RAAD WONSERADEEL Babe Skroar i r Q1QZ 02/0 G.DE J0I1G Si in dit SUCCESVOLLE STARTV^ÏÏ-CLUBS a» SHOW NA KRITIEK NU LOF „GJIN KROMMELS UNDER DE TAFEL’ Ds. ANTONIUS JOHA UIT BRITSWERD EN ZIJN GESLACHT Ss# I Auto contra koeien Toestanden Twee botsingen F SPAARDEPOSITO 5 JAAR VAST Diefstal visfuiken Gewaarschuwd man 1975 14e JAARGANG No. 82 WOENSDAG 22 OKTOBER 1975 ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••a*» Voor een persoonlijke lening naaf «MF. •n r KINGMA’SBANKNV ft r Voor al UW verzekeringen naar: F EERDMANS ASSURANTIËN Fl. Campuslaan 2 te Bolsward, tel. no: 05157—2294, b.g.g. 2593 of 3776 EERDMANS ASSURANTIËN Fl. Campuslaan 2 te Bolsward, tel. no: 05157—2294, b.g.g. 2593 of 3776 AUTOMOBIELBEDRIJF iÉf l V STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZU1DWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel Bolswards Nieuwsblad Advertentieprijs 30 Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag ♦r Niet vertragen Wél asfalt „Gjin krommels” pagina 2 Otteloeres en de muze Hwat hat Hark en Sjoch pagina 3 Britswerd-Jeruzalem pagina 7 Commissie üs hjoed jo sizzen pagina 11 Ook Bolswardia wint realisering nog in 1975 mogelijk zou zijn. pagina 15 „Krekt in baerch” A. B 1 Dijkstra (cda) vond het jammer, dat „der I dan earst sa’n drokte om makke is”. De I heer U. Hiemstra (pvda) vroeg zich af of SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 By guon minsken is it skriuwen fan fersen in üntjowingsstoarnis fan de geast. Vorige week woensdagavond omstreeks 19.00 uur botste de 27 jarige mevrouw J. de B. uit Gaast met haar auto op enkele loslopende koeien. Dit gebeurde op de Angterperlaan tussen Parrega en Gaast. De koeien waren eigendom van de vee houder B. uit Parrega, die bezig was om het vee weer het weiland in te drijven, omdat ze uitgebroken waren. Geen van de koeien liep letsel op, daarentegen werd de personenauto van mevrouw de B. vrij ernstig beschadigd. Terwül de kinderen op een prettige manier beziggehouden werden, zaten de afgelopen week hun moeders in het cultureel jongeren-cen- trum VANNU te weven. Al bjj de eerste dag (donderdag) waren bü de macramé-cursus een 18-tal dames gekomen. Deze cursus staat onder leiding van Hanny Jaspers uit Sneek. Vrijdag kon men 14 dames welkom heten bjj het weven. Onder leiding van Trudy Okma (echtgenote van Henk) uit Bolsward moesten deze dames eerst het weefraam in elkaar zetten. De foto laat zien dat ook de dames goed overweg kunnen met de hamer. Na de mooie zomer komt toch onmiskenbaar de herfst. Hier en daar zagen we nog boeren (agrariërs heten ze tegenwoordig) aan het maai en („gerskjen”) en zaterdag j.l. zelfs nog hooien, met schudder en al. Maar ligt het land wat laag, dan wordt het er voor de dieren niet beter op. De veehouder in de Workumer Wiske weet wat de maag van zjjn kalveren nodig heeft en hij voert bü, maar de viervoeters daarbü tot hun enkels in de modder te laten staan is natuurlek niet zo prettig. Dan heeft de lakenvelder het beter bekeken. Aan de zeedük bü Gaast zocht Boukje zes of Pietsje acht of hoe ze maar hef ten mag, het meest ideale plekje op, nl. op de kruin van de dü’k. Ze zat er niet alleen hoog en droog, maar had er ook een fantas tisch uitzicht over zee en land. Zelfs in de wereld van de zwartbon ten is er nog al verschil, de een hunkert wat „rüpsk heukerich” om een toegift, de ander ligt prinsheerlük te herkauwen en heeft het best naar de zin. Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS litg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward dministratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) Ned. Spoorwegmuseum s A schoolmeester de beide predikanten Joha en Brouwer stonden en zij in werkelijk heid de schrijvers van de brochures wa ren. zie vervolg op pagina 3 Burgemeester P. Tjeerdsma voelde hier niet zo veel voor, dit zou alleen maar vertragend kunnen werken. Wel was hij van mening, dat mocht tezijnertijd blij ken, dat deze bestrating in strijd is met de plannen, alsnog geschrapt zou kunnen worden. 'j aanwezig. Hij hield zich als vurig patriot echter spoedig meer met de politiek bezig dan met zijn preken. Samen met ds. Petrus Brouwer Pzn uit het nabijgelegen Blija nam hij op staat kundig terrein een vooraanstaande plaats in. Al in 1785 werden zij van Oranjege zinde zijde aangeduid als „paladijnen der anti-stadhouderlijke partij”. Op 20 febru ari 1795 ondertekende de Reitsumer predikant Thomas Joha, in zijn kwaliteit als voorzitter van de „Provisionele Representanten van het volk van Fries land” een publicatie waarin het erfstad- houderschap „gecasseerd, geannuleerd en vernietigd” werd. Tien jaar eerder was er een felle pennestrijd geweest tussen de Oranjegezinde Rotterdamse predikant en hoogleraar Petrus Hofstede en de schoolmeester Hendrik Brinxma te Ho- gebeintum. Hofstede was (misschien ook wel terecht) van mening dat achter de De raad ging akkoord met de plannen. Alleen cda-er P. Dijkstra bleef er op hameren „dat de krommels net under de tafel lizzen bliuwe mochten”. Hij bedoelde hiermee, dat de kleinigheden in de dorpen, die nu geen beurt kregen, omdat het geld een andere bestemming kreeg, dan toch een andere keer iets ge daan krijgen. Ook Bolsward kent zün „walletjes” en ze zün nog decoratief ook. De wildgroei aan de Turfkade (veenroosje en wilgenroosje in hoofdzaak) vormde voor deze op name qua compositie een welkom onderdeel. De foto is als het ware te verdelen in twee helften, boven de cultuur en onder die van de natuur. Boven woningen met CAB wint van Nieuweschoot pagina 9 Makkum. De rijkspolitiie in Makkum zal in de komende weken extra aandacht schenken aan de verlichting van vooral fietsers en bromfietsers. De schoolgaande jeugd fietst nogal eens zonder licht, het geen vooral buiten de bebouwde kom le vensgevaarlijk is. Nu de donkere tijd weer nadert, met veelal ’s morgens een dichte mist, worden de ouders verzocht j de verlichting van de fietsen van hun kinderen (en uiteraard ook hun eigen) goed na te laten kijken en te zorgen dat deze in orde is. De politie treedt de ko mende tijd niet waarschuwend op. Een bekeuring is onherroepelijk het gevolg als de verlichting niet deugt! Heropening Garage De Jong pagina 11 Maandagmorgen wilde de 38-jari- ge Bolswarder W.Z. in zijn Re nault de oprit oprijden bij de Ou de Rijksweg, ter hoogte van Ga rage Doornbos. Uit de tegenge stelde richting kwam echter de heer C. Bakker (43) uit Longer- houw. De beide auto’s reden fron taal op elkaar in. Beiden hebben aanzienlijke schade. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart, (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het college was van mening (na behan deling in de commissie openbare werken), dat ook de opknapbeurt van de weg Witmarsum-Arum hieronder viel. P. De weg Witmarsum-Arum zal van een nieuwe asfaltlaag worden voorzien. Waarschijnlijk volgende week maandag zal hiervan de onderhandse aanbesteding plaatsvinden. Burgemeester Tjeerdsma liet weten, dat het in de bedoeling lag wel aannemers hiervoor uit te nodigen. Voor de uitvoering van dit werk, zal ook het bedrag van f. 133.000,- worden ge bruikt, dat b en w in de vorige raadsver gadering wilden reserveren voor de ver bouw van het gemeentehuis. De raad zei toen duidelijk nee, met uitzondering van de twee VVD-ers. Besloten werd het be drag te bestemmen voor bouwaktivitei- ten. De diefstal van visfuiken behoort nog steeds tot de regelmaat, waarmee de politie wordt geconfronteerd. Dezer dagen deed de 27-jarige B.A. te Makkum aangifte bij de politie, dat zijn twee vis fuiken, welke hij had uitstaan in de Melkvaart zijn gestolen. De heer A. vis te voor zijn plezier met de fuiken, de diefstal betekent nu een schadepost van ongeveer f. 150,- voor de pleziervisser. De politie stelt een onderzoek in. A. van Dijk (cda) vond de noodzakelijk heid van een nieuwe laag op de weg be trekkelijk. Wel noemde hij het een maat regel van goed bestuur het toch te doen, „ek noch leuk dat dit tsjin de wil fan VVD bard, dy’t it jild foar it gemeente- hüs brüke woe”. De VVD is soms krekt een „baerch” zo richtte VVD-er L. Hila- rides zich tot de heer Van Dijk. Burgemeester Tjeerdsma deed nog eens uit de doeken, waarom het college afge stapt was van de plannen het geld in de bouwsektor te besteden. Een groot aantal In Amerika zijn in 1974 ruim 55.000 vrouwen verkracht (voor zover bekend). Geschat wordt dat inclusief de niet aan gegeven gevallen het cijfer een drievoud zou zijn. Van de daders werd ternauwer nood 2 pet. veroordeeld en gestraft. Dat vaak geen aangifte geschiedt komt omdat menigmaal de dader onbekend blijft, en voorts in rechte moet worden bewezen, dat er geweld is gebruikt - als de dader zich verdedigt met de verklaring: ze vroeg er zelf om. j jaar preekte hij afscheid wegens zijn emeritaat in de kerk te Wieuwerd, omdat die groter was dan die van Britswerd. Misschien ook wel omdat de kerk te Britswerd zo bouwvallig was. Ds. Joha durfde er niet eens in preken. Hij moet er zich terdege voor hebben ingezet de kerk te vernieuwen, want reeds in 1753, een paar jaar na zijn intrede, was de kerk vernieuwd en mocht hij het genoe gen smaken de inwijdingspreek te hou den, nl. over Ps. 84: 2. In 1927 kreeg de kerk weer een opknapbeurt. De restauratie van dit jaar is dus niet de eerste in de rij, maar wel een ingrijpende en daarom was het een aardige gedachte van de nakomelingen van ds Joha aan de dienst doende predikant te vragen dezelfde inwijdingstekst te gebruikeh dan ds. Joha dit 222 jaar geleden deed. In zijn langdurige standplaats te Brits werd moeten er de twee zoons van ds. Joha, Thomas en Filippus, zijn opgegroeid. Thomas volgde de voetsporen van zijn vader en werd predikant in het nabijgelegen Huins en Leons, Filippus ging naar Oosterbierum. Ds. Thomas Joha werd in 1779 beroepen in Reitsum. nP hproeningsbrief is nog in familiebezit kleine werken in de gemeente „sette gjin seadden oan ’e dyk”. Bovendien zou dit de dienst gemeentewerken een hoop werk bezorgen en „it soe net op ’e tiid klear komme”. Bovendien was men gekonfronteerd met een brief van de j provincie, dat deze geen gelden meer be- schikbaar stelt voor het onderhoud van tertiaire wegen. Hij hoopte dan zo spoe- I dig mogelijk met het al enkele jaren uit- gestelde onderhoud kon worden begonnen, in ieder geval voor de winter zijn intrede doet. Gistermorgen om 11 uur, raakte een 34-jarige bestuurster (J.H.-B) uit Bolsward, op de Eekwerdlaan, vermoedelijk in een slip, waar door ze op de linker weghelft te recht kwam. Een tegenligger, de heer H. Kuiper uit Bolsward, raakte de wagen, een Chrysler, in de flank. Deze wagen was na de botsing total-loss. De Ford van de heer Kuipers had zware schade. Ook hier werd niemand gewond. Eind vorige maand staakten de stemmen in de raadsvergadering van Wonseradeel inzake een begrotingswüziging voor rekonstruktie van de Arumerweg in Witmar- sum. Maandagavond kwam dit punt tüdens een extra-vergadering opnieuw aan de orde. De stemmen-stakerü (7-7) vond zün oorzaak in het feit, dat de raad onvol doende was geïnformeerd, nu was er een overvloed aan papieren en tekeningen ten dienste van de raad. CDA-er P. Dükstra zei dan ook: „De foarige kear heakke it op ’e ynformaesje, net op it plan. Ik bin tige erkentelik foar de ütfierige ütien- setting.” Wel had de heer Dükstra nog enkele bezwaren, met name over de 75 hele mooie blokken sierbestrating voor het gemeentehuis. Is het wel juist om dit dadelük uit te voeren, gezien de plannen die er bestaan over eventuele verbouw van het gemeentehuis, zo vroeg hü zich af. Hü stelde dan ook voor dit deelfacet uit het plan te lichten. De restauratie van de kerk te Britswerd is geen novum. Reeds in 1514 werd het dorp volgens Schotanus door de Zwarte Hoop „in kolen gezet” en daarbü zal de kerk ook wel zün beschadigd. In deze en de komende eeuwen had Britswerd waar- schünlüker een groter en voornamer aanzien, dan thans. Zo lezen we dat in 1729 de grietman van Baarderadeel er twee zathes koopt, nl. Abbinga-zathe, groot 95 pondemaat en Falstra-zathe, groot 105 pondemaat, n.l. van Graaf Maurits van Nassau, luitenant generaal te ’s-Gravenhage voor f 25.000,Het betreft hier een gedeelte van het uitgebreide bezit van de Walta’s. Het was in Maurits bezit ge komen door zün huwelük met een dochter van Francoise van Aersen, op haar beurt een dochter van Luts van Walta, die eens het slot te Wieuwerd, bekend door de Labadisten, bewoonde. Tot het overige bezit, dat een voor die tüd niet ge ringe bedrag van f 75.000,- opbracht behoorden ook Sjaukema-zathe, groot 50*/z pondemaat, Jildersma-zathe, groot 30 pondemaat en Roorda-zathe, 74 pondemaat. Precies 20 jaar later kwam ds. Antonius Joha naar Britswerd, sedert de reformatie kerkelük met Wieuwerd gecombineerd. In gedachten zien we hem al op huisbe zoek gaan in al die zathes te Britswerd, waar de pastorie stond. zich ook tegen de krijgsdienst en hadden i wel enige overeenkomst met de doopsge- zinden, die ook op Kromwal 'een eigen vergaderplaats hadden, het Mennistepól- tsje, in 1839 omgebouwd tot kerkje. Ook waren er wel overeenkomsten met de leer van de Labadisten op Walta-State te Wieuwerd. Ds. Joha, afkomstig uit het Belgische Eupen, heeft, te Britswerd ge staan van 1749-1784, vijf en dertig jaar lang. Kinderen, die hij er doopte, heeft hij zien opgroeien tot huisvaders. Hij zal wel niet meer als zijn voorgangers (dit gebeurde sedert 1678) een verklaring hebben moeten ondertekenen, dat hij te gen de „labisterij” was, want dit was na het vertrek van de secte uit Wieuwerd niet meer nodig. Ds. Joha volgde ds I George Oevering op, die de gemeente had gediend van 1722-1749. In laatstgenoemd Het Britswerd van die dagen toonde ech ter een rijker schakering aan kerkelijk verband, dan het huidige. Op Kromwal hadden de Rijnsburgse collegianten een eigen „gemeente”, een soort vergadering van gelovigen, waarbij de doop door onderdompeling geschiedde. Ze verzetten 1 ct. per mm. daklüsten (waar de mi- B nister van CRM zo dol op is en die in het stads- B beeld behouden dienen te blüven, autoblik, bron B van inkomen voor de be- lastinginners en een nü- B vere huisvrouw, die de spreekwoordelüke zinde- B iükheid die ons wordt toegedacht in praktük B brengt door de venster- banken buitenshuis een B goede beurt te geven. Beneden een stilleven van hout, planten en wa- ter. Maar dan ook de in- tegratie. Het afval van J onze - consumptiemaat- schappü drüft in de vorm B van lege üscobekertjes in het water van de B gracht en een plant heeft boven zelfs kans gezien B zich door de bestrating heen te wurmen en tussen B de straatstenen op te bloeien. s Voor de mensen J van openbare werken de knellende vraag: Moet J men deze spontane vege- tatie onbarmhartig weg- J werken of een eerlijke

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1