KVP-FRACTIE STEUNT PVDA MOTIE BOUW IN BINNENSTAD WORDT OPNIEUW ONDERZOCHT Dane Shroar Ontvangt de krant wel op tijd?? u G.DE jonc SPAARDEPOSITO’S Foto van de week van Bolsward ••••••••••••••••••••a Uitgevers en redactie. MNGMA’S BANK NV 19751 114e JAARGANG No. 68 1 JAAR VAST 2 JAAR VAST 3 JAAR VAST 4 JAAR VAST 5 JAAR VAST ook andere spaarvormen zijn mogelijk informeer bij onze kantoren 51% 65% 75% 75% 85% AUTOMOBIELBEDRIJF /WO [RDêBQJJ SHOW STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND Verschijnt in:. Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen. Wonseradeel, Workum en Wyrnbritseradeel Bolswards Nieuwsblad Advertentieprijs 30 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Hwat hat üs hjoed (o sizzen Stanpunt fan de C.H.-fraksje A.R.P. standpunt Uit ander vaatje En nog zomert het volop. Hoe lang nog? F. Haanstra (zie vervolg pag. 2) Dé heer W. Wielsma (Gem. bel.) 'kreeg als eerste het woord. Hij vroeg zich af of alles nu zomaar aan de kant werd ge schoven. Hij meende nu het risico te lopen, dat de bou\v in het geheel niet doorging, omdat er geen ruimte in de binnenstad was. Burgemeester J. M. A. Mulder: Na „zwa re” raadsvergadering nu met vacantie. De heer F. Haanstra (P.v.d.A.) tapte uit een ander vaatje en liet een heel ander geluid horen. Hij was Verbaasd en geër gerd dat dit punt niet in de commissie SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) As der in prater is, moat der ek in bar ker wêze. Planologysk jowt spr. sünder mear de foarkar oan Eekwert. Hjir binne alle mooglikheden, alle oare alternativen hal- de sterk it karakter fan in kompromis. It is de fraech oft in romtlik sjoen in pré is fan de dochs al biheinde romte tusken de wallen in hektare op to slok ken foar ien kompleks, stel dat dit kin- ne soe. Boalsert is in lytsskalige stêd, Ien stichting, dy’t it hiele Leech Bol- wurk bislaen soe, wrikt de aide binnen- stêd dochs wol üt syn foegen. Hjir in rige plattere bijaerdehüskes soe mear passe. Foar de earder neamde soasiale kontakten soe dat ideael wêze. Romte ta parkearen, ta feilich kuijerjen of yn de rolstoel riden, weage foar in great part yn de lokaesje yn Eekwert wol op tsjin it feit dat postkantoar en stêdhüs net W birinnen binne. Sille wy ek qua foarmjowing mei de tiid mei wolle, in esthetysk goed for- antwurde gehiel ha wolle, dan hat Eek wert de foarkar. Ek op praktyske grou- nen: it sil goedkeaper wêze, it sil earder realisearre wurde kinne, it sil by auto riteiten minder wjerstan ünderfine, koartom de bijierre meiminske - en dat binne wy aenst seis - lyk as ek de stêd yn syn totaliteit sille tsjinne wêze mei oannimmen fan it mearderheitsfoarstel, sa bisleat sprekker. Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart. (bij vooruitbetaling) Giro 887926 nemen van het jongste standpunt van de raad. Daarofh wilde de heer Haanstra in 2e termijn met een motie komen, waarin dit standpunt kenbaar wordt gemaakt. Talloze vragen werden nog gesteld door de heer Haanstra. Zo wilde hij weten, of men uitsluitend af gaat op een rapport, dat in opdracht van Hylkenstein is ge maakt door een architectenburo Wat hebben B. en W. zelf gedaan om de mogelijkheden in de binnenstad te on derzoeken? Tot slot kwam hij met een opmerking over de zgn. mobiele bejaar den. Men komt hier tot de conclusie dat dit 15 pet. is, maar dit percentage zal in de binnenstad aanmerkelijk hoger liggen dan in Eekwerd. „Ik heb niet alleen vragen gesteld”, al dus Haanstra, „maar ik heb ook de con clusie van de P.v.d.A.-fractie gegeven op het geheel, en deze conclusie geeft een negatieve beoordeling. Wij zijn dan ook tegen het voorstel van de meerderheid B. en W. Als de raad ja zegt, aan de hand van deze zeer onvoldoende en ons inziens eenzijdige informatie, doet ze iets onherroepelijks. Zegt de raad nee, dan zijn door de motie, alle mogelijkheden nog open. M.i.v. Eekwerd. Wij zijn niet van plan B. en W. machtiging te geven voordat er een grondig onderzoek in de binnenstad heeft plaatsgevonden.” De heer Brattinga had deze situatie waar men nu voor stond, volgens hem destijds voorspeld. Ook hij kwam nogal scherp uit de hoek. Zo twijfelde hij eraan of de raad nog als gemeente bestuur werd gezien. Ook de KVP- fractie wil de bejaarden in het hart van de stad houden. „Vooral als zij immobiel zijn, is het een nog grotere noodzaak dat zij in de binnenstad zitten”, aldus de heer Brattinga. „Wij vinden de ver strekte informatie te weinig.” Zo wilde hij weten wat er bijvoorbeeld besproken Nieuwe kunstwerken te Bolsward? -Het lijkt wel zo. Deze fraai gevormde stuk ken beton - eigenlijk zonde ze in de grond te stoppen, zodat nooit iemand ze weer zal zien - zijn onderdelen van de diepriolering. Toen ze door onze foto graaf werden gekiekt lagen ze schijn baar achteloos neergezet op het grasveld je tussen Koopmans en Nooitgedagt maar geen kunstenaar had het beter kunnen doen. Op de achtergrond de industrie van fa. Schukken. De hear E. S. de Jong tortelde it stan- pumt fan de C.H.-fraksje. Hy neamde it probleem net maklik, meidat hjir safol- le aspekten oansitte. Hy wol foaropstelle, dat hoe’t de einkonklüzje ek wêze mei, hy der fan ütgean wie, dat elk fan de leden, sawol fan B. en W. as fan de rie, nei ear en gewisse bisocht hat it béste to sykjen foar de stêd, foar Hylkenstein, foar de takomstige biwenners fan it for- soarginghüs yn it foarste plak. Hy hie bihoefte B. en W. tank to sizzen foar de dochs wol wiidweidige en iepenher- tige taljochting en foar de gelegenheit yn in aparte, dêrta ütskreaune gear- komste alle ynformaesje to freegjen. Op diizze ynformaesjejoun binne der hiel hwat nije gesichtspunten op tafel kom-, men. It muoide him, dat op dizze joun, mei ütskreaun troch wethalijer Hulshoff, de fraksje fan de pvda allitine de hear De Haas stjürde om to sizzen, dat men net kaem, hwerop de hear De Haas Z Hoewel mogelijk ten overvloede, mag ik u attent maken op de col- lecte voor het Anjerfonds, welke dit jaar zal worden gehouden in de periode van 1 t.e.m. 6 septem- ber. De opbrengst komt voor een groot deel ten goede aan onze plaatselij- ke culturele verenigingen. De besturen van deze verenigin- gen collecteren zélf, om aan de no- dige geldmiddelen te komen voor Z hun aktiviteiten. Bolsward, als' culturele kern van Friesland, zal hen niet teleurstel- len, daar ben ik van overtuigd. Vooral nu het gaat om onze eigen jeugd en onze eigen verenigingen, Z mag ik u opwekken royaal uit de hoek te komen. De burgemeester van Bolsward, foarwearde foldien. Oan de rie ahlinne om üt to meitsjen oft hja har der óf- makke ha of de saek earnstich opfette. Spr. leaude fan it léste. Der is in kon- klüzje opsteld, de greatst mooglike mear- derheit fan alle ynstansjes, lyk as yn- speksje folkssounens, bijaerdesoarch en neam mar op ha har der efter steld. As de rie nou ienriedich dizze minsken en ynstansjes foar folwoeksen en des- kundich oansjocht en seis ek net it tsjin- oerstelde wier meitsje kin, stiet dy sterk om it maksimale to birikken. Binne wy lykwols in stel ezels, dy’t net witte oft se plüzje sille fan hokker bult, fan de heaberch yn de stêd of dy yn de greide, dan moatte wy üs realisearje, dat de kans great, yn elk gefal reëel oanwê- zich is, dat aenst de greate Boer komt en tinkt, dy Boalserter ezels ha sa’n honger net en dat er üs meielkoar fan ’e finne yn de jister jaget.” Nei alles ófwoegen to hawwen miende spr. it mearderheitsstanpunt fan B. en W. folgje to moatten. Wy moatte üs gjin inkelde illüzje meiitsje, dat mei in pear wike der hwat oars op tafel leit en alle ynstansjes, dy’t nou har fiat jown ha, dan yn ’e skulp krüpe en har sels tsjinsprekke. Foar üs is it nou of noait.” Ek foar de c.h.u.-fraksje jilldt it algemien prinsipe, dat dy forline jier trouwens al ütsprutsen hat, dat as it kin, it kommende forsoargings'hüs yn de binnenstêd moat. Net as it heal kin. In heal forsoargingshüs, siz mar fan in 50 bédden, soe yndied wol kinne, mar dan tsjitte wy ünnedich in 60 a 70 béd den óf. It tal forplegend persoaniel mei- rekkene, is dat in 100 ynwenners. Qua bifolkingspolityk soe dat in min ding wêze. As men it oer forbannen hat, soe dit in kwestje fan forbannen wêze: Nei Warkum, Blauhüs, Wytmarsum, Tsjom, Wommels. Bliid mei de koers, dy’t de stichting fart, mei it feit dat men der tiid en ener gy oan jowt, wol spr. hwat mear bi- trouwen yn it bistjür stelle, dan guon miene dwaen to moatten. Soasiael sjoen pleitet in bulte foar fêstiging yn de binnenstêd. Soasiael forkear en kontak ten lizze der better. Mar in lyts persiin- taesje (mar 15%) is lykwols mobyl. Wen- je op in heger bouleach wol sizze de protters op de dakken bisitudearje en oer de hollen fan de minsken hinne sjen of har yn in spegeltsje hwat sitte to bi- glueien. As it alternatyf is romte, in moaije tün, grien, dan kiest spr. foar dat léste. Men moat neffens him it isolemint fan de nije lokaesje ek net oerdriuwe. Biswieren dat Elim, Heechhout ensfh. büten de grêften, wurde komselden heard. It ütbouwen fan it Hindrik Nan- neshóf is dochs al fan ’e baen, mar soe ek psychologysk net goed falie. In lo kaesje om ’e St. Franciscustsjerke hinne, sil wol hwat fortrouds jaen, foar in goe de yntegraesje fan ünderskate rjochtin- gen liket psychologysk in folslein nije start better. Dat de bouw van een bejaardenverzorgingstehuis in Bolsward de interesse bij de Boiswarders opwekt, bleek uit het feit, dat op de raadsvergadering van afgelopen dinsdag een kleine honderd mensen de publieke tribune bevolkten. Voorgesteld werd om het bejaardenverzorgingstehuis in Eekwerd 2 te bouwen, alhoewel de i minderheid in het tollege (wethouder Hulshoff) van mening was, dat het mogelijk I moet worden geacht een dergeljjk tehuis in de binnenstad te realiseren. Bekend werd gemaakt, dat de PvdA een motie in zou dienen. min of mear demonstratyf de gear- komste forliet. In fraksje dy’t altyd yn de foarste rige stie' as der roppen waerd 'om mear ynformaesje en iepenheit, liet nou in skoandere kans foarbygean om ta neijere arguminta’esje en mienings- foarming to kommen. De saek seis sitte hiel hwat aspekten oan: histoaryske, bistjürlike, organisa- toaryske, planologyske, soasiale, medys- ke, psychologyske, finansiële. Kanten ek, dy’t to meitsjen hawwe mei romte, tiid, stedsfornijing, bifolkingspolityk, ensfh. Sprekker neamde it in great en net ge- nóch mei blildskip to signalearjen mo- mint, dat in pear ieuwen aide stichtin gen en in groepearring, dy’t oant nou ta gjin eigen hinnekommen hie, tomins- ten net mear (St. Martinus, Hindrik Nan- nes en Convint) elkoar foun hawwe yn in nije stichting. Men joech yn oeku- menysk forban elkoar de han. Dit tsjü- get fan moed, visy, bitrouwen, al hat de need fan de tiid sines der ta dien. Hjir wurdt in nij bigjin makke. Hy bi- oardiele dit posityf. Bistjürlik is inkeld mar sprake fan for- keap fan groun. Under alle oare om- stannichheden soe de rie der ienriedich bliid mei west hawwe. Hjir wie lyk wols in „mar”. Forkeap wie allinne mar mooglik as oan in foarwearde foldien wêze soe. Dy foarwearde wie: earst ün- dersykje oft it to bouwen forsoargings hüs' ek yn de binnenstêd koe. Dat is nou bard. It stichtingsbistjür hat oan de Ook de ARP kwam met haar conclusie. De heer van der Hauw wilde eerst alle punten eens op een rijtje zetten. Voor jaren terug is men al bezig geweest van uit de Hervormde gemeente een even tueel rusthuis te creëren op de Grote Kampen. Dit is om wat voor redenen dan ook niet van de grond gekomen. Ook de Hendrik Nannesstichting is bezig geweest met een architectenburo to vernieuwing of uitbreiding van het be staande tehuis. Ook dit lukte niet. Ook huize St. Martinus ging over tot een onderzoek. „Nu zijn we bezig met het stichtingsbestuur van Hylkenstein. Dit bestuur is er vanuit gegaan ook na aan dringen van uit de vorige raad, een tehuis te bouwen binnen de stads grachten. Het resultaat is ons toegezonden. Hieruit blijkt, dat dit in de huidige situaie niet kan worden gereali seerd. Inderdaad, de informatie kwam wel wat aan de late kant”, aldus de heer van der Hauw, die de dag ervoor deel uitmaakte van een raadscommissie, die na afloop van een vergadering rond geleid werd in een bejaarden tehuis in Bolsward. „Als men ziet op wat voor kamertjes de bejaarden zijn gehuisvest, is dat voor deze tijd verschrikkelijk slecht. Een groot deel van de kamers zijn kleiner dan de grootste slaapkamer in de nieuwbouw woningen.” De heer van der Hauw, besloot zijn pleidooi met „Ik ben een groot voorvechter voor in de binnenstad, maar dit moet dan wel te realiseren zijn.” is met Schaeffer. Volgens de heer Brattinga was ook de KVP niet overtuigd, dat de bouw niet in de binnenstad mogelijk is. VK1JUAU zy ALliUSllJS l»(3 Als u de krant later dan één dag na de ter postbezorging ont vangt, zullen wij daarvan graag op de hoogte gesteld worden. Dus als u later dan donderdag resp. zaterdag de krant in de bus krijgt, wilt u ons dan even een briefkaartje zenden met daarop vermeld het tijdstip en de dag van bezorging? B(j voor baat onze dank. Wij zullen graag proberen met hulp van het plaatselijke postkantoor hierin verbetering te brengen. O. W. was geweest, die 4 dagen voordat de raadstukken uitgingen, heeft verga derd. Ook was de tijd voor volledige bestudering van alle gegevens zijns inziens veel te kort(minder dan een week). De socialist kreeg de indruk, dat tot nu toe iedereen in deze zaak heeft meegespeeld, behalve de raad, die in deze al lang spelende zaak, zelfs tussen tijds nooit iets heeft gehoord. Waarom de raad het rapport van het architec tenburo pas ter inzage kreeg, ruim een half jaar nadat het gereed was? Hij wilde weten of Hylkenstein dit verboden heeft, of vond B. en W. het onnodig dat de raad ook tijdig een oordeel kon geven? De informatie was volgens de P. v.d.A. te gebrekkig en wees duidelijk in een bepaalde richting. Het was deze fractie onbegrijpelijk, dat burgemeester en één wethouder, plus een oud-wethou- der, die allemaal beweren de bejaarden zo graag in de binnenstad te willen houden, op grond van de verstrekte in formatie nu van gedachten zijn veranderd. „U brengt in dit raadsstuk naar voren, dat U de voorkeur geeft aan Eekwerd boven de binnenstad”, aldus Haanstra. Er waren niet veel dingen waar de P.v.d.A. het mee eens was, bij Xdit-agendapunt JHet-£nige..DosiJ.iAltfe.ouxü J. M. A. Mulder. de staatssecretaris de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1