HET BEJAARDENHUIS IN BOLSWARD VISIE VAN EEN GEWONE BURGER PROVINCIE IN ZORGEN Gahe SHroar G.DE jonc SHOW .w x /f llll Foto van de week Geslaagd s ••••••••••••••••••••a •••••••••••••••••••••«••••••••••••••••••••a Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND AUTOMOBIELBEDRIJF ina 14 114e JAAKVANü Nö. 70 V 1U(J JL/M. XJT Bolswanls Nieuwsblad Advertentieprijs 30 Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag I'M Is dat in Bolsward mogelijk? Wat zjjn dan wel „bejaarden” Gratis wonen Levensavond Vetzak-broekzak Mogelijkheden Niet reëel Bejaardenzorg van zo lang Hwat hat us hjoed to sizzen STREEK.BLADRECLAME HEEFT ALTIJD SUCCES •KM kan Aan de M.E.A.O. te Leeuwarden geslaagd in de Secretariële richting Ahneke Boer- sma te Bolsward. maar enkele genoemde argumenten heb ben mij niet overtuigd. It reid bücht altyd nei de wyn en dochs brekt it net. SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 A. A. Hettema Marktplein of die voor CEN JJK Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel heid met zich mee. Verlatenheid en een zaamheidsgevoel zijn dan ook belang rijke factoren op de levensavond. Bij de planning van de plaats voor de bouw van een zo goed mogelijke en zo aangenaam mogelijke huisvesting van de ze belangrijke bevolkingsgroep moeten wij bedacht zijn, om hen ook niet nog extra te gaan isoleren.. Isoleren van de omgeving waarin ze hun actieve jaren hebben doorgebracht, isoleren van de gemeenschap waarmee zij zich sterk emo tioneel betrokken blijven gevoelen. Daarbij speelt de afstand tot het hart van die gemeenschap bij het vorderen der jaren een steeds sterkere rol. Vandaar dat het zeker de meeste aan dacht verdient om een plaats te kiezen die wat dat betreft de minste weerstand oproept. Indien enigszins mogelijk dus midden in die gemeenschap. Het tij keert, ook in Friesland. Maar zo als de Commissaris der Koningin hier bjj slecht weer onversaagd het roer van het statenjacht hanteert, mag van hem ook een vaste koers worden verwacht, nu er economisch gezien storm op til is. zadiging van de woningmarkt, sterk af, terwijl ook de industrie een daling van het aantal arbeidsplaatsen te zien gaf. Voor zover thans kan worden beoordeeld werden deze dalingen niet voldoende gecompenseerd door een stij ging der werkgelegenheid in de dien stensector. Dat behoeft direct nog geen verwijdering uit de belangstelling te betekenen maar brengt dikwijls een gevoel van verlaten- Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart. (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Zo werd genoemd het feit, dat thans de woningen van het St. Antonie-gasthuis geen huur opbrengen en in een gezamen lijke nieuwe opzet dus een extra exploi- tatie-last zouden vergen. In hoeverre er bij de huidige exploitatie van bejaarden huizen sprake zou zijn van een financieel verantwoord beleid laat ik graag voor wat het waard is. Practisch' niemand van de huidige bewoners van bejaar denhuizen is immers in staat om op fi nancieel verantwoorde wijze zijn kosten op te brengen. De eis dat ook in de toe komst, op grond van de statuten van het Antonie-gasthuis een aantal Bolswarders gratis oudedaghuisvesting zou kunnen krijgen, is immers een sociale claim. Onze huidige regering die sociale aspec ten van de gemeenschap in haar program beslist niet op de achtergrond wil schui ven, zou die claim beslist kunnen hono reren. Bovendien zou het slechts een kwestie van vestzak-broekzak verhou ding zijn. Nu immers moet ook door de bijstandwet in heel veel gevallen voor het overgrote deel worden bij gespron gen. De Bijstandswet legt in haar huidige constellatie aan de plaatselijke gemeen schap belangrijke lasten op. Door over neming van de bovengenoemde sociale - claim door Volkshuisvesting zou een be langrijk deel als steeds weerkerende last op de gemeentebegroting verdwijnen. Bo vendien zullen de steeds modernere ei sen die aan de huisvesting worden ge steld het Sint Antony-gasthuis over niet al te lange tijd toch dwingen om de thans bestaande huisjes op zijn minst aan te passen. Bij de steeds verder gaan de inflatie zou dat op de duur beslist ’n sterke verhoging van kosten meebrengen en bovendien zou in het kader van de werkvoorziening in de bouw een belang rijke en practische bijdrage kunnen wor den geleverd. Over het algemeen zijn het mensen, die na een actieve deelname aan het dage lijks wel en wee van de gemeenschap, door hun leeftijd en door het overnemen van hun taak door jongeren van het eerste plan zijn verdwenen. Daarnaast hebben zij in veel gevallen jarenlang de zorg gehad voor hun zaak - en gezin, hun werk en hun taak. Zij hebben in veel gevallen moeten er varen dat hun gezin is teruggedraaid tot het tweetal waarmee ze zijn begonnen en helaas zelfs dikwijls zijn ze alleen overgebleven. Niet dat er geen band meer met hun kinderen zou zijn blijven bestaan, maar die kinderen hebben hun zorg niet meer zo nodig en zij door op richting van een eigen- gezin losser van hen komen te staan. De afbraak l(jkt begonnen, in dit geval van het Convent aan de Grote Kampen. Maar dan is het wel een misleidende foto. De stenen op de voorgrond liggen ge woon op de t(jdeljjkc opslagplaats en zijn niet van het Convent afkomstig. Wel zjjn er op de spanten weinig dakpannen gelaten, maar hier heeft de lieve jeugd van Bolsward ongevraagd een handje geholpen. De echte afbraak van het Convent moet nog beginnen. Dit is nog maar ..kinderspel Rechts op de achtergrond hi t danken. De fötograar is even door zijn knieën gegaan en ziet de leuning nu zo als een kind dat doet. Links de zijkant van het antieke huisje van steenhouwer Cuperus, waarachter een paar bungalows, ideale bejaarden woningen, zoals Bols ward er veel meer moest tellen. Rechts op de achtergrond het „oude” Convent- dat op nominatie staat om te worden af gebroken. Nog onlangs vroeg men of er de peuterspeelplaats nog in mocht wor den gevestigd, maar deze heeft inmiddels elders onderdak gevonden, nl. aan de Kleine Dij lakker. Geheel rechts de mo derne gevel van de brandweerkazerne. De auto’s op de walkant staan er niet tot ieders plezier. De passage wordt er wat nauw en vooral als er brand zou komen, zou dit wel eens tot opstoppingen en dus tot vertraging kunnen leiden. Niet altijd spiegelt het water zich zo rustig. Soms zwemmen er eenden, die het nu zo roer loze oppervlak doen kabbelen. Soms raakt er iemand te water. Nog onlangs was dat de jeugdige en overmoedige 7- jarige Bertus de Boer, die weer uit het toch wel diepe grachtje werd opgevist door de bejaarde heer Akkerhof, die in een van de zo pas genoemde bungalows woont. En alle hulde verdient! „De rem wou niet meer”, zei Bertus laconiek. Een kruis door het grachtje, het gaan dem pen? Nee, zolang er zo’n moedige Akker hof woont, toch maar niet, dan zou er wat karakteristieks verloren gaan. Wat de realisatie van Hylkenstein treft zei de gedeputeerde: „Maar hierbij ongetwijfeld zullen voordoen zullen in overleg met de betrokkenen moeten worden opgelost. Of er in deze situatie over verloop van tijd voor nieuwbouw van Hylkenstein nog sprake zal zijn is de vraag. Desgevraagd deelde gedeputeerde Van Krevelen op een gehouden persconferen tie mee dat ten aanzien van de vervan ging te Bolsward weliswaar gunstig is geadviseerd, maar dan wel wat betreft een geringer aantal bedden, dan die van het totaal van de afgekeurde rusthuizen. Sedert 1 Augustus 1975 zijn de bejaar denoorden in zeker opzicht reeds aan preventief toezicht onderworpen. De uit voeringsregelingen inzake het opname- beleid en de planning zullen naar ver wachting binnen afzienbare tijd worden vastgesteld. Vooruitlopend op een pro vinciale planning heeft een werkgroep een aantal gegevens verzameld over de bejaarden, bejaardenoorden en bejaar denhuisvesting in Friesland. Aan de hand hiervan hebben Ged. Staten aan de minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk advies uitgebracht over de plannen tot het bouwen verbouwen van bejaardenoorden, aan hun college zijn voorgelegd. De onlangs verschenen Nota Bejaarden beleid 1975 stelt o.m., dat algemene voorzieningen voor ouderen de voorkeur verdienen boven specifieke voorzie ningen en dat bejaarden in de gelegen heid moeten worden gesteld mogelijk zelfstandig te blijven. In dit beleid past geen verdere uitbrei ding van het aantal plaatsen in bejaar dentehuizen. In gebieden, waar het bed denaantal in deze tehuizen reeds boven het landelijk^ richtgetal ligt, zoals in Friesland (met name in de Zuidwest hoek, Red.), zal volgens het provinciale bestuur een vermindering van de capa citeit tot stand dienen te komen door primair de voorzieningen, die niet aan de huidige eisen voldoen geleidelijk bui- 5 omr luiuuuu ivto be- dan moeten ze het Bolsward wel spoedig eens worden”. Wie zichzelf spiegelt, spiegelt zich zacht. Zo de bomen op de Kleine Kampen, die als eens een narcis hun evenbeeld in het water, in dit geval dat van het pittores ke grachtje, zien oplichten. Een wat merkwaardige foto, want iemand die niet beter wist zou kunnen denken, dat er een enorm kruis over is geklad, zo in de trant van „weg er mee”. Even een nadere beschouwing leert al spoedig an ders. Het kruis is niet anders dan een ornament in de brugleuning, want wij staan hier op de Stormpost, zoals trou wens ook met levensgrote letters is aan gegeven. Een post was voorheen niet an ders dan een houten balk, die van wal tot wal werd gelegd. Denk maar aan de benaming „deurpost”, waar we dit woord nog terugvinden. Ook voor de grote schuurdeuren placht men voorheen en nog wel een „post” te leggen, een dwars balk. De deur op het bordes van het stadhuis naar de Vierschaar wordt ook nog met een „post” gesloten. Die posten (Bolsward telde er veel met zijn talrijke grachtjes) werden later complete houten bruggetjes, maar de naam bleef. De Stormppst verbond en verbindt de Gro te Kampen-Snëekerpoort met de Broere- straat. Het kan er nog steeds flink waai en. „Twirje” zegt men op zijn Fries. Wel licht heeft de post daaraan zijn naam te •••••••••••••••••••••«••••••••••••••••••••a Het motief dat de bouw daardoor langer zou moeten worden uitgesteld en mis schien de benodigde medewerking van Volkshuisvesting zou worden verspeeld lijkt mij niet reëel. De mogelijkheid voor planning zou bij actieve inzet beslist niet zo veel tijd in beslas behoeven te nemen. Bovendien verdenk ik er Volkshuisves ting niet van dat zij niet zou openstaan voor argumenten en bezinning op plan nen die er alleen maar toe kunnen bij dragen om de te voteren gelden op de meest doelmatige wijze te besteden. Ik hoop dat deze suggesties er toe mogen bijdragen om in eendrachtige samenwer king met elkaar te komen tot de meest ddeale oplossing. De Provinciale begroting die dinsdag is vrijgegeven sluit met een nadelig saldo van f 1.141.107,op een „omzet” van f 49.126.191,Voor het eerst na de oorlog zit de provincie dus in de „rode” cijfers. Dit zou zijn ware het niet, dat men vo rige jaren iets had overgehouden en nu het tekort uit de saldi-reserves kon dek ken. Per slot is door deze ingreep het dreigend rood verbleekt. Zoals bekend bestaan de middelen het provinciefonds uit een aandeel in de opbrengst van een aantal rijksbelas- tingen. In 1975 is dit gebracht van 0,851 op 0,915 pet. Dit resulteerde in een hogere storting van rond f 35 mln. Daar van was een bedrag van naar schatting f 6 mln. bestemd ter compensatie van enkele belastingmaatregelen. Maar «oor de economische teruggang moesten de ramingen van de belastingopbreng sten in belangrijke mate worden herzien, waardoor de hogere uitkering weer voor een groot deel te niet ging. Per saldo was de „speelruimte” voor de provincie maar f 1,1 miljoen. Van een uitbreiding der werkgelegenheid is de laatste tijd geen sprake meer. Integen- deel, in 1974 nam de werkgelegenheid in Bovendien zou men dan voor Bolsward misschien de architectenkosten belang rijk kunnen drukken omdat veel voorbe reidend werk zou worden uitgespaard bij gebruikmaking van dat plan. Daarbij zou dan mogelijk ook nog aan sluitend gebruik kunnen worden ge maakt van de gebouwen van huize Mar- tinus en de uitbouw Klein Gasthuis voor dienstencentra en gezins-bejaardenwo- ninkjes. Ik ben beslist geen deskundige om te kunnen beoordelen of er niet an dere doorslaggevende motieven gevon den zouden kunnen worden die een even tuele realisering daar in de weg staan Uit de overgrote belangstelling bjj de laatste raadsvergadering is wel gebleken dat heel veel Bolswarders met meer of minder interesse de plannen voor de eventuele bouw en de plaats waar gebouwd zal worden volgen. Nu alles betrekkeiijk weer op losse schroeven is komen te staan is het misschien dienstig om ons nader te bezinnen op het hoe en waarom. Mogeljjk kan een bjjdrage tot de discussie van invloed zjjn op de toekomstige besluitvorming. Belangrijk ijjkt het mij om ons te bezinnen voor wie we eigenlijk gaan bouwen. Geen punt zult u zeggen: we bouwen voor de huidige en toekomstige bejaarden. Er is gedacht aan het binnenkort vrijko mende terrein tussen Laag Bolwerk en Nieuwmarkt. De opzet is om accommo datie te verkrijgen voor maximaal 120 bedden. Wat de aard van het genoemde terrein betreft voldoet het zeker aan de eisen. Het is immers reeds een terrein voor bijzondere bebouwing. Wat de grondprijs betreft ligt het beslist niet on gunstig. Na amovering van de huidige R.K. Basisschool, de oude RK Ulo en met medewerking van het RK kerkbestuur het St. Antonie-gasthuis, instanties waar van we moeten aannemen dat ze dit so ciale doel zullen willen dienen, beschikt men tegen minimale grondkosten over een bouwrijp terrein van een grootte die m.i. beslist toereikend is. Wanneer men ziet dat door het architec tenbureau v. d. Zee-Alting en Beyert (het bureau dat door „Hylkestein” is aangezocht om de plannen te ontwer pen) in Franeker op een beslist kleiner terrein een aan de nieuwste eisen vol doende en door de bewoners als ideaal ervaren gebouw is gezet, moet dit be vestigd worden. ct. per mm. STORMPOST jf ■sv

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1