FOTO VAN DE WEEK 6a&e SKroar G.DE JONG ra B. EN W. KREGEN HUISWERK MEE BOLSWARD TELT 41 KM GASBUIZEN MOET DE KAMPEN ’N RACE-WEG WORDEN SHOW I KOUDE BAKKER MET DE OVEN UIT! „MOUNEWETTER” KRIJGT CAMPING Bolsward in Universitair onderwijs moet doorgang vinden Slapen in fabriek Reiger gered „Orgelelfsteden” Trumpets of the Lord naar Bolsward Wijziging openings uren Openb. Biblio theek Bolsward Advertentieprijs 30 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag I I) 0 I) I) ••••••••••••••••••••a I AUTOMOBIELBEDRIJF (bij vooruitbetaling) Giro 887926 e JAARGANG No. 86 Verschijnt ■Woensdags en vrijdags ■|g. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Jtninistratie- en Redactie-adres J|Marktstraat 13 - Postbus 5 ■rel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) I s STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel -a f 175 VRIJDAG 31 OKTOBER 197a Koude bakker Rust RAAD BOLSWARD Schoolbegeleiding Absenten Weeshuis Sudergoa Otteloeres pagina 2 Raad Baarderadeel worden. Mevr. Van der Werf had hier Raad Wonseradeel pagina 2 pagina 5 Shakey Sham in Vannu Ingezonden stukken pagina 3 It tiksel oan de muorre Pagina 3 zie vervolg op pagina 7 Hwat hat üs hjoed to sizzen SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 Met de grootst mogelijke meerderheid werden tot lid en pl.vervangend lid ter vergadering van de schoolbegeleidings dienst door de raad afgevaardigd de heren Hulshoff en Dijkstra. Gans lézen makket greatsk en ei- genwiis, gans sjen makket wiis en fordraechsum. Der binne minsken, dy’t miene, dat in gearfetting in boek is en in jiertalleboek skied- skriuwing. Dug-out op voetbalvelden pagina 5 Zomaar wat buizen in de opslagplaats van het gemeentelijk gasbedrijf. Het is geen plastic, zoals in de volksmond, maar officieel PCV-CPE, of hosta- let om het toch wat huiselijker te zeggen. De crèmekleurige buizen van weleer waren enkel van PVC, maar door de odorisatie ontstonden op den duur soms haarscheurtjes. Nu worden alleen maar meer de gele buizen ge bruikt. Practisch het gehele buizenstelsel is er door vervangen. Alleen in de Grote Dylakker en langs de Dr. Joost Halbertsmastraat liggen nog enkele gietijzeren buizen. Zoals u op de foto ziet is de diameter nog al verschil lend. De grootste buizen hebben een diameter van 315 mm, dan volgen er van 200 (van beide liggen er op de voorgrond), vervolgens 110, 75 en 50 mm. De laatste ziet u in de grote buis gelegd. Samen ligt er 41 km gasbuis in Bolsward. U zou een acht urige werkdag nodig hebben er langs te wande len. Het gas komt de stad binnen onder een druk van 38 Bar (atmosfeer). In het ontvangststation bij de tennisbaan wordt dit gereduceerd tot 8 Bar. Via verdeelstation en 14 regelkasten wordt het eindelijk 25 millibar. Deze regelkasten vindt u o.a. in de Thomasstraat, de Secr. Haitsmalaan, Burg. Praamsmalaan, Gysbert Japicxlaan, by de LTS, Bloemkamp enz. Rond de gehele stad is een hogedruk ringleiding. Dinsdagavond zat op de overigens niet erg druk bezette publiek tribune ook Ir. Nouwen van het stedebouwkundig bureau Froger uit Delft, dat zich bezig houdt met de stadsreconstructieplannen in Bolsward. Hjj was de vorige avond aanwezig geweest op de hearing betreffende de structuurschets en had ook vergaderd met de stadsreconstructiecommissie. Na afloop van de officiële raadsvergadering zou hjj zich met de raad beraden over de gedane suggesties. Veel is uit de hearing niet gekomen. De meeste discussie betrof de positie van de Kampen als verbinding i tussen het stads- en van Sneek komende verkeer met Eekwerd. Moet de weg zo ruim en breed mogeljjk om dit verkeer de baas te kunnen, moet men juist de weg „moeilijk” maken om overbelasting te voorkomen of moeten er alternatieven gezocht? Tot byna twaalf uur bleven de lichten brandende, maar dit laatste ge deelte van vergadering was vertrouweljjk en onttrok zich aan de waarneming van de pers. mee te praten. Niet iedere recreant is zo rustig als een hengelaar aan de water kant en soms vernielen die nog wel oevers en rietkragen. In een speciale dienst, die georganiseerd is door de Gereformeerde Jeugdcentrale, is het gelukt om de zeer bekende groep .Trumpets of the Lord”, o.l.v. Rob van Dijk, uit Amsterdam naar Bolsward te krijgen. Deze groep die bekend is van ra dio en t.v. bestaat uit ongeveer 80 muzi kanten. Aan deze speciale dienst wordt ook medewerking verleend door Ds. van Halsema. De dienst begint om 7.00 uur n.m. en een ieder is van harte welkom. Zondagmorgen politie, na een landiafabriek 3 waren in slaap gevallen, na eerst de nodige alkohol naar binnen te hebben gewerkt. Ze zijn door de politie naar huis gestuurd. Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart. Een subsidie-aanvfaag is doorgezonden naar het ministerie van CRM, maar eer lijkheidshalve deelden B. en W. mee, dat de pot daar wel leeg is. Gezien de voorbesprekingen had het college alle hoop, dat hier nog een weg gevonden zou ontbreekt, want behalve zwemmen, kam peren, kan men in de buurt ook vissen en voor de kinderen is er ruime speelge- legenheid. Voor dit laatste is een spel- kommissie in het leven geroepen. Zoals gezegd er is plaats voor een vijfenzeven tig caravans, omdat het niet de bedoeling is het hele terrein vol te drukken. Het middenvak moet vrijgehouden worden voor speelruimte, trimbaan, zandbak e.d. De heer Deelstra wil ook nog wel graag kwijt, dat het stichtingsbestuur mede om het zwembad „Mounewetter” zo rendabel mogelijk te maken, begonnen is met de camping. „It is in ütdaging, mar wy sille bisykje seis roun to draeijen”. Men stapt liever niet voor financiële (buiten de jaarlijkse subsidie voor rente en aflos sing) bijdragen naar de gemeente. De secretaris van het stichtingsbestuur, de heer M. Leenstra vertelde, dat het in de bedoeling ligt de komende winter de toekomstige bevolkers van de camping uit te nodigen voor een gesprek. De prij zen van seizoenplaatsen zijn afhankelijk van de grootte van de staanplaats en va riëren van f. 450,- tot f. 600,-. De eerste drie meldingen zijn al binnen. Wil men meer weten over de camping in Witmar- sum, dan kan kontakt opgenomen worden met de heer M. Leenstra, Gys bert Japiksweg 33, Witmarsum (tel. rekrektie te brengen, zoals dit momenteel 05157-319). haar twijfels over. De voorzitter deelde mee, dat er vooroverleg is geweest met de betreffende consulent. Aan alle voor- waarden, die deze verlangde, is nu door Otteloeres voldaan. Dit vooroverleg ge- schiedde reeds voor het nieuwe stand- punt van CRM, zodat hier nog de oude f regeling kan gelden. Wethouder La Roi wees er op, dat in geen geval eventueel mislukken geweten mag worden aan B. en W. Otteloeres zelf - wellicht door on- kunde - voldeed niet aan de eisen. De heer Dijkstra wees op het succes van de q eerste avond. Dit zou misschien mede een motief zijn een goede afloop te bepleiten. vond de Bolswardse telefoontje, in de Hol- slapende mannen. De 3 Door een fraaie duiksprong van een Bolswardse politie-agent, kon deze week een reiger worden gevangen, die met een gebroken poot op het Oord je was aange troffen. De vogel is voorzichtig naar een verzorgingscentrum voor dieren in Olde- boorn, vervoerd, voor genezing. Over bestuurlijke herindeling van ons land en de voorgenomen reorganisatie zijn al kolommen vol geschreven en uren volgepaat. Veel nieuws was er niet over te zeggen, maar iedere fraktievoorzitter kreeg ruimschoots gelegenheid zijn visie te geven. Algemene vreugde, dat de zo gevreesde vierde bestuurslaag is afgewend en Friesland Friesland kan blijven, zorg over de toch wel voorgeno men uitholling van gemeentelijke be voegdheden en het uitblijven van een juiste omschrijving wat er nu precies aan taken van het rijk naar de provincie gaat. Blijft deze een koude bakker? vroeg mevr. De Graaff zich af. Wel met een etalage, maar, met de oven uit? Wel haagse hopjes verkopen, maar zelf geen zie vervolg op pagina 7 niet uit de randsteden, al zijn die uiter aard van harte welkom. Een camping vraagt voorzieningen. Hiermee heeft men rekening te houden, zoals de eisen van de PEB voor wat betreft de electriciteits- voorziening voor de caravans. „Dy for- sjenning moat goed wêze”, vindt de heer Deelstra. Ook is een riolering in de plan nen opgenomen en deze Zal volgend jaar april klaar zijn. Kortom het nieuwe rekreatieterrein zal ruimschoots voldoen aan de eisen van de komende kampeer- wet en de camping zal voorzien zijn van alles wat men op een moderne camping mag verwachten. Het is duidelijk opgezet om in een gebied tussen Makkum en Harlingen een stuk Een oude verweerde muur kan ook wel mooi zyn. De handgevormde steen, die de eeuwen heeft getrotseerd, ’s zomers en *s winters bloot stond aan weer en wind, de hitte des daags en de kou van de nacht moest weerstaan, heeft iets eerbiedswaardigds, een bijzondere gloed, een rijkdom in kleur schakering. De bleke eentonigheid van fabrieksproductie valt er bij in het niet. Oude muurtjes worden schaars, maar in Bolsward zyn ze er nog, maar het muurtje links op de foto zal eerlang moeten verdwijnen. Het wordt on geveer een meter opgeschoven en dat komt op hetzelfde neer. Minder mooi is de afschuwelijke T-balk, die passerende vrachtwagens moet beletten niet al te zeer uit te wijken naar rechts. Meen niet dat het helpt, want de dak goot, die het muurtje van boven siert, is al meermalen het slachtoffer van een aanrijding geworden. De passage is daar ook wel erg nauw in de Hoog straat, waar die uitmondt in de Heeremastraat, reden, waarom er aan wordt gedacht, met behoud van het intieme pleintje (dat overigens altijd vol autoblik staat) de doorgang hier iets te verbreden. Het inkijkje is de sterk afhellende Kleine Hoogstraat, eigenlijk het verlengde van de Kerk straat. Hier is geen verkeer mogelijk. Als u het nog niet wist, zegt het bord u dat wel. De toren in de verte is die van de St. Fransiscuskerk, die niet in de Kerkstraat staat, maar aan de Grote Dylakker, die dus niet haaks staat op de Jongema- en Marktstraat. De close-up van de T-balk geeft de foto een goede compositie. Het grashalmpje, dat de wieders is ontsnapt, geeft er een aardig accent aan. De Stichting De Nederlandse Bachver- eniging en de Stichting Jr. Jacob van Eyck namen gezamenlijk het initiatief tot het houden van een zgn. „Orgelelf- steden”. Deze „Orgelelfsteden” vindt plaats op 8 november a.s. om 20.15 uur en bestaat uit 11 orgelconcerten met uit sluitend werk van J. S. Bach in de vol gende 11 steden: Alkmaar, Bolsward, Breda, Culemborg, Groningen, Leiden, Maastricht, Meppel, Middelburg, Utrecht en Zwolle, in 11 verschillende provincies. De enorme brochure met een kleurenaf beelding van het Zwolse Schnitger-orgel op de omslag, bevat een aantal artikelen over orgels en orgelbouw, het orgelwerk van Bach van de auteurs Dr. M. A. Ven- te, Drs. W. H. J. Dekker en Dr. Johan Wagenaar en uitgebreide informatie over de betrokken kerken, orgels en organis ten en talrijke illustraties. en W. met een sissertje werd afgedaan. Als er in Den Haag over wordt ge sproken, zullen wij het toch ook moeten doen, vond hij. Bolsward ligt aan de rand van het gebied en is het tweede grote centrum in de Zuidwesthoek. Het moet ons niet onverschillig laten, hoe het met het achterland gaat. De voorz. burg. J. M. A. Mulder, meende, dat de heer Dijkstra nu wel conclusies trok, die niet gerechtvaardigd waren. De zaak gaat Bolsward wel degelijk aan. Maar het ge noemde rapport raakt Bolsward als zo danig niet en het is hier niet de plaats om over andermans zaken te praten. Daarom wilde hij toch maar het rapport voor kennisgeving aannemen. Aldus ge schiedde. "provincie nieuwe stijl i j ■Soms herleeft er een Friese eenheid als in de dagen van de slag by Warns: Als er agevaar van buiten dreigt, lopen alle Friezen te hoop en in een verbazingwekkende Jeenheid wordt één front gevormd. Gistermorgen was het weer eens zover. Nog voor ■dat de edelachtbare dames en heren van de Friese staten in de lunchpauze zich Jbogen over de snert met spek en worst, was er in Den Haag op het bureau van de ^staatssecretaris van onderwijs al een motie afgegeven, waarin er met de meeste ■klem op werd aangedrongen, dat door hem zodanige maatregelen worden genomen, adat in 1976 de sociale faculteit als vorm van samenwerking van de Ryksuniversi- ■Seit te Groningen en de Agogische academie te Leeuwarden, niet in gevaar komt, ■izoals persberichten deden vermoeden. De motie, waarin ditwas verwoord, was on- adertekend door alle fractievoorzitters en alle statenleden van uiterst rechts tot het Jmeest linkse lirtks stonden er schouder aan schouder achter. Een vijfenzeventig toer- of stacaravans kunnen vanaf volgend jaar april een plaatsje krijgen op de camping in Witmarsum, gelegen bij de in oude luister ge restaureerde korenmolen, even buiten de kom van het dorp. Vlakbij de camping ligt het in 1973 gereedgekomen zwembad „Mounewetter”, dat mede door een spon tane aktie bjj de bevolking gerealiseerd kon worden. Dit openluchtzwembad bleek de afgelopen twee seizoenen in een grote behoefte te voorzien. Daarnaast werd herhaaldelijk gevraagd naar een gelegenheid om te kamperen. Welnu het stich tingsbestuur van het zwembad „Mounewetter” heeft de gelegenheid aangegrepen om op een voordelige wjjze in „W.S.W.-verband” een camping aan te leggen, ter grootte van twee hektare. zo geen openlucht- „Bevriezen” noemde raadslid H. Dijkstra dat. De groei raakt er uit en dat raakt ook ons. Hij kon het daarom maar moeilijk verteren, dat het rapport ad- hierover verschenen van de zijde van B. altijd bij de rust en ruimte, waarmee men zo graag adverteert, juist om deze waarop de recreanten naar Friesland te halen. Er waren meer momenten, [taten het roerend eens waren, b.v. over .Trouwens ook de boeren weten er van ie subsidies aan restauraties van monu menten. Er was weer een hele rij, waar van Bolsward de spits afbeet en de stad Harlingen, waar een grote brand is ge weest, het leeuwendeel vroeg. Niet min per eens was men het over het feit, dat er wat gedaan moet worden ter voorko ming van ontsiering en rustverstoring en andere overlast in het landschap. Jolijt van recreanten („healwiizjen”) past niet Bij een vacature stelt het Weeshuis twee kandidaten. B. en W. voegen daar rege- lementair twee namen aan toe en de raad kan kiezen uit deze vier. In de L praktijk wordt dat meestal nu een van de voordracht. De heer Van der Hauw vond dat maar een omslachtige zaak. Mevr. Van der Werf struikelde over het feit, dat het hier blijkbaar een mannen gemeenschap betreft, terwijl het toch in het weeshuis om kinderen gaat. Waar blijft de vrouw. Zij had gehoord, dat het niet mag, een vrouw benoemen, maar dat moet dan wel spoedig veranderd worden. Dit nemen de Kenaus van Bolsward niet langer. Een of meer dames zou ook I raadslid Haanstra in het college van j voogden niet onwelkom zijn. De heer E.S. de Jong wees er op, dat toen vroeger de directe zorg aan de wezen meer centraal stond er wel degelijke vrouwelijke inbrehg was. Het weeshuis beschikt zelfs J over een voogdessenkamer. De echt- B genotes van de voogden waren destijds E automatisch voogdes en bemoeiden zich h met het adviseren inzake huishoudelijke aangelegenheden zoals „lapkes foar jurkjes en himdtsjes en jern foar breiden broekjes”. De voorz. beaamde dit. Het weeshuisbestuur, waar het hier om gaat, bemoeit zich als zodanig niet meer met de kinderen. Hiervoor is nu het Hid Herohiem. De voogden beheren het Behalve de reeds aangelegde beplanting rondom het terrein en de inzaaiing van het in vakken verdeelde terrein, zorgen de mensen van „Waghenbrugge” even eens voor de bouw van toiletruimten en douches. De voorzitter van het stich tingsbestuur, de heer J. Deelstra noemt de plaats van de camping „in gaedlike hoeke”. Wat hem betreft kunnen de mensen volgend jaar wel komen te re creëren. „As men sjocht nei in camping yn Menaem, fan minsken dy’t ticht by hüs fortier sykje, dan ha wy dit wol oan- doard”. Want ook in Witmarsum gokt 3 men voor een deel op mensen uit de J naaste omgeving, zoals Leeuwarden, Harlingen, Franeker en Sneek, dus echt Bolswards Nieuwsblad Vanaf 1 november 1975 zal er een wijzi ging plaats vinden betreffende de ope ningsuren van de bibliotheek. Hoewel er in de huidige situatie geen sprake kan zijn van uitbreiding, is een meer uniform schema van openingsuren wel mogelijk gebleken. Als gevolg hiervan zal de jeugdafdeling na 1 november op maan dag, woensdag, donderdag en vrijdag ge opend zijn van 15.00-17.30 uur in plaats van op maandag en woensdag van 14.30 - 17.30 uur en op donderdag en vrijdag van 15.30 - 17.30 uur). Een verbetering voortvloeiend uit unifor mering is tevens dat op woensdagmiddag niet alleen de jeugdbibliotheek en de leeszaal bezocht kan worden, maar ook de volwassen uitlening opengesteld wordt. Dit betekent dat de ouders en opvoeders De CHU-fractie schoof in deze vergade ring op naar rechts en kwam zo op „linkse” zetels, n.l. op die van de heren Rooda en De Haas, die beide wegens ziekte afwezig waren. De heer Rooda vertoeft reeds geruime tijd in het zieken- huis. De beide leden werd beterschap die de kinderen behulpzaam zijn bij het t toegewenst. bepalen van de boekenkeuze eveneens op deze middag in de volwassen uitlening terecht kunnen. Het bibliotheekbestuur en personeel be- I Zuid-west Friesland dreigt landschaps- oogt met de openstelling voor volwasse- park te worden, nen dat nog meer ouders en opvoeders de museum, kinderen op de vrije woensdagmiddag naar en in de bibliotheek kunneh be geleiden, (voor wijziging openingsuren: zie vertentiè).

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1