No. 4. ZATERDAG 12 JANUARI 1895. ^Nieuwstijdingen. Vijf en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. mij laten hooren van het Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prjjs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Daar ver- van geen Rotterdam Zee- en stempel van gearuktneid, dat op de huizen ligt, eener L... als waren ze niet bij machte zich krachtig op Landbouw te heffen uit bare dommelige rust doet u ten slotte een gevoel krijgen, alsof ge door eene flauwte in elkaar zult zakken. Ik moet even opmerken dat ge geene schoorsteenen op de huizen ziet, want er wordt slechts gestookt in de keuken, die in de lage bijgebouwen achter het hoofdgebouw isen dat bijna alle huizen van ééne verdieping zijn en ge nergens een toren ontdekt vindt zijne verklaring in de vul kanische gesteldheid van den bodem. Zelfs de grootere openbare gebouwen maken geen pret- tigen indruk en wanneer ze bij avond helder verlicht uitkomen tegen den donkeren hemel, uit de balkon. Prof, waarop gaf. Maar nog prof. Snijders UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM denkt ge onwillekeurigdat er vroeger een groote koepel op heeft gestaan of dat die daar nog zijne plaats moet vinden. Over dag vindt ge ze even stijf en smakeloos, want ze zijn opgetrokken in een hybridisch klassieken stijl en ik ben overtuigd, dat elk bouwkundige zich moet ergeren over de uitgekalkte pilaren met platte kapiteeltjesdie onder geene orde te brengen zijn. Dit alles hindert uw aesthe- tisch gevoel. Jhr. Mr. F. J. J. van Eysinga, Minister van Staat en lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, te Leeuwarden, is sedert eenigen tijd ongesteld. Hij heeft koude gevat en houdt zijne kamer. Zoowel in Friesland als in Groningen, Drenthe en Overijsel zal dit jaar eene keuring van voor den krijgsdienst geschikte paarden worden gehouden. Te Delfzijl zijn Zondag j.l. aan boord van het Nederlandsche schip Marnix eenige ongeregeldheden voorgevallen, waarbij de ge zagvoerder zich wapenen moest met geweer, om voor zelfverdediging vuur te geven. Tegen de matroos T. de H. van Workum, is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Nadat onlangs te Leeuwarden eene con ferentie tusschen de colleges van Ged. Staten van de provinciën Friesland en Groningen, bijgestaan door de beide provinciale hoofd ingenieurs, had plaats gehad over eene gedeel telijke drooglegging der Lauwerzee, is j. 1. Maandag eene tweede conferentie over deze zaak gehouden. De groote wenschelijkheid van dit werk voor de afwatering uit beide provin ciën schijnt als vast te zijn aangenomen. De groote vraag blijft evenwel door wie die uit voering zal dienen te geschiedendoor het rijk met subsidie van beide provinciën of omgekeerd, of wel subsidie van rijk en provinciën aan particuliere concessionarissen. Graanrechten. Te Leeuwarden, te Har lingen en te Sneek is het volgende adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor belanghebbenden ter teekening nedergelegd Geven eerbiedig te kennen de ondergetee- kenden, allen belanghebbenden bij den Land bouw en de Nijverheid. Dat zij met ingenomenheid kennis hebben genomen van het adres, door de Nederlandsche Protectionistische Landbouw-Vereeniging, aan uwe hooge Vergadering gerichtvragende de invoering van graanrechten, tot opbeuring van den treurigen toestand van het landbouw bedrijf in Nederland. Dat zij zich verheugen, dat het beginsel billijke bescherming van onze nationale en Nijverheid, eerlang in de Tweede Kamer een onderwerp van behandeling zal uitmaken, zoodra de door den heer Dobbelman aangeboden motie aan de orde zal worden ge bracht. Dat zij vast in de overtuiging, dat alléén billijke bescherming verbetering in onze sociale toestanden brengen kan, zoowel aan het adres van de Nederlandsche Protectionistische Land bouw-Vereeniging als aan de pogingen van den afgevaardigde, den heer Dobbelman, hunne adhaesie betuigen. Niet overbodig is hier de vraag: hebben de onderteekenaars alles wel overwogen De Leeuwarder veemarkt is eene markt van beteekenis. Dit blijkt uit den toenemenden grooten aanvoer, welke in het afgeioopen jaar heeft bedragen 164,794 stuks vee, tegen 154,603 in 1893 en 153,699 in 1892. Nog een vloot vermist. Te Geestemunde worden 5 stoomloggers vermist, elk met om streeks 10 man. Men vreest dat de schepen in den jongsten storm zijn gebleven. Het verhaal van een verschrikkelijken ramp komt uit Rio-Janeiro van 7 Januari. Op een pleizierboot beladen met passagiers had een ontploffing plaats in de haven van Nic- theroy, tegenover de haven van Rio. Het vaartuig stond onmiddelijk in brand. Niet min der dan 120 personen zouden er bij omgeko men zijn, naar men zegt. Een buitenkansje kreeg dezer dagen een koopman uit Habana, die uit de Spaansche Nationale Loterij den hoogsten prijs trok. Den vorigen zomer had hij zich naar Spanje be geven en had voor de aardigheid een lot - no. 8653 gekocht. De telegraaf meldde dat de hoogste prijs op dat nummer gevallen was. De man heet Alarcia en schijnt in alle opzichten een gelukskind te zijn. Voor jaren her had hij als arme knaap Spanje verlaten om in den vreemde zijn geld te verdienen. Dit gelukte hem door grove spekulaties die allen goed afliepen. Ook zonder dezen hoofd prijs, die anderhalf miljoen gulden bedraagt, was de man reeds schatrijk. Door een beeldhouwer te ’s-Gravenhage is een buste van generaal Vetter vervaardigd, waarvan afgietsels in den handel zullen ge bracht worden. Aan twee hoogleeraren der Polytechnische School te Delft is Woensdagavond een vreeselijk ongeluk overkomen. De prof. Snijders en Bavinek keerden te half negen per stoomtram residentie terug en stonden op het Uit Oost-Indië. (Particuliere Correspondentie.') XI. Batavia, Novbr. 1894. Geachte Vrienden In lang heb ik niets van mij laten hooren en ik gevoel, dat het hoog tijd wordt weer de pen eens op ’t papier te zetten, ofschoon ik moet bekennen, dat ’t mij eenigszins moeilijk valt; voornamelijk, omdat ik over vele teleur stellingen zou moeten schrijven. Of is het geen wreede deceptie gedoemd te zijn een half jaar op non-activiteit rond te slenteren tenge volge van een nonchalance van het gouverne ment? Ik weet niet hoe het oordeel in Holland over dezen treurigen toestand is, maar hier in Indië is het vrij wel gelukt aan de slachtoffers het idéé op te dringen, dat de geheele schuld voor rekening komt van den vorigen minister van koloniën. Het doet er echter voor ons al zeer weinig toe waar de schuld schuilt hoofdzaak is, dat er in deze buitengewone om standigheden buitengewone maatregelen worden genomen en dit gebeurt helaas niet. Zoodoen de zijn we verplicht een duur en doelloos leven te leiden want van ernstige studie kan in een hotel geen sprake zijn. In den beginne heb ik den tijd gedood met eenige studiën voor het examen handteekenen en perspectief, doch nu dit achter den rug is weet ik heusch niet, waar ik gevoegelijk mijn tijd aan zou kunnen besteden. We hebben dus al den tijd ons ge duld te oefenen en onze ziel in lijdzaamheid te leeren bezitten. Eene andere teleurstellingBatavia is in werkelijkheid veel minder mooi, dan het mij eerst toescheen. In boeken leest men dat het een reusachtig park is. Nu reusachtig is het zeker, maar het idéé park wil er bij mij niet al te goed in. Bij dat woord denk ik onwil lekeurig aan tuinen met slingerpaden en heer lijke bloemperken, doch hiervan is geen spoor te vinden. De ruime erven voor de woningen zijn kaal geschoren en door eene rij van ge metselde met witkalk bestreken paaltjes van den weg gescheiden. Wat er aan bloemen op het erf aanwezig is vindt zijn plaats in groote witte steenen potten op een dito piédestal. De paaltjes vóór en de potten op het erf zijn overal eenvormig evenals de woningen der Europe anen. En terwijl de eersten u spoedig door eentonigheid vervelen brengen de laatste door haar lagen bouw u in een gedrukte stemming. Eerst vindt ge de huizen schilderachtigmaar langzamerhand als het vreemde er voor u af is, verlangt ge eens weer een rijzig Hollandsch huis te zien van twee of meer verdiepingen met slanke rookende schoorsteenen; en het stempel van gedruktheid, dat op de huizen ligt, Snijders liet zijn parapluie vallen, de conducteur het sein tot stoppen voor de trein stilstond, was er afgesprongen, onmiddellijk door prof. Bavenek gevolgd. Prof. Snijders viel en werd door den volgenden wagen over reden, prof. Bavenek viel eveneens en kwam met den arm in aanraking met den wagen. Prof. Snijders werd in een bedenkelijken toestand opgenomenterwijl prof. Bavenek ernstig aan de pols werd gekwetst. Beiden werden per stoomtram naar Delft gevoerd en daar in het gesticht Beth-el opge nomen. In Amerika wil men van geen munther vorming weten. Gister verwierp het Huis van Afgevaardigden te Washington met 129 tegen 122 stemmen het voorstel om over te gaan tot stemming over het wetsontwerp betreffende de munthervorming, dat door den minister van financiën, Carlisle, is ingediend Het wets ontwerp kan derhalve feitelijk als verworpen beschouwd worden. H, M. de Regentes heeft f 150 geschon ken voor het in de St. Michaelkerk te Zwolle op te richten gedenkteeken voor Thomas a Kempis Prof. Von Lenbach heeft uit Friedrichs ruhe, waar hij de Kerstdagen en Nieuwjaar doorbracht, de groeten gebracht, van Bismarck aan Hohenlohe. Het bezoek, dat de laatste van plan was den eersten te brengen, zou op Friedrichsruhe gaarne worden tegemoet gezien. Volgens Lenbach is de oude Kanselier lichame lijk zeer gezond, maar het is alsof hij zijne belangstelling voor wat hem omringt, heeft verloren, of alles hem onverschillig is, wat om hem heen gebeurt. Ook doet hij sedert den dood van Prinses Bismarck niet meer aan zijne litterarische werkzaamheden. De heer Henri Brisson is herkozen als Voorzitter der Fransche Kamer. Volgens den Standard gelooft men in welingelichte staatkundige kringen in Italië, dat de regeering spoedig een beroep op de stembus zal doen, dat dus de Kamer zal worden ontbonden. Volgens Londensche bladen moet Donder dag de onafhankelijkheid van Korea plechtig zijn afgekondigd. Aan het hoofd van een indrukwekkende stoet ambtenaren begaf zich de Koning, Li-Hui, naar den tempel, aan de gedachtenis der voorouders gewijd. klaarde hij, dat Korea voortaan enkelen staat afhankelijk zijn zal. Naar men verneemt is te opgericht eene Maatschappij voor Rivierrisico’s met een kapitaal van f 500,000, verdeeld in 100 aandeelen van f 5000, waarop 10 pet. is gestort. Als directeuren treden op de heeren J. A. van Oosterzee en A. A. Pit, terwijl de heer John Hudig president-commis saris is. Een walvisch. De jongste storm heeft toch iets gebracht voor het vele dat hij weg nam. Bij Terschelling is een doode walvisch aangespoeld. Het beest was omstreeks 40 voet lang. De een zijn doodDe ramp te Scheveningen heeft in 9 dagen de opbrengst de drie tramlijnen met f 20.000 boven normale cijfer doen stijgen. En ook de volgende dagen was het vervoer, hoewel in mindere mate, veel drukker dan anders. Spreken is zilver. In een der Belgi sche kiesdistricten, waar een Kamerlid moet worden gekozen, zijn tachtig kiezersvergade ringen belegd. Zou de daling der zilverprijzen soms verband houden met de vergader-woede van onzen tijd Zoo vraagt de Amst. Ct. Vloot vergaan. Uit Huil wordt ge meld, dat een vloot van 22 schepen, die den 22en December vertrokken is, als vergaan mag worden beschouwd. Zij bevatte 100 zeelieden en had een waarde van f 400.000. - Sneeuwstormen. Zoo wij al een beetje sneeuw krijgen, we hebben hier waarachtig niet te klagen. In Noord-Italië en Zuid Frank rijk is het heel wat erger. Daar heerschen sedert een paar dagen groote sneeuwstormen, gepaard met lawinen, waaronder menschen en huizen werden bedolven en verpletterd. O. a. is het dorp Lobache zoodanig ingesneeuwd dat men de bewoners heeft moeten verlossen door een pad te graven door de sneeuw deze lag soms meer dan 10 voeten hoog. In een an dere plaats Orlu liggen nog verscheidene hui zen onder de sneeuw en is men bezig de be woners zoo mogelijk nog te redden. De wegen zijn onbegaanbaar. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. MEI B- El IIIIEIlïEVtlE- BLUI1(1811 HMLffl.

Friso nl | 1895 | | pagina 1