V 3OLSWARDER BINNEN STAD IN DISKUSSIE NIEUWE GASTHUIS’ BRUG EEN MISKLEUN? Gate Skroar FOROARINGS FOAR DE BOERESTAN 1$ G.DE JORG wo [Rom Nieuw hoofd C.N.S. te Schettens Braderie Witmarsum Fan stêd en lan es AUTOMOBIELBEDRIJF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND KINGMAS BANK N V 5JAARS KASBILJETTEN AAN TOONDER Rente vanaf het lejaaral WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1975 14e JAARGANG No. 75 IER 197 Advertentieprijs 30 Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum aanvraag Hwat hat üs hjoed to sizzen Folie bigeare is folie üntbeare. tien looooc Wanneer we letten op de weerspiegelingen in het Bolswardse water zijn er hier ter stede mooie foto’s te maken. Hier zijn er een paar. De ene toont u het grachtje langs de Broerestraat, gezien vanaf de plaats waar het lek- tuurhuisje voor het Rode Kruis staat en de andere is gemaakt bij het Hoog- hout over de vaart tegenover de begraafplaats. Een schilderachtig geheel, alleen we begrijpen niet, waarom de letters, kennelijk telkens op de balken ten behoeve van de houthandelaar, niet zijn weggewerkt. In Jorwerd is de rust weergekeerd. Na alle „drokte” van „iepenloftspul” en het eeuwfeest van SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS tg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Iministratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) Na jaren van interne en ook Intensieve voorbereiding wordt het nu eindelijk ook naar buitenuit menens met de rehabilitatie van de binnenstad in Bolsward. Werd verleden week reeds een vergadering met belanghebbenden belegd, nu was er j.l. maandagavond een openbare informatieve vergadering in Het Park, waar door burgemeester J. M. A. Mulder en Ir. Nauwen een nadere toelichting werd gegeven op de plannen dienaangaande. Het was een geanimeerde vergadering met een goe de belangstelling. Een paar „missers” waren er op het moment dat de heer De Haas zich in het debat ging mengen en was ook de uitschieter van de heer N. J. Popma, die grove beschuldigingen uitte en de fiolen van zjjn toorn uitstortte over de medewerkers van het stedebouwkundig bureau Froger. Het mag misschien dan niet met zoveel woorden in het reglement van orde staan, het is nu eenmaal de ongeschreven wet, dat raadsleden zich op een avond, van gemeentewege belegd voor het publiek (de burgerij), zich niet in de gesprekken gaan mengen. De burge meester gaf raadslid De Haas dan ook te verstaan: U heeft wel een andere plaats, waar u uw opmerkingen kwijt kunt, laat nu de burgers aan het woord! De heer Popma maakte zich „ernstige zorgen" als de stadsontwikkeling nog langer moest afhangen van de adviezep van het bureau Froger. Hij vond het „verbijsterend hoe er door dit bureau met het stedenschoon werd omgesprongen”. Ook dat men Hyl- kenstein buiten de stadswallen wilde bouwen. De nieuwe Gasthuisbrug noemde hij in een felle uitval een „monsterachtig bouwsel, een verkeerstechnische miskleun van de eerste orde”. Een verkeersweg achter het priesterkoor van de Martinikerk vond hjj ook maar niks. „Hoe is het mogelijk!” riep hjj uit. In pear anekdotes oer Hoedemaxer yn Nijlan. Doe’t er hjir yn 1888 syn yn- trede die en him yn syn earste preek fuortendaliks ófkarrend ütliet oer de Do- leansje, riisden under de preek de trije diakens üt har bank op en rounen tus- ken de hünderten tsjerkegongers troch de tsjerke ut. Master Pollema kaem trije kear üt syn foarlêzersbankje wei om- heech en soe der ek üt, mar gie dan ek wer sitten. Hy doarde op ’t lést dochs net der üt to tinnen, hwant de tsjerke- falden wienen syn breahearen. Doe’t Anne Klazes Feenstra Hoedemaker in brief skreau, dêr’t er him der yn op oanstie om to dolearjen en doe’t Hoede maker him frege om op ’e pastorij to kommen om to praten, die Feenstra op in joun in lyts kladtsje papier troch de bus. Dér stie allinne mar op: „Ps. 26 vs. 4, 5 enz.” Dat is: „Ik zit niet bij ijdele lieden en met bedekte lieden ga ik niet om. Ik haat de vergadering der boos- Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart, (bij vooruitbetaling) Giro 887926 doeners en bij de goddelozen zit ik niet.!’ Dér koe Hoedemaker it mei dwaen. Al wer in soad oandacht foar de tsjerk- like skiednis, mar nochris dochs wol mei rjocht, hwant hwat der op tsjerklik ter rein barde yn it doarp bihearske it lib- ben fan ’e minsken hjirre. Nou lykwols noch eat oer hwat der him fierder óf- spile yn it doarp yn de 19e ieu. Doe’t dy ieu bigoun wienen de Fransken yn üs lan de baes. De Nijlanners hienen har komst mei jüchheigerop bigelaet. Yn de 18e ieu wie de patriottyske biweging yn üs doarp tige sterk. Yn 1787, doe’t yn Frentsjer in Frysk tsjinregear him oppenearre, wienen der Nijlanners by de foaroanmannen. Doe’t de soldaten fan de kening fan Prusen steedhalder Wil lem V to help komme moasten, wienen der Nijlanners dy’t flechtsje moasten nei Frankryk. len fan de meast radikale patriotten fan Wymbritseradiel wie de Nijlanner skoalsmaster Bartele Idzerda dy’t yn ’e earste jierren fan ’e Franske tiid in wichtige rol spile hat yn it gri- tenijbistjür fan Wymbritseradiel. Yn 1811 fordwoun de gritenij Wymbrit seradiel, om opdield to wurden yn trije „mairies”. Dat wienen Waldsein, Heech en Nijlan. In pear jier wie Nijlan bi- stjürssetel. Doe kaem alles wer by it aide, yn alle gefallen op bistjürlik mêd. Ekonomysk gie it net sa bést yn de foarste helte fan de 19e ieu. Der wienen hjir skriklike oerstreamings en de bü- terprizen wienen bytiden leech. Der ka men yn it doarp in soad earmlêstigen, dy’t fan ’e diakenij ünderholden wurde moasten. Nei 1850 kamen der foaral foar de boeren bettere tiden, mar yn 1878 kaem de greate lanboukrisis. Hiel hwat pleatsen binne doe yn üs doarp op buorden kaem en ütelkoar flein. Grea te foroarings kamen der foar de boeren en letter noch mear, doe’t de molkfa- briken yn Snits en Boalsert boud waer- den en it seis tsjernjen en tsiizjen der üt- rekke, al wie der to Nijlan noch in fa- mylje dy’t der oant 1914 ta mei troch gie. Nije wike sille wy dizze rige bislute. Witmarsum - De eerste braderie van de Witmarsumer middenstandsvereniging zaterdagmiddag van vier tot ’s avonds tien uur, is bijzonder geslaagd. Niet alleen het weer werkte uitstekend mee, ook de bezoekers kwamen in grote getale naar het Kaatsplein, waar de ruim twintig stands stonden opgesteld. Bijna alle Witmarsumer middenstanders waren vertegenwoordigd, zoals de plaat selijke banken (bij één kon zelfs een tweepersoons reis naar Brussel worden gewonnen), de bakker, de kruidenier, de eierhandel, de trakteren, elektrische apparaten. Ook de vereniging van dorps belang had een stand ingericht, evenals het zwembad. Geprobeerd werd de laat ste lootjes aan de man te brengen van de grote verloting, met als hoofdprijs een kleuren-t.v. Binnenkort heeft de trekking plaats. Ook vele oud-inwoners waren naar Witmarsum gekomen, om te zien hoe de middenstand hier nog flo reert. Over het geheel genomen werden er goede zaken gedaan, want dat is toch de uiteindelijke bedoeling van een dergelijke braderie. waar een ophaalbrug, maar deze moest f 600.000,meer kosten. De brug moet ook dienen het zwaardere verkeer op te Bols wards Nieuwsblad en Wymbritseradeel Schettens - Als hoofd van de Christe lijke nationale school in Schettens is be noemd de heer S. D. Elzinga uit Wierum. Hij zal de heer S. de Jong opvolgen, die per 1 januari 1976 in dienst treedt van de Commissie Modernisering Moeder taalonderwijs (CMM). is er een streven oude woonwijken weer te rehabiliteren. Dit proces komt nu ook in Bolsward op gang. De eerste avond was bedoeld de standpunten en uitgangspunten toe te lichten, terwijl in een later stadium gelegenheid zal zijn met alternatieve plannen te komen. Na het structuurplan voor de gehele bin nenstad wil men dan komen tot z.g. „deelplannen” Hierop vooruitlopende is reeds gewerkt aan een tweetal zulke plannen, n.l. voor de Grote Kampen en het gebied tussen het Broereplein en het Zand. Het gemeentebestuur wil niets lie ver dan met de vervangende opbouw be ginnen, maar heeft daartoe wel de me dewerking van de burgers nodig. De heer Nauwen betoogde, dat voor alles de oude binnenstad zijn historisch ka rakter dient te behouden. Van de Kam pen naar het Plantsoen zal langs de Looiersbuurt een verbindingsweg ko men, geen verkeersweg. Auto’s moeten niet voor de deur op straat staan, maar zo mogelijk op eigen terrein of op plein tjes op korte loopafstand. Er moet meer groen komen. De straten moeten weer meer speelgelegenheid bieden. Aan een In kante weide hea mei üngetiders yn ’e wite seilbokse. Men sjocht it mar komselden mear, mar op it Njjlanner feest wiene se presint. unnen vangen mef bestelwagens en volkswa- i genbusjes, maar deze overladerij kost enorm veel tijd en geld en werd niet haalbaar geacht. Het doortrekken van de Kloosterlaan als rondweg kan ook nog wel jaren duren. Aan het doortrekke van de Thomasstraat naar de sportsingel en via deze verbinding na het aanleggen van een betere brug fan de „barte” met Eekwerd, kleefden ook bezwaren. Plannen genoeg, moeilijkheden nog veel meer. Nu de tijd voor de burgerij van Bolsward om met goede suggesties te komen en alternatieve plannen, die doordacht en haalbaar zijn, De voorzitter, burgemeester Mulder, Jlegde uit, dat de heer Popma het met deze aantijgingen wel bij het verkeerde Ij eind had. De nieuwe Gasthuisbrug is 1 i geen plan van het bureau. Provinciale waterstaat schreef nu eenmaal deze hoogte voor. Het alternatief was welis- Een overzicht van de zaterdag in Wit marsum gehouden braderie. massaal parkeerterrein bij de Martini kerk wordt niet gedacht, wel aan parkeerruimte op beperkte schaal. De heer Van der Meer had nog al bezwaar tegen de gele betonklinkers. De heer Nauwen was echter van mening, dat men nieuwe materialen ook moet durven toepassen. De Voorzitter betoogde, dat er op het moment dat deze klinkers werden gelegd, er geen Friese geeltjes verkrijg baar waren. Hij zag het gebruik van de gele klinkers dan ook als tijdelijk. De heer Popma deelde als oud examinator wat betreft de rijvaardigheid mee, dat er op de Grote Dij lakker niet links aan de walkant mocht worden geparkeerd: „Waarom staat U dat toe, het is hoogst gevaarlijk!” riep hij uit. Formeel had de heer Popma hier gelijk. Parkeren zou wel zijn toegestaan, wanneer er aan de rechterzijde een stopverbod zou gelden, maar dan zou nooit meer een vrachtwagen voor een .zaak lossen of er een verhuizing kunnen plaats vinden. Van deskundige zijde werd ons dan ook verzekerd, dat even tuele bekeuringen rtiassaal door de rechter zouden worden geseponeerd, nu er in de gegeven omstandigheden geen andere oplossing is. Van politiezijde ver zekerde men ons, dat hier nooit moei lijkheden zijn voorgekomen. Op de Marktstraat mag men komende van de richting Stadhuis wel links parkeren, omdat er langs de grachtkant wel een stopverbod geldt. Voorheen werd er in dit opzicht tussen stopverbod en wacht- verbod geen onderscheid gemaakt, nu is dat wel het geval. De heer Hager toonde zich bezorgd, dat het Nannenhof wellicht op den duur moet verdwijnen. Een van de oudste ge deelten van Bolsward vond hij. Ook tegen het bouwen van een schakel- gebouw ten behoeve van de telefoon dienst, waren er bezwaren. Met de brandweerkazerne was deze mede be doeld als afsluiting van de achtererven van de woningen aan de noordzijde van de Snekerpoort. Hoogbouw wordt het echter niet. Van enkele zijden kwam het idee vrachtauto’s en bussen uit de binnenstad te weren en de vervoersbehoefte op te ct. per mm. vangen als de binnenstad om wat voor reden ook daarvoor is afgezet of straks de Snekerpoortsbrug moet worden ver- anderd. En wat Hylkenstein betreft, de heer Nauwen heeft tot de laatste dag ge ijverd in de binnenstad ruimte te vinden. 4 Wat de binnenstad betreft, veel vroeger I bewoonde huizen staan thans leeg of zijn tot garages of pakhuizen verbouwd. Na de oorlog was dit In de eerste jaren een noodzakelijk kwaad. Thans zijn we in een stadium dat de klok in dit opzicht weer kan worden teruggedraaid en er voor wóhen in de binnenstad een groeiende belangstelling komt. Alleen de wooneisen zijn in de'loop der jaren wel groter geworden. Men wil ruimer woning en meer tuin. Ook van rijkswege

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1