HET MIDDEN- EN KLEIN BEDRIJF SITUATIE NOG STEEDS ZORGELIJK nnnr DE FOTO VAN DE WEEK Vergaderseizoen van start 6ahe Shroar G.DE JOnG 1 r Oud-Bolswarder lUUL opende bar in Arum „VANNU” lichte laaie ^4 'i w, 1 y m WI, 11 in n AUTOMOBIELBEDRIJF IWJ SHOW STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND I i I 197' 14e JAARGANG No. 80 VRIJDAG 10 OKTOBER 1975 Bolswards Nieuwsblad Advertentieprijs 30 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag si Maatregelen Subsidies Lastenverzwaring Tenslotte Hwat hat üs hjoed lo sizzen de aloude Martini. Lichtflitsen in de nok goed lopende bedrijven binnenkort in de rode cijfers terecht zullen komen. SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS itg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward .dministratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) De start van het winterseizoen van de bond van Plattelandsvrouwen afd. Hen^ naarderadeel was bij Seerden in Wom- mels. Mevr. Kleinjan-Hibma kon ruim 80 dames een welkom toeroepen. Voor haar was het (wegens vertrek naar Wol- vega) de laatste keer dat zij de voor- zitstershamer hanteerde. Bijna zes jaar heeft zij haar beste krachten gegeven aan de afdeling. Nu was de tijd van af scheid gekomen. Hartelijke woorden van nieuwe levensperiode werden haar na mens de afd. toegesproken door mevr. Sjaarda. Als haar opvolgster werd gekozen mevr. H. v.d. Sluis-v.d. Weide. Als spreker was uitgenodigd dr. Hij- mersma uit Leeuwarden. Hij hield een inleiding over „Baarmoederkanker”. Een onderwerp dat erg in de belangstelling staat. En dat is niet zo verwonderlijk, want vooral bij dit soort ziekte is het zaak zo vroeg mogelijk de symptonen te herkennen. Voor allemaal een leerzame avond. Arum is nu ook een bar rijk. De bekende kelner Jan Kelderhuis, oorspronkelijk uit Bolsward, maar nu al enige jaren Arummer en gehuwd met Gretha Hui zenga heeft op de Keatsersbuorren een huis gekocht en omgetoverd tot een mo derne prachtige bar. Alles is door „doe- het zelvers gemaakt, maar aannemer Nieuwenhuis uit Pingjum maakte het bestek en tekening en daar is de hand aangehouden. Veel Arummers en familie en kennissen zijn een halfjaar bezig ge weest om alles in de puntjes te ver zorgen. De bar heeft de toepasselijke naam gekregen van „Bar de Keats”.De zoldering is Oud-Hollands gehouden met bruine balken en wit er tussen; de muren zijn van een soort kurk en geluid dempend. Er is een prachtige plavuizen vloer, dat het geheel een mooi effect geeft. De tafeltjes en stoeltjes zijn Hindelopers-groen. Er is een hoekbar en daaraan voor een 20 personen. Flessen Het midden- en kleinbedrijf heeft het nog steeds moeilijk. Een lichte verbetering voor 1976 wordt in het vooruitzicht gesteld. In de jaren na 1972 zijn hun inkomens achtergebleven. In de eerste plaats zijn ze achterge bleven bij de loonstijging van werk nemers. Ze blijven ook achter bij de al gemene prijsstijgingen. Elk jaar kunnen ze minder van hun irikomens kopen. Dat wil niet zeggen dat maatregelen die de overheid ten behoeve van het mid den- en kleinbedrijf neemt, geen effect hebben gehad. De inkomensontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf en de jaarlijkse daling van het aantal zelf standigen gaat echter door. Overheid en bedrijfsleven zullen moeten zoeken naar de beste weg om het midden- en kleinbedrijf uit deze impasse te halen. Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart, (bij vooruitbetaling) Giro 887926 hangen en staan als versiering boven de bar en alles is verlicht met oud-holland- se lampjes met franjes. Een fraaie open trap gaat naar de bovenverdieping, waar keurig ingerichte toiletten zijn en een mooie ruimte om „zich eventjes op te tutten”. Voor is een kantoor; centrale verwarming is door het gehele gebouw aangebracht en alles is brand vrij. Beneden is nog een „open haard”. Bloemetjes op de tafels in leuke vaasjes maken het geheel in één woord af. Alles is keurig en Jan is er echt „trots” op. Niet alleen Bolswarders grijpen bij het ontvangen van de krant op vrijdag het eerst naar dit plaatje als „foto van de week”, ook heel wat die Bolsward kennen doen dit, en onder hen vooral ook de oud-Bolswarders, „all over the world”. Er worden zelfs hele plakboeken van aangelegd. Speciaal voor degenen, die niet meer dagelijks in Bolsward komen, of zich niet door leeftijd of ge zondheidstoestand vrijelijk door Bols ward kunnen bewegen, geven we van daag deze foto. Dit ook naar aanleiding van een mevr, die schreef, dat het De economische situatie in ons land geeft geen aanleiding tot optimisme. Na de oliecrisis twee jaar geleden stagneert de wereldhandel. De werkloosheid in Ne derland is gestegen tot over de 210.000. Ook in de meeste industriële landen is de werkloosheid groot. De produktie in deze landen is in 1975 gedaald tot beneden het niveau van 1973. De prijsstijgingen in de eerste helft van dit jaar zijn nog steeds fors alhoewel zij niet zo sterk zijn gestegen als in de eerste helft van dit jaar van 1974. Ook de ionen in de industriële landen zijn flink gestegen in het eerste kwartaal van 1975 (5 a 5.6%). Uitzonderingen hierop zjjn West Duitsland (1.4%), de Verenigde Staten (1.5%) en Italië (11.4%). De regering heeft reeds vele maat regelen getroffen om een sterkere groei van de werkloosheid tegen te gaan. Vele miljarden guldens voor steun aan o.m. bedrijven in moeilijkheden en werkgelegen- heidsscheppende projecten zjjn reeds uitgegeven. Wat is het resultaat van al deze extra overheidsuitgaven? woningen aan de Franekerstraat uit, links is behoorlijk veel groen, zodat een en ander een landelijk geheel vormt. Aan de Franekerstraat wordt de huizen rij afgesloten door de nieuwe meubel werkplaats van de heer Gerritsma. Water en de weerspiegeling daarin doet het altijd goed. Een schilderachtig plaatje vinden we. Intussen voldoet de Hege Brêge terdege aan een behoefte, ook al blijkt het niet uit deze foto, want die is genomen op een wel erg rustig moment. In skriuwer, dy’t acht boeken skreaun hat hie der better oan dien acht beammen to plantsjen of acht bern to forwekken. In verband met een tentoonstelling die de afd. op 22 én 23 oktober a.s. orga niseert volgde een tweede bijeenkomst vrij vlug op de eerste. Vrijdag 3 oktober j.l. was men weer present, nu met ruim 50 dames. De hoop uitsprekend dat de samenwer king met leden en bestuur in de toe komst in de zelfde plezierige sfeer mag6 doorgaan, presideerde mevr. v.d. Sluis- v.d. Weide deze vergadering. Van de handwerkkommissie was als gast aanwezig mevr. A. Jensma-Kalma. Na een korte inleiding werden haar koffers geopend en daar kwam heel veel moois uit tevoorschijn. Allerlei takken van handwerken kwam men te zien. Met de lange winteravonden voor ons kan men met deze voorlichting wel uit de voeten. Van eenvoudige kruissteek tot tijdrovende batikbewerkingen is er voor elk wat ‘wils. De prettige wijze waarop mevr. Jensma dit alles naar voren bracht bezorgde allen een goede avond. verbetering van sanitaire accomodatie in middenklasse hotels. Ook voor 1976 is een bedrag gereserveerd. Verder zullen struktuur onderzoeken door het minis terie van Economische Zaken worden gestimuleerd en gesubsidieerd. Een eerste aanzet tot verbetering van de voorlichting, aan. het midden- en klein bedrijf is gedaap. ueren, uie ai icuig xn ucu imuuvn moeten liggen, spelen nog in Bolsward Bolswards steegjes in de gribus tussen Hoogstraat en 't Laag. Een ijverige doe- het-zelfver heeft een stapel balken hal verwege op de stoep, halverwege op I straat, verkeer is er nauwelijks meer te verwachten. Waarom ook niet? Een jongen met een gitaar spoedt zich nog naar Vannu, kennelijk aan de late kant. i Een paartje, in eikaars armen ver strengeld, het hoofd tegen eikaars schou der, snoept elkaar in het schemer van de niet al te fel verlichte straat zoentjes af. Een late wandelaar heeft binnenpret, hij weet méér! Ruim acht uur, twee, drie minuten na het wegsterven van de laatste slag van De regering neemt ook maatregelen die de lasten van het midden- en kleinbe drijf verzwaren. Behalve voor de eerste tariefschijf gaan de loon en inkomstenbelastingtarieven met gemiddeld 1 pet. omhoog. Een auto is haast in ieder bedrijf nood zakelijk. Een forse stijging van de motorrijtuigenbelasting voor in het bijzonder zwaardere auto's komt neer op lastenverzwaring. Andere nadelige maatregelen voör het midden- en kleinbedrijf zijn de stijging van de aardgasprijzen, verhoging van het „dure” B.T.W.-tarief van 16 pet. naar 18 pet. vanaf 1 juli 1976, de verdubbeling van de wijnaccijns en de verhoging van de alcoholaccijns met 32 pet. Van ondernemerszijde in het midden- en kleinbedrijf wordt aangedrongen op werkloosheidbestrijding. Dit moet ge beuren door het terugdringen van de in flatie. Ook wordt gepleit voor lastenver lichting voor het bedrijfsleven. Ze zijn teleurgesteld over de voorgenomen ver zwaring van de belastingdruk en overige lasten. De werkgeversbonden zijn wel tevreden met de maatregelen die vooral de sociaal zwakkeren ten goede komen. Maar te weinig wordt gedaan om de continuïteit van de nu nog gezonde be drijven veilig te stellen. Wat gaat de regering speciaal voor het midden- en kleinbedrijf in 1976 doen? Voor zelfstandigen wordt reservering voor de oude dag fiscaal aantrekkelijker gemaakt, door o.a. verhoging van het maximum toelaatbaar bedrag voor inko mens beneden f 30.000, Minder belasting hoeft te worden be taald over het in eigen onderneming gestoken vermogen. Het belastingvrije vermogen zal worden verhoogd van f 50.000 tot f 90.000. De fiscus ontvangt f 15 miljoen minder. De vrouw van de ondernemer werkt vaak in de drukke uren in het bedrijf van haar man mee. Om haar inkomen te kunnen vaststellen zijn normen vast gesteld. Deze zullen worden aangepast aan de sinds 1970 bestaande kortere ar beidstijden. Hierdoor zal f 10 miljoen minder in de schatkist vloeien. De regering is van plan om oudere zelf standigen met kleine inkomens onder bepaalde voorwaarden een aanvulling op het inkomen te geven tot het niveau van het netto-minimum loon voor werkne mers. De algemene arbeidsongeschiktheidswet die voor zelfstandige ondernemers van zo uitermate groot belang is, zal drie maanden later dan gepland was, in werking treden (1 oktober 1976). Voor zelfstandigen die nu reeds arbeids ongeschikt zijn, bestaat een tijdelijke voorziening. De regering wil op deze wijze de meest urgente gevallen helpen. In het kader van de werkloosheidsbe strijding heeft de regering dit jaar subsidies verleend voor verbouwing en modernisering van winkels en winkel- concentraties, het aanleggen van parkeergelegenheid, voor beveiliging van logiesverstrekkende bedrijven en voor Hooghout toch bij de St. Jozefbuurt lag. Ja, inderdaad lag, want dit is reeds lang niet meer zo. Een ander hooghout, we legden reeds uit, dat deze in analogie tot de „Lange brêge” hier de „Hege brêge” is genoemd, ligt thans als verbinding van de Samuël van Haringhouckstraat, die in zijn verlengde tussen begraafplaats en Technische school doorloopt, met de nieuwe wijk Eekwerd over de vaart langs de Franeker straat. Het is een rustieke houten brug, voor zien van vier forse dukdalfs. Rechts rijst de Martinitoren nog net boven de Een voorzichtige schatting van het effect van deze maatregelen luidt, dat enkele tienduizenden werknemers behoed zijn voor werkloosheid. Ook in het buitenland worden maatre gelen genomen om de recessie te keren. Van' bijzonder 'belang zijn de maatre gelen die onze belangrijkste handels- partners nemen. Ze hebben grote invloed op de nationale economie. Voor 1976 wordt een licht herstel van de economie verwacht. Het buitenland zal voor een groot deel daartoe bijdragen in* tegenstelling tot de particuliere beste dingen in het binnenland. Samen met de overheidsuitgaven zal het voorgaande resulteren in een produktiestijging van 3 pet. Men verwacht dat de werkgelegenheid daar toch niet door zal stijgen. In tegendeel, er wordt juist een langzame stijging van de werkloosheid voorzien. Doordat de lonen de laatste 10 jaren sterk zijn gestegen, werden de loon kosten voor vele bedrijven te hoog. Ze zochten naar arbeidsbesparende metho den en vonden die in machines met gro tere produktiecapaciteiten, die met min der mankracht konden worden bediend. Hierdoor is het mogelijk dat stijging van de produktie niet altijd samen hoeft te gaan met groei van de werkgelegenheid. De lonen van werknemers zullen ook dit jaar sterk stijgen. Gemiddeld zal een werknemer 13.5 pet. meer ontvangen dan in 1974. Voor 1976 wordt een stij- ging van 9.5 a 10 pet. verwacht. Voor het grootste deel (9 pet.) komt de loonstij ging voor rekening van compensatie van prijssstijgingen van dit jaar en 1976. De stijging van de sociale lasten die voor rekening komen van de werkgevers zullen door overheidsmaatregelen de lonen slechts met 0,1 pet. doen stijgen. Met een reële loonsverbetering is bij deze ramingen geen rekening gehouden. De hoogte hiervan is o.m. afhankelijk van de c.a.o.-onderhandelingen tussen werknemers- en werkgeversvertegen woordigers. Voor I Een stille straat zoals anders. Achter de aquariumruiten zitten huisvaders breed uitgezakt in hun stoelen in afwachting van het acht-uur nieuws. Een paar kin deren, die al lang in bed hadden commandant betreedt Vannu, neemt de situatie op. Mannen worden met mannenmoed naar boven gedirigeerd, een poging de vuurhaard te vinden. Hoewel Vannu is voorzien van een goede brandtrap, wordt de ladderwagen het A.H.-plein opgereden. De ladder wordt uitgeschoven. Een gestalte bevindt zich handenzwaaiend op de bovenverdieping. De rookontwikkeling gaat door. Licht flitsen blijven. Vannu staat in lichte laai! Van de schijnwerpers en de zak lantaarns, want een uitslaande brand is het niet. Onvoorstelbaar hoeveel publiek in een mum van tijd op de sensatie is afgekomen. De politie treedt rustig op, glimlachtend en begrijpend. De man met binnenpret, die er méér van wist, vraagt een brandweerman of hij echt niet van de „brand” op de hoogte was. Ik wel, zegt hij, ik heb het zelf „aangestoken”. En toen als de weerlicht naar de garage. Reed ook nog klem. Maar nee, niemand van de mannen wist het. Het was ook geen gewone oefenavond. De brandweer had weer eens bewezen er vlug bij te kunnen zijn, binnen de vijf minuten. Oefening ten volle geslaagd! van Vannu! Rookslierten, die ontsnap pen aan kieren en spleten. Negen minuten over acht: Paniekerig meldt jeugdleider Henk Okma het alarm nummer van de brandweer. Even later stormen de bezoekers van Vannu in allerijl de straat op. Snel maar geordend. Het licht valt uit. Boven wakkert de rook aan, licht laait op en schijnt te doven, flitst dan weer feller op. Drukke gesprekken. Voorbijgangers staan Ver bijsterd. „Binne se der allegearre üt vraagt anstig een vrouw. Een moeder waarschijnlijk. Dertien over acht: gierend en met zwaailichten komt de politiewagen aanijlen.. Publiek spat aan de kant. Een minuut later: Met sirenen geloei arriveert de brandweer. Een wagen, twee. Jassen en broeken nauwelijks aangetrokken springen gehelmde mannen te voorschep. Slangen worden uitgerold. De waterleiding aangesloten. Het eerste water gutst bij wijze van proef uit de spuit, dan een volle straal. Onthutste jeugd drukt zich tegen de muur. Amateurfotografen slaan hun slag. Gasmaskers worden omgehan gen, cylinders op de rug gehesen. De 1976 wordt een niet ongunstige ontwikkeling van het overig inkomen per zelfstandige verwacht (9.5 pet.). Dit jaar zal een minder grote stijging wor den gerealiseerd. Een stijging van 5 pet. is ontoereikend om de prijsstijgingen van de kosten van levensonderhoud te kunnen goedmaken. Voor welvaartverbetering is helemaal niets over. Nog slechter was het in 1974, toen het overig inkomen van de zelfstandige on dernemer met 1 pet. daalde. Ook al worden de verwachtingen voor 1976 ge realiseerd, dan nog kan de ondernemer niet tevreden zijn. In de jaren 1974 en 1975 zijn de werkne- merslonen met ruim 30 pet. gestegen terwijl de ondernemersinkomens met slechts 3.5 a 4 pet. zijn toegenomen. Deze achterstand zal moeilijk in te halen zijn. Gevreesd moet worden, dat véle nu nog Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel >*4 ■4^ f "i (Ut v aal j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1