VERKIEZINGEN NODIG VAN RIEL: FOTO VAN DE WEEK JU Gabe Skroar 9) G.DE J0I1G SHOW HUWELIJKSBED BOVEN REVOLUTIE s VREDEHOVEN VOOR DE RONO De ene man is de andere niet... bij Verroest thuis Hichtum tjerrend doarp? STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel ujim muizelanr Raadsvergadering gemeente Bolsward „Wilde** dieren Fryske boekejoun ,s Bijlsma exposeerde op Bloemkampbazar Bonte joun in Kubaard Mg*"”: VRIJDAG 21 NOVEMBER 1975 114e JAARGANG No. 92 1975 Advertentieprijs 30 dubbel tarief Ingez. mededelingen Contractprijs op aanvraag PARLEMENTAIR WEEKOVERZICHT u daarom is bij ons geen vest gelijk. AUTOMOBIELBEDRIJF Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart. (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS (Jitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) ct. per mm. Economie Duisenberg C.R.M.-debat Kabinet een Hwat hat van us hjoed to sizzen pagina 6 St. Nic. puzzel Minder huwelijken pagina 6 pagina 7 Fotoclub d’ Ontspanner Belangrijk nieuws voor lezers pggina 3 naar naar stemt op de V.V.D. en ik las ergens, dat de doorsnee Nederlander de gezelligheid van het huwelijksbed boven de revolutie verkiest. Dat zijn de mensen waar wij het van moeten hebben”, aldus de libe rale fractieleider. waarop waarschijnlijk toch alle ethisch gerichte pleidooien tegen de consumptie maatschappij zullen stuklopen. As in frou bigjint to tinken, docht se dat it earst oan in njje jurk. SNEKERSTRAAT Ra BOLSWARD TEL.05157-2894 Bolswards Nieuwsblad )ONGfN$ EN VRIJE TIJDS KLEDING K l M WERKKLEDING SNEKERPOORT 11 TELEFOON V>J6 BOLSWORD Skilwyk ziet en dat niet alleen achter het toneel van de Doele doorstroomt (nou ja, stroomt?) maar ook onder het altaar, in elk geval onder het koor van de kerk door om uit te monden in het „haven tje” bij de Drie Postenbrug. De foto, die met de nog toevende bladeren een sfeer vol herfstbeeld geeft, is een goed voor beeld van een stemmingsweergave. De foto is gemaakt door de heer R. A. Reijn- ders, Mieden 21, in deze rubriek geep on bekende. Aan de andere kant van het haagse Bin nenhof - in de Tweede Kamer - ontrolde zich deze week de voortzetting van het C.R.M.-debat, waarin het al dan niet af schaffen van de STER-reclame van Loeki de Leeuw een belangrijke plaats innam. Die afschaffing is politiek mis schien wel af te dwingen, maar zou toch om financiële redenen hoogst onverstan dig zijn. Minister van Doorn en de omroepen kunnen de reclame-gelden niet missen. Dat is een heel nuchter gegeven, Een mooi opname van een hoekje dat u in Bolsward als niet ingewijde niet of moeilijk zou vinden, ware het niet, dat op de achtergrond het silhouet was te zien van het stadhuis. U ziet hier de sacris tie van de St. Fransiscuskerk. Voor de leerlingen en oud-leerlingen van de r.k.- basisschool een bekend plekje, maar voor hen die niet bekend zijn een even ver rassend als fraai stukje moderne archi tectuur in de oude binnenstad. Achter het muurtje het grachtje, dat u aan het En dan is deze week daarna in de Kamer ook de begroting van Economische Zaken onder de loep genomen. Minister Lubbers heeft momenteel wel een zeer ondank bare taak op zijn schouders met alle ont slagen en bedrijfssluitingen. Op het ver loop van dit debat komen wij volgende week terug. De voorzitter van de raad der gemeente Bolsward nodigde de leden uit tot het bij wonen van een vergadering op dinsdag 25 november 1975 om 19.00 uur ten stad- huize. De agenda luidt als volgt: 1 Notulen. 2 Ingekomen stukken en mededelingen. 3 Kasgeldleningen. 4 Rekening-courantovereenkomsten. 5 Wijziging onroerend-goedbelastingen. 6 Verzoek van een kleuterschool. Geen nieuwe spoelbakken en trekstangen voor de kleuterschool? Het lijkt er veel op, dat althans één wens van de kleuters voor zover leerling van de RK kleuter school in deze tijd van surprises niet zal worden vervuld. Het bestuur van de RK kleuterschool te Bolsward verzoekt de raad n.l. medewer king voor de vervanging van de spoel bakken in de toiletten in hun school. Volgens het bestuur zijn deze verroest. Ook zouden ze overlopen en nieuwe bak ken zouden niet meer leverbaar zijn. B. en w. hebben in de kleutertoiletten poolshoogte genomen en denken er heel anders over. De spoelbakken vertonen volgens hen geen lekkage. Na gebruik van achttien jaar mag men naar hun me ning enig roest verwachten. Dat wil ech ter nog niet zeggen dat deze bakken on bruikbaar zouden zijn geworden. Zij me nen dat enig schilderwerk het geheel een beter aanzien zal geven. Dit werk behoort echter geheel tot het normale onderhoud zodat de aanvraag niet voor inwilliging vatbaar is. Het overlopen van de spoel bakken kan verholpen worden door de waterstand iets te doen verlagen. Hun inziens behoort ook dit tot de normale onderhoudswerkzaamheden. Het bestuur van de school wenst ook medewerking voor de vervanging of verlenging van de trekstangen, welke te kort zijn, waardoor de kleuters op de valpijpen moeten gaan staan! Ook over dit euvel hebben b. en w. het hoofd gebogen. Wat te doen als zo’n trekstang te kort is? Naar hun me ning kan het bestuur op eenvoudige wij ze met ketting of koord het probleem op lossen, zodat ook dit behoort tot de nor male onderhoudswerkzaamheden. Ook dit onderdeel van het verzoek lijkt hen niet voor inwilliging vatbaar. Aangezien beide onderdelen van het ver zoek volgens b. en w. de aan het geven van kleuteronderwijs te stellen normale eisen te boven zouden gaan, adviseren zij de raad de medewerking niet te verlenen. gezinnen, die later naar elders zijn ver trokken en gewaardeerde krachten wer den in industrie en bouwvak. Er is nu nog één agrarische medewerking met zijn gezin woonachtig op Sieswerd. Er is dus een afschrijving van 22 ge zinnen, die geheel agrarisch waren in gesteld en hun brood in de veeteeld ver dienden, op dezelfde oppervlakte die nu wordt beheerd door 8 éénmansbedrijven en waarvan de boeren ploeteren hebben om het hoofd boven water te houden De stoere werkers op het agrarisch vlak zijn vervangen door machines. De boe ren en dorpsbewoners voelen zich dan ook erg bedrogen ten aanzien van de leefbaarheid en de dorpsgemeenschap die dreigt ten onder te gaan. Dit was een dorp uit „de Stjerrende Doarpen”, maar zo zijn er meer. liek van slangen, paarden en ogen, waar van op de ftot nog een voorbeeld. Ook op de expositie was er nog wel werk uit deze periode, maar het was toch ver in de minderheid Bijlsma heeft zich een ge heel nieuwe techniek eigen gemaakt, die zweemt naar ’t punctualisme. Zijn doe ken zijn er aanmerkelijke warmer door geworden. De (witte) paarden, waarvoor hij een ontegenzeggelijke voorliefde heeft fungeren nu niet meer als symbolen maar stofferen het landschap, dat hier en daar surrealistische trekjes vertoont. De overzichtstentoonstelling is in zoverre compleet, dat ook werk uit eerder peri oden is te zien, b.v. zijn politieke pren ten en caricaturen, die inmiddels meren deels hun actualiteit hebben verloren, maar nog de aandacht trekken door ori ginaliteit en vakmanschap. Bijzonder hebben we ook genoten van de tientallen goedgelij kende portretten van verplegend personeel en vooral van medepatiënten. Eigenlijk jammer, dat een expositie maar zo kort kan duren. De algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer, die deze week gehouden zjjn, vormen geen hoogtepunt in het politieke leven aan het Haagse Binnenhof, maar er valt toch wel enig plezier aan te beleven. Dat geldt dan met name het op treden als vast nummer van VVD-fractieleider Mr. van Riel, die altjjd er weer in slaagt met sappige, gekruide opmerkingen de voorpagina te halen. De liberale senator, die zoals bekend heeft gezegd volgend jaar de politieke arena te verlaten, heeft een voorkeur door defensie-aangelegenheden. Dit keer besteedde hij aandacht aan de Koninklijke Marine, die zoals bekend, nogal te lijden heeft onder het bezuini- I gingssnoeimes van minister Vredeling van Defensie. Wat zei de Heer van Riel over de marine? Dit: „Een taakuitbrei ding van de Koninklijke Marine lijkt mij behalve militair misschien, ook nationaal politiek aantrekkelijk. Wij vervangen dusdoende deels weinig ambitieuze land strijdkrachten. VVDM-klanten, door prima beroepspersoneel, dat voor het zelfde geld veel grotere prestaties leveren kan. Bovendien heeft de demon stratie (tegen de bezuinigingen) in de RAI aangetoond hoe voortreffelijk de geest bij de marine is. Mijn persoonlijke verheugenis over wat zich in de RAI af speelde is zo groot, dat ik in de Konink lijke Marine een der geestelijke kernen - naast vele andere- van het noodzakelijke toekomstige nationale reveil zie”. Yn gearwurking mei de Algemiene Bi bliotheek Hinnaerderadiel hat it bistjur fan ’e Kulturele Ried wer prikken yn ’t wurk steld om de tradysjonele Fryske Boekejoun sa oantreklik mogelik to meitsjen. Dizze joun blykt wakker yn’e publike smaek to fallen hwant de bilang- stelling is elk jier wer greater. De popu laire skriuwer Paulus Akkerman sil prate oer en lêse üt syn eigen wurk. Fierders komme „Barend en Martsje” op ’e planken mei stikken fan heit en mem. Tabe Beintema komt yn 't Dielshüs mei in folie boeketafel (dit ek mei ’t each op Sinterklaes). Kult. Ried en Bibleteek kin- ne der, tochten wy, wol wis fan wêze dat de boargerij fan Wommels en omkriten harren dizze moaije en learsaeme joun net üntkomme lit. Dinsdagavond had mej. Gryt van Duinen op het kerkhof van Britswerd een ge sprek met de redactie van ons blad over de artikelenserie betreffende de Friese Vredehoven, waarvan er nu een 80 zjjn verschenen. Aan het gesprek, dat reeds eerder was opgenomen, nam ook deel de kerkvoogd De Vries, die juist op het kerk-- hof bezig was dit weer eens een goede beurt te geven. Op de uitzending kwamen tal van reacties binnen. Koploper was de heer Strikwerda uit Groningen, die nog geen minuut na de uitzending reeds opbelde met de mededeling, dat de aanduiding „erfgezetene” ook voorkwam in Winsum. Meegedeeld was nl. dat deze aanduiding door de auteur van de artikelenserie het eerst werd gevonden in Britswerd. Beide hadden geljjk: Winsum kent de aanduiding ook maar het kerkhof aldaar moet nog een beurt hebben. Andere mededeling: het kerkhof met een zerk met damprobleem „ergens in de buurt van Peins” is (nader aangeduid) te vinden op het „vredehof” in Schingen. Na afloop van het interview werd het gesprek verder voortgezet ten huize van de heer De Vries. Onder het genot van gulle gastvrijheid kwam hier het „petear” al spoedig op oud Britswerd. De heer De Vries toonde ons daarbij bijgaande foto. Zo zag de dorpsstraat er vroeger uit. De hoge bomen zijn verdwenen, maar de gezel ligheid bleef. En reeds tweemaal haalde dit straatje de dorpenprjjs van Baardera deel. De heer De Vries woont rechts. HtRtN K.ONFCK1IL Het kabinet blijft ondanks het verzet in de Tweede Kamer bij zijn voorstellen om de motorrijtuigenbelasting te verhogen. Als de kamer akkoord gaat met de ver hoging zal het kabinet niet op korte ter mijn met andere voorstellen komen, die het bezit of het gebruik van de auto zwaarder belasten. Dit blijkt uit de schriftelijke reactie (memorie van ant woord) van de ministers Duisenberg (financiën) en Westerterp (verkeer en waterstaat) en staatssecretaris Van Rooijen (financiën) op hetgeen de kamer over de wetsvoorstellen heeft opgemerkt. Vrijdag 14 november had Kubaard zijn jaarlijkse bonte joun. Het dorp wordt dan verdeeld in een aantal groepen, die allemaal iets leuks moeten doen. Per groep is er 10 minuten uitgetrokken. De avond werd geopend door Gatske. 1 Stroband (7) die een liedje zong. De groep van de Berkwerterleane imiteerde een sneldichter (Willie Alfredo). De Joarumerleane hield een geslaagde mo- deshow en verrichtte een bloedige ope ratie. De Leane hield een judodemonstratie (gebroeders Algra jr.) en er werd een huwelijk gesloten en een voordraChts- stukje gedaan. De groep van de P. Moensstrjitte vergastte de zaal op een komische voordracht voor twee heren. Het Lyts Yn tenslotte ging gedurende 6 minuten doodstil op de bühne zitten, wat natuurlijk het nodige kommentaar uitlokté. Na deze 6 minuten stond een van de groep op en bedankte de zaal voor de prettige verpozing die ze ge boden had. Later op de avond werd de uitslag be- kend gemaakt van de tuincommissie. Er waren twee kategoriën. De tuinen van de huizen en die van de boerderijen. De eerste prijs van de afdeling huizen ging de heer Bijlsma, de tweede prijs mevr. Folkertsma en de derde prijs""" naar de heer D. Kooistra. De eerste prijs de afdeling boerderijen ging naar de heer Klijnstra, de tweede prijs naar de heer Th. v. d. Meer en de derde prijs naar de heer Noteboom. In de pauze was er nog een verloting en tussen de bedrijven door toonde de voor zitter van het dorpsbelang, de heer D. Bootsma, dia’s van het bezoek van H.M. de Koningin aan Kubaard. Men kan te rugzien op een geslaagde avond die door de feestcommissie voortreffelijk georga niseerd was. De korrespondent van Hichtum, die tij dens een periode van 35 jaar nauw met het dorp verbonden was, en nu nog is en voorlopig hoort te blijven, laat hier het lioht even schijnen over de ge beurtenissen over deze jaren, n.l. betref fende wat Hichtum en het gescheiden Sieswerd hebben verloren en nog zullen verliezen. In de eerste jaren dat hij hier woonachtig werd, waren er nog 6 kleine boerén met hun gezinnen, hun land is opgegaan in enkele grote boe renbedrijven. Er waren nog 2 timmer lieden. Deze zijn ook vertrokken. Dan waren er nog 15 boerenarbeiders met Gistermiddag hield het Verpleeghuis door en voor de bewoners een overdruk bezochte bazar van eigengemaakte goe deren en met diverse attracties, waaraan bijzonder veel zorg was besteed. Het leu ke hierbij was, dat ook de patiënten zelf actief waren betrokken bij diverse onder delen en kansspelletjes. Zelfs werd er met vaardige hand het spinnewiel gehan teerd. Er werden alom goede zaken ge daan. Aparte vermelding verdient de eendagsexpositie van Gjalt Bijlsma, van wie hier een nog niet eerder op deze wijze geplaatste archieffoto. Bijlsma is intussen veranderd en dit is ook zijn werk. Zelf heeft hij een eerbiedwaardige baard gekweekt en in zijn schilderen is hij wat losgekomen van de wat harde en de zich steeds weer repeterende symbo- Mr. van Riel ging ook in op de positie van het kabinet. Hij is van oordeel, dat kabinetsvorming op een andere basis op dit moment zeer bezwaarlijk is. ’’Daarom hebben wij nu verkiezingen nodig. Wij moeten de beslissende publieke opinie kennen. Persoonlijk ben ik ervan over tuigd, dat na die verkiezingen een niet socialistische meerderheid best tot stand te brengen zal zijn”. Van Riel zei verder, zich over de uiteindelijke toekomst van Nederland ongeruster te maken, „wanneer thans niet een restauratieve jeugd aan bod ging komen. Reeds bijna 20 procent van de jongste generatie Er zijn allerlei mogelijkheden om de on- middelijke omgeving van de eigen wo ning zo aantrekkelijk te maken, dat wil de dieren er uit eigen beweging naar toe komen. Dat geldt minder voor de elfde verdieping van een flatgebouw. Maar in een stadstuintje kan men allerlei volko men wilde vogels verwachten, die er misschien zelfs wel komen broeden. Me rels hebben zich volkomen aan de men sen aangepast en broeden in stadstuinen en zelfs wel op balkons of vensterban ken. Houtduiven ook en die bouwen ook nesten in bomen langs de Amsterdamse grachten. Dat is goed te zien, als de bo men hun blad verliezen. Een goed middel om wilde vogels aan huis en tuin te bin den is het verschaffen van gelegenheid tot broeden. De meest bekende daarvan is het zgn. nestkastje. Zolang er nog volop bessen en zaden be schikbaar zijn en trouwens ook nog allerlei insekten en hun larven, is het niet nodig vogels te voeren. Wel zou men vast een voertafel gereed kunnen maken. Liefst niet zo’n gecompliceerd geval van onontschorste berkestammetjes, maar ge woon een plank van ongeveer 40 x 60 cm. Maak er lage (3 cm) opstaande rand jes aan, die wegwaaien van voer voor komen. Laat die op de hoeken niet aan sluiten. Dan kan het regenwater makke lijk weglopen. Bevestig deze plank op een paaltje van ongeveer 1% meter hoog en dan is ons vogelrestaurant klaar. Een afdakje is overbodig, want we moeten nooit méér voer strooien, dan de vogels binnen een uurtje op kunnen. Dan is er geen kans op schimmelen of rotten. Be gin alvast in bescheiden mate te voeren, dan weten ze waar ze terecht kunnen, als het straks werkelijk nodig is. i éi'.'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1