DE FOTO VAN DE WEEK G.DEJOHG I i I s 8 Ir 1975 EEN ROERIG JAAR mm SHOW KERSTZANGDIENST I r r I I I I I I /t' r g Huur warmwater- toestellen duurder Raad Bolsward •••••••••••••••••••••to na van post- abonnees Doorrijden aanrijding 3 Hondenbelasting omhoog 9 Kerst-zangdienst Baptistengemeente STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward. Baarderadeel. Hennaarderadeel. Hindeloopen, Wonseradeel. Workum en Wymbritseradeel in de bloemen Aan onze F g VRIJDAG 19 DECEMBER 1975 MET BROMMER ONDER AUTO NEI BETHLEHEM SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 AUTOMOBIELBEDRIJF DISCREET RELAXEN OF „ROSMOS” 3 114e JAARGANG No. 100 1975 Advertentieprijs 30 dubbel tarief Ingez. mededelingen Contractprijs op aanvraag DEN UYL had wind niet mee Toekomst donker Binnenhof CDA in de openbare lagere pagina 2 Uit de statenzaal dakbedekking R.K. kleu- Raad Wonseradeel pagina 3 w. te Opstelling RES pagina 6 Raad Workum J. Poortstra De laatste week van het Binnenhof, voor dat de Kamer met reces ging, werd ge wijd aan de afwikkeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat en het behan delen van de begroting van Landbouw en Wer klinkt dit jler In bilde stim: „Kom, gean mei üs nei Bethlehim!" En jitris ropt dy kleare stim: „Kom, sjoch, en gean nei Bethlehim!" Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) lid van de Verhuurcom- 1. H. B. Woensdagavond werd een op de Dijk- straat geparkeerde BMW aangereden. De bestuurder is na aanrijding snel doorge reden. Enkele attente omwonenden kon den nog het kenteken noteren. Zodoende was de eigenaar van de wagen snel be kend. De zaak is thans in onderzoek. De aangereden BMW is aan de voorzijde be schadigd. Het jaar 1975 spoedt zich ten einde en het is wel zeker dat het geen jaar is waar op de heren en de dame In het kabinet Den Uyl met grote voldoening kunnen te rugzien. Een roerig jaar, getekend door economische teruggang en malaise, een stijging van de werkloosheid tot 230.00» personen en vele strubbelingen die daar uit voortvloeien. Akties van schippers, boeren, chauffeurs, middenstanders, stu denten en „last but not least” de zuid-molukse gijzelingen. De gemeente Wonseradeel is sinds kort weer „in huorrekast ryk”. Aldus woens dagmiddag VVD-er L. Hilarides tijdens zijn algemene beschouwingen over de be groting 1976, een onderwerp dat hij had ingedeeld bij het hoofdstuk openbare vei ligheid. „Striid tsjin prostituesje is in striid tsjin wynmounen, wy moatte dêr ek net oan bigjinne, mar as dy merk yn hannen is fan de ünderwrêld fan Amsterdam en Alkmaar dan moat der sa gau mooglik in ein oanmakke wurde”, zo zei de heer Hilarides. „Sa’n stikje wurk- gelegenheit hat üs gemeente daliks gjin forlet fan. Dat it kin hat de saek fan de Can Can biwiist. Dit rosmos moat sa fluch mooglik de gemeente üt. Ook FNP-er J. Dijkstra wijdde in zijn beschouwing aandacht aan het privé- adres aan de Weersterweg onder Mak- kum. Een en ander werd in verband ge bracht met de sterkte van het politie korps: „De organike sterkte fan 'e plysje heart folgens b. en w. 19 man to wêzen, In dit nummer vindt u weer de bekende girokaart voor het be talen van het abonnementsgeld op Bolswards Nieuwsblad le halfjaar 1976 ad. f 16,Wilt u er vooral om denken uw naam en adres op de girokaart in te vullen. pagina 7 Abonnementsprijs f 12,- p. halfjaar (by vooruitbetaling) Giro 887926 De reis derhinne is sa dreech, hwant Bethlehim dat lelt sa heech Sa heech as ik net rikke kin om 't ik in sündich minske bin. Yn Bethlehim sjuch ik God stean en hwa doar sa ta God to gean? De reis derhinne is sa dreech, hwant Bethlehim lelt djip en leech, sa djip as ik net büge kin mei myn greatske hert en sin Sa sjuch ik my seis dêr stean en hwa doar ta himesels to gean? De reis der hinne is sa swier hwant Bethlehim dat lelt sa fier Der moat ik hinne mei myn skuld Mar dêr’t God yn Syn great geduld my wachtet - Hyhat Seis my bean Hwa soe der dan net hinne gean? zal men toch weer aan de verkiezingen gaan deelnemen. Ter linkerzijde geen partijpolitieke ontwikkelingen van enig belang. De PvdA is bezig haar nieuwe machtspositie uit te breiden en te conso lideren. De VVD voert een vrij machtelo ze oppositie, evenals trouwens het geval was met de PvdA toen die partij nog buiten het Catshuis stond. -.Cl Visserij. De Eerste Kamer hield haar al gemene financiële beschouwingen, waar minister Duisenberg weinig licht in de duisternis van de Kerstdagen kon laten schijnen, En ondertussen duurde, althans begin de ze week, de gijzeling op het consulaat- generaal van Indonesië in Amsterdam maër voort. Profetieën dat de zaak in Beilen en Amsterdam wel gelijktijdig of vrijwel gelijktijdig tot een oplossing zou komen, leken niet te zullen worden be waarheid. Zodat het beleidscentrum in het Ministerie van Justitie aan het Haag se Plein volop overuren kon blijven draaien. En dat gold met name voor premier Den .Uyl en de geplaagde minis ter Van Agt, als minister van Justitie de eerst verantwoordelijke in de gijzelings zaken. De Tweede Kamer zal ongetwij feld aan de beide zaken tezijnertijd een fiks debat wijden, waarin de positie van Zuid-Molukkers en hun ideaal van een onafhankelijke republiek de aandacht zullen krijgen die hieraan ten onrechte onthouden is. 1975 is het jaar geworden waarin de schone voornemens en verlangens uit de verkiezingsstrijd en kabinetsformatie van 1973 definitief voor een groot deel in rook opgingen. En voor 1976 weten we al wat ons te wachten staat: reeële ach teruitgang in inkomen. Ook dreigt de bijl te moeten worden gelegd aan de boom van sociale voorzieningen. Geen optimis tische vooruitzichten. Zondag a.s. 21 december zal in de Martinikerk te Bolsward de jaar lijkse kerstzangdienst plaats vinden. Medewerking wordt verleend door het St. Franciscuskoor, de Martini Cantory, de Jeugdcantory en leden van het Fries Kamerorkest. Het kerstevangelie wordt gelezen door de burgemeester van Bols ward, de heer J. M. A. Mulder. De koren brengen kerstmotetten en kerstliederen ten gehore. De Martini Cantory bovendien de ,-,Chorus Pastoralia" van de Weense kapelmeester Leopold Hoffmann (1838- Pastoralis” van de Weense kapelmeester Leopold Hoffmann (1738- 1793). Verder zullen er gezamenlijk kerstliederen worden gezongen. Deze massale dienst vangt aan 's middags 2.45 uur precies. Toegang en programma zijn gratis. wylst de sterkte op dit momint 11 is. It liket my ta, dat b. en w. by it ryk oan- klopje moatte om de organike sterkte to krijen. It wurk nimt ta; wy ha nou ek al in „privé”adres yn ’e gemeente by Betty en Ingrid. Kinne b. en w. dat adres en wurdt de wet dêr ek oertreden”, zo wilde de heer Dijkstra weten. In de beantwoor ding ging het college niet in op de gestel de vragen. Het tarief bedraagt thans f 35,per hond per jaar. Rekening houdende met de vele werkzaamheden, welke regelma- I tig door het personeel van de afdeling J reiniging moeten worden verricht in ver- band met het door honden op straten, voetpaden en in plantsoenen veroorzaak- te vuil en in aanmerking nemende de i1 stijging van de loonkosten achten b. en het noodzakelijk het tarief ingaande 'J 1976 te verhogen en wel tot f 40,per - hond per jaar. Op grond van het huidige prijspeil dient de huurprijs van de badgeisers met 30 ct per maand te worden verhoogd, terwijl die van de gasboilers onveranderd kan blijven. De huur van keukengeisers is vastgesteld op f 3,85 per maand. Deze zal op basis van kostprijs dienen te wor- den vastgesteld op f 4,85 per maand. Rekening houdende met de prijsbeheer- sing, welke ook in 1976 nog van kracht zal zijn, dient de verhoging echter tot 15°/o beperkt te blijven, hetgeen resul- teert in een optrekking van het huurbe- i drag tot f4,40 per maand. Voorgesteld I wordt de tarieven voor verhuur van bad- 1 geisers en keukengeisers ingaande 1 ja- T nuari 1976 vast te stellen op respectieve- lijk f 7,60 en f 4,40 per maand, exclusief b.t.w. Ook de gasprijzen zelf moeten worden aangepast. 1 f waarmee reeds in 1941 een aanvang werd gemaakt, heeft men hier gelukkig een andere opvatting over gehad en is een aantal van de toen ontdekte fresco's weer zo goed mogelijk hersteld. In de noordelijke zijbeuk, op de plaats van de vroegere Mariakapel, vond men schilderingen die tezamen het zogenaam de Kindheidsevangelie bleken uit te beel den, met name de aanbidding van het Christuskind door de engelen, de kinder moord te Bethlehem, de aanbidding door de koningen, de besnijdenis en opdracht in de Jordaan en de bruiloft te Kana. De foto laat het (uitstekend geconser veerde) tafereel van de aanbidding van het Christuskind door de engelen zien, dat met zijn (in de werkelijkheid) fraaie pasteltinten blijk geeft van het vakman schap van de maker. Op de plaats waar honderden inwoners uit onze stad en wijde omgeving het elk jaar weer de moeite waard vinden rond het Kerstgebeuren „tezamen te komen” (zo ook zondagmiddag a.s.) spreekt ook deze opnieuw zichtbaar gemaakte erfenis uit een belangrijke periode van de his torie van Bolsward ongetwijfeld tot ve ler verbeelding. o De agenda van de op dinsdag 23 decem- ber 1975 om 19 uur ten stadhuize te hou- (By in houtfyk fan Rudolf Warnecke) Iden raadsvergadering is als volgt: J 1 Notulen. 11 2 Ingekomen stukken en mededelingen. 3 Voorbereiding wijziging bestemmings- plan Noord. 1 4 Voorbereiding wijziging bestemmings- plan Zuid. I» 5 Aankoop Nannenhof 7. I 6 Eervol ontslag H. Fabriek. 7 Overplaatsing F. E. Bekema (van 1 plantsoenendienst naar gemeentewer- ken) en benoeming tot vast personeels- Ilid plantsoenendienst J. H. v. d. Laan, II te Bolsward. i I 8 Verhoging tarief verhuur warmwater- apparatuur. 1 9 Aanpassing gastarieven. j 10 Hondenbelasting. I» 11 Legesverordening. O 12 TV-toestel I school. 13 Onderhoud J terschool. J14 Benoeming „Een klein figuurtje zit hoog op de stei gers de witte pleister van de gotische ge welven af te bikken. In zacht rood en geel komen verwelkte fresco’s te voor schijn. De madonna met haar kind. De reformatie kalkte de middeleeuwse inte rieurs onverbiddellijk onder. Kerken wer den gepleisterde graven. Maar nu wordt de pleister geduldig, steentje voor steen tje, opgeruimd”. Dit schreef de bekende schrijver en dich ter Bertus Aafjes na zijn bezoek aan Bolsward onder meer in een artikel in Volkskrant van 12 augustus 1950. Het was in de tijd dat de restauratie van de Martinikerk in volle gang was en, zo als dat meestal het geval is bij herstel werkzaamheden aan oude middeleeuwse kerken, ook hier deed men verrassende ontdekkingen. Een daarvan was dat een (overigens on bekend gebleven) schilder omstreeks het jaar 1500 op verschillende gewelven en Op partijpolitiek gebied eigenlijk geen grote ontwikkelingen. De strubbelingen van KVP, ARP en CHU leiden in 1977 bij de Kamerverkiezingen wellicht toch nog tot één CDA-lijst. Met name de ARP lag wat dwars en de KVP denkt aan een eigen weg. De Democraten '66 hopen voor de zo veelste maal op een wedergeboorte, een „relance" en naar alle waarschijnlijkheid bestuurslid van de Stich ting Woningbouw Bolsward (voorge steld: herbenoeming Tj. Koopmans, de Bunders 38. De 16-jarige Annie Zwart uit Arum zou met vriendin(nen) naar de Weinstube in Harlingen. Op onverklaarbare wijze is zij onder een stilstaande auto geschoven; al leen de benen kwamen onder de auto vandaan, maar die zaten vast in het stuur van de brommer. De dokter achte over brenging naar het ziekenhuis noodzake lijk; het meisje klaagde over pijn in de rug en benen en had een lichte hersen schudding. Een geluk was het dat zij 'n helm droeg, anders was het bepaald veel erger geweest. Zondagavond a.s. om 7.00 uur hoopt de baptistengemeente een kerstzangdienst te houden in de voor deze gelegenheid weer gastvrij afgestane Doopsgezinde kerk aan de Skilwyk te Bolsward. Aan deze dienst zal medewerking worden verleend door het kerkkoor Immanuel van de baptistengemeente te Sneek en door ex koperensemble. Voorganger in deze dienst is ds. J. van Dam. Liefheb bers van samenzang en van goede koor zang zullen ongetwijfeld zondagavond de weg naar de Doopsgezinde kerk weten te vinden. muurvlakken van deze kerk merendeels religieuze maar ook „profane” voorstel lingen heeft aangebracht. Deze versieringen hebben zeer zeker het interieur van de kerk naar de opvattin gen van destijds verfraaid, maar de kerk voogden in de 17e eeuw hebben daar blijkbaar anders over gedacht en lieten al deze schilderingen met de witkwast wegwerken. Zij lieten zelfs een steen aanbrengen die deze gebeurtenis voor het nageslacht vastlegde met de woorden: „dat in 1647 dese kercke is verbetert en- de gewit”. Bij toeval werden in het koor van de kerk in de eerste helft van de 19e eeuw wel enkele,van deze schilderingen ach ter de wikalk ontdekt, maar men vond deze kennelijk niet de moeite van het restaureren waard. Bij de bovenvermelde omvangrijke res tauratiewerkzaamheden van zowel het exterieur als het interieur van de kerk, 15 Benoeming missie. Op de voordracht; Dijkstra, 2. E. S. de Jong. 16 Verzoek ad. art. 55 L.O. wet 1920. 17 Herbenoeming J. E. H. Hilgers als voogd van het St. Anthony Gasthuis. Op nr. 2 van voordracht: P. H. Kete laar, Grote Dijlaker 13. 18 Verkoop grond aan de HMS, nl. 900 m2 (terrein voormalige gashouder). 19 Subsidie restauratie Grootzand 8. 20 Voorschotten aan de kleuterscholen. 21 Geldlening met het Wijbengaleen Bolsward. 22 Begrotingswijzigingen. ct. per mm. Bolswards Nieuwsblad Gistermorgen werd te Hindeloopen het 12.500e perceel aangesloten op het gaslei dingnet van Westergo. Het was de wo ning van het echtpaar Jager te Hinde loopen. In Hindeloopen heeft nu 90% gas. Gemiddeld is dat nog maar 60 65% Burgemeester Van Hout van Staveren vond het dan ook geen verrassing dat deze mijlpaalaansluiting plaats vond in Hindeloopen. Er waren heel wat sprekers: de heer Ek, directeur van het bedrijf, de burgemeester van Hindeloopen, gasfitter Huisman. Het echtpaar Jager, Hans en Boukje voor de plaatselijke bevolking, werd met geschenken en bloemen over laden. Er volgt nog een huishoudelijk voorwerp, maar het pas getrouwde stel (de heer JBger is restaurateur en werkte o.a. mee aan de restauratie van de St. Gertrudistoren in Workum) is al van alle gemakken voorzien, zodat de keuze moei lijk wordt. Een pannenset kon er altijd nog wel bij, dit heeft tenslotte ook met gas te maken, vond de directie van de gasunie, die het geschenk aanbood. En onder het mottot Haidewytske, vooruit geef gas, kreeg het echtpaar een meter, die pas bij afname van 2000 m3 begint te lopen, ook niet gek. Administratie Bolswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1