WEEK FOTO VAN DE OMHOOG Hoe wordt een Streekplan gemaakt Gabe Shroar G.DE jonc BELASTINGEN MOETEN SHOW GEEN GELD MEER VOOR SUBSIDIES? PONYCLUB „DE HANZERUITERS De ene man is de andere niet oo w Niet alleen in het Westen In memoriam Lantaarnpaal vernield Vergadering „Krobbeguod” Herre Dijkstra STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel Vrouwenvereniging VRIJDAG 14 NOVEMBER 1975 114e JAARGANG No. 90 1975 O daarom is bij ons geen vest gelijk. Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) AUTOMOBIELBEDRIJF ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart. (bij vooruitbetaling) Giro 887926 ct. per mm. Wö O/£ O©. Advertentieprijs 30 dubbel tarief Ingez. mededelingen Contractprijs op aanvraag HENNAARDERADEEL KREEG BEGROTING 1976 AANGEBODEN Adressen Woningbouw Openbare werken Evenementen Raad Bolsward op pagina 2 Rond de Martinikerk op pagina 2 Hark en Sjoch Levende sport op pagina 3 Aanschaf en onderhoud Kayak op Otteloeres festival op pagina 7 Hwat hat ós hjoed to sizzen 1. Invoering onroerend-goedbelasting 2. Schoolbegeleiding 3. Noodslachtpiaats 4. Beraming containerschool Welsryp 5. Wijziging brandalarmeringssysteem 6. Bestemmingsplannen 7. Woningverbetering 812 2.743,— 3.972,— 4.000 1.750,— Over de particuliere woningbouw in de gemeente zijn B en W tevreden. Deze is goed van de grond gekomen. In 1975 is in Spannum met de bouw van 2 woningen begonnen, in Oosterend zijn 4 woningen in aanbouw terwijl binnen- SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 bij het lesgeld inbegrepen. De „Hanze- ruiters” kan beschouwd worden als één der goedkoopste ponyclubs van Neder land. Zuidwesthoek: meest dun bevolkte deel -van Friesland? De Sint Maartenviering wil in Bolsward nogal eens uit de hand lopen. Dit jaar evenwel is het erg rustig gebleven. Het was beslist geen moeilijke avond voor de politie. Wel werd die avond een 17 jarige Bolswarder aangehouden, die het nodig vond een lantaarnpaaltje om te trekken op het Süvellaentsje. De schade bedroeg ongeveer 600 gulden. In de binnenstad werd een oude Citroen door enkele jon gelui in brand gestoken. De herkomst van de auto en de daders zijn nog onbe kend. Op initiatief van de paardensportcommissie, werd in het voorjaar van 1968 Omdat het een levende sport is, is de verzorging primair. Alle pony’s staan dan ook onder medische controle van een dierenarts. Daarnaast wordt de jeugd alles btjgebracht over de voeding, onder houd en verzorging van hun dieren. bij de plaatsen waar ze hun werk heb ben; dat zijn meestal de grotere plaatsen. De mogelijkheid blijft natuurlijk wel be staan dat een deel van de bevolking in de kleinere dorpen er om heen woont. Ook de voorzieningen - vooral winkels - gaan in aantal achteruit. Dit komt aan de ene kant doordat de bevolking niet of nauwelijks groeit, aan de andere kant doordat de middenstander een steeds groter aantal klanten nodig heeft om zijn zaak draaiende te houden. Bovendien gaan verschillende mensen naar een gro tere plaats of naar de stad om inkopen te doen omdat ze daar meer kunnen kiezen en omdat het daar nog wel eens goedko per is. Toch is er een tendens, dat men liever weer buiten wil wonen. De behoeften zijn blijkbaar óók aan mode onderhevig. Ideaal is wel - zo werd het geformuleerd - een huis met een tuin als een pondemaat en de supermarkt om de hoek. Maar dat kan natuurlijk niet. Be sturen is altijd opereren in de marge. Al gemeen gevoelen: de dorpen niét te gauw doodverklaren. En tijdens de rit de plannen telkens weer bijstellen. Volgens de heer Pieter Rypma (50), die secretaris van de Hanzeruiters is, en met wie wij een gesprekje hadden, is het aantrekkelijke van deze sport, dat je niet alleen de baas bent. „Het is een levende sport”, aldus de heer Rypma, „alleen door de combinatie ruiter-paard kun je tot prestaties komen.” De club is nu 2 jaar lid van de Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen, hetgeen o.a. inhoudt, dat de leden mee kunnen doen aan de streekwedstrijden. Een foto uit 1971, toen de Hanzeruiters deelnamen aan een elfstedentocht. Als beloning ontvingen alle deelnemers na het volbrengen van de tocht van de Ge meente Bolsward een fraaie legpenning. f 14.700,— f 14.100,— f f f f f kort nog met de bouw van 2 woningen een aanvang wordt gemaakt. Verder zijn er nog enkele gegadigden in Oosterend. In Wommels zijn momenteel 14 woningen in aanbouw, 2 zijn reeds ge reed en een ondernemer overweegt met de bouw van nog 8 woningen te begin nen. In de woningsector zijn in Wom mels 10 woningen gereed gekomen, die ook alle direkt verhuurd zijn. De wo ningstichting overweegt de bouw van 6 woningen in Oosterend en 2 woningen in Spannum. Leegstand van woningwetwo ningen komt in gemeente niet voor. Makkum. De vergadering van de peuter- speelplaats „Krobbeguod” in Makkum werd door een dertigtal ouders bezocht, het meest waren de moeders vertegen woordigd. De peuterspeelplaats die nu ongeveer an derhalf jaar „draait” zal zich met een schrijven tot het gemeentebestuur wen den. Men wil er een stichting van maken en graag voor subsidie in aanmerking komen. Er bestaat zoveel belangstelling voor de peuterspeelplaats, dat er momen teel een wachtlijst is. Naast het bestuur is er een ouder-commissie gevormd. Ter assistentie van de leidsters, is het van belang dat er ook elke keer een moeder bij is, ter ondersteuning van de leiding. Dat luisteren moeilijk is, bleek ook wel uit het „luisterspel” dat werd gespeeld, hierover volgde een geannimeerde dis cussie. Een streekplan wordt gemaakt door het Provinciaal Bestuur. Dit heeft diensten tot zijn beschikking om plannen voor te bereiden. Voor plannen op het terrein van de ruimtelijke ordening is dat de Provinciale Planologische Dienst. Maar omdat het streekplan ook betrekking heeft op allerlei andere zaken zijn ook andere diensten en instellingen gevraagd om mee te werken, zoals de Provinciale Waterstaat, het Economisch Technolo gisch Instituut voor Friesland, de Pro vinciale Griffie en het Provinciaal Op- bouworgaan. Uit deze diensten is een projektgroep gevormd die het streekplan voorbereidt. Dit gebeurt stap voor stap, in 4 etappes n.l. het wonen in 1975, het werken in 1976, het rekreëren in 1977, voorzieningen en verkeer komen ieder jaar gedeeltelijk aan de orde. In het vier de jaar 1978 worden alle delen samenge bracht tot één geheelhet streekplan voor Friesland. Dit jaar is de diskussienota Wonen ge reed gekomen. Er staan doelstellingen in, zaken die we met elkaar voor Friesland zouden kunnen willen bereiken. Maandagavond werd door de project groep te Bolsward een informatieve avond belegd voor de raadsleden van Bolsward, Workum, Wonseradeel, Hin- deloopen en Hennaarderadeel. Er hadden een kleine 70 raadsleden kunnen komen. Er waren er maar 3, later op de avond vier, plus de beide wethouders van Bols ward. Toch was er nog wel enige discus sie, waarin vooral Wonseradeel bij mon de van burgemeester Tjeerdsma en raadslid Van der Hoek. Ook mevr, de Vries van Workum stelde zinnige vragen. Vooral de positie van de kleine dorpen kwam op de hearing ter sprake. Vaak is al gezegd dat de situatie in ver schillende kleine dorpen niet zo roos kleurig is. Vrij lange tijd groeien ze al niet meer of gaan ze zelfs in inwonertal achteruit, o.a. omdat de werkgelegenheid Hf RIN KQNHKIlf uuim muizelanr JONGENS EN VRIJE IUDS KEEPING KIM WERKKIEDING SN(KIRPOORI It UlUOON <0MV> (IOISW*0( in de landbouw nog steeds daalt en vaak niet door andere wordt vervangen. Daar komt nog bij dat vele dorpen nauwelijks hun eigen groei vast kunnen houden, én dat er per gezin steeds minder kinderen worden geboren. Dit heeft tot gevolg dat het aantal schoolgaande kinderen af neemt, waardoor in sommige gevallen kleuterscholen en lagere scholen moeten worden gesloten. In de kleinere dorpen is er buiten de landbouw vaak nauwelijks werkgelegenheid. Bedrijven gaan liever in grotere plaatsen zitten; daar zijn im mers meer werknemers, terwijl er dik wijls ook meer geschoolde arbeidskrach ten te vinden zijn. Daarnaast is het zo dat het voor deze bedrijven voordelen kan bieden als ze met meerdere bij el kaar zitten, b.v. ten aanzien van het aan- en afvoeren van produkten. Ook bedrijven die niet zo zeer direct iets pro duceren maar meer diensten verlenen - kantoren, ziekenhuizen, banken - hebben deze voorkeur. En vooral in dergelijke bedrijven neemt de werkgelegenheid toe. Vanuit die werkgelegenheid gezien is het dus het beste dat de mensen. wonen in of In de afgelopen zomer is de foto al ge maakt. wy dachten toen, dat de opening van de nieuwe VLF wel spoedig een feit zou zyn. De fabriek draait echter al op J| volle toeren. De opening is „geruisloos” geweest, blikbaar om alle geluidshinder 2 te voorkomen. Was de foto nu gemaakt, dan zou het VLF embleem er zeker op 2 prUken, dat inmiddels is aangebracht. Fotografisch gezien geven de bomen op J de voorgrond het moderne gebouw een leuk accent. Voor de ikunst van Japan werd een leeggelopen ballon aangetroffen, in het mandje waarvan het stoffelijk overschot van een Noord-Koreaanse soldaat. Ook daar zijn er mensen, die de vlucht nemen naar vrijer landen. Het 3e lokaal van de o.l. school te Wom mels is gereedgekomen en als zodanig in gebruik genomen. De plannen voor dé bouw van een openbare school in Itens worden momenteel niet verder ontwikkeld, zolang niet definitief vast staat, of een lokaal bij de kleuterschool in Oosterend wordt gebouwd of een de pendance van die school in Itens wordt gevestigd. Verschillende adressen zijn in de loop van dit jaar weer ontvangen. Deze adressen zouden B en W bij de behan deling van de begroting aan de orde wil len stellen. Het betreft subsidie aanvra gen van Koningin Wilhelminafonds, de Nederlandse hartstichting, het neder- landse astmafonds, de vereniging be scherming voetgangers, de stichting noord nederlandse kunstijsbaan, de stichting Friesland voor ontwikkelings samenwerking, het kabaret Leo Dijkstra. B en W meent op alle aanvragen afwij zend te moeten adviseren. Ook dit jaar had het bestuur, dat bestaat uit de heren W. Mulder, P. Rypma, G. Luikens, T. Duiven, H. Veldman en dok ter Bogstra (Wommels), weer diverse evenementen voor haar leden georgani seerd. Zo was er dit jaar ringsteken in Wommels, Hartwerd, Nijland en Bolsward. Op de open dag waren er weer vele prijzen te winnen bij de onderlinge wedstrijden. Ook in de winter zitten de leden niet stil, want op het programma staan weer diverse spelavonden. geacht de volgende plannen te realiseren: a. vervanging brug te Wommels f. 1.140.000,--. b. bouw kleine sporthal te Oosterend f. 1.513.568,—. c. aanleg par keergelegenheid in Edens en Lutkewie- rum f. lO.OOp,—d. buitengewoon onder houd gemeentehuis f. 30.000,—. Onderwijs ÉH Vanzelfsprekend is de aanschaf van een pony het duurst. Zij varieërenin de prij zen van 800 tot 1500 gulden. Er zijn bij de Hanzeruiters evenwel pony's die 2000 gulden gekost hebben. Dit betreft de z.g. half-Arabische pony’s. Naast de aanschaf betaalt men jaarlijks een contributie van 15 gulden. Het onderhoud bedraagt 's zomers 60 gulden. In de winter betaalt men per week f. 20,—. Over het gehele jaar gerekend is dit per week een tientje. Een half jaar les (1 mei-1 nov.) komt op f. 45,—. In de winter is dit lesgeld f. 7,50 per uur. Men gaat ’s winters naar de Manege in Sneek, waar de leerlingen les krijgen van hun eigen instructeur op hun eigen pony. Het verveer naar Sneek is De begroting voor 1976 is de raad van Hennaarderadeel ter vaststelling aangebo den. Op de post „onvoorziene uitgaven” is een bedrag geraamd van f 187.334, Op zichzelf voor de gemeente een respectabel bedrag, doch zoals in zovele zaken, is ook hier een „maar” by. Er is n.l. intussen tot het doen van verschillende kapi taalsuitgaven besloten. Voor de dekking van de hieruit voortvloeiende lasten, is een bedrag nodig van f 63.245,terwyl een bedrag van f 7.005,moet worden uitgetrokken voor eventuele tegenvallers, berekend naar f 1,50 per inwoner. In het bedrag voor „onvoorzien” is tevens begrepen een bedrag van f 68.161,voor de dekking van de kapitaalslasten van werken, die worden uitgevoerd in het ka der van de werkgelegenheid. Verder dient er rekening mee te worden gehouden, dat de lasten van de navolgende kapitaalswerken in 1976 beslist dienen te worden geraamd in Bolsward een ponyclub opgericht. Men voelde veel voor de naam „De Hoefslag”, maar aangezien er al diverse clubs in Nederland waren, die deze naam in hun vaandel droegen, koos men voor „De Hanzeruiters”. Men startte met een 20-tal leden, dat binnen enkele jaren uitgegroeid is tot 35 rüdende leden beschikken over eigen pony). f 42.077,— Het nog resterende bedrag kan worden verhoogd met de te verwachten meerdere opbrengst van de onroerend-goedbelasting ad. f 16.500,en van de leges ad f 2000,-. Tot deze verhogingen is reeds besloten. „Onvoorzien” geeft dan aan het bedrag van f 67.423,Na aftrek van de eerder genoemde f 42.077,resteert er dan nog een bedrag van f 25.346,welk bedrag toch eigeniyk onvoldoende is. B. en W. vinden het dan ook beslist noodzakeiyk dat de reinigingsrechten per 1 januari a.s. worden verhoogd. Naar raming zal deze verhoging in totaal neerkomen op f 15.632,Verder is van het ruk bericht ontvangen, dat de algemene uitkering met 1 punt wordt verhoogd. Dit betekent voor onze gemeente een verhoging van f 2984,Rekening houdend met het bovenstaande komt de post „onvoorziene uitgaven” dan op f 43.962, Op ruim 68 jarige leeftijd is 6 november j.l. de zo populaire koster van Workum, de heer Herre Dijkstra overleden. Hij was in juni van dit jaar met een been breuk, tengevolge van een ongeval met een paard, opgenomen in het Ziekenhuis te Sneek. Het herstel vorderde zéér lang zaam en zijn toestand verergerde later wegens een ernstige kwaal. In de eerste weken was er hoop op ge nezing, doch i.v.m. zijn ziekte heeft hij het ziekenhuis niet kunnen verlaten en is hij donderdag j.l. overleden. Maandag middag was er een rouwdienst in de St. Gertrudis kerk, die flink bezet was. Ds. van Woerden hield een preek over ’n gedeelte van vers 11 uit Ps. 84. en schet ste de overledene als een prima koster, welke functie hij bijna 25 jaar verrichtte, noemde verder ook zijn hobby met de woorden „het was een echte hynsteman”. De uitvaart geschiedde dan ook per rouwkoets, getrokken door 2 paarden; enkele honderden belangstellenden vormden een lange stoet. De heer Dijkstra had te Workum vele relaties. Jarenlang heeft hij zelf de uitvaart van overledenen op serieuze en plichtsgetrou we wijze vervuld. Na afloop van de teraardebestelling begaf men zich opnieuw naar de grote kerk. Na sluiting sprak een zoon een kort woord, dankend voor de enorme belangstelling. Koster Dijkstra ruste in vrede! Bolswards Nieuwsblad Boeken ha krekt as de minsken har sukses faek oan har titel to tankjen. In 1975 zijn verschillende werken in het kader van de werkgelegenheid in uitvoe ring genomen, zoals het sportveld, ten nisbanen en kleedgelegenheid te Wommels en de sport-speelweide te Roodhuis, terwijl ook de toestemming tot het verbeteren van het kruispunt „De Kliuw” is afgekomen. Hopelijk zal bin nenkort ook met de verbetering van de oefenhoek bij het sporttereein te Ooste rend worden begonnen. De verbetering van de Slypsterwei is inmiddels gereed. Voor het volgend jaar wordt het nodig O O YJII Afgelopen vrijdag heeft de vrouwenvere niging van Parrega e.o. haar jaarlijkse verkoopdag gehouden, ’s Morgens begon dit met het traditionele oliebollen bak ken. Naast de verkoop van diverse arti kelen was er gelegenheid voor verschil lende spelen. Voor de kinderen had men een grabbelton. Vooral ’s avonds was er veel belangstelling voor de bazar. De op brengst van deze dag was dan' ook bij zonder goed, n.l. een brutobedrag van fl. 5.2000,- (vorig jaar was dit ong. fl.4.000,-).

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1