I o o o o 'C Binnenlandsche Berichten. 0 o o o o Gemengde Berichten. 0) van men niet altijd verdwenen. Zijn ijver, kennis van gemeentezaken, en zijn 50 vco 15 doo hui h h t da nu h< Geurig Bijzonder f 1.20, de Uti wa die gla ke wa va las OP wi SC er ht w zc Z( ei g h pakjes OOSTSTELLINGWERF17 Nov. het den boer over Nut van ’t Algemeen. Oorlog eene wekelijksche iegenoet f 12 toegekend met ingang van aanslag voor de en heid bleef versierde raadhuis op het marktplein ontstoken. Waar verbeteringen - het feest hebben medegewerkt. de (Meppeler Courant. eersten niet altijd tot stand kwamen, de laatsten OOS1S LELLINGWERF17 Nov. Gaat j- het den boer over 't geheel niet best door den slechten hooioogst, de mislukking der boekweit humaan optreden in het dagelijks verkeer zul-. len steeds blijven gewaardeerd. STAVOREN, 15 November 1893. De heden in het waterschapshuis alhier gehouden openbare vergadering \an Volmachten van was uitgebracht begon het eerebogen waren aangeöracht. Na afloop va den rit werd Z.Ed.Achtbare welkom geheet’ door den heer J. S. Haalweide, die in e kort en krachtig woord die taak volbracl terwijl bij den ingang van het Raadhuis Z.Eu. Achtbare door den Raad, het dagelijksch be- stuur en den waarnemenden secretaris werd opgewacht, alwaar namens die colleges het woord genomen werd door den waarnemenden secretaris R. van Kleef. Onder gulle vroolijk- feestehjke wijze te heid bleef men langen tijd in het feestelijk versierde raadhuis zamen, terwijl des avonds degelijk °P ^et marktplein een prachtig vuurwerk werd «j Hulde aan allen, die tot het welslagen van SNEEK, 20 Nov. Inbreken schijnt hier aan de orde te komen. Thans hebben de dieven zich Zondagnacht toegang weten te verschaffen tot den winkel van de wed. Noorda. Twee guldens en een partijtje kleingeld, samen een gulden of tien, werd uit de toon banklade ontvreemd. KOUDUM. De heer P. van Nijmegen Schonegevel, onze vroegere burgemeester, is naar wij vernemen, reeds te De Wijk geïnstal leerd, na aldaar op zeer zijn ingehaald. Onze gemeente verliest in hem een i ambtenaar wien de belangen zijner gemeente zeer ter harte gingen. waren aan te brengen of misstanden weg te nemen daar lag het niet aan hem zoo zoolang hij niet in staat is door hatden- verwelkomd, arbeid in zijne behoeften te voorzien, dooi den Minister van koming 9 Oct. besloten tot onderhandsche verpachting den heer R. J. Visser, te Workum het vischrecbt des waterschaps 1894 tot en met 1898, tegen gelijke pacht op dezelfde voorwaarden als bij de jongste pu blieke verpachting bedongen zijn. 5e. Besloten om, met intrekking van het besluit van 5 April 1893, machtiging te ver- leenen aan het Dijksbestuur om in 1894 van het reservefonds des waterschaps af te schrijven een nominaal kapitaal van f 13000,00, ter bestrijding van het aandeel van het waterschap in de kosten van verbetering der Zeesluis te Stavoren. 6e. Vast te stellen de begrooting van water schaps inkomsten en uitgaven voor 1894 op f 20054, 495. 7e. Op nieuw aangewezen als suppletoire Leden van het Dijksbestuur voor 1894 de heeren J. G. Schultze. S. B. Kramer en J. S. de Roos. OUDEMIRDUM, 20 Nov. Ds. P. Raap alhier is beroepen bij de Ned. Herv. gemeente Warns en Scharl. GAASTERLAND, 20 Nov. Werd voor een paar jaren aan alle openbare scholen in onze gemeente de gelegenheid opengesteld tot het van herhalingsonderwijs, thans is dit tot de volgende drie dorpen beperktBalk, Nijemirdum en Bakhuizen. Evenwel ku nen leerlingen uit Harich en Wijckel er te Balk, die uit Sondel en Oudemirdum er te Nijemir dum gebruik van maken. DE WIJK. In de j. 1. Vrijdag gehouden raadsvergadering werd de nieuw benoemde burgemeester dezer gemeente de heer P. van Nijmegen Schonegevel op plechtige wijze ge ïnstalleerd, terwijl genoemde heer benoemd werd tot secretaris en ambtenaar van den burgelijken stand dezer gemeente. Ten einde deze installatie van eenige feeste lijkheden vergezeld te doen gaan was er eene is door alle Volmachten bijgewoond. Nadat in eene toespraak door den Dijkgraaf een overzicht is gegeven van hetgeen na de jongste vergadering voorgevallen is met be trekking tot het in die vergadering behandeld bijzonder reglement voor het waterschap en met betrekking tot de in bewerking zijnde 1 nieuwe ligger van eigendommen, gelegen bin nen het waterschapsgebied enz, zijn le. na voorlezing goedgekeurd de notulen der vorige vergadering. 2e. Voor notificatie aangekomen enkele in gekomen stukken 3e. Vastgesteld de in 1894 uit te voeren werken. 4e. aan i feestcommissie benoemd om de zaken te regelen. Het bestuur hiervan bestond uit de heeren G. Broekhuizen, president, R. v. Kleef, secre taris en J. S. Haalweide, penningmeester. Een talrijke stoet vertrok 10 Nov. j.l. uit het dorp naar het station te Koekange om aldaar aan den voormiddagstrein van 11.05 den heer Burgemeester af te halen. De stoet bestond uit den commandant der eerewacht, 2 vaandeldragers, de muziek, de rijtuigen der feestcommissie, de leden der «Bloem”, die van de Zangvereeniging «Cres cendo” en onderscheidene jongelui te paard. Bij het station werd Z.Ed.Achtb. door den heer G. Broekhuizen met een hartelijk woord waarna men onder de vroolijke tonen van Hanewackers muziekkorps langs Osse- sluis naar de Wijk tot aan de Havixhorst trok. Bijna overal wapperde de driekleur, terwijl te Koekange en in de Wijk versieringen en De Staats Ct. no, 272 bevat een kon. besluit van 28 Oct. jl. tot aanwijzing van de kringen der commission van belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, van hare standplaatsen. Van 11 tot 17 November zijn te Rotter dam 22 nieuwe gevallen van pokken voorge komen. Te Leeuwarden, waar gisteren Maandag, het Elberfelder stelsel van armverzorging, werd ingevoerd, zijn Vrijdagavond in het Har- moniegebouw de 185 buurtbezoekers door den Burgemeester met eene toespraak in hunne nieuwe betrekking in functie gesteld. De gemeenteraad van Tegelen is bij kon. besluit ontbonden, wegens de aldaar bestaande wanverhouding tusschen den Raad en den Bur gemeester. Bij de Tweede Kamer zijn o. a. ingeko men een ontwerp tot beveiliging van arbeiders in fabrieken en werkplaatsen tegen ziekten en ongevallen, alsmede dat rakende de internatio nale cholera overeenkomst van Dresden. Men ziet het, de Regeering laat het der Tweede Kamer aan geen werk ontbreken. De antirevolutionairen in ’t district Veen- dam hebben zich met de candidatuur Treub voor de Tweede Kamer Vereenigd. Zij brengen echter weinige stemmen uit en ’t zal daarom zeker de vraag zijn of de heer Treub het nog niet zal moeten afleggen tegen den heer Smidt, die reeds de meerderheid in de verschillende kiesvereenigingen heeft verkregen. De raad der gemeente Helder besloot met 12 tegen 3 stemmen tot intrekking der daarvoor bestaande verordening en daarmede tot verbod van het houden van bordeelen al daar. In de gemeente Tilburg heeft zich een dolle hond vertoond, die twee andere viervoeters heeft gebeten. Voor den tijd van vier maan den is nu aldaar de muilkorvenwet van toe passing verklaard. In een schippersgezin te Lemmer heerschen pokken. Twee kinderen waren reeds aangetast en daarna vertoonde de ziekte zich bij.de grootmoeder. Een der kinderen is overleden. Bij het naderen van dit gevaar verzuime men niet zich en de zijnen te laten vaccineeren of revaccineeren. Blijkens nadere lastgeving van Gedep. Staten onzer provincie wordt thans weder met alle zeesluizen gestroomd. De felle Noord- Ooster deed Maandag het binnenwater wel aardig naar den Zuidwesthoek jagen, die zijne sluizen bereids geopend had en dus druk naar zee afvoerde. De tweede groote najaarsveemarkt te Alkmaar zal worden gehouden 28 Nov. e. k. Voor de Rechtbank te Leeuwarden heeft Nog nooit zijn zooveel putters ge- als dezen herfst, waaruit men besluit, zomer voor het broeden deze vogels bijzonder gunstig is geweest, de prijs vroeger steeds van f 1.50 tot thans bedraagt deze van f 0.50 tot f 0.75. Voor edel- en oranjevinken betaalt 5 tot 10 ets; voor sijsjes van 40 tot van voor de jaren en brachte kapitalen. In 1870 ging men daartoe I en kleinzonen het werk hebben voortgezet tot over en, had men reeds in 1819 rente bere kend wanneer ’t kapitaal tot f5.» was geklom men (bij de oprichting was dit f 25.» zooals wij zagen) vanaf 1876 zou de rente worden betaald van iedere volle gulden kapitaalwat tot nu toe zoo gebleven en zeker ook billijk is. En waarlijk sedert dien tijd nam de Bank voortdurend in bloei toe. Het belegd kapitaal werd steeds grooter. Dat bedroeg in ronde sommen in 1875 f 5900, in 1876 f 6900 en in 1877 f 10.800 terwijl het aantal deelnemers in 1876 171 1877 178 1878 221 en in 1879 150 meer alzoo 371 bedroeg. Beide middelen werkten gunstig op deze getallen doch de 4 pCt. intrest bevorderde he laas dat groote sommen werden ingelegd, waar bij de gedachte aan «sparen” ten eenenmale werd weggenomen. Dit euvel moest dus lang zamerhand weer verdwijnen. In 1877 bepaalde men 4 pCt. te zullen blijven betalen, doch voor sommen van f 500 in eens ingebracht, of wanneer de inlagen tot deze som waren geklommen 3 pCt. In 1881 werd de 4 pCt. a 3.6 pCt. in 1885 werd de 3.6 pCt., 3 pCt. en den 12 April 1890 werd kort en goed gezegd: Wij zullen weder als voorheen 3 pCt. rente vergoeden voor sommen van f 500 in eens ingebracht echter niet meer dan 2£ pCt., ter wijl inlagen van f 1 000 en hooger niet meer worden aangenomen. Niettegenstaande dit alles bloeit de Bank hoe langer hoe meer en voldoet weer geheel aan het oorspronkelijk doel. De f 10.000 belegd kapitaal van 1877 groei de aan tot f 20.000 f 30.000 f 40.000 f 50.000 ja f 60.000 en in 1892 was op solie- de wijze belegd een kapitaal van f 65.021.98 terwijl de Bank 578 deelnemers had en een reservefonds evengroot als ’t geheele belegd kapitaal, een 16 jaar geleden. Ook de administratie onderging in den loop der jaren verandering, doch steeds in goeden zin. Oorspronkelijk kregen de deelhebbers een afschrift van de boeking, later een gedrukte verklaring ’n zoogenaamde spaarbrief in den vorm van een schuldbewijs, eindelijk een boekje waarin eenvoudig de aanteekeningen volgens de, in dat boekje getrokken kolommen ge schiedt. Een exemplaar van de twee laatstgenoemden zal u aanstonds mede ter inzage worden aan geboden. Een tijd lang betaalde men voor ’t boekje zes cent sedert 1881 echter worden deze kos teloos verstrekt. Hield in de eerste tijden de trésorier steeds zitting met twee der bestuursleden, later, toen de spaarbank zelf een veilige bewaarplaats voor de geldswaarden zich had aangeschaft konde het sehatmeesterschap vervallen en benoemde men 6 commissarissen die tot dezen dag om de maand 3 aan 3 de zittingen waarnemen. Zoo staat daar dan de spaarbank met een verleden achter zich, getuigende van een stevig fondament waarop ’t gebouw werd opgetrokken en van een ijver, nauwgezetheid en volharding der eerste bestuurders en die hen volgden, vooral in de eerste helft van hare tegenwoor dige levensjaren niet genoeg te waardeeren. Gerust gaat zij de toekomst tegemoet, trotsch op bet vertrouwen door den kleinen burger algemeen in haar gesteld Moge zij dat vertrouwen steeds waard blijven, en het nfiddel zijn om menig spaarpenning te doen strekken ten zegen van den mingegoede, in tijden van tegenspoed of achteruitgang Dames en Heeren Vergun mij te eindigen met hulde te brengen aan ons Departement voor het initiatief door hem genomen ter op richting van de eerste spaarbank in Nederland, hulde aan de oudste bestuurders Tuinhout Brunger, Coopmans, van Beijma thoe Kingma en de Tempe voor de ferme wijze waarop zij, zonder voorbeeld, de grondslagen der bank legden, hulde eindelijk aan de Maatschapnij tot Nut van ’t Algemeen, die ook weder op deze wijze, door het geheele Vaderland hare groote waarde doet gevoelen Nadat dit verslag concert. Zooals wij reeds hebben gemeld had de heer Stoetz, kapelmeester bij het le Regiment In fanterie te Leeuwarden, gezorgd voor een uit gezócht programma, waarvan gezegd mag wor den dat het keurig werd uitgevoerd. Nadat er nog menige toespraak gewisseld was hield de Voorzitter ten slotte nog een revue over de hoofdpersonen die, van de wor ding af, voor het Nut te Workum in de ver schillende Commissiën hebben gewerkt en ge daan wat hun hand vond te doen en wier zonen en de lage veepnjzen, in één opzicht heeft hij niet te klagen, n. 1. inzake de varkensteelt. De biggen hebben het geheele jaar door hooge prijzen gegolden, hooger dan men ze in jaren gehad heeft. Nog tegenwoordig betaalt men voor 5-weeksche biggen 8 a 9 gulden per stuk en er zijn dan ook boeren die alleen met het van varkens eenige honderden gul dens hebben verdiend. Ook loop en vette varkens kunnen goede prijzen opbrengen. Aan- gemoedigd door den goeden uitslag zal de aanfok het volgende jaar ongetwijfeld zeer groot worden. Daar in deze gemeente bijna geheel geen fabrieksaardappelen zijn afgeleverd, worden er veel varkens door den winter ge bracht. F. Cl. Donderdagavond zijn uit het krankzinni gengesticht te Medemblik ontvlucht de gevan genen Dirk Carleton, geboren te Amsterdam 11 Februari 1868, straatmaker, door het gerechts hof te Amsterdam in 1890 wegens diefstal veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf, lang 1.65, haar blond, voorhoofd laag, oogen blauw, aangezicht ovaal, kleur gezond, geen baard, en Jan Johannes Gevelaar, geboren te Amster dam in 1870, koopman, door de arrond.-recht- bank te ’s-Gravenhage in November 1892 wegens diefstal veroordeeld tot 2 jaren gevan genisstraf, kort, robust, sluwe blik, blond haar, ongeveer 1.65 lang. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing en bericht. Uit Weenen wordt het overlijden bericht van den bankier Königswarter. Hoeveel mil- lioenen deze om zijn weldadigheid bekende geldvorst nalaat is nog niet juist bekend volgens sommigen bedroeg zijn vermogen f 50,000.000 volgens anderen f 90,000.000. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat aan de onderofficieren, die bij de infan terie en cavalerie zijn opgeleid en aangewezen om, zoo noodig, de plaats van een luitenant te vervullen, na één jaar dienst als zoodanig, de titulaire graad van sergeant-majoor kan worden verleend. De aan hen op te dragen diensten moeten zooveel mogelijk overeenkomen met die, welke zij in oorlogstijd zullen hebben te vervullen en alzoo van practischen aard zijn. Hr. Ms. kanonneerboot Havik is onder bevel vati den luit. t. z. le kis. B. Brutel de la Rivière van Gorinchem te Hellevoetsluis aangekomen, deze bodem zal op ’s Rijks werf te Hellevoetsluis buiten dienst gesteld en in conservatie opgenomen worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de geneeskundige inspecteurs een vraag gericht omtrent de wenschelijkheid van de uitbreiding van het aantal vroedvrouwen. Hierop is geantwoord dat dergelijke uitbreiding gewenscht is, doch dat dan ook door rijks- subsidies gezorgd dient te worden dat de gemeenten de vroedvrouwen een behoorlijk inkomen kunnen verzekeren, opdat door haar, om in haar onderhoud te voorzien, geen minder wenschelijke praktijken zullen worden aangewend. De vangst van zangvogels is tegen woordig in het noorden van ons land zeer aanzienlijk en de aanvoer op de hoofdmarkt Groningen bijzonder groot. ’s Dinsdags en Vrijdags is de handel, vooral in de zaadeters levendig. vangen dat de afgeloopen van Was f 2. te Baard, wegens mishandeling. Den 16 Sept. 1.1. ten 6j a 7 uur ging hij naar de herberg en toen om 11 uur de meesten naar buis gingen, bleef hij met den vrachtrij der H. Bakker, een student en nog een met den kastelein kaartspelen tot bij 4 uur. Toen vertrokken ze, maar door een toeval hjj en Bakker iets later dan de andere twee, Banker kwam tusschen kwartier over vier en halfvijf uur thuis, aan het hoofd verwond en bloedende zoo erg, dat hij begreep geneeskundige hulp noodig te hebben en naar dr. Goënga ging. Deze vond het geval zoo ernstig, dat hij dade lijk liet inspannen en adsistentie halen. Fadat Bakker geholpen was werd hij door den knecht naar huis gebracht en ontmoette den rijksveld- wachter Luikens, wien hij, ofschoon spieken hem verboden was, zei, »dat meester het ge daan had. Luikens nam ten zijnen huize den hoed van meester in beslag en bij meester den hoed van Bakker, maar haalde tevens uit zijn broekzak een met bloed bevlekt penmmes. Beklaagde ontkende, de hoeden waren door Bakker geruild bij hun afscheid, het bloed aan het pennemes was van bet ontleden vai een rat, in een natuurkundige les. Het O- M. requireerde tegen hem 6 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen Aan den werkman Remmert de Vries, te Leeuwarden, die 9 Oct. j.l bij een miltaire oefening onder een bagagekar is geraak;, is, voor s Hemelumer Oldephaert en aanhoorige zeedijken aanfokken terechtgestaan J. van H, 30 jaren, onderwijzer genieten de i' o a c 1 1 t 4 di h( WO! V 1

Friso nl | 1893 | | pagina 2