AANDACHT VOOR WERKLOOSHEID PRIMAIR HIEL DE TSJERKE, HIEL IT FOLK TROONREDE: G.DE jonc Is E Sn ie id SPAARDEPOSITO’S en 111 Ji M 3& V U zoekt mode? U vindt mode! 51% 6i% 71% 71% 81% 1 JAAR VAST 2 JAAR VAST 3 JAAR VAST 4 JAAR VAST 5 JAAR VAST ook andere spaarvormen zijn mogelijk informeer bij onze kantoren NE tober E RH” D tember N G KINGMA’S BANK N V STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND r- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel c ff c Rjjkstraat 6 - Bolsward telef. 05157—2302 AUTOMOBIELBEDRIJF gc WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1975 114e JAARGANG No. 73 Advertentieprijs 30 ct. per mifl. Ingez. mededelingen dubbel' tarief Contractprijs op aanvraag 1 Lastenverzwaring Correcties Werkloosheid Nivelering Wereldhandel Meevallertjes .D Toekomst Woningbouw Extra middelen J Energiebeleid Veiligheid Voorkeursrecht Bestuurlijke reorganisatie Hiel it folk, ek de lytskes. Foarhmne nuvere fiten, nou lekker ite: in greate tinte fol reünisten. orede zin, mede gezien de sterke toene ming van het aantal niet-actieven in onze maatschappij. dêr’t dat ynstie hong er foar syn win- kelrüt. De klassis moast de tsjerkeried op ’t lést skorse om Feenstra syn wiris- ke papieren takomme to litten. Hoe’t ds. Jentink it yn Nijlan al syn jierren hawn hat kin men hjir üt op- meitsje: doe’t hy yn 1882 mei emeritaet gie liet er yn 'e ófskiedspreek sjonge de wurden fan Mozesr dy’t steane yn Psalm 95, fers 6 ’k Heb aan dit volk dat mij vergat een langen tijd verdriet gehad. Ja, veertig jaar hun hoon verdragen’ flikt mei Abraham soraet oan 'e V.U. lein. Men forwachte dat Hoedemaker, hjir to Nijlan steld foar bipaelde tsjer- kerjochtlike problemen, de gemeente lie- de soe ta doleansje. Hoedemaker waerd dus wol o sa forkeard taksearre. Om syn eigen wurden to brüken: „God heeft deze Achitofels raad tot dwaasheid ge keerd en mij een tijdlang veilig te Nij- land opgeborgen.” De tiid dat Hoedema ker hjir west hat, wie koant: twa jier. Dy twa jier wienen lykwols twa wichti ge. De doleansje striid wie doe op syn fülst. In soad hat Hoedemaker hjir dien, dat fan lannelike bitsjutting wie. Foar Nijlan lykwols wie syn tahalden hjir ek tige wichtich en fan biskiedend bilang foar de takomst. Hie Hoedemaker hjir doe net west, dan hie de skiednis fan tsjerke en doarp oars roun. Nei Hoede nmakers tinkbylden is hjir de tsjerke folkstsjerke bleaun oan 't nou ta. Waer- den yn oare plakken de tsjerklike mien- skip en ek de doarpsmienskip in hechte doarpsmienskip, dêr’t de tsjerke it sin- trale plak yn ynnimmen bleau. Wy bin- ne der noch altiten greatsk op, en meije dat ek wêze, dat de greate figuer Hoe demaker hjir wurke hat. over- gere- wets- till lange ILS kor- ollektie :ie. Des- ïdietser- betalen koopste ind: DE >rstr. 71 15100— geld te- >us gra- Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward I Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) ar- an ÏR 1975 terdaj NG !\.M f hoging van de kwaliteit van het werk. Naast verdere maatregelen ter opvoering van de bouwactiviteit worden nieuwe initiatieven genomen tot steun aan sec toren en bedrijven. Belastingdruk Terwille van de noodzakelijke verster king van onze economie is de stijging van de belastingdruk zo beperkt moge lijk gehouden. De regering is zich daar bij bewust van de problemen verbonden aan de financiering van het wederom toenemende begrotingstekort. De uitvoering van het huur- en subsi diebeleid zal worden voortgezet door in voering van een regeling voor be schermd eigen woningbezit ten dienste van de lagere inkomensgroepen. Een be- In de woningbouw wordt voor 1976 ge streefd naar handhaving van het niveau van het aantal in 1975 in aanbouw te nemen woningen, waarbij voor de bouw van wooneenheden voor één of twee personen meer plaats wordt ingeruimd. Het feit, dat een zo groot aantal van ons thans werkloos is. gebiedt ons vele wensen ondergeschikt te maken aan hun toekomst. Het verplicht solidariteit in de verdeling van inkomen en werk. Sociale zekerheid De regering zal extra middelen ter be schikking stellen ter verbetering van de onderlinge aanpassing van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt en ter ver- Het wetsontwerp tot reorganisatie van het binnenlands bestuur zal worden in gediend. Bij de voor te stellen herverde ling van taken en bevoegdheden tussen provincies-nieuwe stijl en gemeenten gaat de regering tevens uit van het 'stre- De werkloosheid is in vele landen van de westerse wereld gestegen tot een peil dat niet meer mogelijk was geacht. Een inzinking van tijdelijke aard gaat ge paard met verschijnselen die wijzen op een meer duurzame verstoring van het economisch evenwicht. de hynstelju sünder euvelmoed tsjin it stekje stean gienen en grien op ’e rêch waerden en har Mean bidoarn seagen. In moaije foarm fan sneinshilliging en mei in reden foar doomny om him gjin doopattest to jaen. Feenstra brocht de saek foar de klassis en de Prov. Kerk vergadering en waerd yn it gelyk steld. Hy moast in doopattest ha. De brieven Ds. Guldenarm makke de minsken hjir ryp foar de Doleansje, mar doe’t if sa- fier wie, woun er him foar de bisluten wei, liet him silk forklearje en naeide der üt. De gemeente waerd oan har lot oerlitten en wie sünder liedsman. Doe smeide master Pollema mei de diakens, dêr’t Anne Klazes Feenstra ien fan wie, in komplot. Hja krigen it foar elkoar, dat Nijlan in birop die op dr. Ph. J. Hoedemaker. Dy hie krekt nei syn kon- Kuyper syn profes- to Amsterdam del- gin wordt gemaakt met uiteenlopende huurverhogingen voor woningen van verschillende kwaliteit. Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart, (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Nei ds. Jentink kaem yn 1883 „de paus fan Fryslan”, ds. J. H. Guldenarm as earste rjochtsinnige predikant nei üs doarp. Hy.spriek nei it hert fan Jeruza- lim. Gjin doomny wie yn Fryslén sa populair as hy. Fan alle kanten kamen nou de saneamde preekreizigers op Nij lan tasetten. De plakken yn tsjerke, dy’t ornaris f 100,- jiers opbrochten, tvaer- den nou foar mear as f 1000,- forhierd. Der waerd seis oer tocht om sneins ek- stra trams nei üs doarp ride to litten. De tsjerke wie snein op snein grótfol en it barde wol, dat lju, dy’t der net yn De regering blijft ernaar streven lancu- nes in ons stelsel van sociale zekerheid op te heffen. Zij onderzoekt ook de be perking van de kostenstijging op het terrein van de sociale voorzieningen in Dezer dagen zal worden voorgesteld een voorkeursrecht voor gemeenten bij de verkoop van daartoe aangewezen onroe rend goed in te voeren Toekenning van een voorkeursrecht aan andere heidslichamen kan elders worden geld, zoals in het aangekondigde ontwerp stadsvernieuwing De aftrek van reiskosten in het woon werkverkeer voor werknemers wordt verruimd. De belastingheffing op ar beidsongeschiktheidsuitkeringen aan ge huwde vrouwen wordt verzacht. De re gering wil een eind maken aan de situ atie dat bejaarden met geringe aanvul lende 'inkomsten netto minder ontvangen dan bejaarden die uitsluitend AOW-pen- sien genieten. De kamer kan een wetsontwerp tege moet zien dat ertoe strekt het fonds snelle kweekreactor een langere looptijd en geleidelijk een andere bestemming te geven ter financiering van het nieuwe energiebeleid. Het sprookje van de Gouden Koets is gistermiddag weer in alle glorie zonder merkbare regiefouten, maar daardoor ook minder spontaan en wat gestroomlijnd opgevoerd. Zonder extra bewaking, zoals Tom Planken zei. Maar dat er een zucht van verlichting door ons land ging, nl. dat alles zonder hapering en narigheid verliep, zonder incidenten met name, tekent toch wel de sfeer, waarin we zo lang zamerhand terecht zjjn gekomen. Hoe dan ook, H.M. de Koningin las op rustige, waardige wjjze het door de regering opgestelde stuk voor. Een lang verhaal met soms diplomatiek gestelde uitdrukkingen en nauw verholen vaagheden, die al met al een sympathieke indruk trachten te geven, zonder echter te verdoezelen, dat het er met ons land niet bijster best voor staat. Verrassingen leverde de troon rede, die we hierna verkort weergeven, overigens nauwelijks, daartoe was er al te veel uitgelekt. Zelfs meer dan er in stond, want een drastische verhoging van de benzineprijs werd noch genoemd, noch op geduid. Hier volgen de hoofdpunten, waarbij de werkloosheid en de zorgen daaromtrent toch wel centraal stonden. De regering wil de inkomensverschillen verder verkleinen. Nu er weinig te verdelen valt, is het des te meer nood zakelijk dit weinige rechtvaardig te ver delen. Rond de jaarwisseling zal de Kamer een wetsontwerp bereiken om werknemers te doen delen in de vermogensaanwas van ondernemingen. Nieuwe wettelijke maatregelen zijn in voorbereiding ter versterking van de positie van de consu ment. De motorrijtuigenbelasting wordt ver hoogd, vooral voor grotere auto’s. De accijnzen op/alcohol, wijnen en enige tabakswaren en de assurantiebelasting worden verzwaard. In de loon- en inkomenbelasting wordt een correctie voor de geldontwaarding voor 80 pet. toegepast, met een extra beperking voor de hogere inkomens. Deze aanpassing is vooral van belang voor de lagere en middeninkomens. De tariefpercentages zullen met één punt stijgen met uitzon dering van het laagste tarief. Voor het eerst in de na-oorlogse periode zijn, met de wereldhandel, de Nederlandse uitvoer en produktie gedaald. De regering heeft op velerlei wijze hulp geboden aan het bedrijfsle ven. Deze maatregelen hebben evenwel niet de vermindering van de vraag uit het buitenland kunnen goedmaken. De fiscale reserveringsmogelijkheden voor de oude dag worden belangrijk verbeterd. Een groter deel van het be drijfsvermogen wordt van vermogensbe lasting vrijgesteld. De belasting van in komsten van de in het bedrijf meewer kende vrouw wordt verlicht. De vrijstel ling van premiebetaling voor de volks verzekeringen wordt per 1 januari 1976 verruimd, hetgeen kleinere zelfstandigen ten goede zal komen. Voor de veiligheid en gezondheid van werknemers en de verbetering van hun werkomstandigheden komen nieuwe wettelijke maatregelen. In pear foarbylden, hoe’t it der yn Nijlan yn it forline wol net ütnaeide op it tsjerk lik mêd: Yn 1868 fregen Anne Klazes Feenstra by de tsjerkeried in doopattest oan. Hy hie dait nedich, hwant hy woe yn Wol- sum by in rjochtsinnige doomny bilide- nis dwaen en net by de moderne ds Jentink. Hy krige it doopattest net. Yn de tsjerkeriedsnotulen stiet hwerom net. Earst hie er der in gewoante fan makke, om sneins ünder de preken fan ds. Jen tink efter yn tsjerke sitten to gean en dan troch de preken hinne to roppen. Doe’t him de tagong ta de tsjerke for- bean waerd, stelde er him sneins by de bakkersbrêge op en makke de tsjerke- gongers üt foar alles dat mar moai en raer wie. Dan wie der noch hwat oars. De frijsinnigen holden sneins wol hurd- draven yn ’e Buorren. Dat stie Anne Feenstra lang net oan. Nou wenne hy yn in winkel yn 'e Buorren en neist syn hüs wie in stekje. Dêr stie it publyk by it hurddraven wol gauris tsjin oan. Doe ’t der wer hurddraven wie, ferve Feen stra sneontojouns syn stekje en sneins stie er efter it winkelrüt to gnizen, doe’t koenen, mei Ijedderkes by de tsjerke- muorren opklatteren om troch de ruten in skym op to fangen fan har oanbeden doomny. Foar de diakenij wie it in gou den tiid. Noch nea earder brochten de kollektes sa’n soad op as doe. De tsjerke ried die alles foar doomny. Hy wie by wize fan sprekken al nei Nijlan ta kocht en doe’t er hjir ien kear wie, wist men net hwat men dwaen soe, om it doom ny nei ’t sin to meitsjen. Men helle ek de preekstoel fan de muorre en sette dy op ’e groun, omdat ds. lést hie fan hichtefrees. Bolswanls Nieuwsblad c c 0 E uw modespecialist Welzijnsbeleid Ombudsman 3 3 wel iets te doen is, het kan op het bank je bü de nieuwe Gasthuisbrug (boven), het kan ook bjj de Blauwpoortsbrug. En als alle bankruimte vol is, is er altijd nog wel een bagagedrager van een fiets. rijkstaken vervulling taak C SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 Zitten in Bolsward. Men kan beter in Bolsward zitten, dan in Veenhuizen. In Bolsward zit het wel goed en het publiek heeft er druk gebruik van gemaakt in de afgelopen zomer. Het kan op een De bevolking moet betere mogelijkheden krijgen om deel te nemen aan sociaal- culturele activiteiten Speciale aandacht zal worden gegeven aan hen die buiten het arbeidsproces kwamen te staan en aan hen die anderszins in moeilijke om standigheden verkeren en van de erkenning dat rijk, van een gemeenschappelijke Het voorstel tot instelling van een om budsman. die als commissaris van on derzoek k'. achten over het optreden van de centrale overheid behandelt, zal nu spoedig worden ingediend. Voor klach ten over het optreden van een onafhan kelijke rechter wordt een afzonderlijke regeling in het wetsontwerp opgenomen (vervolg op pagina twee)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1