FEITEN ZWART OP WIT NOG EENS BEJAARDEN ZORG IN BOLSWARD E O FOTO VAN DE WEEK SHOW E.DE JOHE en ?a SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) - AUTOMOBIELBEDRIJF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel to IER 1973 VRIJDAG IZ SEI’I f.iviliKK law 14e JAARGANG No. 72 Advertentieprijs 30 Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag „NU Stapert” „Geen bezwaar” niet be- Afschrift ke tijd „Doopsgezind Rusthuis” Hylkenstein grond van de wet vas' Adviezen fvprvnltr o it Nanneshof” nieuw Marktdag te Bolsward. Links boven de tentdakjes het gedeelte gevel, dat als ons derhalve paald. Afgezien meenden bestuur Wommels dit dat eigen mogen to to Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS ilitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Bolswanls Nieuwsblad Uit het commentaar citeren we: De ge meente Bolsward beschikt over een groot aantal bedden in bejaardenoorden, het percentage bedraagt 17,5, doch van de aanwezige 210 bedden voldoen er slechts 28 volledig aan de eisen van de Verordening op de bejaardenoorden in Friesland. Vooral „Huize Sint Martinus” en „Hendrik Nanneshof”, met resp. 72 en 33 bedden, zijn beneden de maat: on voldoende brandveiligheid, onoverzichte-| lijke indeling, geen toilet bij iedere ka mer, te kleine kamers. Het plan van de besturen van beide te huizen om gezamenlijk één nieuw tehuis te bouwen verdient dan ook te worden gesteund. Veel Bolswarders en mensen uit de om geving, die zich sterk tot Bolsward voelen aangetrokken, zien nog niet altijd de schoonheid ervan. Neem nu dit mar kante patriciërshuis. We hebben de proef genomen, weliswaar met bedekken van de letters onder de „deur” en velen, die er vrijwel dagelijks langs kwamen, konden niet zeggen, waar men dit pand in Bolsward vindt. Dit komt omdat de fotograaf hier een gedeelte van de gevel heeft geïsoleerd, er een close-up van heeft gemaakt. Huizen met zulke enorme „daklijsten” (duur in het onderhoud, maar wel mooi!) staan so-fvie-so op de monumentenlijst. Deze gevel is boven dien rijk geornamenteerd. Voor wie een beetje thuis is in Bolsward, zegt na deze korte inleiding de naam al voldoende. Wie J. B. v.d. Oever en Zn. zegt, zegt Appelmarkt. Maar omdat deze firma zo’n verscheidenheid in de brede eta lages (en zelfs soms op straat) heeft ten toongesteld, die het oog blijft boeien, kijkt vrijwel nooit eens iemand omhoog. Op de andere foto op deze pagina, ge- De Gysbert Japikspriis is dit jier takend oan de Fryske skriuwer Rink van der Velde, dy’t al 12 boeken op syn namme hat. Rink van der Velde is journalist by de Ljouwerter krant en forsoarget dêrre ü.o. de rübryk Fries Mozaiek. Syn (meast koarte) romans spylje foar in part buten Fryslan, b.g. yn Frankryk, Grikelan of Israël, dêr’t er seis wenne hat of west hat. Mar ek It smüke lib- ben yn de Fryske walden hat er each foar en kin der smout fan fortelle. Hy haldt fan it anekdotyske en fan sterke stikken. Nei Paulus Akkerman is hy ien fan de meast lézen hjoeddeiske skriu- wers. De priis soe him yn Boalsert yn it stêdhüs ütrikt wurde op 9 oktober mar hy hat „leaver gjin drokte". Lykwols ek fan üs kant nou al üs hertlike lokwinsken. Op de foto Rink van der Velde mei syn frou op it boekebal yn de Lawei to Drachten (archyffoto earder ófprinte yn De Strikel). Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart, (bij vooruitbetaling) Giro 887926 nomen op marktdag, wanneer het zicht op de etalages op de Appelmarkt groot- deels aan het oog onttrokken zijn door kratten en tentjes, heeft men wél een beter zicht op het bovenhuis (op de foto het meest linkse), maar in de kadans van de gevelwand valt het minder op, dan wanneer, het oog er even apart heen gaat dwalen. Want bijzonder fraai van vorm is het zeker. Op een kleine ge- velruimte zijn niet minder dan zeven raampartijen ondergebracht, maar deze, toch wel grote hoeveelheid stoort niet, nu de beide dakkapellen juist boven een benedenraam zijn geplaatst, terwijl in de rij ramen beneden het fraai met guirlan des versierde middenraam het ritme doet accentueren en het geheel iets voornaams geeft. Een tweede daklijst beneden de ramen scheidt dit boven woongedeelte duidelijk van de meer moderne benedenpui. De schoorstenen met nog echte schoorsteenborden doen het ook bijzonder goed. De t.v.-antenne moeten we dan maar als een hedendaags accentje accepteren. concrete de wens Bij brief van 7 maart 1975 vroeg het be stuur van de stichting „Hylkenstein”, die het nieuwe tehuis zal exploiteren om een verklaring van geen bezwaar voor een tehuis met 120 verzorgingsbedden, zijnde de capaciteit die de beide bestaande te huizen oorspronkelijk hadden. Gezien het hoge beddenpercentage in Bolsward leek Ged. Staten een vermindering tot 100 verzorgingsbedden wenselijk. Zij verzochten hen toestemming te verlenen voor het afgeven van een verklaring van geen bezwaar hiervoor. kollek- sing- i’s. Dit an mo nter- Grote Uit deze adviezen citeren wij: Bolsward heeft een groot aantal bedden, maar niet één tehuis voldoet volledig aan de eisen van de provinciale veror dening. Het plan van de besturen van het St. Martinus-tehuis en van het Hendrik Nanneshof om gezamenlijk een nieuw tehuis te bouwen verdient dan ook te worden gesteund. G.S. droegen dit plan reeds voor premiëring voor, maar omdat het nog niet klaar voor uitvoering was, deed de minister geen toezegging. Realisering van dit plan houdt wel in, dat de andere tehuizen in Bolsward niet tot volledige vervanging van de thans aanwezige capaciteit kunnen overgaan. In 1974 droegen wjj dit plan bjj de staatssecretaris van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening voor ter toe wijzing van rjjkspremie, doch in ver band met het stadium van voorbe reiding waarin het plan verkeerde, nam de staatssecretaris nog geen be slissing. gesteld plan nog niet bestaat, moet de minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk toestemming verlenen voor het afgeven van een verklaring van geen bezwaar. De minister heeft aan de provincies richtlijnen gegeven over de gegevens, die bij de toezending van de verzoeken om verklaringen van geen bezwaar moeten worden overgelegd. Deze gegevens betreffen de aantallen bejaarden en be jaardenoorden in de plaats en de regio, de toekomstwaarde van het beddenbe stand, andere initiatieven enz. Daarnaast heeft de staatssecretaris van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening een kwantitatieve norm vastgesteld: voor 7 pct. van de bejaarden moet een plaats in een verzorgingstehuis beschikbaar zijn. Verouderde verzorgingstehuizen in plaatsen, waar reeds de 7 pct. norm wordt gehaald, behoren niet vervangen te worden en ook niet verbouwd, doch kunnen beter worden gesloten om leeg stand va vernzorgingscapaciteit te voor komen. (Bolsward heeft thans een percentage van 17,5 pet.. Hennaarderadeel van 7,8 pet.. Wonseradeel van 10,4 pet., Wym britseradeel van 5,8 pct. Red.) Uitgaande van de 7 pct. norm komt de werkgroep tot de conclusie, dat er, behalve in Oost- en Weststellingwerf, voor uitbreiding van de capaciteit van de bejaardenoorden in deze provincie nergens aanleiding is. De werkgroep heeft overigens naast de 7 pct. norm een aantal andere uitgangspunten en normen geformuleerd, zoals de stelling, dat gedane toezeggingen moeten worden nagekomen en dat in een gemeente van een zekere omvang plaats is voor een ei gen bejaardentehuis, ook al wordt hier door in de regio de 7 pct. norm over schreden. Aan de hand van deze uit gangspunten zijn de adviezen geformu leerd over de plannen, die aan de werk groep bekend zijn. Ged. Staten hebben het advies van een daartoe ingestelde werkgroep groten deels overgenomen en verwerkt in hun brief aan de minister. Zij hebben hierop nog geen antwoord ontvangen. Onze gastschrijver A. A. Hettema („De man had advocaat moeten worden”, zei er een) heeft nog al veel reacties gehad. Wjj ook. Sommigen hebben we geplaatst, andere niet. Er bestaat bij het publiek ondanks alle voorlichting nog al veel wan begrip. Het slaken van kreten heeft dan weinig zin. Daarom ditmaal zonder com mentaar, behalve eens een verduidelijking tussen haakjes, een overzicht uit offi ciële stukken, zoals die thans zijn vrijgegeven door de provincie. Een paar maal hebben we een opvallende zinsnede vet laten drukken. Wij geven dit overzicht in de vorm van citaten met af en toe een zinnetje als verbindende tekst. Doublures zijn daarbij onvermijdelijk, maar het is misschien voor belangstellenden - en dat zijn er velen - ook wel interessant te lezen hoe een bepaald rapport wordt over genomen en op welke onderdelen het wordt gewijzigd. Mogen we voor ons zelf al een conclusie stellen dan is het wel deze, dat het bijzonder jammer is, dat een voorgedragen nieuwbouw niet kon worden toegewezen, omdat de voorbereidingen daartoe nog niet in het vereiste stadium waren. We hopen niet dat Bolsward daar mee de vogel over het net heeft laten vliegen. He provinciaal bestuur is Bolsward niet ongenegen al Ujkt een honorering van 140 bedden (120 voor bestaande vervan ging en 20' voor de Hervormde groepering, die thans geen „onderdak” heeft) er niet meer in te zitten. Maar ook zal bij lezing van onderstaande het een ieder dui delijk zijn, dat spoedbetrachting wel noodzakelijk is en dat men niet eindeloos kan blijven twisten over de plaats van vestiging. In zijn, brief van 21 augustus 1974 geeft de minister van CRM te kennen dat het bouwen van bejaardenoorden aan ban den wordt gelegd. Er mag niet meer worden gebouw zonder een verklaring van geen bezwaar, af te geven door ge deputeerde staten. De verklaring van geen bezwaar kan door gedeputeerde staten slechts op twee gronden worden geweigerd: Bij nieuw bouw, in exploitatieneming, uitbreiding, verbouwing en verandering zijn zowel het eerste vereiste dat een bejaarden oord moet passen in het provinciale plan voor de bejaardenoorden als de tweede eis, dat voldaan moet worden aan de provinciale verordening. De minister moet natuurlijk wel op de hoogte worden gesteld en ook zijn fiat geven. Op 23 juni 1975 legden ged. Staten een 16-tal plannen aan de'minister voor tot het bouwen of verbouwen van bejaar denoorden in de provincie met het Vn^.-7«->ver nnd’g hen toestem ming te verlenen tot het afgeven van de verklaringen van geen bezwaar. Deze plannen betroffen o.a. de plannen: 12. vervanging van „Huize Sint Mar tinus” en „Hendrik Nanneshof” te Bolsward door één nieuw tehuis, genaamd „Hylkenstein”; 13. vernieuwing van het „Doopsgezind Rusthuis” te Bolsward; 14. R.K. Bejaardentehuis te Sint Nico- laasga, gemeente Doniawerstal; 15. vervanging van „Ny Stapert” te Wommels, gemeente Hennaarderadeel; van zij, een te gerechtvaardigd is. Wommels heeft in een vrij groot gebied een centrumfunctie. Bovendien gaat het om een bestaande voorziening, die door de plaatselijke bevolking wordt gewaar deerd. Naar hun mening zal het uit gangspunt bij de beslissing op dit ver zoek dienen te zijn, dat deze voorziening wel gehandhaafd dient te blijven, doch dat de thans aanwezige capaciteit niet dient te worden vergroot. In sept. 1975 zonden ged. Staten aan de Commissie voor Maatschappelijk Werk en Volksgezondheid .ter kennisneming een afschrift van de brief van 23 juni aan de minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, betreffende het bouwen en verbouwen van bejaarden oorden in deze provincie, alsmede de ad viezen en gegevens, waarop deze brief is gebaseerd. Door de inwerkingtreding van paragraaf 3 en artikel 33 van de Wet op de be jaardenoorden is het college verplicht zich intensiever dan voorheen met deze materie .bezig te houden: op grond van de oorspronkelijke wet hielden de provincies alleen toezicht op de bestaan de bejaardentehuizen, maar waren zij bij de bouw van nieuwe tehuizen slechts ten dele betrokken. Thans is echter tevens een systeem van preventief toezicht in de wet neergelegd. Voordat een houder van een bejaar denoord mag beginnen met het stichten, doen bouwen, doen verbouwen of uit breiden daarvan, moet hij hiervoor een verklaring van geen bezwaar van gede puteerde staten hebben. De colleges moeten aanvragen voor deze verklarin gen toetsen aan de provinciale verorde ning op de bejaardenoorden en aan de provinciale' planning voor de bejaar de noorden. 'Zolang een o; De capaciteit van het bestaande tehuis bedroeg oorspronkelijk 63 verzorgings bedden en 6 ziekenbedden. Thans ver blijven er 50 bewoners in woonapar- tementen en 8 in de ziekenafdeling. „Nij Stapert” is een van de eerste tehui zen die na de oorlog in Friesland werden gebouwd. Door de kleine oppervlakte van de kamers en het ontbreken van een toilet bij iedere kamer voldoet het niet aan de eisen die thans aan een be jaardenoord worden gesteld. Op aanwijzing van het college van Ged. Staten heeft het bestuur zich beraden op de mogelijkheden tot vernieuwing. Bij brief vaa 24 april 1975 werd hen een plan voorgelegd met het verzoek een verklaring van geen bezwaar af te geven voor een tehuis met in totaal 73 ver zorgingsbedden. Dit plan is nog niet be oordeeld door de deskundigen uit de Commissie voor de bejaardenoorden, die hierover adviseren. Ged. St. hebben hun standpunt nog verzoek, van het bejaardenoord in behouden wel Het bestaande tehuis heeft een capaciteit van 34 bedden. Het voldoet niet aan de voorschriften van de Verordening op de bejaardenoorden in Friesland door het ontbreken van een eigen toilet voor iedere bewoner en door de te kleine oppervlakte van de kamers. Bij brief van 28 januari 1975 vroeg het bestuur om een verklaring van geen bezwaar voor de vernieuwing van dit te huis. Naar de mening van Ged. St. dient voor rang te worden gegeven aan de ge noemde plannen van de stichting „Hyl kenstein”. Wanneer die plannen zijn gerealiseerd dient nader te worden bezien, of er in Bolsward nog een reële behoefte is aan een verdere vernieuwing van het beddenbestand. Het verzoek van de stichting „Doopsgezind Rusthuis” zou daarom in eerste instantie dienen te worden afgewezen. ct. per mm.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1