HERVORMDEN KWAMEN MET FEESTGESCHENK EEN BIJBEL Gafie Shroap Van theefabriek tot modezaak KAPEL TE BURGWERD 25 JAAR - gil T t |n BOLSWARD HEEFT WEER ZIJN RAILS MORGEN AL VAN START WAC SINT NI( OLAAS-AKTIE 1975 A 169. Hoe met de Suntene Mattenviering De laatste kans Rouwdienst van Dr. I). Danes Tweede sportzaak in Bolsward v.d.Werf Jassen van klasse y) ■m WOENSDAG 5 NOVEMBER 1975 r Voor de verkoop van UW WONING naar Voor een persoonlijke LENING naar Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) EERDMANS ASSURANTIËN tel. no.: 05157—2294, b.g.g. 2593 of 3776 EERDMANS ASSURANTIËN tel. no.05157—2294, b.g.g. 2593 of 3776 Tilbury De loden trench coat is ruim van lijn, een A echte trench. Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart. (bij vooruitbetaling) Giro 887926 I ik- 114e JAARGANG No. 87 f3 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel wTf f I 3Ö Advertentieprijs 30 Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Predikatie X24 Elke rijksdaalder, die U bij de WAC- Herdenkingsdienst Hwat hat De Hanzeruiters üs hjoed to sizzen zie vervolg op pagina 3 De fraaie zaak op het Marktplein. pagina 3 Fan stêd en lan CAB en RES verliezen pagina 4 pagina 11 --T Na afloop van de viering van het 25-jarig bestaan van de r.k. Sint Joannes kapel in Burgwerd werd in het lokaal een bijeenkomst gehouden, waarin de viering in gezellige sfeer werd voortgezet nl. in de vorm van een groot familiefeest, zeg maar reünie. Het was bjj deze gelegenheid dat ds. Harto Roozendal, namens de Hervormde gemeente van Burgwerd c.a. een geschenk aanbood, een bjjbel. Het te kende de goede sfeer die er in oecumenisch opzicht te Burgwerd heerst. Die sfeer van goede samenwerking is niet van vandaag of gister. Reeds tjjdens de oorlogs dagen werd de mis opgedragen in de consistorie van de kerk. Toen er veel evacué’s kwamen moest echter de schuur van Michiel Galama omgetoverd tot een geïmpro viseerde kapel, waarvan in dit artikel een foto. Ook werd tjjdeltfk de voorkamer van fam. P. Hettinga aan de Sjungadjjk tot kerkzaal ingericht. Suntene Matten. Langzaam maar ze ker krijgt de herfst greep op het natuur gebeuren. De dagen gaan zienderogen korten, de mist omhult af en toe de al kalende bomen en geeft alles een wat ge heimzinnige sfeer. Voor dat we het in de gaten hebben is het weer Sint Maarten, een van die traditionele lichtpunten, ook MAJjggN Parregea, 100 jier Kr. Skoalle pagina 'i Over de rails in Bolsward is al heel wat te doen geweest. Toen de spoor weg Sneek-Staveren zou worden aangelegd zou het spoor over Bolsward gaan. Er was hard voor geknokt, en het leek er veel op. De Tweede Ka mer had het besluit genomen. Het feestcomitee beraamde al plannen, want aan een spoorlijn komen te liggen zou niet zonder feestelijkheden gaan. Ei laas, de Eerste Kamer gaf geen fiat en zo ging het niet door. Wel kreeg Bolsward zijn tramlijn. Deze heeft jaren lang goede diensten bewezen, zo wel voor goederenvervoer als voor dat van personen. De „sik” was met recht populair, maar de trambaan werd „trilbaan” en toen er opnieuw ac tie in de stad, nu om de rails te doen verdwijnen. Ook dat lukte. Toen er eens sprake was van de eventuele aanleg van een spoorbaan Amsterdam- Groningen over de Afsluitdijk, gloorde er even nieuwe hoop, maar deze ging meteen teloor: het geld was op. En nu ineens heeft Bolsward toch weer zijn rails. Het is geruisloos gegaan, zonder feestbetoon, zonder actie- comitee’s. Het zijn echter geen spoorrails, maar vangrails. Hier gefotogra feerd bij de brug over het Kruiswater. Wandelaars mogen daar niet komen, auto’s racen er meestal voorbij, maar de rails mogen best gezien worden. Vandaar dit plaatje. Bolsward heeft weer zijn rails, maar het is en blijft nog steeds „de grootste stad van Friesland die niet aan het spoor ligt”. Lytse saken, lytse kommer, greate saken, gans bislommer. Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS llitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Rijkstraat6 Bolsward Aanstaande vrijdag wordt op de Dijl- akker 22 (v.h. Beersma) een nieuwe sportzaak geopend. Eigenaar van deze zaak, die alle artikelen op sportgebied zal kunnen leveren, is de Bolswarder Johan Velting, die samen met zijn vrouw Elly, de klanten zal helpen en adviseren. „We zullen ons in het bijzonder richten op de artikelen die men nodig heeft bij de veld- en zaalsport. Dit vooral met de nieuwe sporthal in het verschiet,” aldus Velting, die voorheen werkzaam was in de bouwvak. Dat zijn oude beroep hem nu goed van pas kwam, blijkt uit het feit, dat hij het grootste deel van de ver bouwing zelf uitgevoerd heeft. Getracht zal worden deze zaak, met de welluidende naam „Sporthuis Johan” tot een begrip te maken bij de sportmensen in Bolsward en wijde omgeving. De noodkapel in del schuur van Michiel Galama, die dienst deed vóór het tot stand komen van de St. Joannes kapel. Ondanks het feit dat verschillende winkeliers (en niet alleen z(j) het ten zeerste betreuren, dat deze aktie niet gezamenlijk (zoals de Heamielfeesten) door beide winkeliersverenigingen in Bolsward georganiseerd kan worden, komt de WAC dit jaar met een grandioze Sint Nicolaasaktie, met als hoofdprijzen: pony's met zadel en tuig, of naar keuze geldbedragen tot maar liefst 1000 gulden. Daarnaast zijn er vele waardebonnen te winnen, n.l. van 500, 250 en 100 gulden. Verder worden er iedere week taarten, fruitmanden enz. verloot. Deze aktie gaat morgen van start. iLLKe rijKsaaaiaer, cue u dij ue wac- winkelier besteedt, geeft U recht op een ticket met een afbeelding van een pony. Bij inlevering van 10 van deze tickets ontvangt U een ongenummerde kans- kaart, waarop U Uw naam en adres in vult en deze inlevert. De eerste z.g. „prikaktie” is 15 november. Dan worden een aantal kanskaarten uit de bus „geprikt”. Deze winnaars ont vangen dan een taart of een fruitmand. De gelukkigen blijven gewoon om de hoofdprijs meespelen, want ze worden weer bij de andere kaarten gevoegd. Op 22 november is er weef een dergelijke prikaktie, maar dan wordt er ook een hoofdprijs getrokken. Een week later worden er weer enkele taarten en fruitmanden verdeeld, waarna de hoofdtrekking 8 december zal plaats vinden. Door tijdige inlevering hebt U door deze tussentijdse trekkingen dus de meeste kanzen. Vorige week donderdag opende firma Jul Beersma de nieuwe zaak op het Markt plein. Een zaak, die in vele opzichten uniek voor Bolsward mag worden genoemd. Het twee verdiepingen tellende gebouw (voormalig VLF-pand) heeft, in tegen stelling met de winkels) op de Dplakker, die 75 m2 telde, een verkoopruimte van maar liefst 450 m2. Vrijdagmorgen deden al heel wat mensen hun inkopen bij Jul Beersma. Ook de viering van het 25 jarig bestaan van de kapel had zondagmorgen een oe cumenisch karakter. De H.Mis werd geconcelebreerd door pater Stolk van Bolsward en pater Laurant, de eerdere zieleherder van Burgwerd, die daartoe uit Wijchem was overgekomen. Na de begroeting werd hem een bijzonder wel kom geroepen, evenals alle parochianen, een groot deel door de heer Jul Beersma en zjjn personeel zelf uitgevoerd. De heer Beersma, die nu 9 jaar in Bolsward woont, heeft in de winkel 3 personeels leden. Daarnaast gaat mevr. Beersma waarschijnlijk ook helpen bjj de verkoop in dit moderne winkelpand. Bolsward is een prachtige zaak rijker geworden. Op de begane grond is een ruime collec tie dames-confectie te vinden. Voorts heeft men hier een grote keuze kinder kleding, die zeer overzichtelijk is opge steld. Langs een brede trap, welke overigens bij de opening vol met bloemstukken stond, komt men op de eerste verdieping die geheel gevuld is met grote, aan de muren bevestigde, tapij trollen. Eén van de medewerkers van de firma Jul Beer sma, de heer Dom. de Jong, vertelde ons dat dergelijke rollen, welke 350 tot 380 kg. wegen, binnen enkele ogenblikken naar boven of beneden kunnen worden gebracht. Dit gebeurt met behulp van ’n „Verlinde” takel-installatie, met een hef vermogen van 500 kilo. Ook de ruimte boven, op de tweede ver dieping, heeft Jul Beefsma niet onbenut gelaten. Hier zag hij kans een groot as sortiment beddén, ledikanten, matrassen en dergelijke te etaleren. Deze enorme „slaapkamer” heeft een vloeroppervlakte van ongeveer 125 m2. 1975 --- Daar de paardesport in het algemeen en de ponysport in het bijzonder erg popu lair in Bolsward geworden is, is de WAC in nauwe samenwerking met de plaatse lijke pony-club „De Hanzeruiters” aan deze pony-aktie begonnen. Zo zal de ponyclub diverse aktiviteiten van de WAC de komende weken, door haar aan wezigheid omlijsten. De achtste november gaat „De Hanze ruiters” al een optocht houden met daar aanvolgend een show. De optocht wordt gecompleteerd door enkele versierde wagens. Ook bij de intocht van Sint Nicolaas, welke overigens wel gezamen lijk zal worden georganiseerd, en onder auspiciën zal staan van de B.O.O.G., zullen de Hanzeruiters aanwezig zijn. Een heel aardig idee van de WAC, om vooral deze nog jonge verenging in de aktie te betrekken en hierdoor de paar densport in Bolsward nog een extra stimulans te geven. De verbouwing van deze zaak, die onge- j geveer 2 maanden in beslag nam, is voor 10 jaar Garage Wander a Arum - Woensdag werd in de Herv. Kerk te Arum de rouwdienst gehouden van dokter Daniël Danes uit Zuidlaren. Dokter Danes vertrok, nadat hij Arum - Kimswerd - Achlum 40 jaar had gediend als arts, in 1972 naar Zuidlaren. Eigenlijk bleef hij steeds aan Arum gehecht en dat hij geliefd was bij zijn patiënten, bleek nu weer, want de kerk was bijna geheel bezet. Er werden 225 personen ge teld; Ds. van het Lindenhout uit Zuid laren leidde de korte rouwdienst. Hij had dezelfde tekst gekozen als de laatste keer (vorige zondag voor een week terug) dat dokter Danes in de kerk was geweest, n.l. Fhilepensen 4:11 ben 4:13. Ds. van het Lindenhout schetste hierbij ook de levensloop van dokter Danes. Op verzoek waren er geen toespraken; de kist was bedolven onder een rijke bloemenschat. Al is dokter Danes nu heengegaan, hij blijft bij Arum - Achlum - Kimswerd steeds1 in de herinnering als meelevende arts. Hij ruste in vrede! Was het j.l. vrijdagmiddag druk in de school te Parrega. Te druk eigenlijk. Had U geen tijd? 8 novembe.r dus a.s. zaterdagmiddag hebt U nog tot 5.00 uur gelegenheid om de oude schoolfoto’s van de Chr. School te bezichtigen. Komt U? Het is de moeite waard. reformatorische christenen en alle oud- Burgwerders en belangstellenden. Er was in de met bloemen en slingers versierde kapel geen plaats onbezet ge bleven en heel wat stoelen moesten worden aangedragen om ieder toch maar een zitplaatsje te geven. Na de schuld belijdenis volgde het openingsgebed uit Ps. 104. De schriftlezingen waren uit de eerste brief aan de Corinthiers en het Johannesevangelie. De feestpredikatie werd uitgesproken door pater Stolk. Hij noemde het goed af en toe eens achterom te kijken, immers in het heden ligt het verleden, al is de moderne mens gewend vooruit te kijken. Het verleden moge dan voor sommigen de goede oude tijd zijn met zijn roman tiek en gemoedelijkheid, voor een ander is deze al spoedig ouderwets en achter haald. Deze kapel is eigenlijk te zien als in „üthóf”, zoals er bij de Franciscanen wel meer voorkomen. Het is niet alleen een huis van God, maar ook een plaats, waarin de aarde, de wereld, bewoonbaar zie vervolg op pagina 3 ♦♦♦♦444444444*4»*444*44»*44444****4*44<4<44444444444444444< I de gewoonte steeas neizt I lopen langs Appelmarkt - daarbij C.- - letterlijk, in de donkere periode, die komende is. In bepaalde streken van ons land, ook van onze provincie, is de Sint Maartenviering totaal onbekend. Elders is het sedert de middeleeuwen een eigen leven gaan leiden. Het is in dit verband niet verwonderlijk, dat elke plaats, waar de viering nog bestaat eigen Sint Maartensliedjes en eigen Sint Maarten- gebruiken kent. Zo was het in Bolsward de gewoonte steeds hetzelfde rondje te Marktstraat en j al maar weer de zélfde liedjes te j herhalen. Later is daar bijgekomen dat ook bepaalde buurten een eigen Sint Maartensoptocht hielden, hetgeen aan de I centrale viering in de binnenstad wel af breuk deed. Het langs de huizen gaan en geld of snoep ophalen is in Bolsward nooit eigen geweest, tenminste zolang wij het feest hier kennen niet. Een minder aangenaam nevenverschijnsel, het plegen van baldadigheid, ebt de laatste jaren gelukkig weg. Bij velen bestaat het ver langen naar een herleving van het oude kinderfeest, een echt ouderwetse Suntene Bolswards Nieuwsblad ct. per mm. I; 8 I i es H

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1