REHOLITAS 65 JAAR CONGRES: Gabe Shroar UT’E NIJLANNER TSJERKESKIEDNIS QiO/ 02/0 E.DE JORG ra „WAT MAKEN WIJ MORGEN SHOW - Dader roofoverval Fan stêd en lan SPAARDEPOSITO 5 JAAR VAST 1910 ^3° gehouden in Makkum aan- WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1975 Advertentieprijs 30 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum js Hwat hat KINGMA’S BANK N V >p >n SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 72 71 72 72 73 69 73 71 70 71 72 73 72 71 74 71 39 71 39 972 973 974 973 971 971 969 970 970 973 >74 969 >70 >74 >75 >73 172 '70 69 73 71 |4e JAARGANG No. 71 AUTOMOBIELBEDRIJF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND en Wymbritseradeel Giro 887926 ZHOLI TASJ V 1975 - Jè V ■r. 1 0 H Promotietoer Jubileum IS. Ouderdag Lustrumfeest Sportdag Slotfeest De suvels mogen niet tussen wal en schip raken. üs hjoed to sizzen As men tofolle knieren yn 'e rêch hat, wurdt men slop. De dei is gjin wike lang aansporing tot haast) Vorig jaar herdacht de „Vereniging van Afgestudeerden Bolsward” het 70-jarig bestaan van de „Zuivelschool” met een grootse reunie. In het kader van deze her denking vierden afgestudeerden, leerlingen en personeel gezamenlijk een feest. Toen is gebleken, dat ook mensen van zeer uiteenlopende leeftijd een harmonieus feest kunnen vieren. Dit is ongetwijfeld een gevolg van de band tussen de ver schillende generaties „Suvels”. Deze band loopt via de stad Bolsward en de school aldus de heer M. Sonnema, directeur van de Rijks Hogere School voor Levens middelentechnologie te Bolsward in het Lustrumboekje „Suvellust”. I.IV --- Bolswards Nieuwsblad Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS |tg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward jministratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) In de gemeenteraad te Bolsward was onlangs sprake van ezels. Welnu, hier is er één, gekiekt tijdens het opbouwen van circus Renz in Bolsward. De Tuinhouten en har oanhang makken tonei üt, ha’t yn Nijlan üntfanger waerd of doarpsrjochter, eksteur, skoalmaster of doomny. Hja krigen troch har oer- hearskjende posysje yn it doarp ek grea- te ynfloed op it gritenijbistjür en soar- gen dat in famyljelid, mr. Wibo Tuinhout siktaris waerd fan Wymbritseradiel. Fan üt 'syn Nijlanner hüs (nou stiet dér de It draeide der op üt, dat de tsjerkeried fan Nijlan ófsetten waerd en dat it Klassikael Bistjür fan Snits in doomny biróp, dy’t yn Nijlan net winske waerd. Dat wie ds. Jentink, dy’t hjir achten- fjirtich jier bleau. Mei greate fülens fan beide kanten bifochten rjochts en lofts elkoar tonei mei de nuverste middels/ Mear as ien kear waerd forjitten, dat it gie om de saek des Hearen. Tsjinstel- lings en rüzjes tusken persoanen kamen op ’e foargroun. Wy moatte lykwols net forjitte, dat der de hiele I9e ieu in great stik soasiael ünbihagen wie, dat noch net goed utere wurde koe en foar in great part yn de tsjerklike striid in ütwei socht. Under ds. Jentink bigounen de rjocht- sinnigen oefeningen to halden. Hja wou- nen oan yn tal. De frijsinnigen seagen de buoi driuwen en rjochten meielkoai it selskip Nut en Nocht op, dat neffens de statuten in foarmings- en üntspan- ningsforiening wie, mar dat der foara) kaem om de frijsinnige krêften yn it doarp to bondeljen, om sterk to stean tsjin de ortodoksy oer. Om sjen to lif ten, hoe ’t it hjir yn de 19e ieu om en Ita gie in pear forhalen, mar dy biwarje wy foar de oare kear. Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart. (bij vooruitbetaling) Vele inwoners van Bolsward hebben door het verlenen van huisvesting een direkte band met de studenten. Zij merken van nabij op, dat in het leven van de student perioden van hard studeren af en toe worden onderbroken door bezigheden met een meer speels karakter. Deze afwisseling tussen wer ken en het ontplooien van buitenschool se activiteiten is naar de mening van de heer Sonnema een goede zaak. Het stu- dentenspel behoort bij het leven van ons stadje. De „promotietoer” houdt in dat men in Sneek, IJlst, Woudsend, Staveren, Hin- delopen en Workum per tractor en wagen gaat bezoeken, waarbij men ter plaatse aangekomen een stukje cabaret zal weggeven en de plaatselijke autori teiten producten zal aanbieden uit eigen proeffabriek. Dit zal ook te Bolsward geschieden, n.l. bij de ontvangst ten stadhuize (om ca. 21.00 uur) waarna een open sociëteitsavond aanvangt, waarbij iedereen van harte welkom is. Heel Bolsward! Op deze avond zal het cabaretgezelschap optreden terwijl tevens de gelegenheid bestaat tot het bezichtigen van een ten toonstelling over de vereniging REHO LITAS. Hüske To Let zal daartoe worden uitgebouwd met een geweldige luifel tot aan de walkant van de kleine Dij lakker. Op woensdag 17 sept. meldt het pro gramma een bezoek van de ouders der leerlingen aan school waar demonstra ties gegeven zullen worden, gevolgd door een Friese koffie-maaltijd in hotel de „Wijnberg” en een avondprogramma met ouders in de sociëteit met medewer king van o.a. kaasmeisjes van het Ne derlands Zuivelbureau. Bolsward wordt - van jong tot oud - niet vergeten. Integendeel! Na de openingsyergadering en receptie op maandag 15 september in Hüske to Iet, zal op dinsdag 16 september ’s avonds om 7 uur aan de Snekerstraat een caba retgezelschap, welke een promotie-toer door Bolsward en omstreken heeft ge maakt, binnengehaald worden onder be geleiding van het muziekkorps „Oranje”, waarna het gezelschap om ca. 19.15 uur ontvangen zal worden op het stadhuis door de burgemeester en wethouders. In verband met de roofoverval op de 72- jarige rustende veehouder-koopman Jacob Westendorp, die aan de Geep in Makkum woont, en op zaterdagmorgen 30 augustus vroeg het slachtoffer werd van een roofoverval, heeft de politie te Heerenveen op verzoek van de collegas - van de rijkspolitie te Wonseradeel, de 24-jarige L. de J. uit Sint Johannesga aangehouden. Het was de politie vrijwel direkt bekend dat de J. de vermoedelijke dader was. De jongeman heeft echter tot nu toe geen bekentenis afgelegd. De J. is vrijdag j.l. voor de officier van de Justitie geleid. Indien er in Makkum mensen zijn die op zaterdagmorgen 30 augustus j.l. ’s mor gens tussen 6.30 en 7.00 uur iets hebben gezien dat met het geval verband kan houden, hoe onbelangrijk dit ook mag lijken, dan worden zij alsnog verzocht kontakt op te nemen met de rijkspolitie in Witmarsum, tel. 05175-214. De daaraanvolgende donderdag is er een sportdag op het sportcomplex de „Rol- peal” in Workum, waarna de „Suvel- prak” wel zal smaken. Deze dag wordt besloten met een spijkerbroekenbal met medewerking van het „Moonlight Trio”. Vrijdag wordt onder leiding van Prof.Dr.Ir. H.A. Leniger, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, een groots opgezet congres gehouden in congrescentrum „De Waag” te Makkum. Sprekers zijn hier Ir. M.G.W. Hallmans, secretaris van de V.A.I. over „De Neder landse Voedsel- en Agrarische Industrie: Feiten, knelpunten en perspectief.” Drs. J.C.M. Schogt over „Het gebruik van de sojaboon in levensmiddelen,” waarbij tevens aandacht wordt besteed aan technologische-en smaak problemen, die met de introduktie van deze nieuwe produkten samenhangen, en na de koffiemaaltijd drs. J.P. Goddijn. Inspecteur van de hoofdinspektie van de volksgezondheid voor levensmiddelen en de keuring van waren over „Additieven” en tenslotte drs. H. Schelhaas, voorzitter men liei yn hannen fan de florienplich- tigen, de bilêstingplichtige laneigenaers. Dat wienen liberalen fan om utens, dy’t under lieding fan de aide ds. Bangma noch altiten ien fan de greatste lanbi- sitters yn it doarp, der op üt woenen in doomny fan har kleur to bineamën. It gie hjir nuver doe’t it op it stimmen fan in doomny oankaem. Beide partijen hel len de frjemdste fiten üt. Men liet klan- destyn dissenters (Roomsken en Men nisten) meistimme en fuorre Iju dron ken om har by it stimmen biynfloedzje to kinnen. Der waerd ek jild bean foar stimmen en knoeid mei stimfolmachten. It roun der op üt, dat der in kwestje üntstie, dy’t langer as trije jier duor- re en dêr’t de Ring Drylts, de Klassis Snits, de Prov. Kerkvergadering en de Sinoade yn bihelle waerden. Op 't lést moast de Kommissaris fan de Kenig him ek noch mei de kwestje ophalde. Doe’t dy dat die, barden der noch frjemder dingen. Hy joech opdracht fan forskate stimmingen de prosessen-forbael en de stimbriefkes nei de kening to stjüren. Dat die men earst net. De papieren waer den oppakt yn in archyfkiste mei twa slotten, dêr’t twa lju by moasten om dy iepen to meitsjen. Doe’t de papie ren wol forstjürd wurde soenen, blyk- ten se der üt stellen to wezen, wylst de kiste noch op slot siet. vari het produktschap voor zuivel over „Marktontwikkeling van zuivelproduk- ten”. Begonnen zal worden met een analyse van de huidige zuivelmarktposi- tie in de E.E.G. Daarbij zal bijzondere aandacht geschonken .worden aan de zwakke punten in de Europese melkver- werking. Voor de dames is er na de gezamelijke ontvangst in het congrescentrum „De Waag” een excursie naar Tichelaars Koninklijke Aardewerk- en Tegelfabriek en de mogelijkheid tot bezichtiging van het Friese stadje Hindelopen, het Hidde Nyland museum en de Hindeloper Schil derkunst. Thans viert de vereniging van leerlingen „Reholitas” haar 65-jarig bestaan. Het is verheugend, dat de lustrum-commissie deze gelegenheid aangrijpt om de bevol king van Bolsward te betrekken bij de feestelijkheden. Hieruit blijkt, dat de huidige generatie studenten er prijs op stelt de reeds oude band tussen de Bols- warders en de „suvels” te bevestigen. Na het congres in Makkum, waarop we nog nader op terug zullen komen, zal op zaterdag 20 september op Plein ,1455 een geweldige middag worden georganiseerd waarbij allerlei rekords gebroken kunnen worden. Tevens zullen vele attrakties aanwezig zijn zoals kuip je steken, zakslaan, touwtrekken, sukkelen met de suvelfoon, etc. etc. Deze middag is voor alle Bolswarders. Verder zijn er nog tal van activiteiten, zo zal er in deze feestweek een etalage wedstrijd worden georganiseerd en een tekenwedstrijd voor de kinderen van de op één na alle basisscholen. herberge) regearde Wibo Tuinhout Nij lan en letter die dat syn soan Haijo Tuinhout yn ’e mande mei syn neef Ha- yo Bangma, dy’t troch syn famyljeleden doomny makke waerd to Nijlan. Dy doomny Bangma hie it hjir mar rom. Seis bisiet er in stikmannich pleatsen yn it doarp en der wienen twa en in heale pastorij pleats. Ut de opbringst fan dy pleatsen koe doomny libje as in soar- te fan lanjonker. Yn syn tiid waerd dan ek de midsieuske pastorij foroare ta it ünbidich greate hearehüs, dêr’t de doom- ny’s noch altiten yn wenje. Ds. Bangma bleau amper fyftach jier yn Nijlan. Mei him rügelje wy de 19e ieu in moai ein yn en bidarje dan yn in tsjerklike striid dy’t de hiele ieu üt duorre hat. Ds. Bangma, oplaet to Frentsjer by pro fessor Hermanns Venema, wie fan de ald-liberale rjoChting: Yn de jierren dat er to Nijlan stie, wie der yn de Südwest- hoeke in sterke rjochtsinnige biweging mei in piëtistyske ünderstream. Dy bi weging krige yn üs doarp ek in greate oanhang, dy’t it net lykfine koe mei de preken fan doomny. Doe’t ds. Bangma yn 1831 emeritaet oanfrege, woe de hie le Herfoarme gemeente op ien lidmaet nei in doomny ha fan rjochtsinnige sig- natuer. De gemeente hie lykwols gjin stim yn it biroppen fan in doomny, hwant it rjocht om in doomny to stim- Het verharden van de aardbaan voor de nieuwe weg Bolsward-Leeuwarden vordert gestaag. Boven: de kruising met de nieuwe weg Witmarsum-Healwei Hichtum. In de verte ziet u aan de kim laatstge noemd dorp. Beneden: Burgwerderhoek richting Leeuwarden. Tussen wat hier nonchalant neergezette landbouwwerktuigen vond het kalf, dat van al deze activiteiten weinig begrijpt, een rustpunt. De af stand Bolsward-Leeuwarden is straks in een kwartier te rjjden maar nu de weg bjjn klaar is worden er van regeringswege verwoede pogingen gedaan de auto uit te bannen en zullen we toch wel met de bus naar Sneek moeten om daar op de trein te stappen, geloof maar niet, dat de bus naar Leeuwarden alle tussenliggende dorpen kan overslaan. Of bedoelt men dat we naar Leeuwarden zullen fietsen? I® 'is

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1