Gemengde Berichten. Binnenlandsche Berichten. Jan. en en wien hij de slachtoffers Zaterdag geen 563569 Kilogrammen Kaas. Laagste prijs 1 Mei f 23 de vereeniging zamen De prijzen waren hoog, In Castans panopti- vierjarig meisje ver- i en UIT EEN RAADSELBOEK. Welke zijn de meest gezochte vrouwen Wel, de vrouwen van De Jong. Volgens den Amerikaanschen gezant wil len de Japanneezen geen vrede sluiten voor zij was de reden van vertrek om verbete- Japan wil zijn oudsten zoon uit- aan een Europeesche prinses van De prins is echter nog i er in bewilligen den toekomstigen Mikado haar algeheele vrijheid behou- huize harer ouders gestorven dienstbode heeft Wel heeft een gevolg zieken bijna f 400 had bedragen, terwijl die rekening sloot met een batig saldo van f 692.72®. Het ledental was stationair gebleven en be droeg 122. De heeren J. Hooghiemstra, J. Oosterbaan en J. Harling, die als bestuursleden aan de beurt van aftreding waren, werden alle herko zen en namen de benoeming aan. In de vergadering der Vereeniging ter bevordering van Handel en Nijverheid alhier, is door een der leden een voorstel ingediend, om de motie Dobbelman invoering van beschermende rechten - te ondersteunen. Het bestuur zal dit voorstel overwegen en het ter gelegener tijd in eene vergadering der leden ter tafel brengen. We zijn nieuwsgierig fabrieken het weekloon met f 2 is verhoogd. Nadat nog aan het slot der vergadering een scherpe woordenstrijd bad plaats gehad tusschen Ten Boekhorst en Borkus (het gewezen komité- lid,) die elkaar wederkeerig de schuld gaven van het mislukken der beweging, ging men uiteen. Het komité zal zich voorloopig bepalen tot het besturen der gezellen-bakkerij. (Amst. Ct.) Aan de Stadswaag alhier, zijn in 1894 gewogen 26060/4, 1741/s vaten Boter. telijk onderzoek naar de oorzaak van het over lijden van den op len Kerstdag te Tilburg tei huize harer ntldp.rs wpalnrvan 1,nnl geen bepaald resultaat opgeleverd. kunnen nagaan, dat de dood inwendige verbloeding is, maar omtrent de men nog in het dui- Het bekende blad Mutua Confidentia geeft bij den aanvang van zijn nieuwen jaargang voor alle handelaren n.l. een zoo volledig mogelijke lijst van flesschentrekkers, Naar de Londensche correspondent van de Tel. verneemt, heeft een Londensch syndi- kaat de geheele productie der diamanten van de »De Beers-Company” over het jaar 1895 opgekocht. Op de vorstelijke huwelijksmarkt. De BOLS WARD, 7 Januari 95. De 9e alge- I meene jaarvergadering der R. K. Werklieden- vereeniging werd, behalve door eenige donateurs, ook door een groot aantal leden bezocht. Uit de rekening en verantwoording van den van huwelijken koninklijken bloede. T heel jong. De prinses, die zou, de vrouw van te worden, zou 1 den met betrekking tot den godsdienst en de samenstelling van haar hofpersoneel. De geheimzinnige zaak. Het gerech- medewerking toegezegd de gezelligheid en de j penningmeester bleek, dat de uitkeering aan Mikado joeks, die de zittingen van het vorig jaar zoo aantrekkelijk maakten, zullen dan ook zeker ditmaal evenmin ontbreken- Trouwens, voor hem, die Lzmburgia kent, behoeven wij die verzekering waarlijk niet te geven. Als een bewijs van sterke vermeerdering der bevolking te Amstelveen, kan dienen dat er in de twee laatste jaren 200 geboorten hebben plaats gehad. De overwonnenen. Het Balische volk, dat vóór den overval van 25 Augustus trotsch en met brutalen blik ons voorbijliep, soms niet wilde uitwijken, hurkt, naar uit een brief aan het N. v. d. D. blijkt, thans overal neer, ver geving smeekend. Moesten wij vroeger voor klappers veel geld betalen, nu draagt men ze bij tientallen aan. Maar zij hebben met leeuwenmoed gestre den Nu zoeken zij bij ons hun steun, want zoo- dra zij zich buiten hun kampongs vertoonen, staan zij bloot aan de lusten en lasten van de roofz eke Sasaks uit Praja; voor hen zijn zij vreeselijk bang. Landbouw-Cursus. In eene te Leeuwar den gehouden vergadering van onderwijzers aan de cursussen voor landbouw in Friesland, is besloten pogingen aan te wenden om den tweejarigen cursus in een drie jarigen te ver anderen. Aan den heer Rauwerda, te Stiens, is opgedragen, in overleg met de bevoegde autoriteiten, de zaak voor te bereiden. De Raad van Voogdij over H. M. Wil helmina, Koningin der Nederlanden, ingesteld bij de wet van den 14den September 1888 (Staatsblad no. 150), maakt bekend, dat de heer mr. A. J. Swart, eerstbenoemd lid van den Raad van State en als zoodanig, krachtens art. 2, laatste lid, der aangehaalde wet, van rechtswege lid van den Raad van Voogdij, in ’s Raads vergadering van heden den eed, voor geschreven in art. 4 dier wet, in handen van den voorzitter heeft afgelegd en daarna heeft zitting genomen. Den 3den Januari 1895 heeft Hare Ma jesteit de Koningin-Weduwe, Regentes, in plechtig gehoor ontvangen generaal-majoor Prins Dolgorouky, in buitengewone zending belast met de aankondiging der troonsbeklimming van Zijne Majesteit Nicolaas II, Keizer aller Russen. De «Vereeniging van gep. onderofficieren minderen van het Ned. Leger” heeft van de Koninginnen als blijk van belangstelling het streven, een Nieuwjaarsgeschenk van f 500 ontvangen. De nieuwe staking der bakkers. De laatste vergadering, voorloopig ten minste. Pfui Wat een uitkomst. En wat voor ’n vergadering was die laatste! Niets anders dan een bekentenis van onmacht. De bakkers hebben het in hun strijd tegen de patroons leelijk afgelegd. Van de algemeene werkstaking, sprak Ten Boekhorst, na opening der vergadering, kan onmogelijk iets komen, daarvoor is de opkomst te gering en ook de loonsbeweging is mislukt, door de houding van de gezellen der partiku- liere bakkerijen. Nog werd meegedeeld, dat de weerstandskas was uitgeput en ondersteuning hadden genoten. De vergadering werd bijgewoond door 4 je geld verspeeld? Ja, Haagsche bakkersknechts, die de houding der je Zondagsmorgens in plaats Amsterdammers prezen en het aan hen dankten, te gaan aan je speelzucht bot viert, dat de Haagsche bakkers zonder staking tot ijest altyd alles. Zondagsrust zijn gekomen en dat aan de meeste j[an qcJj vrouw, je bent gek Piet, die m’n duiten gewonnen heeft, was toch ook niet in de kerk. De nieuwe vice-minister is als rechtsgeleerde en financier bekend. BELGIE. Volgens verschillende bladen moet tengevolge van verschil van gevoelen een ministerraad onder voorzitting van den Koning gehouden en besloten zijn, de inlijving van den Congo-Staat bij België voor te stellen. De rechterzijde heeft Donderdag daarover be raadslaagd. De Premier poogde aan te toonen, dat de zwarigheden die de annexatie in den weg stonden, verdwenen waren. Ook merkte hij op, dat de mogendheden geen bezwaren hadden geformuleerd. In Februari zou de quaestie in de Kamer behandeld worden. Volgens verklaringen van verschillende of- ficieele personen, die zich echter zeer terug houdend uitlietenmeet het bovenstaande courantenbericht juist en de Regeering inder daad voornemens zijn aan de Kamer de inlij ving van den Congostaat voor te stellen. RUSLAND. Graaf Sjoewaloff, sedert 1885 Russisch ambassadeur te Berlijn en thans benoemd tot Gouverneur van Warschau, heeft van die benoeming kennis gekregen door een uitertst vleiend rescript van den Czaar, waarin zijne vroeger bewezen diensten worden opgesomd en nadruk gelegd wordt op hetgeen hij te Berlijn heeft gedaan tot bevordering van het behoud des Europeeschen vredes, dien de Czaar verklaart evenzeer te willen handhaven als het zijn vader heeft gedaan. Naar aanleiding van officieele berichten uit Toerkostan spreekt de Russische Regeerings- bode de hoop uit, dat de goede verstandhouding tusschen Engeland en Rusland weldra een einde zal maken aan de vijandige houding der Afghanen op de grenzen van het Pamirgebied. Generaal Yonoff, die de Russische troepen in dat gebied aanvoert, heeft reeds herhaaldelijk getracht daaraan een einde te maken, nu eens met zachtheid, die dan voor zwakheid werd aan gezien, dan weder met strengheid of met een beroep op de medewerking van den Emir te Kaboel. Deze beloofde alles, doch tot dusver laat de toestand aldaar veel te wenschen over. ITALIË. Het medisch onderzoek van sche pen uit Nederlandsche, Belgische, Duitsche en Portugeesche havens is afgeschaft. Naar het Vad. verneemt, heeft de Staats commissie, aan welke door de regeering was opgedragen een wettelijke regeling met betrek king tot de begrafenisfondsen te ontwerpen, thans eene ruimere opdracht ontvangen, zoodat de door haar te ontwerpen regeling zich ook tot de groote maatschappijen van Levensverze kering zal uitstrekken. Te Harlingen is overleden de heer C. Vrancken, directeur van het post- en telegraaf kantoor, een algemeen geacht man. Volgens gerucht zou de Tweede Kamer in den loop der maand Januari bijeenkomen ter afdoening van de wetsontwerpen betreffen de Opsterland en West-Stellingwerf, zoodat dan ook de Eerste Kamer een spoedige beslis sing kan nemen. Benoemd tot surnumerair bij de registratie en domeinen de heer W. G. Koch te Leeu warden. Naar de Residentiebode verneemt, zou de oud minister van Buitenlandsche Zaken in het vorige Kabinet, mr. G. van Tienhoven, zeer in aanmerking komen voor de vervulling van de vacature in den Raad van State, ontstaan door de ontslag-aanvrage van jhr. mr. de Jonge. In het afgeloopen jaar overleden te Am sterdam 8082 personen, terwijl bovendien nog 800 kinderen levenloos geboren werden. Le vend geboren werden er 14071. Het verschil tusschen het aantal geboorten en het aantal overledenen is grooter dan de vermeerdering der bevolking over 1894 be draagt, zoodat men tot de slotsom moet komen, dat zeer veel ingezetenen de gemeente hebben verlaten, want behalve door geboorten is het bevolkingscijfer toch ook nog toegenomen door vestiging in de gemeente. Het aantal overledenen bedraagt per duizend 18.04; dat der geborenen 31.48; beide zon der mee-rekening der levenloos aangegevenen. Deze getallen zijn (volgens de Engelsche me thode) berekend op het bevolkingscijfer van den I laatsten Juni. De afdeeling Risus van de vereeniging j Limburgia, zal haar eerstvolgende zitting hou den Zondag XI 9 Januari a. s. in het ge bouw van Werkenden Stand. Een aantal verdienstelijke leden van Lim- burgsche Carnaval-gezelschappen hebben hun men van oorzaken hiervan verkeerf ster. Een gevlekt kind. cum te Berlijn wordt een toond, dat uit Duitsche ouders is geboren op het lichaam zwarte huidvlekken heeft, welke met haar bedekt zijn. De vlekken zijn onre gelmatig over het lichaam verspreid, doch don kerder naarmate zij meer het hoofd naderen. Die op de beenen zijn bruin, die op het ge laat geheel zwart. Het hoofd is voor het grootste deel donker gekleurdop het gezicht is een driehoekige witte vlek, met het breede gedeelte naar boven. Het eene oor is zwart, het ander witnegen vingers zijn blank en de tiende donker. Men wil den Congo-Staat annexeeren bij België. Een te Brussel verschijnend blad weet ten minste te berichten, dat de Regeering, ten gevolge van verschil van meening in den Ministerraad onder voorzitterschap van den Koning formeel besloten heeft aan de Kamers voor te stellen, den Congo-Staat met België te vereenigen. De rechterzijde der Kamer heeft gisteren over de quaestie beraadslaagdde minister-president heeft in die vergadering trachten aan te toonen, dat de moeilijkheden, die tegen een dergelijke vereeniging bestonden, thans opgeheven zijn. Ook wees de minister op het feit, dat de mogendheden er geen bezwaren tegen geopperd hebben. De zaak zal in Februari bij de Ka mers aanhangig worden. De vertegenwoordiger van Reuter heeft ver schillende officieele personages over dit bericht gepolst. Ofschoon deze personen zich onder streng voorbehoud uitlieten, schijnt het bericht, wat de annexatie betreft, toch juist te zijn. - Een haven te Scheveningen. Er is voor de derde maal sprake van concessie aan te vragen voor een haven te Scheveningenen wel volgens een plan het vorig jaar door jhr. Ortt in het weekblad De Ingenieur ontwikkeld, en thans door een deskundige met de hulp van de heer Ortt uitgewerkt. De schets be vatte een buitenhaven, beschermd door golf brekers. Van wie de concessie-aanvraag zal uitgaan is nog niet bekend. Het aantal bezoekers van het Rijks- Museum te Amsterdam bedroeg gedurende 1894, 288689. De koudste stad. De koudste stad in de wereld is Werchojansk in de Siberische provincie Jakoetsk. De stad ligt aan de Jana, onder 67,34’ N. B. 107 Meter hoog en is de hoofdstad van het district Jakoetsk; zij telt maar 300 inwoners. Volgens prof. Wild uit St. Petersburg, die er een jaar doorbracht, is de koude daar nog strenger dan aan de Noord pool. Volgens zijne opgaven is de gemiddelde temperatuur in Januari 53,10 Celsius onder nul, in Februari 47,70, in Maart 40° in April 15.8° en in Mei nog 0,1 0 beneden nul. Er zijn drie zomermaandenJuni heeft eene gemiddelde temperatuur van 9.6° boven nul, Juli zelfs van 13.80 en in Augustus stijgt de temperatuur gemiddeld 6.4° boven nul. Maar in September daalt ze reeds weer tot 1.60 Celsius, in October is de temperatuur al 20.2°, in November weer 40.7°, en in Decem ber 49.9°. Een bedrogen Salomo. Een vrede rechter in Amerika wilde dezer dagen den wijzen Salomo nadoen, doch met weinig bijval Twee vrouwen beweerden de moeder te zijn van een kind, en niets kan de ware moeder doen ont dekken. De rechter herinnerde zich toen dat hij een soortgelijk geval in den bijbel gelezen had en nam een dolkmes, legde het kind op een tafel en zonder acht te slaan op het ge schreeuw van het kind verklaarde hij, dat hij het in tweeën zou gaan snijden en aan ieder der vrouwen de helft zou geven. De vrede rechter had echter niet op den uitslag gere kend. In plaats dat een van hen van bet moederschap afstand deed, gingen beide moe- naar den uitslag. Voorstellen indienen en motie’s steunen is niet moeielijk, waar men bedenke welin de teere kwestie van beschermende rechten is nog bij lange na het laatste woord niet ge sproken. OUDEGA, (H. O. N.) 5 Jan ’95. Heden werd door de kerkeraad der Herv. Gem. alhier van het Synodaal bestuur toestemming ontvan gen, om het afbreken der oude en weder opbouwen eener nieuwe pastorie etc. aan den laagsten inschrijver, J. v. Veer te Nijega, te gunnen, en wel voor de som van f 6698. RIJS, 7 Jan. Op de alhier gehouden sgroote” houtverkooping zijn in ’t geheel voor Jhr. Mr. J. H. F. K Van Swinderen verkocht ruim 70 perceelen kaphout, die te f 8425 opbrachten, de koopers graag. BARRADEEL, 3 Jan. Het aantal landver huizers uit deze Gemeente naar Noord-Amerika was in 1894 veel geringer dan in de laatste jaren het geval is geweest en bedroeg slechts 29. Hiervan waren 4 hoofden van huisgezin nen, 4 vrouwen en 15 kinderen, benevens 6 vrijgezellen. Een huisgezin behoorde tot de mingegoeden, alle andere tot de behoeftigen. Bij allen of althans bij de meesten vermoedelijke ring van maatschappelijke positie te bekomen. (F. Ct.) GAASTERLAND, 7 Jan. De varkensfok- kers maken in den laatsten tijd niet zulke goede zaken als in 1893, daar de prijzen thans 8 a 10 cent per kilo lager zijn dan toen. Voor een geheel varken wordt nu ruim 40 cent per kilo betaald. ZOO ZIJN ER. Zeker persoon die voorgeeft de belangen der werklieden te verdedigen, is met de wet in conflict gekomen. De rechter van instructie, voor verschijnt, spreekt hem aldus toe Naar ik ziespreekt gij altijd van Wij werklui. En ge oefent geenerlei beroep uit en werkt nooit? Vol verontwaardiging antwoordt de beklaag de: Indien ik wel werktehoe zou ik dan den tijd hebben om de werklui waardig te verte genwoordigen. GOEDE REPLIEK. Vrouw Wat, heb je weer met dammen al zoo gaat het, wanneer van naar de kerk Je ver- SNEEK. Peking bezet hebben, zoodat de onderbande- liDgm d“ ”ie" ,eide“- Laagste prijs 19 Juni f 36 Middelprijs f 42.85 blJ den aanvang van 563569 Kilogrammen Kaas.- een premie, welke helaas Hoogste Nagel prijs 18 Sept, f 31.50 onmisbaar^ is, i Laagste prijs 1 Mei f 23 Middelprijs f 27.43.

Friso nl | 1895 | | pagina 2