WENSEN EN PLANNEN IN WONSERADEEL F f s'. GaüeSKroar G.DE J0I1G kheteiaar s 5^ g KERST Friesland Bank in dit 1975 i SFEER IN WORKUM J1OOO,- III Gabe en de jurk hoofdprijs lening of hypotheek fit SPAARDEPOSITO’S Aanrijding te Piaam Vijf zigeuners aangehouden Zondagmiddag hield de Bolswarder poli tie, vijf zigeuners, 2 mannen en 3 vrou wen, achter het stadhuis aan. De vjjf, die allen verschillende nationaliteiten beza ten, hadden net daarvoor een bezoek ge bracht aan het bejaardentehuis „St. Mar tinus”. Daar hadden z(j niets van hun ga ding kunnen vinden. Vernieling aan zeiljacht De „dikke deuren” •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••a* naar in Makkum voor broer en UW WONING zus Uw eigen bank EERDMANS ASSURANTIËN 1 JAAR VAST 2 JAAR VAST 3 JAAR VAST 4 JAAR VAST 5 JAAR VAST KOSTUUMS BIJ 51% 65% 71% 71% 81% 41% 61% EERDMANS ASSURANTIËN tel. no.: 05157—2294, b.g.g. 2593 of 3776 AUTOMOBIELBEDRIJF KINGMA’SBANKNV «I SHOW STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel. Hennaarderadeel, Hindeloopen. Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel II Hl fjl- [^7 >75 WOENSDAG 17 DECEMBER 1975 114e JAARGANG No. 99 Advertentieprijs 30 Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag van Waard: Jagen en stropen Tot Holle Poarte Genot ambtswoning burgemeester Verkeersveiligheid Openbare verlichting Onderhoud bermsloten Openbare veiligheid zie vervolg op pagina 11 Voor een PERSOONLIJKE Brandweer p Voor de verkoop van naar Hwat hal Fan stêd en lan pagina 13 Otteloeres festival Harm Wiersma’s damrubriek üs hjoed to sizzen Sterven is geen vermaak leart üs net, Q pagina 13 II pagina 3 In het seizoen ziet men langs de Workumer trekvaart menige sportvisser zijn geluk beproeven. Broodvissers woiden zeldzaam, maar Tjerkwerd kent er nog een, de heer Joh. de Haas, die er zijn „tichtset” heeft, een altijd met enige romantiek om geven vorm van binnenvisserij. Het bedrijf is nu weer de winterslaap ingegaan. De „tichtset” vindt u tussen Tjerkwerd en Parrega, zoals u ziet bij paal 39.7. Spaarrekening Surplus-Spaarrekening De burgemeester van Bolsward, J. M. A. Mulder. pagina 3j De betreffende brandweerauto is van het bouwjaar 1954. Vanaf november 1972 wordt vervanging aanbevolen door de In het kader van de Sint-Nicolaas aktie in Makkum, georganiseerd door de deel nemende zaken van de Makkumer mid- denstandsvereniging, zijn tijdens de spe ciale verkoopaktie duizenden loten „weg gegeven”. De laatste trekking van de lo ten vond vorige week maandagavond plaats in het hotel „De Zwaan” evenals de voorgaande lotingen. In totaal kwa men vier en veertig personen in het be zit van een dagprijs t.w.v. f 25,drie personen ontvingen elk f 250,drie per sonen werden verrast met elk f 150,en nog eens drie met ieder f 100, De hoofdprijs (geldprijs) vertegenwoor digde een waarde van f 1.000,de trek king werd verricht door het hoofd van politie in Makkum, de heer C. J. Dokter, het gelukslot viel de broer en zuster Pier en Durkje Posthuma de Boer ten deel, zij wonen aan de Sottumerdyk te Cornwerd. De baten van de Sint Nicolaas verkoop- SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 Het verlichtingsplan is besproken met alle verenigingen van dorpsbelang. Mo menteel wordt al het één en ander ge realiseerd, zoals te Kimswerd, te Wons en in het bestemmingsplan Molewyk te Witmarsum. niet in beheer en onderhoud bij de ge meente. Vrijdagavond vond te Piaam een aanrij ding plaats. Een geparkeerde personen auto werd aangereden door een andere auto, waarvan de bestuurder tot nu toe onbekend is. De personenauto was eigen dom van een inwoner van Leeuwarden die bij de politie aangifte deed. Deze stelt een onderzoek in. Het portier van de per sonenauto, een oranje Renault werd zwaar beschadigd. Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. In goed skildere portret hoe’t de skilder is. Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) tel. no.: 05157—2294, b.g.g. 2593 of 3776 De Martini Cantorij, de Mini-Cantorij en het St. Franciscuskoor be reiden zich weer voor om op a.s. zondagmiddag weer voor een grote schare belangstellenden te zingen van de Blijde Boodschap.' Daarom wek ik u allen graag weer op om gezamenlijk en eensgezind de kerstcantate te bezoeken in de Martinikerk, die om kwart voor drie zal aanvangen. y Gr. Dylakker 13 Bolsward tel. 05157—2237 f aktie gaan dit jaar naar de plaatselijke vereniging, het VVV en de gymnastiek- ver. DES, ook ontvangt de kaatsver. een bijdrage voor de gespeelde Middenstands- De organieke sterkte van de groep Won- seradeel van de rijkspolitie is 19 man. De werkelijke sterkte is momenteel 11 man. Door een goede inzet van het per soneel lukt het de noodzakelijke taken naar behoren uit te voeren. Het tekort aan mankracht brengt wel mee dat het algemeen toezicht niet is wat het behoort te zijn en dat niet alle wenselijke surveillances kunnen worden uitgevoerd. Voor recherchewerkzaamhe- den en verkeersaangelegenheden wordt de groep bijgestaan door de recherche- groep en de verkeersgroep van het dis trict Leeuwarden. Ten huize van de broer en zuster Pier en Durkje Posthuma-de Boer werd hen de hoofdprijs een cheque van f 1000,overhandigd door voorzitter Klaas Reitsma. Betreffende de jacht op de waard zullen B. en W. advies vragen van Faunabe heer. Omtrent de stroperij was al kon- takt opgenomen met de rijkspolitie. Kortgeleden zijn enkele bekeuringen ge geven. De onderbezetting bij de rijkspo litie staat een veelvuldige controle in de weg. Alleen wanneer de stroperij van grote omvang is, kan het jachtdetache- ment van de rijkspolitie worden inge schakeld. inspektie. De auto wordt de laatste 3 jaar niet meer gekeurd, wel wordt de auto goed onderhouden. Aangezien de auto in de praktijk nog goed werkt is de vervanging nog een jaar uitgesteld. ACW-subsidie voor de aanschaf van een brandweereenheid behoort tot de moge lijkheden. In dit geval is men niet vrij in de keuze van de leverancier. Het verlenen van subsidie op deze wijze wekt nogal wat ongenoegen. Ter bevordering van de veiligheid op de smalle wegen is in de afgelopen ja- ren het één en ander gedaan en wel door het verbreden (o.a. Exmorra-Bolsward) en het maken van passeerstroken (o.a. Tjerkwerd-Blauwhuis). Verder zijn bochtpalen aangebracht op verschillen de plaatsen. Op de ruilverkavelingswe- gen zijn en worden een voldoend aan tal bochtpalen aangebracht. Bij T-krui- singen worden schrikplanken geplaatst. Op wegen smaller dan 4 Va meter mag geen middenstreep worden aangebracht. B. en W. hopen u op korte termijn voor stellen te kunnen doen voor oplossing van het probleem in Exmorra. De ver keerssituatie in Wons heeft de aandacht en naar de toestand van de brug in Gaast zal een onderzoek worden in gesteld. Zoals bekend, is deze brug (nog) gebracht. „Zij mocht het zelf niet meer zien,” aldus onze briefschrijver, „maar dat was niet zo slim, zij geloofde in het volbrachte werk van Christus”. t Abonnementsprijs f 12,- p. halfjaar (by vooruitbetaling) Giro 887926 In de toestand komt in zoverre veran dering dat door toedeling op grond van de Ruilverkavelingswet de helft van een aanzienlijk aantal bermsloten aan de gemeente komt te behoren. De gemeen te zal dan voor behoorlijk onderhoud moeten zorgen. Workum, waar men nog alt(jd naar de pomp kan lopen, is een leugen bank rjjker. Onder de Waag was al een dergeljjk onderkomen, maar bjj de restauratie van de St. Gertrudistoren heeft men nu ook voor een stijlvol aanbouwsel gezorgd, waar men kan schuilen, praten, recre ëren. Samen een sfeervol kerkpleintje, waarop menige stad jaloers kan zijn. altijd met hem eens, men wil Gabe graag lezen. En als was het dan wat cru gezegd dat als een vrouw gaat denken, zij dit het eerst doet aan een nieuwe jurk, wij kre gen toch van meer dan een zijde toege geven, dat er een kern van waarheid in zat en dat een nieuwe jurk toch wel een belangrijke rol speelt in het leven van de vrouw. Misschien werd juist daarom zo fel gereageerd. Een brief, nl. van een bejaarde weduwnaar, was in dat opzicht heel ontroerend. Hij schreef ons een lan ge persoonlijke brief. Hierin vertelde hij hoe zijn vrouw ook zo hield van een mooie jurk. Verleden jaar had zij er zelf nog een gemaakt. Echt een feestgewaad, bijna te mooi om aan te trekken. Toen besloot ze dit voor het eerst te doen met de kerst, het feest van Christus geboorte dat veel voor haar betekende. Zij werd echter ziek en dit verergerde zo snel, dat zijn spoedig kwam te overlijden. De nieu we jurk bedoeld om met de kerst het Christuskind te ontmoeten lag nog onge bruikt in de kast. De dochter herinnerde zich dit en zo werd haar moeder in dit feestgewaad naar haar laatste rustplaats *744 moo». Het vijftal, dat vermoedelijk een soort strooptocht door Friesland maakte werd door verschillende Makkumers, waar zij vorige week een bezoek hadden gebracht herkend. Of zij ook iets met de diefstal len in Wommels en Lollum te maken hebben, wordt thans door de politie on derzocht. De vijf, die bij een zigeuners- groep behoren, welke door Europa zwerft zijn naar Amsterdam overgebracht. Gabe Skroar heeft een paar keer gezwe gen. Niet omdat hij oud en der dagen zat was of het moede hoofd reeds heeft nëer- gelegd, ook niet omdat hij er nu maar voórgoed een punt achter heeft gezet, na het incident met zijn vrouwelijke lezers. Wat een zo’n geciteerd gezegde al niet teweeg kan brengen! En het voornemen nu maar te stoppen, nog veel meer! Tele foontjes, ingezonden stukken en persoon lijke brieven, evenzovele verzoeken, smeekbeden bijna om terug te komen. Hetgeen Gabe zeker zal doen, zo beves tigde hij ons. Maar eenmaal wat van slag geraakt, plaagde ook plaatsgebrek hem niet weinig. Dat men Gabe en zijn wijsheden niet wil missen bleek intussen zonneklaar. Wat we niet hadden gedacht ze worden uitgeknipt, opgeplakt en be waard! Een vrouw plakte het wekelijkse spreukje zelfs op het behangsel naast de deurpost en las dat elke keer dat ze de deur passeerde, net zolang tot ze het uit het hoofd kende! Dan was er echter al weer een nieuwe krant en er werd er een nieuw spreukje gewoon over het ou de heengeplakt. Ook al is men het niet partij 1975 STehalve het bestuur van de midden- standsver. een comité van organisatie en een enkele belangstellende woonden maar weinigen de trekking bij. Voorzitter KI. Reitsma, zei de commissie leden te wil len bedanken voor alles wat zij gedaan hebben, de dank ging vergezeld met een aanbieden van een kleine attentie. Op een vraag of er veel verkocht was in Makkum, aantal loten, zei de voorzitter dit nog niet te kunnen betalen, maar we hopen dat het een volgende jaar weer zo goed is, als deze keer. Voorafgaand aan de trekking kregen dertig kinderen een prijs voor de door hun gemaakte tekenin gen. In 1973 werden door de exploitant vas te staanplaatsen toegewezeh op het ter rein voor dagrekreatie. In 1974 werd de hand gehouden aan de afspraak alleen in het hoogseizoen een afgepaald ge deelte te gebruiken voor tijdelijke staan plaatsen. Hoewel het moeilijk is om 's- avonds gasten weg te sturen, blijven B. en W. van mening dat het gebruik van het dagrekreatieterrein door kampeer ders tot het uiterste beperkt moet blij ven. Betreffende de toegang van alle inwo ners van Wonseradeel tegen gereduceerd tarief tot de „Holle Poarte” zullen B. en W. bevorderen dat kontakt wordt op genomen met de VVV te Makkum en de exploitant van de „Holle Poarte”. Ook zijn zij overtuigd van de noodzaak van een goede riolering voor het rekre- atie-oord. Een goede oplossing is echter eerst mogelijk na de aanleg van een weg en aansluiting op het centrale rioolstel sel. Een inwoner van Harlingen deed op vrij dag 12 december bij de politie te Mak kum aangifte van vernieling van de ka juitdeur van zijn zeiljacht. Onbekenden hadden de deur, die met een slot was af gesloten, met geweld opengemaakt. Uit het jacht wordt niets vermist. Het jacht lag in de haven achter de jachthaven „De Bolder”. De politie stelt een onderzoek in. Ingevolge de rechtspositieregeling voor burgemeesters vindt - als regel - een in houding van 12% plaats op de wedde voor het genot van de ambtswoning. Te dezer zake kan niet van huur ge sproken worden, in deze zin dat er eén overeenkomst van huur en verhuur zou zijn. De rechtspositieregeling kent de mogelijkheid de inhouding op minder dan 12% te stellen. In dat geval wordt de huuradviescommissie ingeschakeld. De door secties onderzochte begroting die donderdag 17 december in de raad zal worden behandeld, gaf aanleiding tot het stellen van tal van vragen. Uit de ant woorden van B. en W. ontlenen we betreffende de industrie-terreinen in het be stemmingsplan Krommesloot, dat van de 30.500 m2 thans 17.000 m2 is verkocht. Verder lopen er opties voor 6000 m2. Er is dus nog een te verkopen voorraad 7.500 m2. Voor te vestigen bedrijven zijn op de waard - afgezien van het terrein voor overslag van goederen - geen mogelijkheden meer aanwezig. Visafslagbedrtff De exploitatietekorten lopen op. tweemaal toe zijn salarismaatregelen ver werkt en de kapitaalslasten zijn met f 2785,- toegenomen (door aanschaf nieu we auto) en de afslagrechten aan de lage kant geraamd. Voor wat het ver dere beleid betreft kunnen B. en W. meedelen dat een sluiting er toe zou leiden dat het personeel t.b.v. de ha vendienst, bediening sluis enz. in dienst zou moeten blijven, zodat het geldelijke effekt nihil of zeer weinig zou zijn. Bo vendien zou een stukje bedrijvigheid verdwijnen en zou de dienstverlening aan de vissers ophouden. De drie deuren waren resp. behorende bij de panden van dokter Miedema, Stad huis (vroeger politiebureau, ing. Kerk straat) en Huize St. Martinus (ing. Dijl- akker). De goede oplossers krijgen nader bericht. Men zie ook H. en Sj. Een van de inzenders deed het op rijm, nl. H. de Bruin, S. van Haringhouckstr. 7, Bols ward. Deur no. 1 Vroeger woonde hier de chirurgijn Deze deur is prachtig en fijn Het is zeker iets aparts Nu woont hier Miedema, de arts. Deur no. 2: In 1941 is dit „huis” gebouwd Waar hebben ze deez’ deur toen weggesjouwd? Hij is nog in zeer goede staat Ga maar kijken: In de Kerkstraat. Deur no. 3: Huize Martinus aan de Dij lakkerskant, Ook deze is zeker uiterst markant, Men hoeft hier nog niet te treuren, Bolsward heeft werkelijk prachtige deuren! Bolswards Nieuwsblad ct. per mm.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1