E.DE ronc i Sporthuis Johan geopend SINT KOMT ZATERDAG SHOW Gahe SKroar STAD EN LAND 0 - v- s» steen Toch straf Dodelijk ongeval te Arum Inbraak bij scheeps bouwer Wiebe Amels Boerderijtje door brand verwoest R Motor vernield bij aanrijding w de kop Sint Nicolaasaktie „Zon in de schoor^ Auto op de Kop enkele malen over SPAARDEPOSITO 5 JAAR VAST UW WONING persoonlijke LENING EERDMANS ASSURANTIËN tel. no.: 051572294, b.g.g. 2593 of 3776 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND EERDMANS ASSURANTIËN <n AUTOMOBIELBEDRIJF r "N WOENSDAG 12 NOVEMBER 1975 114e JAARGANG No. 89 Bolswards Nieuwsblad 1975 Advertentieprijs 30 dubbel tarief Ingez. mededelingen Contractprijs op aanvraag V) HOEKEN! Voor de verkoop van TOT ïëKl naar Der. Voor een jre, naar Opening 'ML ene lur. um ak- de zal ner op in aal SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 Verschgnt WOENSDAGS en VRIJDAGS Citg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Idministratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel tel. no.05157—2294, B.g.g. 2593 of 3776 LU LU E o ■m is lij- sn Zaterdag komt Sint Nicolaas in ons land! En meteen komt hij in Bolsward aan! Hij heeft er nog net even tijd om te rusten. Hij zou anders van de boot komen, die bij Spreeuwenstein zou afmeren, maar Sint komt nu al eerder in de stad. Mis schien per taxi, misschien per helicopter, in elk geval vroeg genoeg om later nog even TV te zien. Want juist op hetzelfde moment als hij anders zijn intocht zou houden, komt Oranje op de TV. Veel mensen willen dat zien. De Sint zelf ook, want hij is een echte vriend van de Bols- wardse korpsen, die altijd voor hem klaar staan. Ergens zal wel iemand hem na afloop wel even gastvrijheid willen verlenen om in de huiskamer even voor Maandag werd te Arum de 16-jarige Ti neke Sieswerda ter hoogte van het K.I.- station aangereden door een automobilist uit Harlingen, de heer S„ die vermoede lijk onder invloed van sterke drank reed. Het meisje dat werd weggeslingerd, werd met ernstige fracturen naar het zieken huis in Harlingen vervoerd en vandaar overgebracht naar het Akademisch Zie kenhuis te Groningen. Gistermorgen is het slachtoffer aldaar aan de verwondin gen en inwendige kneuzingen overleden. Een tragische omstandigheid is nog, dat haar tweelingbroer in begin vorige maand eveneens een ernstig verkeerson geval overkwam en nog steeds in het zie kenhuis vertoeft. De automobilist is door de politie aangehouden en gehoord. Vrijdagavond opende Erik (9), de oudste zoon van Johan en Elly Velting, de nieu we sportzaak van zijn vader op de Grote Dijlakker. Vele genodigden konden hier na de fraaie zaak bezichtigen. Naast de grote collectie voetbalschoenen (Adldas en Puma), voetbalshirts, kousen en broekjes, biedt sporthuis „Johan” alle attributen voor andere sporten. c-ie beeid van de restantie kort na de brand bü de familie Polder. Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart, (bij vooruitbetaling) Giro 887926 I bij het Stadhuis om 15.15 en het vertrek I i van het Stadhuis om 15.30uur. j Alternatieve route bij slecht weer: Het woonhuis met boerderijtje van de familie Polder aan de Brekkerweg onder Idsegahuizum is zondagmiddag door brand totaal verloren gegaan. Omstreeks half twaalf 's morgens ontstond een be gin van brand in de keuken, het vuur verspreidde zich snel naar het bedrijfs- gedeelte. De gealarmeerde brandweer van Makkum kon voorkomen dat het voorhuis door brand verloren ging, doch het bedrijfsgedeelte werd geheel in de as gelegd. De gehele wintervoorraad met o.a. het hooi werd een prooi der vlammen, de inboedel liep zoveel water schade op, dat deze ook als verloren be schouwd moet worden. In de loop van zondagmiddag conclu deerde men uit een voorlopig onderzoek, dat kortsluiting in de electrische lei dingen een mogelijke oorzaak van de brand geweest kan zijn, doch hierom trent was nog niets met zekerheid vast te stellen. De technische recherche van de rijks politie heeft de zaak verder in onderzoek. Het boerderijtje dat bewoond werd door mevrouw E. M. Polder-Scheltinga, doch ter Tine en zoon Robien ligt op de drie sprong aan de weg Allingawier/Idsega- huizum, afslag Makkum. De familie Polder heeft elders onderdak gekregen. - Gasthuissingel - Sneekerpoort - Jonge- mastraat - Stadhuis - Marktstraat - Dijkstraat - Skilwyk - Achter de Smeden - Marktplein - Appelmarkt - Jongema- straat - Sneekerpoort. St. Nicolaas komt met een tiental pieten (rijkelijk voorzien van pepernoten) naar Bolsward. En gaat gezeten in een open landauer door de stad. De pieten zitten op een speciaal aangeklede wagen, die de kinderen zeer zeker zal aanspreken. Na tuurlijk zal de tocht met muziek worden begeleid. Op de Sottumerdijk, ter hoogte van de afslag naar Cornwerd, vond zondag middag omstreeks kwart over één een verkeersongeval plaats. De 24-jarige motorrijder E.M. uit Zurich haalde een aldaar voor hem rijdende personenauto in. De bestuurder hiervan, een inwoner uit Oostwoud, sloeg tegelijkertijd plot seling linksaf. De heer M. week met zijn motor uit en botste in de berm met de motor tegen een betonnen paaltje. Het tweewielig motorvoertuig raakte total- los, persoonlijke ongelukken deden zich hierbij gelukkig niet voor. De politie maakte een proces-verbaal op. Over belangstelling bij de opening had de héér Velting niet te klagen. Naast de familieleden waren vele bestuursleden van diverse sportverenigingen aanwezig. De aangeboden bloemen en kadoos maakten van deze opening een feestelijk samenzijn. Ook de Bolswarder midden stand vergat deze nieuwe DOKA-winke- lier niet. Gesteld kan worden dat Bolsward een zeer fraaie zaak rijker 'is geworden. Tijdens afwezigheid van de bewoners is in de nacht van zaterdag op zondag in gebroken in de bungalow van scheeps- bouw-directeur Wiebe Amels in de Buren in Makkum. De heer Amels'' is opgenomen in een ziekenhuis, zijn vrouw logeerde elders. De dader(s) is/zijn binnengekomen aan de achterzijde van de bungalow, er is een gaatje geboord in het raamkozijn, en vervolgens is de spanjool van het draairaam gelicht, waardoor de weg om binnen te komen vrij gemakkelijk was. De woonkamer en een slaapkamer werden o.m. overhoop gehaald, schilderijen van de wand gerukt en kasten geleegd. Voorzover is komen vast te staan wordt er niets vermist. De inbraak werd in de loop van zondag morgen ontdekt door een zuster van mevrouw Amels, die tijdens de afwezig heid van de bewoners de bloemen ver zorgde, zij had net enkele dagen van te voren enkele sieraden weggehaald, omdat zij dit te riskant vond om deze in het scherm te zitten. In verband daarmee is de intocht even vervroegd. Sint komt dus niet om 3 uur, maar om iets over half drie, want om half vier begint het Burg.Praamsmalaan - Nanne Reijnstraat TV programma. Wanneer u de aankomst in Bolsward wilt zien, kunt u zich het best opstellen op het plein van de Reho- bothschool of op het trottoir voor de kleuterschool Paddestoel, dan loopt u de Sint niet mis. Hij heeft nl. de burgemees ter beloofd, dat hij eerst langs diens nieuwe woning zal rijden. De burgemees ter had hem er al zo vaak om gevraagd, van daar! „Praamsmalaan, achter het Park langs naar Bloemkamp", heeft de Sint ons geschreven. Meer weten wij ook niet. Misschien komt hij toch nog wel rechtstreeks vanaf Spreeuwenstein onder het tunneltje in de Rijksweg (Cnossen- laan) door, misschien ook wel via de Secr. Haitsmalaan, de Brigade Irenelaan of langs de Titus Brandsmalaan, in ieder geval als eerste vaste punt langs de Re- hobothschool en kleuterschool. Dan weet u dat maar vast. Door technische pro blemen kan het schip toch al niet het Kruiswater opvaren zoals vorige jaren. St. Nicolaas komt nu dus op een andere manier de stad in. De route is als volgt: Burg. Praamsmalaan - Kon. Wilhelmina- laan - Fl. Campuslaan - Godscalcus- straat - Sneekerpoort - Broerestraat - Grote Dijlakker - Nieuwmarkt - Skilwyk - Laag Bolwerk - Dijkstraat - Markt straat - Stadhuis - Jongemastraat - Sneekerpoort. Wat de tijdplanning betreft het volgende: Het vertrek van de optocht is gepland om ruim 14.30 uur, de aankomst degelijk stuk pakpapier, terwijl u ook Niet-zieken denken aan zieken en sturen een pakje aan een zieke ergens in de I provincie: zo ging dat in 1974 met ong. 55.000 pakjes! Gevuld met zon, met wat vriendelijkheid In deze tijd van het jaar wordt achter de schermen hard gewerkt aan het wederom laten slagen van de Zonnebloemaktivi- teit: „Zon in de schoorsteen....” Een aktie die er op gericht is om in de sfeer van het Sinterklaasfeest een zieke te laten blijken dat hij er bij hoort. Als u dat ook wilt laten blijken, geef dan even uw naam en adres door aan het plaatselijk aktie-adres van deze menselijke aktivi- teit. U ontvangt dan in de laatste week van november een adres van een zieke ergens in de provincie met het verzoek om aan dat adres een St. Nicolaaspakje te zen den. Gezien de PTT-drukte rond deze feestdag is het gewenst dat u uw pakje vóór 2 december op het postkantoor be zorgd. Het gaat bij het maken van het pakje niet om de waardevolle inhoud!! Het accent ligt in de wijze van inpakken, de aardige brief of uw rijmsel wat door u wordt bijgevoegd. Wanneer u -zoals in zovele gezinnen- een pakje maakt waar aan allen, in uw gezin meewerken, kan het een aardig pakketje zijn: de tekening van een kind completeert het stukje zeep, de zakdoekjes, het handwerkje of iets dergelijks. Op deze wijze kan ieder een meedoen! Het is verstandig om te zorgen voor een uw naam en adres als afzender even gelieve te vermelden: gemakkelijk voor de post, maar ook voor de „ontvanger” om even te laten weten dat het pakje is aangeko men. Het kan zijn dat de Zonnebloem in uw woonplaats de pakketjes op één adres verzamelt om ze dan op de vooravond van St. Nicolaas in een andere plaats bij de zieken te bezorgen: in dat geval (U verneemt dat bij de ontvangst van de adresstrook) behoeft u geen portikosten te betalen voor verzending, maar kunt u het pakje afgeven op één adres in uw woonplaats. Wilt u aan deze aktie voor zieken en eenzamen van alle gezindten meedoen, dan kunt u kontakt zoeken met: voor Bolsward mevr. Fennis-Poort, de Terpen 9 Bolsward, voor Makkum mevr. A. Hal- jna-Dijkstra, Doniastraat 31, Makkum of een briefje naar: De Zonnebloem in Sneek (deze adressering is voldoende) voor 15 november. 'Denken aan ziekeneen gezonde gedachte St. Nicolaas kan niet alles alleen af! We geven, zo er al van een competitie sprake mocht zjjn tussen „stad en land”, het platteland een eerlijke kans de score op te voeren. Aan de kant van de stad is dit nog steeds 0. Begrijpt u wat wjj bedoelen? In ons streven op dit vaste plekje op woensdag twee bjjelkaar passende foto's te plaatsen stonden hier nu al weer weken geleden twee foto’s uit Bolsward afgedrukt, beide met een woning met naam (Lindeloo en Het Anker). Wjj vroegen onze lezers in hun eigen stadswijk of buurt eens na te willen gaan of er in Bolsward ook meer woningen met namen waren met het vriendelijke ver zoek die eens op een rijtje te willen zetten. Het is bitter tegengevallen. Er kwam geen enkele reactie op. Nu het woord aan het platteland! In elk dorp zjjn wel boerderijen met namen op de „homejje”. Hier zijn een paar voorbeelden. Wjj prijzen de bewoners, die op deze wijze dergelijke namen in ere houden en willen hen graag helpen die te vereeuwigen. Wilt u in uw dorp eens nagaan of er meer zulke bqerderjjnamen voorkomen. Graag een lijstje (zo mogelijk met naam en adres van bewoner). Misschien maken we nog eens een paar plaatjes. Voorlopig is de stand nog 00. Hoekens ligt tussen Roodhuis en Lutkewierum. Greate Wierrum ook! Elly en Johan Velting konden zaterdag hun eerste klanten in de nieuwe sportzaak aan de Grote Dijlakker helpen. Zelfs de voor Bolsward nog wat onbekende sport, boksen, is niet verge ten. Ook de schaatsliefhebbers kunnen Op zaterdag j.l. reed een 24-jarige in woonster uit Nieuw-Scheemda op de rijksweg 9 op de Kop van Afsluitdijk rechtdoor.Ze wilde de Afsluitdijk op rijden, doch was de afslag voorbij gere den. De situatie is daar sinds vorige week veranderd. De auto reed door de afzettingsbakens heen en sloeg enkele malen over de kop, het voertuig werd totaal vernield. Niemand raakte bij dit eenzijdig ongeval gewond. hier terecht, want behalve de schaatsen kunnen zij hier hun schaatsbroeken, truien en mutsen halen. Van ping-pong- bal tot sjoelbak, kortom deze jonge za kenman heeft overal aan gedacht. ct. per mm. -r' op pagina 3 Fan stêd en lan op pagina 13 Jansen 78 jaar Hwat hat VP1 De leidende figuren van het zg. Hitler- verjaardagfeest in Westerland op het ei land Sylt zijn door een gerechtshof in Sleeswijk tot geldstraffen van 750 tot 2100 mark veroordeeld. Eerst leek het erop, dat er geen straf zou worden op gelegd. Us dieden binne soms better as üs tinzen. Stille getuige van een niet al te ernstige aanrijding. De man, die zjjn weg ver volgde en met de noorderzon vertrok zonder er zjjn naam bjj te zetten (het kan ook een vrouw geweest zijn, 1975 is tenslotte haar jaar!) mag overigens nog van geluk spreken, dat dit bord de vaart wat afremde: het water van de sloot was nabij en lokte kennelijk. Als u de afstan den op dit bord bekijkt, kunt u gemak kelijk uitvinden, waar het stond, anders maakt u er maar een huiselijk spelletje van. Als u ter plaatse gaat controleren, kunt u ontdekken, dat de volijverige A.N.W.B. het bord al weer in zjjn goede stand heeft gebracht. Hulde. Ook Jan Akkerman in Bolsward op pagina 7 Uniformen voor Oranje op pagina 3 Damrubriek Harm Wiersma v op pagina 15 -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1