HYLKENSTEIN FOTO VAN DE WEEK G.DE jonc WIL IN EEKWERD BOUWEN oio/ 0270 1. <1 HOE MET DE BOUW VAN EEN BEJAARDEN-VERZORGINGSTEHUIS IN BOLSWARD ■F 1 5 JAARS KASBILJETTEN AAN TOONDER te Rente vanaf het lejaaral AUTOMOBIELBEDRIJF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward. Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeeb KINGMAS BANK NV ZWE)0 SHOW sn VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1975 114e JAARGANG No. 66 S 1975 Advertentieprijs 30 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag „Hylkenstein” B. en W. oneens Stadsreconstructie Voorkeur voor binnenstad Argumenten voor Eekwerd Spoed geëist Standpunt weth. Hulshoff r z.ie„e.ldi'is..in. d.:tblad Aide huzen stean de stoarm troch en falie by stil waer om SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 toe kan Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad t een flinke toeloop voor de speeltuin, die u vindt aan de Pieter Koopmansstraat. Wij wensen de leidsters, die veel zorg en tijd besteden aan deze nuttige vorm van lokale rekreatie voor de jeugd veel sukse's. Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart. (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Wethouder Hulshoff blijft van mening dat de mogelijkheden tot realisering van bouwplannen in de binnenstad door zo wel het bestuur van Hylkenstein als an dere adviseurs onvoldoende zijn onder zocht. Hij meent dat een nadere op dracht aan het architektenbureau door het bestuur van Hylkenstein moet wor den verstrekt teneinde ophieuw te on derzoeken of de bouw aan het Laag Bol werk of op het terrein aan Kerkstraat- Broerestraat van een aan redelijk te stellen eisen voldoend gebouw mogelijk is. In verband' met het bovenstaande stelt de minderheid van ons college voor een beslissing op de aanvraag van Hylken stein aan te houden tot uiterlijk 15 ok tober 1975. Indien dan uit een nadere grondige studie ook naar zijn oordeel de bouw in de binnenstad op onoverko melijke bezwaren zal stuiten, is ook hij in het belang van een spoedige betere huisvesting van de bejaarden in onze gemeenschap, van mening dat gunstig op het verzoek van Hylkenstein dient te worden beschikt. Het bestuur van Hylkenstein is van me ning dat de bouw van een bejaarden centrum zo spoedig mogelijk dient te worden gerealiseerd. De beide bestaan de tehuizen voldoen in geen enkel op zicht meer aan de tegenwoordige eisen en het moet onverantwoord worden ge acht deze huisvesting nog jaren te be stendigen. Genoemd bestuur heeft daar om aan een plaatselijk architektenbu reau opdracht gegeven de mogelijkheden Tot dagelijkse ergernis van familie Brinksma is op de „voormalige” milieu- tuin vlak voor haar raam een oersterke en moeilijk te nemen „sluis” gemaakt, dit om te beletten, dat er te hard wordt gefietst of gebromd. In de praktijk wordt er weinig gebruik van gemaakt. Verre weg de meeste passanten gaan met een Het college van B. en W. heeft in de herfst van vorig jaar het stichtingsbe stuur medegedeeld, dat aan het bouwen binnen de stadsgrachten de voorkeur moest worden gegeven. Bij het bestuur bestond hiertegen geen enkel bezwaar, als het maar mogelijk bleek te zijn 'een aan de huidige eisen voldoend tehuis te realiseren. Naar de mening van B. en W. komen voor de bouw van een bejaardencentrum in de binnenstad een tweetal terreinen in aanmerking. In de eerste plaats het terrein aan het Laag Bolwerk dat zal worden verkregen als de R.K. basisschool zal zijn ontruimd en afgebroken. Ook de voormalige R.K. ULO-school zal dan moeten verdwijnen. Een tweede mogelijkheid is het terrein aan Kerkstraat Broerestraat in de om geving van het Hendrik Nanneshof. Zoals hiervoor reeds vermeld, is het vol tallige college van mening dat huisves ting in de binnenstad het meest aan trekkelijk zou zijn. De aspekten van stadsreconstructie spelen dan een zeer voorname rol. Nadat langdurig alle as pecten zijn overwogen is de meerderheid in het college tot de conclusie gekomen dat het niet mogelijk is in de binnen stad een tehuis te bouwen als door het bestuur vah Hylkenstein wordt beoogd. De meerderheid is daarom van mening dat aan het college machtiging tot ver koop van het terrein in Eekwerd moet worden gegeven. De meerderheid heeft hiervoor de volgende argumentatie: 1. De bejaarden in een verzorgingstehuis zullen meer behoefte hebben aan uit zicht en dan bejaarden die zich nog ge makkelijk kunnen bewegen. Ook een' aan te leggen tuin speelt een grote rol. Eekwerd heeft hiertoe alle mogelijkhe- tot bebouwing van de twee hiervoor ge noemde terreinen met een bejaardencen trum met een capaciteit van 120 bed den te onderzoeken. Het architekten bureau heeft hieromtrent een rapport uitgebrasht en is tot de conclusie geko men dat geen van beide bouwterreinen geschikt moet worden geacht. Het rap port is besproken met de inspekteur volksgezondheid te Leeuwarden. Deze kon zich er in grote lijnen mee vereni gen. Ook in de stadsreconstructiecommissie, is deze materie herhaaldelijk onderwerp van gesprek geweest. Deze commissie stelde zich aanvankelijk op het stand punt dat het terrein aan het Laag Bol werk voor de bouw van een bejaarden centrum het meest geschikt zou zijn Later kwam ook deze Commissie tot de conclusie dat de betreffende bouwplaats niet geschikt mitest worden geacht. De commissie sprak als zijn mening uit dat nu de mogelijkheden van ’t terrein rond Toen het architektenbureau tot de con clusie was gekomen dat in de binnen stad geen ruimte zoü zijn voor de bouw van een bejaardencentrum heeft het be stuur verzocht de grond in Eekwerd te mogen kopen. Hierop is nog geen be slissing genomen daar .eerst een uit spraak van de raad moet plaatsvinden. Nadat ook het college van B. en W. uit voerig van gedachten heeft gewisseld over de besprekingen van 1 augustus en 8 augustus, is dit unaniem van me ning dat er tot besluitvorming moet worden gekomen. Helaas is er echter geen eenstemmigheid in het college te bereiken. B. en W. zijn unaniem van mening dat er op zo kort mogelijke ter mijn met het definitieve plan voor een bejaardenverzorgingstehuis een aanvang moet worden gemaakt. De meerderheid van het college is van mening dat voor spoedige bebouwing alleen het bouw terrein in Eekwerd geschikt moet wor den geacht. De minderheid in ons col lege (wethouder Hulshoff) is daarente gen-van mening dat het mogelijk moet wordeja- geacht een bejaardenverzorgings centrum in de binnenstad te realiseren. den. Het gebouw kan zodanig -worden gesitueerd dat de bezonning optimaal zal zijn. Het geeft uitzicht op het Hoog Bolwerk en het sportveldencomplex. Door de bouw van scholen en een sport hal in de naaste omgeving zal het uit zicht in Eekwerd meer variatie bieden aan de thuiszittende dan op een binnen terrein 2 of 3 hoog in de binnenstad. 2. De bouw in Eekwerd kan sneller van start gaan dan op welke andere plaats ook. Het is een grote vraag of het ter rein aan het Laag Bolwerk tijdig be schikbaar zal zijn. Alle grond is nog niet verworven. Aankopen en afbraak van scholen zullen zeker nog enkele ja ren vergen. 3. Hoewel uitvoerig alle mogelijkheden zijn af getast, is men er niet in geslaagd in de binnenstad een verzorgingstehuis met een capaciteit van 100 a 120 bed-, den te plaatsen. 4. Nu blijkt dat zowel de inspekteur volksgezondheid als de inspektrice op de bejaardenoorden na bestudering van’ de mogelijkheden in de binnenstad tot de conclusie zijn,gekomen dat bouw in de binnenstad minder gewenst is, is het de vraag, of de huisvesting van bejaar den moet worden opgeofferd aan her-’ bouw en reconstructie van de binnen stad. 5. Er is nog dringend behoefte aan huis vesting van bejaarden die hun eigen huishouding nog kunnen voeren, maar behoefte hebben aan een kleiner onder komen met meer voorzieningen. De bouw van dergelijke appartementen in de binnenstad wordt uiterst noodzake lijk geacht. Een dergelijk gebouw van kleinere omvang past beter in de klein schalige binnenstad dan een groot te huis als „Hylkenstein”. 6. Hoewel dikwijls is betoogd dat de be jaarden in Eekwerd vrijwel geen moge lijkheden zouden hebben gebruik te ma ken van het openbaar vervoer, is met de FRAM reeds een eerste bespreking gevoerd om de lijndiensten Bolsward- Leeuwarden na het gereedkomen van de brug over de Leeuwardervaart en de verlengde Eekwerd-laan via Eekwerd te laten rijden. Van isolatie kan dan ook niet worden gesproken. 7. De grondprijzen in Eekwerd zijn ex act bekend en door Gedeputeerde Sta ten goedgekeurd. Het is echter onmoge lijk om het bestuur van Hylkenstein een concreet voorstel te doen met betrekking tot de grondprijzen in de binnenstad. 8. Aan rehabilitatie van de binnenstad zal veel aandacht moeten worden be steed. De meerderheid in ons college vraagt zich echter af of de verzorging behoevende bejaarde hieraan mag wor den opgeofferd. Ook zij hebben zorgen omtrent de bestemming van de vrijko mende panden maar hebben toch hoop dat ook voor deze panden in de komst een passende bestemming worden gevonden. Zoals bekend, is verleden jaar in het bestemmingsplan Eekwerd II een terrein op genomen, waar de bouw van een bejaardencentrum mogeljjk is. De vaststelling heeft met algemene stemmen plaats gevonden. Een aantal bezwaarschriften wer den ongegrond verklaard. De bezwaarschriften richtten zich voornamelijk tegen het openen van mogelijkheden de bouw van een bejaardencentrum in dit plan mogglijk te maken. Het gemeentebestuur heeft zich steeds op het standpunt ge steld dat het realiseren van de bouw van een bejaardencentrum zo enigszins mo gelijk binnen de stadsgrachten diende te geschieden. Het terrein in Eekwerd diende als „uitwijkmogelijkheid" te worden gezien, indien mocht blijken dat realisatie in de oude stadskern niet mogeljjk bleek te zijn. Aan de raad is dan ook toegezegd dat het college van B. en W. niet tot verkoop van gronden in Eekwerd zou beslui ten, dan nadat de raad op de hoogte zou worden gebracht van de mogelijkheden in de binnenstad. het Hendrik Nanneshof nader dienden te worden onderzzocht. De heer Nouwen heeft als lid van de commissie een idee op schrift gesteld en op verzoek van de commissie bespro ken met het bestuur van Hylkenstein. Dit gesprek vond plaats op 1 augustus j.l. Het bestuur heeft deze vestigings plaats afgewezen omdat er te weinig be jaarden zouden kunnen worden gehuis vest en er geen ruimte was voor het bouwen van dé benodigde nevenruimten als keukens, bergings, personeelshuis- vesting, recreatieruimten e.d. In zijn vergadering van 8 augustus j.l. heeft de stadsreconstructiecommissie zich wederom met het probleem bezig gehouden en is na langdurig beraad tot de conclusie gekomen dat ook het ter rein in de omgeving van het Hendrik Nanneshof niet geschikt moet worden geacht. De commissie wil echter-zo maar enigszins mogelijk de bouw in de bin nenstad zien gerealiseerd en heeft daar om geadviseerd de mogelijkheden van het terrein aan het Laag Bolwerk nog eens weer in studie te nemen, zonder bejaardenwoningen bij het tehuis te bouwen, zonodig nog eens plannen te ontwikkelen voor het terrein Kerkstraat Broerestraat eventueel uit te breiden met het terrein aan de Kampen. Deze levende klimboom vindt u in de Bolsw.arder speeltuin „Jeugd en vreugd”. Het is er in de afgelopen maanden onder de goede hoede van mevr. P. Poepjes- Zoethout als leidster, gezellig druk ge weest en de speelgelegenheid vóórziet in plan Zuid dan ook echt in een behoefte. Hoewel, merkwaardigerwijs zouden we bijna zeggen, het er in de vakantieperi ode soms vrij stil was. Dit kwam na tuurlijk vooral in de laatste weken door het feit, dat veel moeders met hun kin deren naar het zwembïid trokken of men er samen op de fiets op uit ging of op vakantie was. Op deze foto ziet men de jeugd in volle aktie. In dit klimrek bestaande uit twee enorme cirkels kan jong Bolsward zich geheel uitleven. Reinke Ferwerda is hier het hoogst geklommen, hoewel ze de top nog niet heeft bereikt. Onder haar staan Gerrit Poepjes en Gerrit Bangma. De drie die we dan op een rijtje zien zijn Klaas Boersma, Kelly Zoethout en Nan cy Poepjes. Op de onderste rij, eveneens van links naar rechts Tjerk Smit, Anne ke Wijnalda en Coby Boersma. Naast het speeltuig de dames mevr. D. Boer- sma-de Boer en de leidster mevr. P. Poepjes-Zoethout. Het is voor de ouders goed te weten, dat op de tijden dat de speeltuin is ge opend, er leiding aanwezig is. Moet een bepaalde moeder dus om boodschappen of naar de kapper of spreekuur van een dokter, zo kan ze haar kind gerust in „Jeugd en vreugd” achterlaten en als ze er bij zegt, dat ze het weer komt op halen, wordt er voor gezorgd, dat het kind „binnen” blijft. De grotere kinde ren komen en gaan uit de aard der zaak op eigen gelegenheid. De entree is niet meer dan de prijs van een ijsje. Vooral nu de scholen weer beginnen verwacht men zolang het weer het toelaat weer Intussen heeft de stichting „Hylken stein” in Bolsward plannen tot het bou wen van een bejaardenverzorgingscen trum ter vervanging van Huize St. Mar- tinus en Hendrik Nanneshof. Het be stuur is ook samengesteld uit vertegen woordigers van bedoelde tehuizen ter wijl tevens de Ned. Hervormde diakonie in het bestuur is vertegenwoordigd. Dit laatste omdat deze bevolkingsgroep niet in een der plaatselijke bejaardencentra participeerde. Zal de opname-capaciteit voor bejaar den in Bolsward gelijk blijven dan zal het te bouwen tehuis een opname capa citeit moeten hebben van minimaal 120 bedden. (Huize Martinus 85 en Hendrik Nanneshof 35). Het bestuur van Hylken stein heeft dan ook het plan een tehuis van deze omvang te bouwen eventueel uitgebreid met een aantal bejaafdenwo- ningen. Hier zien we Ype Joustra Uit Oosterend met zijn turfschip Bolsward passeren. Hij heeft met de zijnen een onvergefe lijke reis gehad naar Amsterdam. De tocht over het Ijsselmeer, waar het uit de aard der zaak niet op gebouwd is, maar wat bij stil weer wel mogelijk was, was reeds een belevenis. In Am sterdam heeft men volledig meegedaan. Ook aan het difilé, dat j.l. zaterdag werd gehouden.' „Een turfschip, moet je zien, echte turf!” zei Prinses Beatrix. De turf had ook als het schip aan de kade lag veel bekijks. Dagenlang zijn er honder den mensen langs gelopen. Toen het .schip aan de mond van de IJhaven een geweldig applaus kreeg was het toch wel even om stil vah te worden. Zoiets vergeet je nooit meer. De initiatiefne mer Jan Holthuis hier achter op het schip, zat als hij even tijd had met een mand turf op de kade om het pu bliek voorlichting te geven over de turf- schipperij van vroeger. Niet alle turven zijn weer thuisgekomen. Heel wat Am sterdammers wilden er beslist een kopen - als souvenir. Welnu, voor, twee kwar tjes kon dat dap wel. Was het voor de open haard, dan kreeg men 10 voor een rijksdaalder. Hier passeert het schip de Sint 'Jansbrug. Links nog net steenhou werij Cuperus. Op de achtergrond de schilderachtige huisjes van de Pólle, 5

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1