OOSTEREND RESERVEERT TERREIN VOOR PORTHAL Ongezouten kritiek van raadslid Elgersma Verie ÜTROPTEKENS EN FRAECHTEKENS Hartwer Burgwp K Natuurlijk bij: Fan stêd en lan Simmers-ein 5 JAARS KASBILJETTEN AAN TOONDER KUNGMAS BANK NV STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZU1DWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel DRIE KLEINE KLEUTERS WOENSDAG 8 OKTOBER 1975 4e JAARGANG No. 79 1975 ••••••••••••••••••••«••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••a Rente vanaf het lejaaral DAMES-SPORTSCHOENEN DAMESGEM AKSCHOENEN Ook voor losse steun* zolen t.e.m. maat 43 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) ZATEN OPEEN HEK Advertentieprijs 30 Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Sporthal bij verrassing krijgen. Geen valse verwachtingen Dreigend tekort De teugels strak Reactie betreurd APPELMARKT léze 8 Telefoon Nog vindt het vee voldoende voedsel in het weiland en nu is het al oktober. Na een prachtige zomer en een mooie kalme herfst, wat wil men nog meer? De foto werd genomen bij Hartwerd, t.o. de boerderij Fiif Ekers. „Iedereen die zich met ontwikkelings werk bezighoudt is er nu eindelijk wel Het wordt z.i. tijd dat de raad de teugels wat strakker gaat aanhalen. B en W hebben nu kennelijk de extra opbrengst uit de onroerend-goedbelasting hiermede al uitgegeven. Het advies van de sport- commissie om nog geen f. 10.000,- in de mede deze De heer v.d. Veer prijst de werkzaam heden van B en W in deze zaak reeds verricht. Besloten wordt tenslotte dat B en W met het onderzoek kunnen voortgaan. Hierna wordt overeenkomstig het voorstel van B en W besloten. Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS tg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward iministratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 t van overtuigd, dat het voedselprobleem één van de belangrijkste ontwikkelings problemen van de toekomst zal zijn, als het dat al niet is.” Dit zei prins Claus als voorzitter van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers (SNV) bij de opening van de vijftiende Agromisa-week. lik meat op ynheakje kinne, mar soks freget tiid en oerliz en dat hie der nou' wol oan. De fortsjintwurdiging yn en de ban mei de merkkommisje soe wol sterker kinne. De jongdiereshow foei der by de jeugd wakker yn. In oar jier hwat mear re- klame derfoar soe net forkeard wêze. Der hie wol mear üt to heljen west. De keallehalders en fokklubs wiene fol lof. As oer twa jier der wer in provinsiale keuring komt mei in lyts 500 keallen soe Boalsert gjin üngaedlik plak wêze om as gastf rouwe to spy Ij en. It ringriden is nou al wer in nije gou den swipe tasein. En dy is net om ’e nocht. Mar: „It sil üs in eare wêze, dy in oar jier wer oanbiede to meijen”, sa sei men fan de kant fan de Grontmij en sa’n meidieling waerd fansels mei gejüchhei üntfongen. Oer it hoe en it binnen lykwols fragen, dêr’t de merk kommisje net omhinne kin. Se waerden by de priisütrikking ek earlik op tafel lein en der waerd frege it antwurd to jaen. Omt ek net-meidoggers hjiryn bést ynspraek ha meije, jowe wy dy fragen hjirre ek. Jim miening soe de merkkom misje, tochten wy, tige op prils stelle. In briefke hjiroer oan „Merkkommisje, Stêdhüs” soe tige op priis steld wurde. Graech noch dizze moanne, hwant dan komt de kommisje gear om in neibi- trachting to halden. De earste fraech is oer it mateariael, dêr’t men mei komt. In riderij fan inkeld Fryske hynders foar sjeazen mei in pear ringstekkers yn Frysk kostüm soe faeks, folkloristysk sjoen alteast ideael wêze, mar is foar in jountiidsriderij praktysk net mooglik. En it hat ek syn eigen charme dat yn Boal sert ek boppelanners meidwaen meije, Er bestaan plannen om te komen tot de bouw van een sporthal te Oosterend op een terrein nabij het sportveld aldaar. Wanneer de raad later tot de bouw zou be sluiten, zou de zaak om planologische redenen kunnen stagneren, daar deze bouw dan in strijd zou zijn met het bestemmingsplan. Dit zal dan moeten worden aan gepast en een herziening nodig zijn. Nu is er evenwel de mogelijkheid een even tuele bouw te bespoedigen indien voor dit gebied een voorbereidingsbesluit geldt. De raad wordt voorgesteld hiertoe te besluiten. Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart, (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De Bolletongersdei, dy’t as jo dit hast al wer in wike lyn is, mar wylst wy dit skriuwe, (op de iere freedto- moarn) noch farsk yn it ünthêld leit, ropt mannich ütroptekens en fraechte- kens op. Lit üs mar mei de ütroptekens bigjinne, hwant yn üs forslach fan for- liine freed moast it allegearre hwat koart krieme en krige net alles syn gerak. De dochs wol flotte organisaesje krige fan üs al in plomke, mar fansels wie it net dwaenlik elk, dy’t der yn meispile apart to neamen. Dat wolle wy ek nou net dwaen, mar in pear dingen springe der dochs wol üt. De polysje hat him yn Boalsert fan de goede kant sjen litten. Har soepelens foei seis net-Boalserters op en hja sprie- begroting op te nemen voor sportsubsi- dies wordt genegeerd met de opmerking dat de raad dan maar moet zeggen waaruit dat moet worden betaald. Heeft de sportcommissie daarvoor dan zo vaak vergaderd? Deze commissie heeft zelfs deze zomer doorvergaderd om dit rapport vóór de begroting 76 gereed te tochten wy sa. Allinne foar konkoers- weinen? Yn Boalsert wie nou in great forskaet fan rydtugen. Persoanlik hat it üs net hindere, hwant de merkkommisje hie him ditkear op it stanpunt steld, dat it yn elk gefal in „offisiëel” rydtüch wê ze moast: in dogkarre, in tilbry, in jacht- wein, it mocht allegearre. In ierdkarre en in haeiwein wolle ek wol ride, mar binne gjin rydtugen om der foar jins plesier mei üt to riden to gean. Is dit ünderskie goed? Moat de line strakker lutsen wurde, wider ütset? De kommisje heart it graech. De gouden swipe (waerde in f 2000,-) rint der as priis fier üt. De oare (jild) prizen fan f 100,-, twa kear f 75,- en twa kear f 50,- falie der hwat by wei. Is dit wol forstannich om riders as se „kamp” binne oerride to litten om in goed tien- tsje? Soe men dan de priis mar net diele moatte. Of alle jildprizen fan de 2e oant de 6e mar gelyk stelle en as in soarte fan reisjild biskógje omt it hjirre dochs giet om de eare? En dan de ,,ham”fraech: De gouden swipe is nou twa kear troch deseide woun. As dy ankomme jier wer meidocht forheget dat de spanning of just net? Wurdt de striid by de oaren dan fülder of rekket de aerdichheit der dan hwat óf? In net maklik probleem, hwant as der riden wurdt mei in oar hynder, in oar rydtüch of in oare frou (hja is op it lést de ringstekster) is it dan noch deselde kombinaesje? Fan riders en net riders heart ek hjiroer de merkkommisje graech it bitinken. En fansels oer al de oare dingen fan it feest, dêr’t noch oer to praten fait omdat it noch better kin. De forlotting b.g. en de kostenbistriding, hwant ynkomsten bin ne der amper. Hwa sprekt it wize wurd? De heer Elgersma was op de j.l. gehou den raadsvergadering niet zo ingenomen met de beleidsvoering van B en W. De raad wordt z.i. te veel overhaaste be slissingen opgedrongen. Ook blijkt de raad vaak te weinig geïnformeerd. Wat betreft deze sporthal was hem bekend, dat B en W met plannen hiervoor rond liep en dat de bouwkosten van zo’n sporthal ong. 1,3 a 1,4 miljoen zouden bedragen. Meer wist men officieel niet. Tijdens de excursie door de gemeente hoort men dan, aldus de heer Elgersma, tot zijn verbazing dat reeds wordt on derhandeld over de bouwgrond en dan verschijnt plotseling in Oosterend een folder huis aan huis en daar blijkt dan uit als zouden de plannen al in een ver gevorderd stadium verkeren. Hij vindt het een vreemde zaak dat de raadsleden hiervan niets weten. Waarom ook is hier geen contact met de sportcommissie over opgenomen, zo vraagt hij zich af. Feit is evenwel, dat wanneer deze be lasting niet zou worden ingevoerd op 1 jan. 76 de gemeente voor 76 met een be grotingstekort zou zitten van ong f. (60.000 en deze belasting is voor onze ge meente dus een redder in de nood. Het tekort op een eventuele sporthal zou naar hij heeft gehoord ong. f. 45000,- be dragen. Dat bedrag komt hem nog aan de te lage kant voor. Blijkens zijn in formaties bij een andere gemeente met een soortgelijke sporthal bedraagt het tekort een ton. Om tot de bouw van een sporthal te besluiten met een financiële situatie als in onze gemeente, daar is z.i. veel lef voor nodig. Dat wil niet zeggen als zou hij tegen een sporthal zijn. Als er een sporthal moet komen dan moet die in Oosterend staan en nergens anders. De heer de Boer zegt ook wel wat kri tiek te hebben, zij het dan een wat mil dere, dan de heer Elgersma. Informeel was de raad wel met deze sporthalplan- nen op de hoogte. Maar de raad dient een dergelijke procedure van begin af aan te begeleiden. De heer Okkinga zegt dat de leden hiervan op de hoogte kon den zijn want in een bespreking met de fractieleiders is een en ander met andere zaken uit de doeken gedaan. De heer Brandsma acht het nodig dat er voor zo’n geval ook een verzoek van de burgerij ligt met bijv, een advies van sportmensen uit de gemeente. De heer Posthuma deelt mede dat de sportverenigingen deze sporthalwens indertijd hebben doorgespeeld aan de dorpsvereniging van Oosterend ten tijde dat de oprichting van het zwembad speelde. ken derfan. As hja der wêze moasten wiene se der en hwat har taek wie waerd korrekt ütfierd, sünder dat dit wjerstan opróp by it folk. Fansels, ek by dit folk is der wolris ien dy’t dwers wol, mar dy waerd dan wol op in kreaze manear toplak set. Hwat op de eftergroun mei spile en net hieityd foar it fuotljocht hel le waerd, wie ek de meiwurking fan de Doka. It wie dizze warbere middenstans- organisaesje, dy’t holp as der to helpen foei, hwant de Bolletongersdei mei yn de‘kranten dan wolris öfskildere wurde as de dei fan merkkreamkes en stand- wurkers, it wie ek binammen de dei fan de middenstan seis. Sa soarge de Doka foar blommen oan de ringriders, foar de wein foar de (treflike) sprekker en foar de earegasten en ek foar waerdebonnen by de forlotting. Dan wiene dêrre de stille meiwurkers Iykas de lju by de peallen, de stille stipers en hantlangers en net to forjitten de minsken fan ge- meentewurken en de reiniging, dy’t de moarns foar duu en foar dage en de jouns tsjin hynstemiddei noch yn it spier wiene. Ütroptekens genóch! Mar fraechtekens binne der fansels ek wol. It is allinne mar in plesierige fraech hae’t it dochs komt, dat dizze dei sa’n flecht nimt. Reklame is der amper foar makke. Der kaem gjin fleantüch foar yn ’e loft. Gjin TV-reklame foar op it skerm. It gyng allegearre fansels. Wol is it de fraech oft der in oar jier net earder mei de organisaesje bigoun wur de moat. Der moast nou ^wolris hwat to- folle ymprovisearre wurde. Dat is wol spannend, mar it is gjin waerborch foar it optimale. Al hoe’t de winkellju ek individueel mei stunts en reklame nei foaren kamen, hja soene der mienskip- It moaiste is fuort. De simmer giet nei d’ein. Al frij hwat skeind is ’t beamt fan wei en hóf En blommetün. Noch binn’ de greiden grien, Mar wiet en keal en kêld yn ’t iere skaed. i Mar ink’le stuken stean noch op ’e bou En hjerstich rükt it op 't ierappellan. Dit jier hat hast it lan syn wurk dien En ’t jowt him swietwei nei de winter- rêst. (üt in gedicht fan O. Postmal Ten aanzien van deze sporthal worden in Oosterend wellicht valse verwachtingen gewekt. Beter dat de raad eerst maar eens op korte termijn besluit of er nu wel of niet een sporthal in Oosterend komt. Daarbij komen wel een 3 tal vragen naar voren: 1. Willen de mensen eigenlijk wel een sporthal? Voor Oosterend zal dat geen punt zijn, maar voor een streeksporthal zullen wij dit niet alleen van de Oosterenders die nen te weten. 2. Is er behoefte aan een sporthal? 3. De financiële kant van de zaak. Spreker zou graag een gedetailr leerde begroting willen hebben en dan niet uitsluitend voor 1976 maar voor meerdere jaren. Er is z.i. een duidelijk verband tussen dit punt en het punt over de onroerend- goedbelasting. Bolswards Nieuwsblad De Prov. Sportraad stond niet bij voorbaat afwijzend tegenover de ge dachte. Voorts zal een draagvlak-onder- zoek worden ingesteld naar de mogelijk heden en behoefte. Wanneer deze onder zoekingen gunstig uitvallen dan pas zullen B en W weten of één en ander haalbaar zal zijn. B en W hebben gemeend deze zaak eerst goed te moeten voorbereiden. Als onder deel van deze voorbereiding ligt dit voorstel thans ter tafel. Maar ook dit punt behoort nog steeds tot deze fase van voorbereiding. De onroerend-goed belasting zal de gemeente inderdaad wat meer armslag geven. Aan de raad is echter de bevoegdheid om uit te maken hoe of de extra opbrengst zal worden besteed. Sportmensen in Oosterend zijn bij deze plannen ook ingeschakeld. De sportcommissie is hierbij niet uitdrukke lijk ingeschakeld, maar de leden van deze commissie waren hiermede wel be kend. De heer Noordmans betreurt ook de woorden van de heer Elgersma. Er is hier sprake van een misverstand tussen raadsleden en B. en W. Informeel zijn de fractievoorzitters ingelicht. Wethouder Klijnstra merkt op wel eens grotere schuldgevoelens te hebben gehad. De de mocratie werkt z.i. zo wel zwaar. De .voorzitter deelt nog mede dat de kaats- bond ook belangstelling heeft voor een dergelijke sporthal. Ook van de zijde van voetbal en korfbal bestaat belan- stelling. Overigens zijn deze stappen met de beste bedoelingen gedaan. Nog steeds is men daarbij in een voorbereidend sta dium. Het zal nog heel wat knokken en vechten vereisen deze zaak rond te krij gen. B. en W. hebben dit er graag voor over, tenzij de raad dit wil afvoeren. De heer Elgersma herhaalt dat zijn te genstemmen niet inhoudt een afwijzen van een sporthal. De raad heeft echter het recht te weten hoe de zaken staan. De voorzitter betreurt de reactie van de heer Elgersma. Een informatie bij B en W vooraf zou nuttig zijn geweest. Dan waren de aantijgingen op het beleid van B en W wellicht niet nodig geweest. Wat betreft de gang van zaken deelt spreker mede dat van de dorpsvereniging te Oosterend een verzoek is binnengeko men voor een sportzaal-hal-dorpscen- trum. Dit object is toen bij de A.C.W. aangemeld. Een mogelijkheid tot intrekking is daarbij aanwezig. De raad heeft hiertoe ook het volste recht. Met de fractieleiders is hierover een gesprek geweest waarbij ook een kostenbegro- ting op tafel is geweest. Ook na afloop van een raadsvergadering is hierover gesproken. B. en W. hebben toen ge meend zich.eerst betreffende dit punt te moeten voorbereiden, zonder daarbij valse verwachtingen bij de bevolking te wekken. ct. per mm. „Drie kleine kleuters zaten op een hek”. Dat was dan te Wommels op het feest. Namen noch leeftijden zijn ons bekend. In Hartwerd, dat minder kin derrijk is, zat er maar één kleine kleuter. Dit was bjj het tolhek en zjjn naam is Danny Velting, oud 4 jaar, die er maar wat trots op was, dat hij op de foto mocht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1