LAATSTE NIEUWS G.DE JORG voor alle lezers van SHOW 50-JARIG DIENSTJUBILEUM A. A. VILLERIUS, NESTLE-NEDERLAND b,. DE PIKESTJELP ALS INSPIRATIEBRON Oud-premier De Jong BELANGRIJK BERICHT Bolswards Nieuwsblad! over C.D.A.-top 'i. 114e JAARGANG No. 95 Advertentieprijs 30 dubbel tarief Ingez. mededelingen Contractprijs op aanvraag Met <le regering r Voor een PERSOONLIJKE leningof hypotheek naar Negeren stopteken Orgel Martinikerk in restauratie Voor de verkoop van UW WONING Auto total-loss naar KINGMA’S BANK NV PUUR NATUUR - NIET DUUR EERDMANS ASSURANTIËN SPAARDEPOSITO 5 JAAR VAST TEL.05157-2894 gelukte het aan drie passagiers uit de trein te vluchten. In het beleidscentrum zijn de mensen die gemist konden worden enige tijd gaan slapen. Een menigte journalisten stroomt samen in de administratieve ruimten van het gemeentehuis, waar de ambtenaren nauwelijks aan de slag kunnen gaan. Om vier uur ’s nachts werden de schijnwer pers gedoofd. Ook het licht in de trein ging uit. Een losse locomotief werd op vijfhon derd meter afstand van de trein gereden. 6 EERDMANS ASSURANTIËN tel. no.: 051572294, b.g.g. 2593 of 3776 POEFS (leer en bont) 58.00 AUTOMOBIELBEDRIJF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND Versc/ti/nt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel Tot half zes in de morgen werd geen actie verwacht. Daarna zouden nieuwe instruc ties worden gegeven. De mariniers, die zich op het terrein hadden ingegraven, gaan door de duisternis gedekt, waar schijnlijk betere posities innemen. Naar een boerderij in de omgeving is Rode Kruis-materiaal gebracht. Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart, (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Snelheidscontrole Bij het afsluiten van deze editie is in de situatie rond de door vijf Zuidmo- lukkers gekaapte trein by Beilen nog geen verandering gekomen. Pantser wagens van de marechaussee rukten op tot dicht bij de trein. In de nacht lag de trein en de naaste omgeving onder schijnwerperlicht. Tot nu toe is bekend dat twee mensen, waaronder de machi nist by de kaping om het leven kwamen. Ongeveer vyftig mensen zitten, vrywel zonder voedsel, in de trein. Van hun zenuwen wordt veel gevergd. Gisteren ct. per mm. Opbrengst bazar voor chr. school *ÏÉK S 1975 WOENSDAG 3 DECEMBER 1975 Nog geen actie rond gekaapte trein -Tnt hnl en Afd. Workum 75 jaar Fan stêd en lan pagina 3 Sportief duel RES—CAB pagina 7 Hark en Sjoch pagina 9 ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••O pagina 2 Op pagina 3 vindt u nadere bijzonderheden en een intekenformulier, dat misschien voor tevens de oplossing kan zijn voor een practisch en gewaardeerd St. Nikolaas kado. L SNEKERSTRAAT BOLSWARD Oud-minister president P.J.S. de Jong uit Den Haag (links) luisterend naar de heer J.F.H.M. Bergsma te Makkutn, voorzitter van het CDA-werkverband Wonseradeel. Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) tel. no.05157—2294, b.g.g. 2593 of 3776 zie op pagina 5 Bolswards Nieuwsblad Het jaar 1975 zal in de geschiedenis van Bolswards Nieuwsblad ge boekstaafd worden als het jaar, waarin verschillende veranderingen zijn doorgevoerd, die (wij mogen het herhaaldelijk horen!) evenzo- vele verbeteringen genoemd mogen worden. Niet alleen wordt de nieuwe druktechniek, die meer mogelijkheden biedt, zeer gewaar deerd, maar ook de veranderde verschijningstijd, de ruimere ver spreiding, de modernere opmaak, een andere redactionele aanpak met o.a. uitgebreider sportnieuws, meer en betere foto’s en enkele nieuwe rubrieken als „dammen” en „Bolsward van toen” worden al om op hoge prijs gesteld. Wij gaan nu Bolswards Nieuwsblad verder aanpassen aan de nieu we situatie, ontstaan door de ruimere verspreiding op woensdag. Deze, en nog talrijke opmerkingen, wa ren zondagmorgen te horen voor de te lefoon. Tussen 9.00 en 11.15 uur was er namelijk een storing in Bolsward, waar door het bijna ónmogelijk werd „naar buiten” te bellen. Wanneer de telefoon opgenomen werd, hoorde men talrijke Bolswarders door elkaar heen praten. Ja, er werden zelfs Sinterklaasliedjes gezongen. Ook Den Uyl, Willem van O- ranje en Barend Servet werden nog aangehaald. De storing was spoedig her steld, waarop het normale telefoonver keer weer werd hervat. Met ingang van 1 januari 1976 kan de lezersbijdrage belang rijk worden verlaagd. De nieuwe abonnementsprijs bedraagt slechts f 12,per halfjaar! Voor postabonnees is dit f 16,— per halfjaar. (Slechts een gedeelte van de werkelijke porto kosten wordt in rekening gebracht). Op woensdag 26 november j.l. kon de voorzitter van het C.D.A., Afd. Wonsera deel, de heer J.F.H.M. Bergsma in zaal Adema te Makkum een vrij groot aantal aanwezigen welkom heten, waaronder burgemeester P. Tjeerdsma en enkele le den van de C.D.A. raadsfractie. Zij allen waren gekomen om te luisteren naar oud premier P.J.S. de Jong, die door het ge meentelijk C.D.A. bestuur was uitgeno digd om te spreken over het CDA. „Het C.D.A. zit (althans landelijk) nu nog wat in de kreukels, het goede tij is aan het verlopen, het zal 13 december a.s. voor elkaar moeten komen. Niet alleen is dit noodzakelijk bezien uit Christelijk oogpunt, ook gezien de huidige politieke De heer K. J. Swierstra opende als fa- brieksdirekteur van de vestiging te Bols ward de rij van sprekers, waarna ver volgens de heer A. Eigenhuis, direkteur Nestlé Nederland het woord voerde. De heer J. Treffers sprak namens het centraal lab. te Vlaardingen; de heer J. Boekema namens het personeelslab. Bols ward; de heer S- Bangma als voorzitter van de personeelsvereniging; de heer Sj. Tichelaar in de hoedanigheid van afge vaardigde van de OR Bolsward, waarna de heer W. Wielsma als vertegenwoordi ger van de AVB-NVV de rij van sprekers sloot. dus de spreker. De heer De Jong riep de aanwezigen op telegrammen, brieven, etc. naar de resp. partijbesturen te zenden, om op deze wijze de top onder druk te zetten. Na de pauze kregen de aanwezigen de gelegen heid vragen te stellen, een tiental per sonen maakte hier gebruik van. Om half elf kon de voorzitter Bergsma de heer De Jong danken voor zijn bijdrage aan deze avond, en hem als dank hiervoor een wandbord van Makkumer aardewerk overhandigen. Aanwezigen die zich hier na wensten op te geven als rechtstreeks C.D.A. lid konden dit na afloop doen bij Na een periode van ruim 37 jaar, kwam hij naar Bolsward en wel op 1-1-1962. De funktie welke hij ging uitoefenen, was die van chef laboratorium. Deze funktie bekleedt hij nog steeds en hoopt deze te vervullen tot aan zijn pensionering in 1976. Door een grote werklust, zelfstudie en inzet heeft de jubilaris zich zo weten op te werken. Zijn inzet, nauwkeurigheid, interesse en belangstelling voor allerlei zaken werd dan ook uitvoerig geprezen tijdens de ju- bileumreceptie van afgelopen, vrijdag welke werd gehouden in de prachtig in gerichte kantine van het bedrijf. Zaterdagnacht sloeg op de rijksweg een personenwagen over de kop. De wagen, met vier Marokkanen, was total-loss. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. De oorzaak was waarschijnlijk te bruusk sturen. Daarnaast was de weg op ver schillende plaatsen glad. De ledenvergadering van de Christelijke basisschool te Oosterlittens werd gehou den in het lokaal van de school. Deze avond werd op de gebruikelijke wijze ge opend met gebed en schriftlezing door de voorzitter, R. Stremler. Na een ieder welkom geheten te hebben werd aan de secretaris de heer E. Land man de gelegenheid gegeven het jaarver slag te lezen. De penningmeester, de heer G. Vellinga gaf een overzicht van de financiën. Hierop werden enkele vragen gesteld, die op duidelijke wijze werden beantwoord en volgde de verkiezing van een bestuurslid. Aftredend was de heer Tj. Bouma uit Huins, die zich niet weer herkiesbaar stelde. Gekozen werd Mevr, de Groot te Huins. De voorzitter bedankte de heer Bouma voor zijn werk, vele jaren als bestuurslid van de school verricht. Hierop was er gelegenheid om vragen te stellen. Die werden door de voorzitter en het schoolhoofd beant woord. Daarna ging de presidente van de Vrouwenvereniging ”US Ban” Mevr. Landman aan het woord, zij had een ge dicht op rijm, dat begon met het beste den van het geld, dat de Vrouwenvereni ging overgehouden had van de Bazar. Zij overhandigde de voorzitter een enveloppe met een cheque ter waarde van fl. 1.386,20 voor aanschaf van een stencil machine. De voorzitter bedankte haar namens bestuur en personeel van de school. Na de pauze was er een geva rieerd programma dat onder leiding stond van meester Krol en juffrouw Vis- De opstaande randen zijn wat te bescneiden, een nananreea meer zou ur kip meer armslag hebben gegeven, zeg liever „vleugelslag”. De aanwezig heid van een oud koedek, dat betere tijden heeft gekend, bewijst dat de eigenaar de nodige zorg voor zijn pluimveestapeltje toont. Wist u wel, dat zo’n doodgewone pikestjelp zjjn naam heeft gegeven aan een Fries boerde rijtype, de stelphuizing, waarbij „kop, hals en romp” onder één dak zijn gebracht? De maker van de onderste „stjelp”, veel luxer van uitvoering, wist dat blijkbaar wel, want met miniatuur „üleboerden” en al, maakte hij er een leuk geval van, een echt kippenhuisje, waar van de ren opstaande zijwanden heeft en dus meer ruimte biedt. Zo zie je maar weer, overal is wel iets aardigs van te maken, als je er maar oog voor hebt. We vonden deze nostalgische schepping te Bolsward op de Pólle. Zaterdagnacht negeerde de heer D.V. (25) opzettelijk het stopteken van de po litie. Hij deed dit, waarschijnlijk uit angst, daar hij drank had gehad. De politie zette de achtervolging in dwong de heer V. te stoppen. Hem werd een blaasproef afgenomen. Het alcohol percentage was echter niet hoog genoeg om hem hiervoor te verbaliseren. Voor het opzettelijk negeren van het stopte ken werd wel een verbaal opgemaakt. Belangrijk nieuws voor lezers g pagina 3 Wanneer nu ieder die dit waardeert abonnee wordt, zou dit de moge lijkheden van Bolswards Nieuwsblad nog verhogen! Alle lezers abonnee is ons ideaal! De prijs kan nu voor niemand een bezwaar meer zijn: nog geen kwartje per nummer bij u thuisbezorgd. De prijs voor losse nummers wordt 50 ct. Iedere nieuwe abonnée, die zich ingaande heden vooi’ minstens een jaar opgeeft, ontvangt bovendien het blad geheel gratis tot 1 januari 1976 en krijgt tevens nog een leuke verrassing. Bij een snelheidscontrole, die zaterdag werd gehouden onder Zurich, werden binnen enkele uren maar liefst 36 au to’s aangehouden, met een te hoge snel heid. De snelste reed 108 km per uur, waar de max. snelheid 70 km bedroeg. De overtreders kregen een proces-ver- baal. Het Hinschorgel in de Martinikerk te Bolsward wérd gebouwd in de jaren 1776-1781. Het bestond uit 2 klavieren (hoofdwerk en rugwerk) en een pedaal. In 1860 werd het uitgebreid met een 3e klavier (bovenwerk) door de orgelmakers Van Dam te Leeuwarden. In de jaren 1953-1955 vond een restauratie plaats door D.A. Flentrop, waarbij van het bo venwerk alleen de Zwelkast werd ver wijderd (wegens zijn gebrekkige konstruktie en omdat deze de toegang tot het pijpwerk belemmerde). Het meer dan 100 jaar oude bovenwerk zal thans gerestaureerd worden door de firma Vermeulen uit Alkmaar, onder toe zicht van W. Hölsman uit Amersfoort (lid van de Synodale orgelkommissie v.d. Herv. Kerk) en de cantor-organist van de Martinikerk drs. A. Houtman. Wegens tijdgebrek zal de restauratie niet ge schieden door de firma Bakker en Tim- menga te Leeuwarden, die het orgel in onderhoud heeft. De bovenwerk-wind- lade zal worden hersteld evenals alle mechanische delen die daarmee verband houden. Vóór de uitvoering van de Mat- thaus-Passion zal het orgel weer volle dig in gebruik kunnen worden genomen, zowel voor de eredienst als voor bijzon dere evenementen. De restauratie is maandag begonnen. De normale orgel begeleiding van de erediensten kan ge woon doorgang vinden, vanzelfsprekend met tijdelijke uitschakeling van het in restauatie zijnde gedeelte. De heer K. J. Swierstra, overhandigt de heer A. A, Villerius (1.) een enveloppe met inhoud.- toestand is het belangrijk dat er zo snel mogelijk een sterk C.D.A. komt. Het is goed dat er althans nog enkele Christen Democratische ministers in het kabinet zitten om als zeef te fungeren voor al te dolle plannen van de P.V.D.A. Helaas verliest de stem van Nederland aan ge wicht internationaal, vroeger hadden we mensen waarnaar werd geluisterd, men stelde prijs op ons oordeel, nu worden we genegeerd, we worden b.v. op monetair gebied in vele zaken niet meer gekend, de invloed van Nederland in de wereld verminderd. Over de veiligheid van ons land: Defen sie is altijd al een moeilijk punt geweest, maar nog steeds is de beste garantie voor ons de N.A.V.O. Het is natuurlijk jammer van het geld, maar, het is noodzakelijk! Een krachtig C.D.A. is gewoon een'nood- zaak, het blijft aan de top nog een beetje steken, maar het is nog niet te laat!,” al- Op 30 november 1975 was het precies 50 jaar geleden dat de heer A. A. Villerius, thans wonende aan de Br. Irenelaan te Bolsward, in dienst trad van de Kon. Hol- landia N.V. te Vlaardingen. Dat was om precies te zijn op 30 nov. 1925. Een heel gewone „pikestjelp”, zoals wij die zagen aan het Surein te Parre- ga. Een schuin vlak ter weerszijden, gedeeltelijk van planken voor het nachthok, gedeeltelijk van kippengaas. In de zo ontstane „ren” een kloek met kuikens. De „pikestjelp” doet daarmee haar benaming alle eer aan. i M

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1