WINKELSLUITINGSTIJD MOEILIJK PROBLEEM is VERANDERING VOORBEREID NIJLAN BLEAU AGRARYSK DOARP Gaïe Shroar 1O g SHOW lllllll lllllll ran sled en lan 5 JAARS KASBILJETTEN AAN TOONDER S 1975 V 4!) en ••••••••••••••••••••a ••••••••••••••••••••a Rente vanaf het lejaaral er', )9. AUTOMOBIELBEDRIJF G DE J0I1G KINGMA’S BANK NV STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workurn en 5 3 5 3 3 3 114e JAARGANG No. 6» WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1975 Bolswards Nieuwsblad Advertentieprijs 30 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Ml Wyrnbritseradeel Contractprijs op aanvraag v- De winkelsluitingswet Betere spreiding Voorstel Hazekamp Soepeler regeling Tenslotte Verschil in branche Levensmiddelen Duurzame artikelen Warenhuizen Hwat hat Os hjoed to sizzen dêr’t Nijlan Noch altyd agrarysk. 8 In een droge zomer als de onze kan wat bevoeren geen kwaad. Dit plaatje schoot onze fotograaf aan de Ridderdjjk tussen het Tolhuis en Hartwerd. Op de achter grond Nijland. Zaterdagmiddagsluiting en koopavond TINEKE FOPMA, wereldkampioene. Zie voor een gesprek met haar onze sportpagina. As guods in stür yn 'e büse fiele krjje se foar in dübeltsje toarst. SNEKERSTRAAT 9^ BOLSWARD TEL 05157-2894 ver i t Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS Jitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) Dit heeft tot de wens geleid om de ope ningsuren van winkels te beperken en beter te doen aansluiten bij werktijden van andere groepen werknemers. Win keliers en werknemers kunnen dan be ter aan het maatschappelijk leven deel nemen. Het is in elk geval nodig dat de strakke regeling van openingstijden van vroeger plaats maakt voor een soe peler houding van de wetgever. Dit 's reeds in vele gemeenten tot stand ge bracht doordat gebruik gemaakt is van de mogelijkheid om met toestemming van de gemeenteraad een koopavond in te stellen en minder verplichte middag en vakantiesluiting te maken. Het wets ontwerp heeft tot doel zo’n soepele re geling in het hele land mogelijk te ma ken. Een belangrijke reden om de openings tijden van winkels aan te passen is de verandering die het distributie-apparaat en de verhoudingen tussen verschillende distributievormen hebben ondergaan. Een kenmerk van het distributie-appa raat van Vroeger was de uniformiteit. Nu zijn er verschillende distributievor men die elk ingesteld zijn op een be paald koperspubliek. Elke distributie vorm of winkeltype tracht een eigen groep consumenten met aparte wensen tevreden te stellen. Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart, (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Wanneer zjjn winkels gesloten? Is dit in elke plaats geljjk. Iedereen weet uit er varing wel hoe vervélend het is wanneer hij voor een gesloten winkeldeur komt te staan. De regelingen zjjn in de loop van de tjjd veranderd, veelal ook plaatseljjk. Ook nu is zo’n verandering in voorbereiding. Misschien dit jaar nog beslist de Tweede Kamer over een nieuwe winkelsluitingswet. Winkels in duurzame consumptiegoede ren hebben de zaterdagmiddag hard no dig. Consumenten hebben meer tijd no dig om zich rustig te oriënteren op kwa liteit en mogelijkheden van de te kopen goederen. Dit is zo belangrijk dat de winkeliers die deze goederen verkopen, tegen de zaterdagmiddagsluiting zijn. Grote detailhandelsbedrijven en waren huizen verkopen vele artikelen uit beide goederengroepen. De rekreatieve en ori- enteringsmogelijkheden zijn daarbij e- veneens van groot belang. derengroep. Voor levensmiddelenwinkels is de zaterdagmiddag, vooral na 2 uur, al niet zo belangrijk meer. De konsü- menten hebben hun boodschappen reeds gedaan op de vrijdag,zaterdagochtend of op de koopavond, voorzover die reeds in de gemeente is ingesteld. Winkelsluiting blijkt een moeilijk pro bleem. Er zijn veel belangen bij betrok ken; belangen van consumenten, winke liers en werknemers; belangen van groe pen van winkeliers met een verschillend assortiment of verschil in vestigings plaats. Kortom, er zijn zoveel gezichts punten dat deze moeilijk met elkaar in harmonie te brengen zijn. Daarom is het nog moeilijker te zeggen, hoe de staatssecretaris de knopen die in de re geling van deze materie zitten, u" einde lijk zal doorhakken. De winkelsluitingswet regelt de volgen de onderwerpenDe winkels mogen open zijn tussen 5 uur 's morgens en 6 uur 's avonds. Uitzonderingen worden ge maakt voor vis- en tabakswinkels en voor kappers, die resp. tot 7 uur en 6.30 uur ’s avonds open mogen blijven. De gemeenteraad mag bepalen op welke dag een koopavond wordt gehouden. Ook bepaalt de gemeenteraad welke hal ve dag de winkels gesloten zijn en wordt aan hen overgelaten de vakanties te re gelen. diel wie it de grytmansfamylje fan Epe- mastate to Ysbrechtum dy’t alle macht oan him luts troch it opkeapjen fan stim men. Yn Nijlan hie de famylje lykwols gjin inkelde stim. Yn it doarp üntstie in lytse olicharchi fan de famylje Tuin hout. Dy famylje slagge der yn om su- ver de helte fan de Nijlanner stimmen to keapjen en waerd hjir oppermachtich. In oare kear geane wy mei de Tuinhou ten fierder. Onlangs plaatsten we ’n foto van de camping in Bo’sward. Maar er werd in de warme dagen veel méér gecampeerd dan daar. De „toekomst van Bolsward” nam vrijmoedig bezit van de plantsoenen en sloeg er de tenten op. Spelenderwijs, want tot overnachtingen zal het wel niet zijn gekomen. Boven: In het Hid Heroplantsoen, waar een gevarendriehoek het verkeer uit de buurt houdt en beneden in het grasveld voor de Brigade Irenelaan, waar de jeugd het eigen potje kookt, in elk geval doet alsof. Hoe vrolijk is het kampeerdersleven. De levensmiddelenwinkeliers zijn dan ook voor een groot deel vóór de zater dagmiddagsluiting. Tegelijk zijn sommi gen onder hen sterk gekant tegen het instellen van een koopavond. Voor de meeste levensmiddelenwinkels die me rendeels gevestigd zijn in kleine buurt- of wijkwinkelcentra, betekent een koop avond hoge extra kosten. Te denken valt aan extra lonen en kosten voor bij voorbeeld verwariping en licht. De op brengsten van de koopavond in buurt en wijkcentra vallen daarvoor tegen. Als gevolg van een zaterdagmiddagslui ting vrezen de warenhuizen dat er min der verkocht wordt. Door het korter open zijn van de warenhuizen wordt ge vreesd voor de werkgelegenheid. Zij zijn dan ook tegen de zaterdagmiddagslui ting. Er wordt vaak gesproken over 't dienst verlenend karakter van de aktiviteiten van de detailhandel. De dienstverlening .van de detailhandel wordt vergeleken met die van ziekenhuizen, openbaar ver voer, energiebedrijven en politie. Win kels zouden in deze gedachtengang de hele dag open moeten zijn. Tegenstan ders hiervan wijzen op het verschil in karakter van de dienstverlening van de hiervoor genoemde dienstverlenende in stellingen en de detailhandel en banken. De dienstverlening van ziekenhuizen etc wordt vaak direkt geconsumeerd en kan moeilijk worden uitgesteld. Wat gekocht wordt of bij de bank gehaald, wordt la ter geconsumeerd. Op grond van dit ar gument wijzen zij een lange openstel- lingsweek af. De Staatssecretaris van Economische Zaken, de heer Hazekamp, heeft begin dit jaar voorstellen gedaan tot wijziging van deze regeling. De belangrijkste pun ten uit zijn ontwerp zijn: De handhaving van de regel dat winkels tussen 5 uur 's morgens en 6 uur 's avonds voor het publiek geopend mogen zijn. Daarbij geldt een maximum van 55 uren per week. Het staat de ondernemer vrij zelf te bepalen welke halve en hele dag in de week de winkel gesloten is; op wel ke avond gelegenheid wordt geboden in kopen te doen en wanneer de winkel dicht is wegens vakantie. fynt (dy hawwe grif yn stilte har wurk goed dien). De iene doomny bleau in pear jier en guon oare amtgenoaten hol der it hjir fyftich jier of langer üt. Der is nou al in soad oer it tsjerklik libben sein. Ik tocht mei rjocht, hwant yn 'e doarpsmienskip bihearske yn it forline de tsjerke it hiele libben. Mar bihalven op tsjerklik terrein barde der fansels op oare terreinen ek in soad yn it forline fan üs doarp, al foroare der net sa’n soad. De ieuwen troch bleau Nijlan hwat it fan mied óf oan west hie: in agrarysk doarp. It wie nei Heech en Waldsein it tredde plak fan 'e gritenij Wymbritseradiel, mar tanken de twa neamde oare doarpen har foaroansteand plak mei namme oan hannel, forkear en niverhyt, Nijlan bleau in boeredoarp. It wie sa, dat it doarp yn ’t earstoan suver allinne bistie üt tsjerke, herberge én pleatsen. In buorren wie der suver earst net. Dy üntstie pas yn de 17e en 18e ieu en oan 1816 ta bistie dy buorren üt net mear as tweintich huzen en dêr Wennen dan noch wer lju yn dy’t har brea oan de boeren fortsjinnen:: timmer- Iju, fervers, bakkers en küpers. Oan 11- kernóch 1660 ta wie it foar de boeren in opgeande tiid. Nei dat jier sakken de büterprizen. Ek dè büterproduksje sakke en mei namme yn 'e foarste hel te fan de 18e ieu. De oarsaek wie de fépest. Ek wienen der in soad oerstrea- mings. De twadde helte fan de 18e ieu wie wer in opgeande tiid. It wie foar Nijlan ek in tiid fan konsintraesje fan macht. Oeral yn üs lün forwaerd de de* mokrasy ta olicharchi. Yn Wymbritsera- Als de zaterdagmiddagsluiting in combi natie met de koopavond wordt aan vaard, blijven er nog altijd ongeveer 53 uren over om te winkelen. Op het eerste gezicht is dat een ruime marge voor de meeste mensen die een 40-urige werkweek hebben. Dat valt evenwel te gen, omdat ook gerekend moet worden met de tijd die men kwijt is aan ver voer naar het werk. De werkelijke tijd die overblijft voor winkelen is minder dan winkelopeningstijd minus werktijd. Voor degenen die het winkelen als re creatieve bezigheid ervaren, kan de voorgestelde regeling van de werkne mersbonden: een koopavond in ruil voor de zaterdagmiddag, een beknotting zijn van hun mogelijkheden. Voor winke liers kan dat verschillende gevolgen heb ben. Het koopgedrag verschilt per goe de oergong stadich en geleidelik gien en yn it bigjin nei de Herfoarming moatte de tsjinstellings tusken stanpunten en tusken minsken persoanlik net sa great west ha. Yn Nijlan wie it sa, dat-tri- tich jier nei de Herfoarming de Her- foarme gemeente noch in Roomske tsjer- fad ha koe. Yn de earste helte fan de 17e ieu wie in great part fan de ynwen- ners fan Nijlan noch Roomsk. De Her- foarme tsjerke krige pas mear lidma ten doe’t it foar net-lidmaten ünmoog- lik. waerd om to stimmen en om yn of- fisjele funksjes keazen to wurden. It tal Roomsken sakke yn ’e twadde helte fan de 17e ieu, mar it ble^u der wol. Der wie foar harren ek in pastoar. Dy wenne to Easterein en bitsjinne fjouwer saneamde „krytjes” mei elk in alter. Ek yn Nijlan wie yn in pleats in skültsjer- ke mei in alter, opskik, gewaden ensfh. De pastoar kaem mei in skip of geande- foet troch it lan mei de pols, al sleatsje- springend, om de mis to lézen, to do pen en bern to ünderrjochtsjen. Yn de Herfoarme tsjerke wienen der de doomny’s. Earst wiene it üttreden muon- tsen, letter bistudearre lju fan 'e akade- my fan Frjentsjer. Der is wol forskaet tusken: Johannes Petri Hichtumannus, ien fan 'e earste Ffyske dichters; Da niël Dammius, dy’t it ta in professo- raet yn de filosofy bringt, mar ek ds. Antonius Blankendael, dy’t süpt, 'dron ken troch it doarp giet, fjochtet yn 'e herberge en tsjerkejild yn eigen büse stekt. Der binne doomny’s dêr’t in soad oer opskreaun is (net sokke béste). Der binne oare, dêr’t men suver neat oer De werknemersbonden vinden dat het winkelpersoneel recht heeft op een vrije zaterdagmiddag. Zij stellen daarom het volgende voor: een vrije zaterdagmiddag; één koopavond tot 9 uur ’s avonds; één vrije dag per week (niet de za terdag). De discussies concentreren zich op de twee met elkaar in verband gebrachte elementen n.I. een koopavond en een vrije zaterdagmiddag vanaf 2 uur. Hier na volgen enkele argumenten voor en tegen de zaterdagmiddagsluiting en koopavond. Daarbij moet rekening gehouden wor den met de wens van consumenten om boodschappen te doen na hun werk. Lukt het hierbij aansluitende winkeluren te vinden, dan zal het mogelijk zijn om een efficiënter gebruik te maken van* het winkelapparaat. De drukte in de winkels wordt dan ook beter gespreid. Een andere overweging die heeft mee gespeeld bij de voorstellen tot wijziging van de winkelsluitingswet is de veran derde werktijd van grote groepen werk nemers die niet in de detailhandelssec- tor werkzaam zijn. De frijsinnige geast, dêr’t Nijlan yn libbe, sil makke ha, dat har yn it doarp om de saek fan it leauwe gjin wylde ta- frielen ófspile ha. Dochs moat der wol it lytse byldestoarm west ha. De prachtige grêfsark fan past. Kempo Hottinga, dêr’t de forstoarne op ófbylde stiet yn litur- gysk gewaed, is skeind. De pastoar mist syn noas en de miskelk mei’ de hosty, dy’t er fêsthaldt, binne ek fornield. Guon minsken hawwe noch de gedach te, dat Fryslan yn 1580 fan it iene stuit op it oare fan Roomsk Kalvinistysk waerd. Dat wie sa net. Ek yn Nijlan is ra» inr 3 3 3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1