VUUR WERK G.DE J0I1G J ll SHOW F uuim muizelaur De ene man is de andere niet Bedrijfssluiting afgewend „SIERKUNST” daarom is bij ons geen pak gelijk. GIJZELING OPEC-MINISTERS 9 - IBS TOBIAS PIRON DROEG VOOR to F Of X f I leningof hypotheek naar Jac. van Dijk 101 jaar UW WONING Zaterdag na de HJ.SCHUKKEN fc- EERDMANS ASSURANTIËN SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 D O K A Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) tel. no.: 05157—2294, b.g.g. 2593 of 3776 EERDMANS ASSURANTIËN tel. no.: 05157—2294, b.g.g. 2593 of- 3776 AUTOMOBIELBEDRIJF kerst gesloten F1% \1 Tl-1 Repko - Bolsward fes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward. Baarderadeel. Hennaarderadeel, Hindeloopen. Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel DINSDAG 23 DECEMBER 1975 114e JAARGANG No. 101 975 Advertentieprijs 30 ct. per mm. dubbel tarief Ingez. mededelingen Contractprijs op aanvraag 7 Voor een PERSOONLIJKE Advent 1975 Raad Hennaarderadeel ALLE SOORTEN Marktplein 2 - Bolsward Voor de verkoop van naar B. BOT, S.J. Sportinstuif in Bolsward Tjalle Reitsma renner van het jaar Bij aankoop van f 10, pakje astro nauten gratis gijzelaars werd meegevoerd en per ambulance naar een ziekenhuis over gebracht. Op het vliegveld werd twee uur onderhandeld. Hierbij werden de ministers van Venezuela, Gabon, Ni- gerië, Indonesië en Equador vrijgela ten, maar die van Saoedi-Arabië, Ly- bië, Koeweit, Irak, Perzië en de Ara bische Emiraten niet. Bij het afsluiten van ons blad was het de bedoeling, dat het vliegtuig uit Al giers met onbekende bestemming weer zou opstijgen. In Weenen waren de Oostenrijkse gegijzelden door de ter roristen reeds vrijgelaten. De gijze ling zou een protest zijn tegen de ver zoenende houding van bepaalde staten tegen Israël. 'j Verschijnt WOENSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 A Er heeft zich opnieuw een gijzeling voorgedaan, waarbij die in Nederland maar kinderspel waren. Een groot aantal functionarissen, waaronder tal van ministers voor oliezaken is in Weenen een bijeenkomst van de Opec overvallers en hierbij vielen drie do den en enkele zwaar gewonden. De laatste dode werd gevonden in het gebouw toen dit reeds was verlaten, want de gijzelaars, die zich een Ara bische organisatie noemden, waarvan het bestaan bij niemand bekend was, kregen op hun eis een bus voor af tocht naar het vliegveld, waar even eens op hun eis een vliegtuig gereed stond, dat hen gistermorgen naar Al giers vloog. Een zeer ernstige gewonde onder de Begrotingsdebat tussen goudleer p pagina 2 J pagina 6 Abonnementsprijs f 12,- p. halfjaar (bij vooruitbetaling) Giro 887926' pagina 9 J pagina 9 '■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I Op maandag 22 december werd de heer Jacob van Dijk, in het rusthuis Nij Sta- pert, 101 jaar. Hij is de oudste inwoner van Hennaarderadeel. De heer Van Dijk is afkomstig van Dronrijp, maar heeft een groot deel van zijn leven in Kubaard gewoond. Hij werkte meest bij boeren en genoot steeds een goede gezondheid, ziek is hij eigenlijk nooit geweest. Ook voor hem kwam uiteraard de ouderdom met gebreke. Hij is doof en het gezichtsver mogen laat ook veel te wensen over. Vo rig jaar werd zijn 100ste geboortedag al leen in de intieme kring der naaste’ fa milie gevierd. Ook deze verjaardag moest zonder publieke drukte passeren -omdat zijn gezondheidstoestand niet toelaat vi site te ontvangen -. Een van zijn zoons, en ook een kleinzoon -naamgenoot- wo- en nog in Kubaard. Zaterdagmorgen kregen een dertigtal employé’s, werkzaam bij H.J. Schukkens fabriek van landbouwwerktuigen te Bolsward allen per telegram op staande voet ongevraagd ontslag aangezegd. Te vens werd de bedrijfssluiting per 22 dec. (gisteren) aangekondigd. „Patentzaken”, was de enige mededeling, die het telegram verder bevatte. Deze medede ling sloeg bij het personeel in als een donderslag bij heldere hemel. Wel was er in het niet al te verre verleden sprake geweest van moeilijkheden rond een pa tent, maar deze waren naar men meende Inmiddels opgelost. Het bedrijf had volop werk en is voorzien van een modern ma chinepark. Tegenover ons noemde het personeel het besluit dan ook onbegrijpe lijk. Ook het gewestelijk arbeidsbureau was van deze abrupt genomen maatregel niet op de hoogte gesteld. Ook was het gemeentebestuur dit niet. Burgemeester J.M.A. Mulder, door het personeel op de hoogte gesteld, bood ogenblikkelijk aan te bemiddelen. Tegenover het AN.P., dat vanuit Bolsward was ingelicht, verklaar de de heer Schukken, eigenaar van het bedrijf (hij woont te Oranjewoud) dat hij met de zaak niets te maken had, daar het bedrijf reeds een maand geleden door hem zou zijn verkocht. Het bericht van de bedrijfssluiting kwam overigens wel op een zeer ongelegen moment terwijl Op vrijdag 19 december hield het Katho liek Vrouwengilde haar Kerstavond in „De Doele”. Voor deze avond was uitge nodigd de heer Tobias Piron, voordrachts kunstenaar uit Heerenveen. Deze ging, gekleed in een oud herderscostuum, tek sten uit het Evangelie voordragen, die betrekking hadden op het Kerstgebeuren, zoals de Blijde Boodschap aan Maria, de geboorte van Jezus, de aanbidding door de herders en koningen en de vlucht naar Egypte. Na deze sublieme voor dracht volgde een Kerstgedicht van Mi chel v. d. Plas: „De herbergierster”. Ook dit werd op een prachtige en tevens hu moristische wijze vertolkt. Nadat de heer Piron een korte uiteenzetting had gege ven over het leven van St. Franciscus, een ware navolger van Christus, werd eerst pauze houden, waarin loten werden verkocht. Hierna droeg de heer Piron ge deelten uit het boek: „De harp van St. Franciscus” van Felix Timmermans voor. Mevr. Huitema dankte de spreker voor zijn prachtige vertolking en wenste hem prettige Kerstdagen en een gezegend nieuwjaar toe. Nadat de presidente ieder had bedankt, die aan het welsagen van deze avond had meegewerkt, werd er tot slot door allen nog een Kerstlied gezon gen. (J. R. Göhl) g JUWELIER - OPTICIEN het personeel de wijze waaro.p (nl. per telegram) op zijn zachtst gezegd aller minst bewonderden. Door het opnemen van een aantal snipperdagen voor de kerst was niet alle personeel bereikbaar. Er is gedurende de gehele zaterdag druk overleg gepleegd, meest telefonisch. Ech ter niet met de heer Schukken, die de te lefoon niet opnam, hoewel er in zijn wo ning wel licht brandde, zo als werd geconstateerd. Pas laat op de avond had er vanuit Bolsward een langdurig tele fonisch onderhoud met de heer Schuk ken plaats. Maandagmorgen is er een sa- menspreking geweest, waarbij ook ver tegenwoordigers van de vakbonden en de NOM (Noordelijke Ontwikkelings Maat schappij) waren betrokken. Algemeen was men van mening, dat dit levensvat bare en goed geoutilleerde bedrijf niet door welke communicatie-stoornis dan ook voor Bolsward verloren mocht gaan. De bemiddeling heeft tot een voorlopige oplossing geleid. De ontslagverlening is inmiddels twee maanden uitgesteld en men is weer aan het werk gegaan om de lopende orders af te maken. Het bedrijf bleek niet verkocht, zoals was gesugge reerd, maar de heer Schukken zal nu trachten het van de hand te doen. In de komende twee maanden zal het bedrijf dus in handen van een nieuwe eigenaar over moeten gaan.. Als we de innerlijke bereidheid cultiveren om Gods leiding dag in dag uit te aanvaarden, zullen we ervaren dat „de Heer nabij is voor allen die Hem aanroepen” (Ps. 145, 18), en ook bij onze fouten zullen we ervaren dat „bij de Heer barmhartigheid is, dat bij Hem rijkdom is aan verlossing”. (Ps. 130, 7) De advent is een uitdaging en' een appèl aan onze verantwoor delijkheid als christenen. Zoals Theresa van Avila het uitdrukte: „Christus heeft geen lichaam op aarde, tenzij het uwe, geen voeten, tenzij de uwe, geen handen, tenzij de uwe.” Wij zijn werkelijk Zijn ledematen, Zijn Geest leeft in ons. Daardoor kunnen we oneindig veel meer dan we durven hopen en verwachten. Anderzijds zal van ons christelijk handelen afhan gen of het Rijk Gods nader komt, meer realiteit wordt. Die ver antwoordelijkheid kqn geen van ons van zich afschuiven. In deze tijd tussen de eerste en laatste advent werkt God alleen door u en mij. De advent is een realistische uitdaging aan ons gewone mensen om gewone dingen op ongewone wijze te doen, want „Ziet Ik ben met u alle dagen tot aan de voleinding der wereld”. (Matt.28. 20 Aan het eind van het kalenderjaar wordt in alle zaken hard gewerkt aan het opmaken van de inventaris, van de balans, notarissen worden overstroomd met aanvragen voor het op maken van testamenten. Alles moet gereed zijn voor het nieuwe jqar. Veel belangrijker is nog dat wij inwendig onze balans op maken, dat we ons geestelijk testament maken, zodat wij in 1976 een echt nieuw jaar kunnen beginnen. Daartoe roept de Doper ons op: „Bereidt de weg van de Heer, maakt zijn paden récht.” „Bekeert u, want het Rijk der Hemelen is nabij.” (Matt. 3, 4.3) Tegen het eind van dit jaar 1975 wordt ieder van ons opgeroepen zijn leven af te stemmen op het pro gramma van de Messias, zoals Jesaja het ons schildert, om zo effectief de komst van het Rijk in 1976 te bevorderen. Het onrecht, het geweld, de oneerlijkheid en de hebzucht nemen zulke afmetingen aan in onze samenleving, dat we geneigd zijn moedeloos onze handen .in de schoot te leggen. We vergeten dan dat al het machtsmisbruik en alle onrecht ook het werk is van mensen, mensen misleid door een verkeerde geest. Hoe meer men sen daartegenover geleid door de geest van God dag in dag uit eerlijk, zuiver, onzelfzuchtig en liefdevol trachten te leven, hoe meer de grenzen van de ongerechtigheid worden terug gedrongen. Hoe machteloos we ons ook voelen, we staan niet alleen, we worden niet aan ons lot overgelaten. Christus, die ons bij Zijn eerste komst heeft vrijgekocht door Zijn bloed, be schouwt ons als Zijn heel persoonlijk eigendom. Wij zijn Hem letterlijk onvoorstelbaar dierbaar. Wat kunnen wij nu praktisch in deze weken van voorbereiding op de drievoudige komst van de Heer doen in onszelf en in onze omgeving? De Raad van Kerken in Nederland heeft iedereen dit jaar opgeroepen tot een Nieuwe levensstijl, die gericht is op veranderingen in de samenleving, gedragen door verandering bij onszelf. Deze verandering bij onszelf is een voortdurend proces. Het onkruid van oneerlijkheid, onzuiverheid, zelfzucht en lief deloosheid schiet telkens in nieuwe vormen op in uw en mijn leven. Juist mensen van goede wil worden zo gemakkelijk zelf genoegzaam, hard in hun oordeel over anderen, waardoor ze de splinter in het oog van de ander zien zonder de balk in hun eigen oog te ontdekken. Of ze vallen in het andere uiterste: ze'zien hun voortdurende tekortschieten en verliezen de moed. Bolswanls Nieuwsblad TREFPUNT MODE Omdat elke man z’n eigen stijl in mode heeft, passend bij z’n karakter. Stap dan ’s snel bij ons binnen en pas zo’n fijn pak uit onze eindeloze kollektie. SNFKLRPOOR1 11 t 1ELFFOON (05157)3635 BOLSWARD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1