HET GAAT DE BOUW NIET VOOR DE WIND FOTO VAN DE WEEK DOKA STAAT SPOEDIG OP GROEN Gabe Skroar G.DE jonc lil C.D.A. TOCH NOG EEN KANS? „DOOR ONDERLINGE SAMENWERKING KRACHTIGE AKTIE” SHOW r-^gSI it w 11 1975 VRIJDAG 7 NOVEMBER 1975 114e JAARGANG No. 88 Plan Noord II- De Hoop in restauratie Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel AUTOMOBIELBEDRIJF 1 tl Bolsward vertegen woordigt Friesland klaverjassen en bingo Bolswards Nieuwsblad Advertentieprijs 30 dubbel tarief Ingez. mededelingen Contractprijs op aanvraag Moeizaam CDA 0 - .2 NAVO-defensie Nieuwe party? Zr"'" Enig in Friesland I DOKA-decemberaktie CDA in Wonseradeel op pagina Schoolvoetbal O.B.S. op pagina 5 Western in De Doele op pagina 5 Hwat hat us hjoed lo sizzen De Doka in Bolsward bestaat nu drie jaar. Nog wel geen jubileum, maar wel voor een kersverse organisatie een moment om even terug te blikken. Op een daartoe gearrangeerde persconferentie in Hotel De Wijnberg, waarbij regionale en provin ciale pers was uitgenodigd, kon de heer Steggerda namens de jubliciteitscommis- sie uit de Doka optimistische geluiden laten horen. De Doka is te Bolsward ge weldig aangeslagen, het publiek is enthousiast en de omzet van Doka boekjes stjjgt nog steeds. Dat de acties worden gewaardeerd blijkt uit het feit, dat van alle boekjes er maar een 11% weer wordt ingeleverd om te worden verzilverd. Prac- tisch iedereen doet aan de acties mee. De Doka komt spoedig in een nieuwe fase d.w.z. dat er weer een andere kleur zegels komt: Groen. M.aw. de Doka geeft „groen licht” en staat niet meer „op rood”, men kan met kracht vooruit. De rode zegeltjes blijven echter nog tot 4 januari geldig en daarna nog slechts voor één actie, nl. voor de voorjaarsreis van huisvrouwen die altijd een geweldige attractie vormt. ’t kon welhaast niet anders of ook in de komende St. Nicolaas- en kersttijd slaat de Doka op de trom. Om te beginnen wordt van 14 nov. tot 13 december een St. Nicolaasaktie gehouden, waarbij elk zegelboekje f. 5,- waard is. Bovendien worden er waardebonnen uitgereikt van It beste hüsdier: in skiepke op it droege. SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS (Jitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie^adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Na de debatten over Suriname’s onafhankelijkheid in de Tweede Kamer en (vorige week) in de Eerste Kamer, gaat het „gewone” parlementaire leven weer zijn gang. De Tweede Kamer heeft zich deze week gebogen over de begroting van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening van minister Gruyters en diens companen, de staatssecretarissen Schaefer en Van Dam. Het gaat de bouw niet voor de wind. Veel werkloze bouwvakkers, vooral ook door een sterke terugloop van de woning bouw. Die is bewust teruggeschroefd om meer te kunnen doen aan renovatie van bestaande oude woningen en aan krotopruiming en sanering. Er zitten nog wel gro te zaken in het vat, zoals nog komende debatten over een nieuw huurbeleid en de verstedelijkingsnota van Gruyters. Van christen-democratische zijde waren bjj de begrotingsbehandelingen vooral pleidooien te beluisteren voor verdere bevordering van het eigen woningbezit. >'S»« De herfst is in het land, de bladeren vallen. Harken maar! Eerlijkheids halve moeten we echter meedelen, dat de heer Yntema (Gasthuissingel) hier bezig is wat van het nog schaarse gras voor zijn konijnen te vergaren. Herkent u dit plekje met een van de weinige pompen, die Bolsward nog rijk is? Zo mocht u twijfelen: het is het binnenhofje van de Hendrik Nan- neshof. Vrijdag 29 oktober werd er weer de eer ste klaverjas-avond gehouden om het kampioenschap van Plan-Noord II. Deze goed bezette avond werd er gespeeld in café de Beurs. Er wordt zes avonden ge speeld waarvan de vier best gespeelde tellen voor het kampioenschap. De wis- selbeker wordt verdedigd door dhr. P. Siemonsma. De volgende avond dat er gespeeld zal worden is vrijdag 14 novem ber. De uitslag van de eerste avond was: 1 S. Overdijk 5314 pnt.; 2. S. Salverda 5176 pnt.; 3. T. Siemonsma 5097 pnt. Tevens werd er weer begonnen met de bingo-avonden op 29 oktober waar ook zeer fel werd gestreden om de te winnen prijzen. Het bestuur dankte om ongeveer twaalf uur de vele aanwezigen in Soc. de Doele en zegde toe dat als alle bingo avonden zo goed bezet zouden zijn voor een zeer speciale slotavond te zullen zor gen. Woensdag waren er weer hoge heren in Den Haag: de NAVO-defensie ministers die beraadslaagden over vergroting van al een klein land als Nederland kan geen wapenleveranties aan NAVO-bondgenoot Amerika. Men vindt dat de verhoudingen wat scheef liggen, want Amerika levert West-Europa veel meer wapens dan om gekeerd. Dat heeft natuurlijk weer zijn effect op de nationale begrotingen en de betalingsbalans. Onze eigen defensie-mi- nister Vredelinn heeft intussen wat con cessies moeten doen aan zijn bezuini- gingswoede, met name ten aanzien van de marine. Er zou echter nog veel te win- Dit alleraardigst landeltfk tafereeltje kunt u zien te Schillaard juist voor de spoor» wegovergang naar Mantgum. U kent die vlugge verbinding met Leeuwarden toch via Oosterend, Itens, Britswerd, Mantgum en Weidum? Het scheelt u een 6-tal kilometers en u heeft er geen stoplichten, weinig tegemoetkomend verkeer en soms kilometerslang rechte wegen. U rijdt Bolsward-Leeuwarden in een prettige landelijke omgeving met gemak binnen het half uur. Dit tafereeltje stemt altijd wat droevig. Hier is vermoedeljjk iemand onthoofd. De kop is van de romp ge scheiden. De romp is niet meer, de kop van wat eens een trotse kop-hals-romp boerderij was, staat er nog, zo te zien nog met het „mülhüs”, de hals dus. De terp waarop de boerderij eens stond is afgebroken. Als een wat trieste, maar toch wel erg schilderachtige herinnering staat nu op een terpje, wat er van overbleef. Bolsward is trots op zijn stedeschoon. Niet alleen in het monumentale, maar ook in het kleine, in dat wat schijnbaar geen oog heeft. De brugleu ningen zijn b.v. schoolvoorbeelden van gietijzerkunst. We lopen er vaak schier achteloos aan voorbij, maar het loont de moeite de welgevormde zuiltjes eens nader te bestuderen. Dat die prachtige paaltjes wel eens stuk werden gereden, wanneer eigenlijk veel te zware vrachtauto’s de draai niet goed konden krijgen, zoals hier die op de Zwaantjespost bij het links af slaan van de Marktstraat naar het Grootzand, waar tot voor kort de pak huizen van de VLF waren gevestigd, was een trieste zaak. Zelfs hebben we er begrip voor dat gemeentewerken er toen maar een forse betonnen paal naast heeft geheid, ook al ter bescherming van de moeizaam manoeu vrerende vrachtautochauffeurs zelf. Met wagen en al in het water van het Zand te kieperen is ook zo’n pretje niet. De paal is stevig genoeg, daar niet van. De 3-jarige Maya Rooda kan hem óm, noch verder duwen, maar of de paal een even grote verfraaiing van het stadsbeeld is, dan de zo sierlijk geprofileerde hoekpaal van de Zwaantjespost is vers twee. Nu het zware vrachtautoverkeer hier heeft afgedaan, zou het niet erg zijn, maar volgens ons een daad van wijs beleid nu maar een koppensneller te laten komen om de paal op vloerhoogte af te zagen. Hem er uit trekken zal wellicht meer kosten, hoewel daar hield je dan natuurlijk wel een paal van over. Aan het half omgebogen parkeerverbodsbord aan de muur ziet u dat ook aan de overzijde van de straat er wel eens minder aangename aanrakingspunten waren, maar ook dat leed is geleden en ook hier zou een nieuw bord niet misstaan. Overigens vonden we de combinatie van de eurig geverfde brug leuning, met nog met codecjjfers versierde betonpaal en de reeds in warme herfstkledij gehulde kleindochter van de vroegere stadstimmerman (die wie weet deze paal wel mee geslagen heeft!) een aardige opname, die het pre dikaat „Foto van de week” wel verdient. Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart. (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Romantiek van melkbussen op pagina 3 Van het partijpolitieke front is er de laatste weken weinig echt nieuws te mel den. KVP, ARP en CHU modderen moei zaam voort met hun CDA. De menings verschillen over de vraag of de CDA- vertegenwoordigers zelf het evangelie als richtsnoer voor hun politiek handelen aanvaarden, blijft tussen KVP en ARP bestaan. Maar het schijnt nu, dat de ARP toch bereid is om het CDA op dat punt niet te laten stranden. Voor de KVP staat het rotsvast dat er in 1977 bij de Tweede-Kamerverkiezingen één CDA- lijst moet zijn. Als de ARP dat niet kan opbrengen, moet dat uiterlijk eind deze maand duidelijk zijn. Want dan zet de KVP een spoedprocedure op gang om zich om te vormen tot een Open Christelijke Volkspartij. Over de Progressiese Volks partij die er ter linkerzijde zou moeten komen, praat intussen niemand meer. D ’66 telt niet meer mee en de PPR, onder aanvoering van Bas de Gaay Fortman, wil liever zelfstandig blijven om als hor zel in het dikke vlees van de PvdA te kunnen fungeren. Het enige nieuws komt van mensen uit D ’66, DS ’70 en van de groep van oud KVP-voorzitter De Zeeuw, die kijken, of er misschien kansen zijn voor een nieu we stroming naast socialisme, liberalis me, christen-democratie. De naam Vrij- zinnnig Democratische Partij is al geval len. Wij zullen zien wat het wordt. f. 25,-; f. 50,-; f. 100,-; f. 500,- en f. 1000,-, samen voor een bedrag van f. 10.000,-. Sint Nicolaas is voor alles kinderfeest. Wil door bovengenoemde aktie (veel huismoeders hebben er al maandenlang zegeltjes voor gespaard) de toch wel dure decembertijd de mogelijkheid bieden toch wat extra’s te doen, zonder dat dit al te zeer het wekelijks gezinsbudget aantast, voor de kinderen, waar het vooral om gaat, is er wat speciaals. Op 3 december is er van 2-5 uur in de Doele een groot kinderfeest voor kleuters en jonge kin deren tot 8 jaar. Niet alleen zijn er ver rassingspakketten, maar er worden van de kinderen ook gratis foto’s gemaakt. Van 15 december tot 3 januari is er de 1 kerstaktie. Doka klanten krijgen dan bij inleveren van 2 boekjes een rollade en bij dat van 1 boekje een mals braad- kuiken en een pakje roomboter. De intocht van St. Nicolaas op 15 novem ber wordt dit jaar door de BOOG ver zorgd, zodat de Doka alle aandacht kan besteden aan de eigen akties, die uit de aard der zaak veel werk en organisatie talent vragen. Echter gedachtig aan het Doka devies, heeft men het er graag voor over: Door Onderlinge samenwerking Krachtiger Aktie. Eigenlijk jammer dat het geen Doska is geworden, de s van Samenwerking was ook wel een hóófd letter waard geweest. Kayak komt in Bolsward op pagina 5 De Stichting „Zwolsman Werf” te Wor kum is eigenaar van de Workumer werf „De Hoop”. Deze is niet opgenomen in de definitieve lijst van beschermde mo numenten voor de gemeente Workum. Naar mededeling van de Rijksdienst is destijds vergeten dit gebouw op de lijst van beschermde monumenten te plaat sen. Het complex bestaat uit een woning met hellingloods. De woning is een blokvormig pand met verdieping onder laag tentdak. Het noordwestelijk deel is de rest van een oudere woning. De onderbouw dateert uit 1711, terwijl de bovenbouw dateert uit omstreeks 1830-1835. De loods is een gemetselde borstwering met steunberen waarop houten blokvor mige bovenbouw onder laag tentdak. De gevel aan de hellingzijde is uitneem- baar opdat schepen als smakken, koffen en galjoten in de timmerloods gebouwd konden worden. Het rijk heeft besloten te subsidiëren omdat het complex past in het be schermd stadsgezicht; deze scheepstim- merloods is nog de enige in zijn soort j in de lage landen aan het Ijsselmeer en dient behouden te worden. Het complex is eveneens zeer belangrijk voor de scheepsbouwgeschiedenis. De laatste ja- 1 ren werd het niet meer gebruikt, maar I na restauratie zal het weer een funktie krijgen (bouw schepen en onderhoud plat- en rondbodems). 1 De subsidiabele restauratiekosten bedra- I gen f 121.632,-. Er wordt een rijkssubsi- die gegeven van 4O°/o tot een maximum ad. f 48.653,- Het provinciaal subsidie bedraagt 10" o i.c. f 12.165.-. Het woord „orgelelfsteden” geeft on- middè^lijk de associatie met een sportief vaderlarids evenement, dat zich in Fries land concentreert. Welnu Bolsward ver tegenwoordigd a.s. zaterdag Friesland in de „orgelelfsteden”. Het gaat hier even wel niet om de wedren van de ene or gelbespeling naar de andere, met als twijfelachtige voldoening het feit, dat men ze alle elf heeft „gehaald”. De band, die deze elf steden verbindt is een or gelbespeling, die op hetzelfde moment t.w. 8 november 1975, om 20.15 uur plaats vindt- Deze band, de orgelbespeling, bindt eveneens de beide stichtingen, die het initiatief tot deze „Orgelelfsteden” hebben genomen. De Stichting De Nederlandse Bachvere- niging houdt zich als het ware van na ture met de promotie van vertolkingen van het oeuvre van haar naamgever be zig en het feit, dat bij deze orgelbe spelingen uitsluitend orgelwerk van Johann Sebastian Bach ten gehore wordt gebracht, verklaart haar betrokkenheid bij dit evenement. De Stichting Jr. Jacob van Eyck bemoeit zich niet alleen met de propaganda van muziek van vóór 1750 - het sterfjaar van J. S. Bach, dus dit jaar 225 jaar geleden - maar wil tevens de muziek in een be paalde locatie en juiste context plaatsen. Aandacht besteden aan de plaats waar de muziek het best tot zijn recht komt in muzikaal zowel als historisch opzicht' en aandacht besteden aan deze plaats als zodanig. Gelukkig beschikt ons land nog over kerken en orgels, genoeg orh de keuze moeilijk te maken, maar de steden en or gels, die nu zijn geselecteerd zijn re presentatief. Het zal de kunst zijn waarmee onze tijd zich bezig dient te houden om ook voor de toekomst dit luisterrijk verleden vanuit de verschillende invalshoeken te behouden en te behoeden en de kunst van de toonkunstenaars uit het verleden door te geven. In deze zin is deze manifestatie bedoeld, een duidelijke onderschrijving op natio naal niveau - van Middelburg tot Gro ningen, van Maastricht tot Bolsward - van elk streven om ons verleden een toe komst te bieden d.m.v restauratie, reno vatie van monumenten en instrumenten. Met nu een 26 plaatsen in den lande is de Doka een snel groeiende organisatie. „Door Onderlinge samenwerking Krach tiger Aktie, betekenen die letters en op die uitdaging heeft men te Bolsward een spontaan klinkend antwoord gegeven. Niet alleen voor Friesland, maar voor heel het noorden beet Bolsward de spits af en werd men hier letterlijk „voorlo per”, want Bolsward is in Friesland, Groningen en Drente de enige plaats, waar tal van branches (opticien, foto graaf, electr. artikelen, boekhandelaren, te veel om op te noemen) in onderlinge samenwerking en in een hecht verband proberen samen de naam van Bolsward uit te dragen en de middenstandspositie ter plaatse te verstevigen niet alleen door telkens weer andere en originele acties, ook door manifestaties. Men liet op de persconferentie doorschemeren, dat men in dat opzicht grootse plannen in petto heeft. ct. per mm. nen zijn, indien men in de NAVO tot een goede onderlinge taakverdeling en stan daardisering van materieel kwam. Voor- 1 al een klein land als Nederland kan oeen volledig voor alle taken uitgeruste krijgs macht op de been houden. Dat is niet meer te betalen. De vraag is ook, of wij drie krijgsmacht delen - landmacht, luchtmacht en mari ne - in stand kunnen houden. Er zal wer kelijk haast moeten worden gemaakt met strukturele wijzigingen in de opbouw van de krijgsmacht, maar daar moet een wel doordachte taakverdeling aan vooraf gaan. 3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1