 uur te overbrug gen. Wanneer afstanden, levensduur en relatief gering brandstofverbruik in het geding komen, bieden luchtschepen be tere prestaties dan andere vervoersme- thoden, aldus leiders van het studie project. De luchtschepen kunnen in af gelegen gebieden opereren en zeer lan ge tijd in de lucht blijven. Vérder is men van mening dat nieuwe materialen en moderne voortstuwings- bronnen het gebruik van luchtschepen weer actueel en economisch verantwoord kunnen maken. Het is wat eentonig nieuws in deze warme dagen. Dagelijks melden de diverse me dia de voortdurende hetze waarmee de partijen in Noord-Ierland elkaar blijven bestrijden en waar een jarenlang conflict duidelijk afstompend op het moreel werkt. Het is compleet de status van een burgeroorlog en bijna niemand weet precies meer te zeggen, waar het nu eigenlijk om gaat en welke maatregel exact zou moeten worden genomen teneinde elkaar weer te vinden. Nog minder overzichteljjk is het in Angola, waar diverse vrijheidsbewegingen elkaar op leven en dood bestrij den. De idylle dat wjj met het weigeren van Angolakoffie te drinken een land naar de vrijheid zouden kunnen brengen, is al lang voorbij. Bij geweldige veenbranden in Duitsland en tal van ander onprettig nieuws is er deze week misschien toch één lichtpuntje te melden, n.l. het vorderen van het overleg tussen Egypte en Israël inzake de Sinaïwoestjjn. Kissinger zou nog eens naar het Midden-Oosten gaan teneinde de slotbesprekingen tot een goed einde te brengen. Eindelijk een succesje voor de V.S. is voor het dalende prestige ook wel nodig. En dan is er vreedzamer nieuws op luchtvaartgebied, dat misschien perspectief biedt. Maar nu eerst een paar woorden over de brand. In deze rubriek laten we vaak foto's zien van plekjes in Bolsward, waar je zo'elke dag niet komt, plekjes, waar sommigen van onze lezers nóóit komen, denk maar aan eenzame bejaarden, de inwoners van Bloemkamp en de rust huizen, zij die niet meer wel ter been zijn. Soms zijn het plekjes van oud Bols ward, met de sfeer van het verleden, vol van zoete jeugdherinneringen van hoe het vroeger was, soms is het ook nieuwbouw, die men zo voor het eerst ziet of eens van een geheel andere kant. Tot die laatste rubriek hoort ook bo venstaande foto. Als we in Bolsward spreken van „de flat” of „het flat”, dan is dit tien tegen een het gebouw, dat de naam Boudewijnflat draagt. Maar Bols ward heeft er méér flats, al zijn die niet zo hoog. In plan Noord II b.v. zijn dat vier flats, genoemd naar gehuchten of boerderijen in het gebied westelijk er van: Keppensflat (hier op de foto), Mar- wertflat, De Klaverflat en Lonjéflat. Al deze flats zijn gelegen aan een wa terpartij, die de naam Wiersmavijver draagt. Zo staat het ook op de platte grond van Bolsward aangegeven, zo staat het ook op een bordje dat aan dit flatgebouw is gespijkerd. Maar ingebur- gerd is de naam Wiersmavijver in Bols- niet of nauwelijks. Vraagt u eens tien willekeurige mensen op straat, waar de Wiersmavijver ligt en 9 tegen 1, dat men het antwoord schuldig blijft. Het is ook wel geen ludieke naam. noch is het zo,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1