FOTO VAN DE WEEK Gale Shroar G.DE JOHG 58=L ENQUETE IN FRANEKERADEEL OVER TAALGEBRUIK BELANGRIJK BERICHT voor alle lezers van Bolswards Nieuwsblad! SHOW De ene jongen is de andere niet... 8 uuim muizelaar ••••••••••••••••••••a Winkeldiefstal Ils. Van Wezep sprak voor €hr. Plattelands V rou wenbond bij ons geen jack gelijk. AUTOMOBIELBEDRIJF Kosten Sociale Werkplaats rijzen de pan uit PUUR NATUUR - NIET DUUR LAMSVACHTEN voor f 35.00 POEFS (leer en bont) 58.00 P.v.d.A.-vergadering STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderddeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel I zle Pagina 7 ...daarom is x. VRIJDAG 28 NOVEMBER 1975 114e JAARGANG No. 94 S 1975 Advertentieprijs 30 dubbel tarief Ingez. mededelingen Contractprijs op aanvraag Met spandoeken en RAAD BOLSWARD bandrecorder naar de raadzaal Gevaarlijke kruisingen Als de bladeren vallen, pagina 3 r Hark en Sjoch, pagina 8 V. onder Hwat hat üs hjoed to sizzen Hichtum lijkt een oase van rust. Maar vergis u zich niet. Als er gevaar dreigt is heel Hichtum strijdbaar en betrekt het de wacht op de muren van het eigen Jeru zalem. Met spandoeken en andere attributen trekt men van raadsvergadering tot raadsvergadering om te demonstreren en op gewiekste wijze wordt getracht pers en radio te mobiliseren voor de goede zaak van „Feilichheit foar alles”. In het witte huisje rechts is het atelier gevestigd van Fritz Rahmann en Silvia Steiger, het kun stenaarspaar dat de naam van Hichtum uitdraagt in heel artistiek Nederland en tot ver daarbuiten. Daarvoor deed reeds Nynke van Hichtum dat, maar die is ver moedelijk zelf nooit in Hichtum geweest. Op pagina 3 vindt u nadere bijzonderheden en een intekenformulier, dat misschien voor u tevens de oplossing kan zijn voor een practisch en gewaardeerd St. Nikolaas kado. Wanneer nu ieder die dit waardeert abonnee wordt, zou dit de moge lijkheden van Bolswards Nieuwsblad nog verhogen! Alle lezers abonnée is ons ideaal! De prijs kan nu voor niemand een bezwaar meer zijn: nog geen kwartje per nummer bij u thuisbezorgd. De prijs voor losse nummers wordt 50 ct. Iedere nieuwe abonnée, die zich ingaande heden voor minstens een jaar opgeeft, ontvangt bovendien het blad geheel gratis tot 1 januari 1976 en krijgt tevens nog een leuke verrassing. Met ingang van 1 januari 1976 kan de lezersbijdrage belang rijk worden verlaagd. De nieuwe abonnementsprijs bedraagt slechts f 12,per halfjaar! Voor postabonnees is dit f 16, per halfjaar. (Slechts een gedeelte van de werkelijke porto kosten wordt in rekening gebracht). In kunstwurk wurdt ünblgryplik neamd as It n(J en flnseedlik as it wier is. SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 Belangrijk nieuws voor lezers pagina 3 Opstellingen CAB en RES, pagina 4 Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) Het jaar 1975 zal in de geschiedenis van Bolswards Nieuwsblad ge boekstaafd worden als het jaar, waarin verschillende veranderingen zijn doorgevoerd, die (wij mogen het herhaaldelijk horen!) evenzo- vele verbeteringen genoemd mogen worden. Niet alleen wordt de nieuwe druktechniek, die meer mogelijkheden biedt, zeer gewaar deerd, maar ook de veranderde verschijningstijd, de ruimere ver spreiding, de modernere opmaak, een andere redactionele aanpak met o.a. uitgebreider sportnieuws, meer en betere foto’s en enkele nieuwe rubrieken als „dammen” en „Bolsward van toen” worden al om op hoge prijs gesteld. Wij gaan nu Bolswards Nieuwsblad verder aanpassen aan de nieu we situatie, ontstaan door de ruimere verspreiding op woensdag. Het gemeentebestuur van Franekeradeel heeft onlangs bijna 2600 formulieren ver zonden waarin een achttal vragen is ge steld over het gebruik van de Neder landse en de Friese taal. Van dit aantal werd 55 pet. beantwoord teruggestuurd. Bij de uitwerking van de antwoorden werd een onderverdeling gemaakt in leeftijdsgroepen vanaf 18 jaar. Van de geënquetteerden is 89 pet. ge boren in Friesland, waarbij het opvallend is dat dit percentage bij de jongste groep (18 tot 25 jaar) en de oudste groep (66 jaar en ouder) vrijwel gelijk is. Vóór uit sluitend Nederlandstalige straatnaamge- ving is 39 pet.; 41 pet. is voor tweetalig en 20 pet. voor alleen Friese taal. Op de vraag over de taal op plaatsnaam- borden is 33 pet. voor Nederlands, 56 pet. Fries en Nederlands en 11 pet. Fries. Men hecht weinig waarde aan het veranderen van de straatnaam, getuige de overgrote Dat was me wat. Bode Van der Weerd had aanzegging gekregen dat er alleen van Hichtum al een 50 man de publieke tribune zouden gaan bevolken. Met de verwach ting dat de eigen min of meer vaste kern ook wel geen verstek zou laten gaan zette de goede man een 70 extra stoelen klaar. Hjj dacht maar geen koffie te zetten, zo lang de tweede bode, de heer Molenaar nog niet in dienst is, zou het geen haalbare zaak zjjn zoveel dorstige kelen te laven. Eilaas, hjj kreeg dubbel werk. Half Hich tum bleef blijkbaar toch maar liever thuis, de stoelen konden aan de kant en de koffie gezet. Het zou overigens wel een merkwaardige raadsvergadering worden. Spandoeken en bandrecorders waren tot nu toe onbekende communicatiemiddelen. Ze waren ook niet volgens het reglement van orde toelaatbaar, maar de voorzitter burgemeester J. M. A. Mulder toonde zich uitermate tolerant. Conflicten stapelen zich op, pagina 2 H meerderheid (83 pct.) die voor hand having van de bestaande namen is. Voor de opvang van de kinderen in de eerste klassen van de lagere school in de Friese taal „stemde” 69 pet., 31 pet. is daar tegen en 1 pet. gaf geen mening. Vóór de invoering van het Fries als ver plicht leervak toont 65 pet. zich, terwijl 33 pet. tegen is en 2 pet. geen mening heeft. Uit de vermelding van het percentage per dorp blijkt dat de respons op deze vragenstelling in Tzum, Hitzum, Boer en Schalsum ’t hoogste was; daar lag dit boven de 60 pet. Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart. (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Alvorens op deze raadsvergadering, met de ingezonden stukken te beginnen, ver zocht van de VNG over de bestuurlijke herindeling E. S. de Jong de stukken puntsgewijs aan de orde te laten komen, dit in verband met de lange lijst van in gekomen stukken, waardoor er gemakke lijk moeilijkheden konden komen met de notulering. De voorzitter, de heer J. M. A. Mulder, stemde hierin toe. Het eerste stuk was een verslag van de buitengewone ledenvergadering van de VNG over de bestuurlijke herindeling, met daarop volgend de rede door de heer J. S. Brandsma gehouden op deze verga dering. De heer E. S. de Jong verzocht het college, na de raadsvergadering over deze punten te praten. Wat het derde stuk betrof, het jaarverslag „rekening 1974 van "Waghenbrugghe” d.d. 23 sept., wilde het C.H.-fraktielid, de complimen ten voor de uitvoerige en duidelijke do- kumentatie van dit verslag, aan de com missie laten ovefbrengen. Het tekort - een driekwart mihoen - noemde hij wel onrustbarend. De voorz. gaf dit toe. In een tijd van grote werkloosheid groeit Onlangs werd bij de Miwaco een hals ketting ontvreemd. De bedrijfsleider zag dat een mevrouw het ketting meenam en de winkel zonder te betalen verliet. Hij hield deze vrouw (40) op straat aan. De politie heeft proces-verbaal opge maakt. er verschillende vragen gesteld, dit n.a.v. discussiepunten op papier gesteld, waar door men gericht en praktischer te werk kon gaan. Veel zieken zitten vaak met velerlei vra gen o.a. waarom hen nu dit of dat over komt, vragen die meestal niet gesteld worden als er voorspoed is! Eén ding moet de zieke en een gezond mens onthouden: het leven is een op gaan, blinken en verzinken. Het laatste is het moeilijkste. Er wordt de mens veel gegeven, het wordt door de Gever, ook weer genomen. Voor zieken en gezonden is het van het aller grootste belang dat men in voorspoed inderdaad dankbaar is, en in tegenspoed geduld leert oefenen, en voor de toekomst een goed vertrouwen te hebben in de getrouwe God en Vader, opdat ons niets, noch ziekte, noch dood, van Zijn liefde scheiden kan. De foto van de week is ditmaal gemaakt door de heer drs. J. Reinsma, voorheen te Bolsward en nu te Leeuwarden nog met Bolsward meelevend. De foto, reeds ge maakt op 6-8-’73, plaatsen we nu omdat men juist dezer dagen met schilder- en restauratiewerk aan deze (achter)gevel bezig is. Het is die van een oud heren huis, waarin nu Assurantiemij Westergoo is gevestigd en dat gedeeltelijk ook voor andere doeleinden wordt gebruikt. Het staat op de hoek Jongemastraat-Broere- straat, of liever gezegd aan de overzijde van het grachtje van de Broerestraat. De boom die de foto als het ware in tweëen deelt is compositorisch misschien minder fraai, maar hoe heeft de fotograaf de lichtval op stam en bladeren uitgebuit! Ook fotogeniek is de ’’huid” van de muur met schutting, die uit het grachtje om hoog rijst. Het meest merkwaardig zijn echter de tierlantijnen van latwerk boven de veranda, die kennelijk later is aangebouwd. Architectonisch kunnen we dit niet in een bepaalde periode thuis brengen en er geen duidelijke stijlnaam aan geven. Het zal wel een eenmalig "grapje” zijn geweest van de toenmalige eigenaar(esse) of timmerman. Vermoede lijk heeft het latwerk gediend om een wingerd, kamperfoelie of clematis te ge leiden, maar die is dan al lang ter ziele. Het geeft wat een speels karakter en wat het aantal werknemers in de werkplaats zienderogen en blijven de zo nodige orders uit. De kosten rijzen de pan uit, riep burgemeester Mulder. <9 In de ledenvergadering van de P.v.d.A., afdeling Bolsward, d.d. 24-11-75 heeft het bestuur verslag gedaan van de be spreking met de fraktieleden die tot doel had de konflikten binnen de fraktie op te lossen. Het resultaat van deze bespreking is gunstig geweest. De oorzaken van het konflikt z.ijn terdege bespreken. Gekon- kludeerd kan worden dat deze geen be trekking hebben op het program, maar op de te grote verschillen in persoonlijke benadering en dat allen een stuk, ver antwoordelijkheid dragen. Het vertrouwen is gegroeid dat door veelvuldig overleg eenheid in de fraktie mogelijk zal zijn met behoud van de persoonlijke benadering. Op basis van duidelijke afspraken voor de toekomst, is door de aanwezige fraktieleden (de heer Fedde Roodais .nog steeds ziek) dan ook eenstemmig besloten niet alleen ver der samen te werken maar ook de sa menwerking te verbeteren. De C.P.B. I te Makkum kwam vorige week woensdagmiddag bijeen in een ver sierde zaal van het Jeugdhuis. De op komst was uitstekend, zoals in het algemeen. De leiding berustte bij mevr. U.v.d. Weerd-Stellingwerf, na haar welkom en de gebruikelijke opening, hield zij een korte meditatie, ter inleiding op het referaat van de gastspreker Ds. v. Wezep. Zij sprak over de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan, de presidente wees op de verantwoordelijkheid - ook van de CPB-leden - t.a.z. van de mede mens in nood. De predikant, ds. aan over patiënten. Met aandacht werd geluisterd naar het boeiend en interessant betoog van de spreker. Hij zei o.m. het biedt vele moge lijkheden om tot geestelijke steun te zijn voor de mensen in moeilijke lichaamlijke en geestelijke omstandigheden. Mooi werk, noodzakelijk, maar altijd wel veel inspanning vergend. Na de lezing door Ds. v. Wezep, werden Hierna kwam de brief aan de orde, van de Verenigingen van Dorpsbelangen Burgwerd, Hichtum, Wommels en Lollum-Waaxens, waarin aandacht werd gevraagd voor het gevaarlijke kruispunt Hichtumerweg - toekomstige rondweg. Als eerste kwam de heer J. Visser (kvp) aan het woord. Hij was zich bewust van het gevaar, dat h’er was ontstaan. „Nu de weg bijna voltooid is, zijn we zeer verontrust, dat het kruisnunt zonder ver- keersbakens is”, aldus de heer Visser, d;e overigens vond, dat het door B. en W. gevraagde advies bij de A.N.W.B., niet voldoende was. Er moest een afdoende oplossing in het vooruitzicht worden ge steld. Ook de socalist De Haas, vroeg zich af, waarom a’leen advi°s was ingewonnen bij de A N.W.B. De heer de Haas noemde enkele data on. waaroo over deze situatie is gesnroken. door verschillende personen (o.a. Schaeffer! en groenerineen. Ook liet hij een radiogesbrek van de voorzitter horen, dat door de RONO werd uit gezonden, en waarin de burgemeester o.a. verklaard, dat de bouw van een tunnel te duur zal worden. De heer De Haas trachtte on deze manier, de summiere informatie voor de raad te kenschetsen. Wat de ANWB betrof Wezep, verbonden „Bloemkamp” te Bolsward, sprak zijn pastoraal werk onder de HIRlNgKONH-K’l. lONGtNS FN VBIFI 11IOSKIFOING 1 If 1M WFRKKIFOlNG I' UUFOVN 105'» RQ1,'»W*B| Bolswards Nieuwsblad liet de socialist enkele bezwaren horen. Hij vroeg zich af, waarom er geen informatie was inge wonnen bij organisaties als E.N.W.B., Veilig Verkeer Nederland, Stop de Kin dermoord enz. Ook noemde de heer De Haas enkele alternatieven. Zo vond hij het nutteloos borden met snelheidsbeperkingen op de Koopman Heeresweg - Hichtumerweg, te plaatsen. Verkeerslchten vond hij iets beter, maar een tunnel leek hem het meest ideale. De hear De Jong sei yn earste ynstansje akkoord gean to kinnen mei de tasizzing fan B. en W. it uterste to dwaen ynsake de bifeiliging. Wurdt der aksje fierd troch de kollege’s of de boargemaster, dan graech meielkoar yn 'e mande. Mevr. H.A. v.d. Werf-Palstra steunde haar fractielid Visser. Zij vestigde niet alleen de aandacht op de kruispunten ten noorden van Bolsward, doch ook bij de Hollandiafabriek, waar de schooljeugd maar liefst 7 rijstroken moet over steken. Zij vond het dan ook nodig Marnezijl bij de plannen te betrekken. De voorzitter antwoordde, dat er destijds bij de provincie op was aangedrongen, Marnezijl met verkeerslichten te bevei ligen, maar dit vond de Prov. Waterstaat niet nodig. Er zouden daarvoor in de plaats fietspaden worden aangelegd. De voorzitter meende dat de diskussie die nu ontstohd, opnieuw aanknopingspunten gaven voor vragen te stellen aan de pro vincie. De voorzitter antwoordde de heer De Haas op zijn vraag, waarom zij te weinig geïnformeerd worden, dat dit een ver schil van inzicht was. „U krijgt alle informatie die nodig is, als U deze komt vragen.” Wat de snelheidsbeperking betrof, gaf de voorzitter de heer De Haas gelijk. De stoplichten vond hij een meer dan voldoende oplossing. Er was volgens de voorzitter een richtprijs gevraagd. De globale schatting bedroeg 60.000 gulden. Een tunnel vonden B. en W. een goede oplossing, maar zij zagen, net als dorps belangen beslist geen mogelijkheden hiertoe. Over de mogelijkheid van een fietspad, kreeg men nog advies binnen. Op de vraag van de heer De Haas, waarom er geen advies was ingewonnen bij andere organisaties dan de ANWB, antwoordde de voorzitter, dat B. en W. vaker advies had gekregen van deze or ganisatie, en dat de organisatie die De Haas noemde, het veelal van één kant bekeken. Op de vraag van de heer De Jong, waarom Bolsward hierover moest be slissen, antwoordde de voorzitter, dat het kruispunt -Bos bij Bolsward hoorde, en dat zodoende de gemeente hierover de beslissingen en maatregelen moest nemen en niet de provincie. Wel is ver nomen dat de openstelling van de pro vinciale weg spoedig een feit zal zijn. Ook in de tweede instantie vroegen nog enkele raadsleden het woord. Zo kwam het P.v.d. A.-raadslid F. Haanstra met enkele kanttekeningen. Het kon volgens hem beslist geen kwaad, dat de andere, door de heer De Haas aangehaalde, instanties het slechts van één kant be keken. Men kon dit punt volgens de heer Haanstra nu wel voor kennisgeving aan nemen, maar hij vroeg zich af hoe lang de beslissing dan zou uitblijven, daarbij denkend aan b.v. de verkeersdrempels. „Voor alles willen wij ongelukken voor komen”, aldus de socialist. De voorzitter verklaarde, dat men nog enige speel ruimte had, zodat er nog verkeersmaat regelen getroffen konden worden. zie vervolg op Pagina 2 ons betreft mag het blijven als een wat eigen accent. En daar is alle kans voor. Het gebouw, waar we al eens eerder over schreven, is hecht en sterk Toch is er in de naoorlogse onstuimige dagen een se rieus plan geweest het pand af te breken en op te offeren aan het Verkeer. Het zal de meeste Bolswarders van nu niet be kend zijn, dat er destijds in de raad he vig is geknokt om de plaats van de Gys- bert Japicxbrug. Er zijn plannen geweest de Sneekerpoort als het ware rechtdoor te trekken. Aan de andere kant van de Broerestraat zou deze, al of niet met ge dempte gracht er naast, rechtuit- rechtaan verder gaan tot de Dijlakker. Opgeofferd zouden dan behalve dit pand ook het huis ’’met de boogjes” van de heer P. de Jong ("Capellepost”) en wat nu Hüske Tolet is. Ook het R.K. paro chiehuis naast het Haventje zou dan ge sloopt moeten worden. De weg kwam dan uit terzijde van de r.k. basisschool op het Laag Bolwerk en de brug zou dan ongeveer gelegd zijn in het verlengde van wat nu de Hanzestraat is. Doel van dit alles was de verkeersstroom van Sneek naar Wommels dusdanig te leiden, dat de toen ook al aan bloedarmoede lij dende Dijlakker er een opkikkertje van zou krijgen en de Marktstraat zou wor den ontlast. Het is alles niet doorgegaan en achteraf zeggen we: Gelukkig maar! ct. per mm.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1