1 I De Nuts-Spaarbank te Workum. WOENSDAG 22 NOVEMBER 1893. Dit Blad verschjjnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. uur. deze gebeur- men Dit laatste het is i misaën, in de dagen toen ze dreigde te vallen, j Vant die tijden zijn er geweest! 1 Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM een van men populair geworden instellingen van ons Depar tement, werd in ’t leven geroepen, dan klopt ons harte van innige blijdschap, omdat wij het werk door onze i eere zien bekroond. maar eene Visser niet op den 13 September van t t verworven schier de geheele Neder- In ons nummer van Zaterdag maakten wij met een kort woord melding dat het departe ment «Workum” der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen Donderdag j.l. eene feestelijke bijeenkomst hield naar aanleiding van het 75- jarig bestaan der Spaarbank. De bank is op gericht 10 November 1817 en was de eerste van dien aard in Nederlanddoor omstandig heden moest de herdenking van tenis een jaar worden uitgesteld. De Voorzitter van het departement schetste in eene keurige openingsrede de gebeurtenis sen in de eerste jaren van het departement daarbij wijzend op de breede en stevige grond slagen toen gelegd, waarop later konde worden voortgebouwd. Daarna werd door den Secretaris van de Spaarbank verslag uitgebracht omtrent de wor ding en geschiedenis der Bank waaruit wij onder anderen na de korte inleiding waarin hij schetste het aangename van de winterver- van het Departement, het volgende De commissie stelt voor aan Z. M. den Ko- ning wiens gunstige gedachten omtrent de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen zoo be kend waren bij adres te verzoeken de spaar- voorvaderen begonnen,J met banken in dezen als zoodanige publieke autho- l riteiten te beschouwen Ware onze mede-commissaris de heer Tjebbe het vorig jaar door den dood uit ons midden weggeno- I men dan zoude het feest waarschijnlijk op I genomen ongeveer den 75 verjaardag zelve hebben plaats i zou gaderingen ontleenen En wordt het genot niet verhoogd bij de gedachte, dat men bij elkander komt als leden van eene vereeniging oud van dagen, jeugdig en frisch en rein van gemoed vereeniging die de sympathie heeft of afgedwongen van landsche bevolking, een vereeniging, wier leden in ’t algemeen zich geheel belangeloos wijden aan alles”wat strekken kan om de vele goede instellingen door haar gesticht in stand te hou den en, zoo mogelijk haren werkkring uit te breiden, overtuigd als zij zijn, stuk voor stuk, van het schoone doel der maatschappij En wanneer wij dan worden genoodigd op zoo’n winterbijeenkomst om Onzes erachtens dwalen zijlieden die hierin «het laatste veronderstellen. »De tijden hebben de zeden verandert, de - - en «naarstigheid zijn niet meer in die ernst en «eenvoudigheidmet welke onze voorvaderen «haar kenden, de behoeften zijn vermeerdert, «en vandaar de ergste kwaal der samenleving «die onze voorvaderen slechts bij name kenden «of dan eens in volle tooij te voorschijn brach- «ten, wanneer zij het wangunstig oog eens «naburigen Vorst door hare schittering moesten «beduiselen en verblinden, wij, dit zult Gijlie- I «den reeds besluiten, wij bedoelden de Spil of «Praalzucht, die doodelijke vijandin van alle «welvaarten welke men wenscht door deze 1 «instelling wederom terug te doen keeren tot «de oude banden.” Geen kassierskas alzoo, maar bewaarkas, en wat bewaarders past: soliede belegging der penningen en gevolgelijkkleine rente. Echter, toen in de volgende jaren de Bank maar weinig vooruitging, beloofde men toch een tiental jaren 4 pCt. rente van de inge- Het reglement door de commissie voorgedra gen, werd bijna geheel zonder wijzigingen vast gesteld; alleen met artikel 13, geen genoegen dat voor den trésorier (volgens art. ’t bestuur bestaan uit 4 leden en een trésorier) een jaarlijksch salaris van f 400 vast stelde, en besloten dit salaris voorloopig onbe paald te laten. De in te leggen sommen moesten zijn f 0.25 of veelvouden daarvan3 pCt. intrest werd beloofd zoodra de ingelegde som tot f 25.» was gestegen; voor c"~ ,-,~1-- geen intrest, terwijl wanneer men den inleg Dit doel was goed en de wetenschap daar van is dan ook de kracht geweest waardoor Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 1 5 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lage Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. dat ons departement in dit opzicht alle andere departementen in Nederland vóórging zoo werd de eerste spaarbank der maatschappij den 10 November 1817 hier ter stede geboren. Tot bestuurders werden benoemd de heeren commissieleden vorengenoemd en de heer Gauke de Tempe van wie de heer van Beijma thoe Kingma het schatmeesterschap op zich nam. Aan het bestuur van stad en provincie werd van haar bestaan kennis gegeven, eene adver tentie in de courant lichtte ’t publiek voor en werd de eerste zitting der spaarbank gehouden op Maandag den 5 Januari 1818 ten huize van Wijbe Minks, kastelein in »’s Lands Wel varen.” Andere Departementen volgden Workum’s voorbeeld, Haarlem een der oudste Departe menten ’t eerst, terwijl de commissie al spoedig werd vereerd met de vriendelijke aanzoeken zoo bij geschrifte als bij monde der commiten- ten wegens de Departementen Leeuwarden, Sneek, Marsum en Harlingen, ter mededeeling van het Reglement van de spaarbank alhier opgericht. Nadat de spaarbank 5 maanden had gewerkt deed de commissie, alhoewel daartoe niet zoo spoedig gebonden, verslag aan het Departement van de eerste stappen die de jonggeborene had gezet op den levensweg begrijpende dat de nutsleden nieuwsgierig waren. En zoo zegt de commissie zij konde daaraan met blijdschap voldoen 1 Ingelegd was een bedrag van f 2625 en terug betaald f 105.22’. Of het ingelegde kapitaal werd gestort bij de Nederlandsche Bank blijkt niet, evenmin of vorenbedoeld request om daartoe te geraken aan Z. M. den Koning werd aangeboden. Hoogstwaarschijnlijk is op dat verzoek een weigerend antwoord ontvangen althans wij I eggen der penningen in intrest van welken aard of afkomst, gebad. Het voorstel daartoe werd het eerst door hem gedaan. De spaarbank-commissie meende dat dit jubileum niet onopgemerkt mocht voor bijgaan doch stelde de herdenking om boven genoemde reden een jaar uit. U allen zult het genomen uitstel zeker billijken. Het departement «Workum” viert feest en niet zonder reden! Hij was het die reeds in 1817, den 10 No vember, de spaarbank oprichtte, ten doel heb bende, zoo luidde art. 1 van ’t reglement van die dagen «Om gelegenheid te geven aan ieder on- «verschillig waar ter plaatse woonachtig en «wel bijzonder aan den mingegoede om van «zijne dagehjksche verdienste eenige penningen «te vergaderen en rentdoende te beleggen, om «na eenigen tijd dezelve weder te kunnen ge- «bruiken, wanneer er omstandigheden zich voor- «doen waarbij met nut, gebruik van deze in- «gelegde penningen zal kunnen worden ge- «maakt en alzoo eene spaarzaamheid, die oude «deugd der Nederlanders, wederom op te wek- «ken”. In de algemeene vergadering van het De partement van den 17 September bevorens was eene commissie benoemd bestaande uit de hee ren Mr. Wijbo TuinhoutHeebie Coopmans, K. E. Brunger en Julius Matthijs van Beijma thoe Kingma om te overwegen en te onder zoeken of het mogelijk zoude zijn te Workum naar het voorbeeld van Edinburg in Schotland eene spaarbank op te richten. Uit het rapport dezer commissie blijkt dat dit voorbeeld niet door haar werd gevolgd. Wij lezen daarin: «Dan, den aard van deze, als willende een «bestuur over de bijzondere kas der deelnemers «uitoefenen deed ons deze inrichting af keuren; «vooreerst stelt het eene voogdijschap over den «mingegoede daar en hetwelk toch de kies- «heid van fijngevoelenden, welke men zoo «dikmaals bij den zuinigen en ijverigen min- «gegoede Nederlander aantreft, ten eenenmale «stoot en aan het heilzaam doel zelve eene «stagnatie zoude kunnen te weeg brengen «waardoor het geheel nutteloos zoude kunnen «worden”, enz. Verder dat de moeilijkste operatie der te openen spaarbank ingelegde gelden op was de wijze waarop de een «wieze en zekere” voet zouden kunnen worden belegd. Reeds waren informaties hieromtrent inge wonnen bij den heer Thijs Feenstra te Leeu warden directeur van het administratie effec- tekantoor aldaar, doch zonder gevolg, waarom zij hoopt gebruik te kunnen maken van het octrooi der Nederlandsche Bank d.d. 25 Maart 1814, waarbij aan publieke authoriteiten vrij heid werd gegeven om daarin gelden te stor ten tegen intrest, met belofte deze op aanvrage den° dag te her- we(^er terug te kunnen bekomen. denken, waarop vóór 75 jaren eene der meest lezen in het verslag der Bank over 1818 «Het on wiss'- rentdoende t «zocals de treurige ondervinding ons allen heeft «geleeraard, in de jongst verlopene jaren, deed «ons wel is waar dikmaals huiveren bij de op l «deze eenigste weg van belegging der inge- «brachte penningskens, dan, hetzij de goede, «heizame bedoeling van u'ieder proeve, hetzij «de blinde fortuin, of wel den voorspoed en «aanwinnenden «sterd vaderland of de algemeene zucht der «mogendheden tot vrede, wij hadden geen ver- «lies op de belegging der gelden, ja, integen- «oude Nederlandsche kloekheid, nijverheid «dee! deze eerste proeve werd zelfs met eenige «winst bekroond”. Een genot is het Dames en Heeren een kleineren inleg ontving men blik te slaan in de 75-jarige geschiedenis gecu luuLoi, vc nauuvci uiu.i uvu lu.vg onze t eg en woord ige instelling. AVanneer terug wilde ontvangen dit dadelijk kon geschie- die geschiedenis heeft doorloopen, kan men een den tot een bedrag van f 100 voor sommen gevoel van f100 tot f200 moest de aanvrage ge schieden ééne week, voor f 200 tot 300 twee weken van te voren en zoo vervolgens. was volgens mondelinge toelich ting bepaald omdat men vreesde le dat de Bank anders zoude kunnen veranderen in een kassierskas 2e dat men wel eens in de onmo gelijkheid konde verkeeren die sommen terug breel afgeweken, te kunnen geven, daar men in het winter half jaar somtijds van Amsterdam konde zijn afge sneden I de Sank staande werd gehouden door de Com- Zoo werd de eerste spaarbank en het is m. i. onze aandacht overwaard er op te letten van dankbaarheid voor hen die ’t ini tiatief namen der oprichting niet weerhouden en b men tevreden over de uitkomst, omdat men ziet dat de tegenwoordige spaarbank ge heel werkt zooals de eerste commissie dat zou begeard hebben, terwijl de gebreken, die haar aankleefden voor een groot deel zijn weggeno men Van ’t oorspronkelijke doel is geen haar- In den eersten tijd ging alles schijnbaar voor den wind. De bestuurders waren tevreden en ontvingen van enkele kleine burgers nu en dan dankbetuigingen voor de hulp die ze hen ver leenden in ’t aankweeken van spaarzaamheid bij hunne kinderen en bedienden. Vergeten wij echter niet dat alles werd ge daan om de onderneming te doen gelukken. Eene samenspraak, zoogenaamd tusschen Sjoerd en Ynte, die U ter inzage zal worden aange boden werd door het Bestuur uitgegeven en de meeste en grootste inlagen gebracht door leden van het Departement zelve, teneinde de zaken aan den gang te helpen en het vertrou wen van ’t publiek te winnen. Toen men zich langzamerhand terug trok om de Bank alleen dienstig te maken voor den kleinen man, bleven de gevolgen niet uit. Gemakkelijk is dit na te gaan met de wij zigingen van de hoegrootheid van het de Bank toebehoorend en door haar belegd kapitaal. Dit bedroeg in den loop der jaren 1818 1855, toen de bank 37^ jaar had bestaan, successievelijk, voor zoover bekend, in ronde sommen uitgedrukt: f 850, f 1000, f 1100, f 1200, f 900. f 600, f 600, f 700, f 1000, f 1400, f 2500, f 2400, f 1600, f 1900, f 1100, f 700, f 400, f 500, f 600, f 700, f 500, f 400 en eindelijk f 288.20’, terwijl het aantal deelnemers op en neer maar toch op den duur achteruit gingin 1847 nog maar 7, in 1848 8, in 1850 4 en in 1852 slechts één bedroeg. Treurig voorzeker was het voor den tréso rier den laatst overgeblevene van de eerste commissie de heer Heebie Coopmans, dit te moeten constateeren. Diep doordrongen van het nut der Bank, dacht men er evenwel niet aan ze op te hef fen. Andere spaarbanken gaven hoogere percenten en bloeiden meer dan de onze, maar beantwoorden ze daarom beter aan het doel In 1823 werd daarover reeds gesproken en de commissie besloot terecht deze voorbeelden niet te volgenmaar rapporteerde o. a. «is de instelling der spaarbank niet meer «een bewaarplaats van een overgegaard pen- «ningske dan om haar tot een oefenschool van i «effecte speculation te maken luister van ons zoolang getei- «Onzes erachtens dwalen zijlieden die hierin Drie en twintigste Jaargang. Minis- b uni i; mm III.III llllill I'll! Bl, III). j I vr4. 4.1 UITGEVER:

Friso nl | 1893 | | pagina 1