I d Hj I I 1894/95. ï1 I 1 i No. 1. DINSDAG 1 JANUARI 1895. i I Nieuwstijdingen. 31 December 1894. K ,'i.A Vijf en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. uur. op den eersten dag is heel I F. W. DRIJVER. 1895 in de eerste ri 5? F V4 l i uil GE 1EE: Y. KUIPERS, FIRMA H BFiANDEMURGH EN ZOON. TE WORKUM de jeugdige opvolger Laten we wensch doen hooren land en Oranje Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent. Prijs der ADVER.TENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever i doel en werk. Zoo vluchtig als de tijd is, even vluchtig zijn bij ons helaas maar al te vaak de indruk ken van hetgeen hij ons bracht. Die heden niet te danken weet, zal morgen st weten te honen den, we zagen ze van ons gaan, diels ver verwijderde streken, deels voor altijd de oorden van waar Hun stoffelijk overschot vertrewdeu we door wekten niet weten te hopen 1 1S95. Niemand of hij heeft op heden zijn wenschen of ook allen er aan denken hun bede in I Brieven en Berichten, ie Reactie betreffende franco aan dit adres, uiteriijk Maaidag n Donderdag middags 1 Advertentiën Dinsdag ei, Vijdag morgens vóór 12 uur. ons ligt, het panorama, geschilderd door onze verbeelding! Zoo gaarne zouden wij ook hier gebruik maken willen van den kijker, die, hetgeen in de verte ligt, naar ons toe weet te halen. Bij het Gerechtshof te Leeuwarden wer den in 1894 in hooger beroep behandeld 153 strafzaken, waarin uitspraak plaats had tegen 193 beklaagden, van welke 28 zich in verze kerde bewaring bevonden. Ten aanzien van 127 werden de vonnissen zelfs zoodanig dat er hier en daar ernstig aan gedacht wordt om beschermende rechten te gaan vragen. Ten opzichte van den handel viel eenige verbetering te bespeuren, doch de vischerij leverde het geheele jaar door buitengewone slechte uitkomsten. Alleen de ansjovis bracht een drietal weken slechts eenig leven en ver tier. Moge 1895 in alle opzichten voor ieder in het bijzonder beter zijn, dan zal ook de geheele maatschap over een jaar met voor- deeliger balans sluiten. en met Oranje en levert het land zoowel heldhaftigheid als offervaardigheid. Deze schit terende daden zullen het holle geblaf, waarnaar enkelen meenden .te moeten luisteren, och, zooeens voor de variatie, wel het bewijs hebben geleverd,' dat er zaken zijn, die met ernst en zonder eenige grappenmakerij moe ten behandeld worden. In dit opzicht was ’94 een vruchtbaar jaar Correspondentie. Herhaalde waarschuwingenTeerkapsules van Guyot. WORKUM. Bij de gehouden aanbesteding op de levering van 1000 roggen-brooden, ten behoeve van het Burg. Armbestuur was inge schreven door K. de Vries met f 121,25, R. S. Bouma met f 120, H. van Drooge met f 140, en O. Damstra met f 119,25. Gegund aan den laagsten inschrijver. BOLSWARD, 29 December ’94. Uit de vroeger door ons reeds medegedeelde aanbe velingen, werden door den Raad benoemd onder verbetering of aanvulling der gronden 17 beklaagden, die in prima waren vrijgespro ken of van rechtsvervolging ontslagen, werden schuldig verklaard en veroordeeld; 17, die in prima veroordeeld waren, werden geheel vrijgesproken, 5 werden ten deele vrijgesproken; ten aanzien van 6 werd de straf verzwaard, ten aanzien van 15 de straf verlicht; ten aanzien van 10 beklaagden werden de vonnissen wegens informaliteit vernietigd, 4 met behoud en 6 met wijziging van de door den eersten rechter gegeven beslissing. Van de 15 verzoeken om gratie, waarop ’s Hofs advies werd gevraagd, zijn 13 afge wezen en 2 gedeeltelijk ingewilligd. De heer D. Van Konijnenburg, te Leeuwarden, heeft de benoeming tot Voorzitter der Friesche Maatschappij van Landbouw aangenomen. INHOUD van no. 12 van het Maand blad uitgegeven door de vereeniging tegen de Kwakzalverij. Berichten: Mededeelingen van het bestuur der Vereeniging. Een merkwaardig vonnis. Hulsbalsum. Waarom geen vervolging? Weer een fabrikant van Haarlemmerolie. Dressel’s Nervenfluid. Een flinke straf. Dokters-titels. Kneipp’s geneeskunde. Grootere artikelenUit de praktijk van een geneesheer. Williams poreuse pleister. Parlaghy en de Office Sanitas. Een prijs courant van een drogist. Een «Voltakruis.” IngezondenOver de «reclames” der dag- zich uit in lach en traan, is ge- van hetgeen het leven is vreugd en smart, van gelach Duizenden geven elkander heden de hand bij hoevelen van die zou die hand geacht kun nen worden een boodschap over te brengen van het hart Gelukwenechen op den eersten dag is heel aardig, maar gelukkig trachten te maken op al de 364, die volgen, dat moet de leus zijn en dat moet aan het gelukwenschen waarde geven. ledre gelukwensch houdt, als hij wèl ge meend is, de belofte in ik, die dien wensch uitspreek, zal het mijne doen om wat heden wensch is, voor zoover ’t aan mij kan liggen, morgen en overmorgen in vervulling te doen gaan oude Geuzen Roomschen en on-Roomschen als ze waren, den grondslag van éénheid bij volkomen vrijheid, van toewijding en dienende liefde, niet twistende over het voor-aan-zitten in de Synagoge, den onveranderlijken en der eeuwen tartenden eisch van te zijn hoog of laag geplaatst, menschen onder en met- elkander, eene maatschappij vormende, waarin ieder individu lid is en ’t geheele doen en laten zich laat beheerschen door het vaste baak Bj eigen inspanning en krachts-ontwikkeling te verkrijgen het hoogst mogelijke mensch- waardig bestaan voor ieder lid der maatschap. Dit besef sta ieder in zijne volle grootheid voor oogen, heilvol als ’t is, met de diepe overtuiging tevens van den geheelen omvang der plichten, die daartoe kunnen brengen, Met dit ons standpunt, sedert vier-en-twintig- jaren door ons gehandhaafd en verkondigd, treden we onzen vijf-en-twintigsten jaargang in met een in opgenoemden, zin bedoeldHeil cn aan al onze lezers in ’95 en tevens t eene bede om hulp en ondersteu- ’i!.,2, voor het nieuwe tijdperk van allen, die onze ge' >elens omhelzen. in hun geheel bekrachtigd, waarvan 16 echter Vaderlands in zulke oogenblikken één te 't hart te hebben bladen. De nieuwjaarsdag heeft altijd voor mij dit eigenaardige, dat hij ons de menschen laat zien van hun beste zijde, de menschen zooals zij zijn moesten: uit op het geluk van den naaste. Wij sloegen heden morgen op onzen weg een hoek om het verledene raakt uit het ter leering. Laten zijne lessen rente doen voor I gezicht, wij turen ons moe op hetgeen voor I ons bij zijne intrede algemeen den God bescherme Neder land en Oranje en Oranje en Nederland op den Vasten grondslag van het plechtanker der 1894 gaf op maafschappelijk gebieiweinig verbetering in den algemeenen toestand. Land bouw en veeteelt lieten veel te wenschü over. De natte zomer deed veel kwaad, hcjvel de hooioogst overvloedig mocht heeten. Je vele regens duurden nog in défi4 Üörfst fort en deden de aardappelen de hoofdscheel van velen bij mindere kwaliteit duur in pjs wor den, Intusschen bleven de granen gedkoop, Op politiek gebied. We behoeven slechts even te herinneren. Aanneming van ’t amen dement De Meijier; intrekking der kieswet- voorstellen; Kamerontbinding; den het Mini- sterie-Tak gunstigen uitslag der eerste verkie zingen en nadeeligen dito van de herstemmin gen; aftreding van het Ministerie-Tak; optre- ding van het Kabinet-Van Houtenverdeeld heid onder alle partijen; verlamming voor"! onder de radicalen en socialen; groote ve: sterking van het liberale element in de Kam' hoofdzakelijk ten koste der antirevolutionaire, afdoening der Staatsbegrooting voor ’95 door de Tweede Kamer zonder vele wijzigingen toorloopig schitterend succes van den Minister Van Houten; enz., enz. Rekening-courant voor plaats als nadeelig saldo voor de Eerste Kamer de verdere afdoening en vaststelling der Staats begrooting en voor beide Kamers en Regeering afdoende kieswetregeling met herziening per- H. Het middernachtelijk uur vindt ons heden als het ware met twee aangezichten, waarvan het eene in ’t verleden ziet, het ander in de toekomst blikt Het gevoelen, dat ons op den oudejaarsavond Voorloopig dus werk vervu^> en trouwe afspiegeling mengeling van en geween. Het mag op dezen avond der herinneringen niet blijven bij de herinnering aan hetgeen geschiedde bovenal hebben wij ons te bin- nen te brengen wat het gebeurde ons leerde. met blijdschap I Breng u te binnen de namen van alle goede menschen, die gij dit jaar hebt ontmoet, mis- schien zal ’t u er toe brengen dezen avond nog goed voor een ander te zijn. Scheen soms de tijd u toe een verwoester te zijn, misschien kan u, bij beter nadenken, dat opbouwen steeds was zijn I soneele belasting en gemeentewet en wat nog verder te kort schoot. in overvloed. Van harte hopen we, dat 1895 het Vaderland aan ’t einde een balans met een voordeelig saldo zal leveren, waarbij door - - toewijding van al wat heden verbrokkeld heet, n aar ij pijnigt de wetenschap van wecjer groote eenheid is verkregen, éénheid, T W*t al plamen had :die 8terk waakt Éénheid ontwaarden we i helaas te midden van droefheid, onze wakkere troepen op Lombok door En zoo zal dan achttien-honderd-vier-m-ie- gentig van ons scheiden. Al ware het ilhen ter wille der beleefdheid mogen we hen, als zuigeling door ons begroet, nu hij een afge leefde grijsaard is geworden, niet laten heen gaan, zonder zijner te gedenken. Maar neer nog, wij verbonden een geheel levensjaa tan zijne geschiedenis, een vol jaar en dat vin de enkelen ons gegeven, een vol jaar en éat zegt zoo iets. Dat levensjaar van onsalfen is met de geschiedenis van vier-en-ngentg saamgeweven, of nog beter gezegd, hetlevei- de de stof voor die geschiedenis zelve want zoo waar het is, dat de mensch een kiid van zijn tijd is, zoo waar is ’t ook, dat gan- sche menscheid een tijdperk goed ofkwaad doet worden, al naar zijne verschillede op vattingen en handelingen. De mensh, aan den tijd onderworpen, regelt dien tij* weder als bedrijvende factor in de wereldgcchiede- nis. Zijn bestaan had invloed op hé geheel en wijzigde min of meer, al naar d kracht van den. aanval en den steun heri bij zijn streven verleend. Uit dit oogpunt bischouwd zijn we allen mede arbeiders, en beschik ken we over onderscheidene talenten het zal ons goed zijn, zoo we bij de rekenshap aan den grooten Rentmeester den ons gegiven tijd kunnen verantwoorden als nuttig en waardig besteed. «Niet één oogenblik van ’t levin Wordt ons ooit teruggegeven.’ De laatste oogenblikken van ’t jnar vooral stemmen tot ernst. De natuur werlt daartoe mede. Donker en triest is r om cis henen, een troosteloos grijze hemel aanschuwt men overal. F zoovele tekortkomingen. men zich bij den aanvang des jaars 'oorgeno- men en hoevelen daarvan ziju nie-eens in wording gebracht, hoevele ander® weder hoewel gansch anders uitgekomen, dan we om hadden toen voorgesteld. Lieve verwanten, dierbae vrien snood verraad zonder mededoogen werden af naar gemaakt als honden, naar Rij den algemeenen eisch van straf voor geen terugkeeret moge- den verrader en hulp voor de achtergebleven betrekkingen der gevallenen, doet ’t ons dub- heden blijken, bel genoegen aan ’t einde van ’94 te kunnen j smart over bet vfschei- j constateeren dat aan dezen tweevoudigen alge meenen eisch ten volle is voldaan. Generaal Vetter met zijne dappere troepen hebben de eer en het prestige van ons gezag schitterend gehandhaafd en de Nederlanders openden vol offervaardigheid hunne beurzen, om hulp te verleenen, waar die noodig was. Spijt enkel kwajongens gehaspel toont de werkelijke kern des zijn om lijk is. 1 we aan de kille aarde, die met onze tranen van den Wij zouden verder kunnen gaan en ms ge heel aan den weemoed kunnen ovejeven. Maar al heeft het zijne goede zije zoo in ’t verleden terug te treden, toch moen we daarin niet opgaan en eenzijdig worden Hooren we wat de dichter ons toeropt Zie niet om, maar zie vooruit! Door geen enk’le grens gestuit Moet gij immer verder streven! Vóór u in het blauw verschiet Liggen vrijheid, heil en leven, Maar in ’t grauw verleden niet HEI IIS- ES III HTE'HE IHUI Kllill l’IIIESL.IUI. I o I I 1

Friso nl | 1895 | | pagina 1