BOLLETONGERSDEI IN HET HERFSTZONNETJE DE FOTO’S VAN DE WEEK Gabe Shroar HWAT IN MINSKEN....! G.DE JONG MINSKEN, MINSKEN. M ■to moo raw SHOW a m 11 Zakennieuws Standwerkers- Kalverringkeuring wedstrijd Et a I agewedstr ij d „Brood voor Suriname” tentoonstelling Ringrijden voor pony’s Wymbritseradeel AUTOMOBIELBEDRIJF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZU1DWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en :r 19’ ;14e JAARGANG No. 78 Bolswards Nieuwsblad VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 Advertentieprijs 30 Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Bonte mengeling Pluimvee Planning Sterke stukken van Wie Hwat. nat üs hjoed to sizzen Op het marktplein was het gister, een drukte van belang. Hwat men öftinget, is de earste winst. van aan SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS itg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) Op verschillende onderdelen van Bolle- tongersdei komen we nader terug. Hier alvast de kampioensprijs wat betreft de kalverkeuring, waarvoor grote deelname was, nl. een 150 nummers. De kampioens krans kreeg Grietsje 148 van Jan Gille- baardt te Welsrijp (11 jaar), een fraai ge lijnd type kalf met goede raskenmerken, een modern hard kalf, aldus de jury. Reservekampioen werd Atje 3 van W. A. Engelsma, een kalf met dezelfde kenmer ken, maar van iets minder klasse. Het was een bonte mengeling van zaken. Te veel om op te noemen. Parapluus gingen niettegenstaande het stralende weer vlot van de hand. Een man zaagde met een broodmes een spijker door alsof het een reepje drop was. Onderwijl scharrelden tussen die bonte mengeling van mensen de juryleden rond om hun oordeel te vellen. De jeugd droeg huis dieren aan en kreeg vaak een fraai di ploma „Om boven je bed te hangen”, zei jurylid ds. H. Kreb, getooid met een enorm rozet. Balonnen gingen de lucht in, soms voortijdig. Ze brachten de roem van Bolletongersdei tot bijna in de stra tosfeer. Op de Nieuwmarkt waren schapen, koeien, pony’s. En kalveren, het puikje van fokkunst, het neusje van de zalm. Onder ideale omstandigheden en met veel publieke belangstelling, werden er weer punten gegeven op exterieur en voorkomen. Een telkenjare terugkerend gebeuren, waarmee Bolsward bijzonder blij mag zijn. Anders af en joe eens een boek in de „eigen tael” verkocht, nu stonden de mensen er voor in de rij, verschillende titels raakten zelfs uitverkocht. Paulus Akkerman stond in hoogst eigen persoon andermans boeken aan te bevelen: „Dit moatte jo'lézen ha!” Bij deze door de pers gejureerde wed strijd was de eerste prijs, de wisselbeker, voor de derde maal in successie voor de heer Hofstede. Een even hoog aantal punten haalde J. Hoogstede uit Kampen met druiven en bananen. De derde prijs was voor mevr. J. W. Kassing uit Utrecht Vele kinderen brachten gistermorgen hun huisdier bjj het Stadhuis. Niet alleen konijnen en marmotten, maar ook honden en katten, ja zelfs wandelende takken waren hier te bezichtigen. Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart, (bij vooruitbetaling) Giro 887926 werd de Bolswarder S. Huisman eerste, gevolgd door F. Zijlstra, eveneens uit Bolsward en R. Visser uit Winsum. De vierde en vijfde prijs gingen naar H. Kroondijk uit Hichtum en J. Bootsma uit Nijland. De prijzen werden op de Marktstraat, waar de wedstrijden werden gehouden, uitgereikt door burgemeester J. M. A. Mulder. De prijzen bestonden uit bekers en medailles. Het leven is vol tegenstellingen en het is maar van welke kant je het bekijkt. Eekwerd biedt wat dat betreft thans met het bouwrijpmaken van fase II veel ver rassends. Er zijn her- en derwaarts voor belangstellende Bolswarders kijkgaten neergelegd, reuze verrekijkers zonder lens, waardoor je van beide kanten kunt kijken. Onze fotograaf deed dit ook. Oostwaarts zag hij vrouwelijk schoon op een welbekorfd stalen ros stadswaarts spoeden om boodschappen te doen of om Wij vernamen dat het assurantiekantoor Eerdmans Assurantiën per 1 oktober het assurantiekantoor H. Vellinga te IJlst heeft overgenomen. Naar wordt ver wacht, zal deze uitbreiding ook de be staande relaties in IJlst en omstreken ten goede komen. De lijmverkoper was reeds voor twaalf uur totaal uitverkocht. Dik tevreden en de laatste flesjes gaf hij gratis weg. Voor twaalf uur was er ook reeds meer dan f 1000,aan Friese boeken verkocht. Op de stoep van boekhandel Osinga, waar ook binnen dezelfde boeken te koop zijn. Hierin waren twee rubrieken. In de ru briek, groente, fruit en bloemen was de eerste prijs voor fa Brandsma te Bols ward, de tweede voor firma Bosma. Een eervolle vermelding kreeg J. W. Schie- vets (cactussen) uit Amsterdam. In de rubriek overige stille kramen was de le prijs voor mevr. W. C. Lefrèbre, Thierre met kunstnijverheidsproducten uit Bel len en de tweede voor de heer Kanon (kaas) uit Sneek. Een eervolle vermel ding kreeg de heer Rinsema (drop) uit Leeuwarden, die vorig jaar in de prijzen viel. Deze foto kan onmogeljjk op de Bolletongersdei gemaakt zijn en toch heeft die er alles mee te maken, de man die er op staat althans. Het lijkt dat de heer M. de Wagt hier een of andere motor hanteert. In werkelijkheid is hij zelf de motor. Van de Bolletongersdei wel te verstaan. Hij is niet alleen marktmeester, maar van alle markten thuis. Hij is wat dan volgens het boekje heet „ambtenaar in algemene dienst”. Hij weet van hondenbelasting, van bouwvergunningen, van parkeermeters en van marktkramen. Met een geweldige slurf gaat hij die af en toe ledigen, want hij moest ruim baan houden voor „zijn” kramen, „zijn” standwerkers en „zijn paarden en pony’s. Van heel het Bolletongersdeigebeuren had hij het draaiboek van uur tot uur, ja van minuut tot minuut uitgestippeld en als groot seremoniemeester zette hij alles naar zijn hand, al die goedwillende mensen, die te Bolsward Bolle tongersdei kwamen vieren, kalverklubs en kippenboeren, textielverkopers en ten tenbouwers. M. de Wagt. Je schrijft het met een g, want wachten met ch weet hij niet wat het is, altijd „warber” en voor de gemeente „yn it spier”. Daarom voor deze welbekende Bolswarder, die weet wat het is het jasje uit te trekken en de mouwen on te stropen, ditmaal in ons blad een ereplaatsje. De planning van de dag bleek voor treffelijk. Alles was tot in de puntjes geregeld. Dat er wel eens een stand werker absent bleef (bij een van hen had b.v. zich juist de ooievaar aange diend!) en er ook nog ongevraagd kwamen» zijn van die kleine oneffenheden, die spoedig zijn wegge werkt. Zand er over. Nog voor alles was uitgepakt kwamen de kopers en de kijkers. Ook van heinde en verre. Er met kamerplanten. De heer Hofstede komt uit Hardenberg en verkoopt choco lade. De overige uitslagen volgen in ons vol gend nummer, daar we dit reeds moesten afsluiten voordat de nacht over de Bol letongersdei was gedaald. „Vannacht om vier uur stond 'ik in het weer te kijken”, zei ons secretaris W. Ziengs van de marktcommissie gistermorgen, toen hjj al wandelend langs de kra men genoot van de druk-drukke Bolletongersdei. Hjj was niet de enige, die op dat uur poolshoogte kwam nemen, het was n.l. het afgesproken uur, waarop nader beslist zou worden, of de meer dan 100 kramen wel dan niet opgebouwd zouden worden. Welnu, er was, ook letterlijk, geen wolkje aan de lucht en zo kon alles zonder haperen volgens plan verlopen. Toen om half tien het stadhuisklokje luid de en in de grote commissiekamer in het raadshuis onder genot van oliekoeken en koffie de Bolletongersdei was ingeluid, was die in feite al in volle gang. Want op hetzelfde moment, dat te Bolsward in de vroege ochtend enkele marktcommis- sieleden in het weer stonden te kijken, laadde b.v. een vrouwelijke bloemenver- koopster, mevr. Kassies, in Utrecht reeds haar wagen vol met koopjes en pakten ook anderen hun koffers of zetten hun wagen gereed, want u staat er gewoon van versteld, waar de tientallen kooplieden overal vandaan komen. Uit heel het land, want ook voor hen is de Bolletongersdei een nationale feestdag. was geen nee te koop. Er werden on danks het dunner worden van de soep bij zoveel verkooppunten toch goede zaken gedaan. kinderen uit school te halen, van de andere kant had hij een close-up van de pastorie van ds. L. A. NellMaar daar mee hield ook alle tegenstrijdigheid op, want van hoe je het ook bekijkt, van oost of van west, in beide gevallen leverde het een aardig plaatje. En dan het apparaat in de buis, zult U vragen. Welnu, een heel gewone kraan, die door de wegbereiders van nieuw Eekwerd veiligheidshalve maar onderdak was verschaft. Witmarsum - In plaats van de jaarlijkse bloemen-show, organiseert de Floralia- commissiedit jaar een vrijetijds tentoonstelling op 3 en 4 okt. 1975 in het Groene Kruis Gebouw. Op vrijdagavond van half 8-10 uur en zaterdagmiddag van half drie - 5 uur zal men de uit gestalde creativiteitsprodukten van de dorpsgenoten kunnen bewonderen. Er zullen demonstraties worden gegeven van kunstklassen, spinnen, weven, wol- bewerking enz. De scholen zullen in het kader Dierendag, ook hun medewerking deze 'tentoonstelling verlenen. Verder zal er een apart hoekje worden ingeruimd, waar men oude dorpsfoto’s zal kunnen bekijken! Gezien de enthousiaste reacties beloofd het een geslaagde tentoonstelling te worden, die een goed beeld kan geven, hoeveel vreugde het goed besteden van vrije tijd kan schenken. Om alles nog gezelliger te maken, kunnen de bezoekers meedoen aan het raden van namen en getallen, waar leuke prijzen mee zijn te winnen. Tot besluit wordt op zaterdagavond met medewerking van het muziekkorps „Ny libben” een lampionoptocht gehouden, die start vanaf het schoolplein. Wommels - De Werkgroep Ontwikke- lings Samenwerking die hier een voor beeldige aktiviteit ontplooit, heeft zich o.a. ingezet voor een geldinzamelings actie voor het z.g. plan „Boxtel in Suriname”. Het gaat in dit verband om een honderdtal gezinnen die in primi tieve omstandigheden verkeren en die men zo mogelijk een betere toekomst wil bieden. Boxtel is een voormalige plantage, een deel van dit gebied (175 ha.) wordt bestemd om deze sociaal zwakkere gezinnen te huisvesten en ook verder te begeleiden. Het ligt in de be doeling om voor hen een mogelijkheid tot bijverdienste te scheppen, door het beoefenen van tuinbouw. Dit vraagt uiteraard veel geld. Naast de Nederlandse Ontwikkelingshulp blijft er nog een bedrag van ongeveer f 3.200, per gezin nodig dat uit andere bronnen moet komen. De plaatselijke werkgroep opende hiervoor een bankrekening (Rabobank 37.20.04.830) en vermeldt met voldoening en dankbaarheid dat er inmiddels een bedrag van rond f 4.500 binnenkwam. Dit bedrag is afgedragen voor financiering van het genoemde project. Alle gevers(sters) hartelijk dank, volgt? De werkgroep Wommels verwacht ook voor de toekomst een milde en overvloedige offervaardigheid. Ondertussen spoeden de liefhebbers van pluimvee, konijnen, cavia’s en kleur- muizen, duiven en hoenders zich naar de Van der Hauw hallen aan de Grote Dijl- akker. ’s Middags en ’s avonds was het woord of liever de daad aan de ring- stekers, aan ponyrijders en ruiters onder de man met als klap op de vuurpijl de ringrijderij om de gouden zweep. Bolswarder zakenmensen hadden ook het beste beentje voorgezet. Al met al een dag vol zon en dankbare eensge zindheid, een dag, waarop stad en platteland weer eens één waren. Elders in dit blad leest U er meer van. ct. per mm. Onder grote belangstelling werden don derdagmiddag ringrijderij en gehouden voor pony’s. Er werd in twee groepen gereden. Bij de groep beneden de 12 jaar gingen de prijzen naar: J. Bakker uit Hichtum, die eerste werd, de tweede en derde prijs gingen naar resp. Harmke Anema en B. Ydema, beiden uit Bols ward. Bij de groep boven de 12 jaar "V» A'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1