BEKENDMAKING TOYNBEE-WERK. J No. 7. WOENSDAG 23 JANUARI 1895. Officiéél gedeelte. Vijf en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. en daarmede dient rekening gehouden. voor Stabiliteit. overeenkomst opmerken I- UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM noodigen de belanghebbenden uit, hnnBBVorfleriDDenteiilasteilerfieinBBnte over het dienstjaar 1894, vóór den 31 Janu ari a.s. ter Secretarie in te zenden. Workum 5 Januari 1895. R. J. VISSER, Burgemeester. J. OUDEBOONSecretaris. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever In kortere bewoordingen laat zich dit werk omschrijven met de woorden der commissie op het titelblad «Persoonlijke bemoeiingen van meer ontwikkelden in het belang van minder ontwikkelden”. Zie, hier en daar worden volksvoorlezingen gehouden. Een goed werk, reeds in den geest van het hierbedoelde. Elders, vooral in grootere plaatsen heeft men leeskamers, waar iedere bezoeker zijne lectuur om Enz., enz. Maar er kan nog meer gebeuren, huis, zoo lang in lief en leed met Nederland werd en die, waaronder de stemming ter Na tionale Vergadering ditmaal plaats had. Uit de opdracht aan den heer Bourgeois zou men, I scheen het niet te voorbarig, kunnen opma ken, dat de heer Faure, zijn beklagenswaardi- gen voorganger tot voorbeeld nemende, evenals hij, zich geheel door de beslissingen der wis- selende Kamermeerderheid wil laten leiden. In dit geval ware, na de stemming van Maandag, zijn stap (hoe men over het kiesche daarvan tegenover den heer Casimier Perier denken moge) gewis alleszins logisch. Zekere schalke geest spreekt uit, sail les had De jare in de provincie Groningen. Hunne oorzaak was minder financieelen mis stand, dan wel meer trotsche afscheiding, gebrek aan de samenleving. Dit nu moet niet. Bij de meer algemeene ontwikkeling «Rijken en armen ontmoeten elkaar, God heeft ze beide gemaakt en De mensch zal bij brood alleen niet leven”. Ziedaar een paar teksten die tot grondslag van dit werk kunnen dienen. Zij zijn oud, dat is waar en het Toyn- bee-werk is derhalve volstrekt niet nieuw. Het is echter maar de vraag of er altijd en immer door in die richting is gearbeid. En daaraan meenen we wel een weinig te mogen twijfelen. Vooral in de laatste jaren was de nuchteren broodvraag aan de orde, wellicht in geleid door de onzalige schoolquaestie, die de vraag naar den voorgrond drong «moet ik betalen voor een ander Zoo werd de maat schappij tamelijk hebzuchtig en kleinzielig en groeide het onkruid der opwinding, terwijl het ’t goede zaad van geestelijke opheffing verstikte. Werkte onze Maatschappij Tot Nut van ’t Het gemeenschapsleven kan en moet breedere verhoudingen aannemen. Met een gulden of wat kan men hier en ginds eene zaak steunen, maar ieder heeft maar niet over guldens te beschikken. Gelukkig, een goed woord vindt ook eene goede plaats. En dit is het vooral, wat het Toynbee-werk van ons vraagt. Harte lijke deelneming in elkanders lief en leed, gepaste raadgeving of vriendelijke terechtwijzing, gezellige omgang van de verschillende standen, het veld is ruim en breed genoeg, om het nader in bijzonderheden aan te wijzen. Men bemerkt het, ’t is het terrein der algemeene menschenliefde, der humaniteit. En dit zon der onderscheid van rang of stand of kerkelijk geloof: het begrip mensch zijn met en voor- elkander staat op den voorgrond. Ten jare 1892 nam de oude Maatschappij «Tot Nut van ’t Algemeen”, altijd jong in het bepeinzen van middelen die tot verhoogd volks geluk kunnen leiden en er steeds op uit daar toe den goeden weg te wijzen, het besluit om eene commissie te benoemen, teneinde een on derzoek in te stellen naar wat we hier boven Algemeen steeds door, evenzeer als alle andere met den vreemden naam noemden: y> Toynbee- werk”, en dat zoowel bij ons te lande als daar buiten. Die commissie, bestaande uit de heeren Mr. A. Bloembergen Ez., te Leeuwarden, W. J. Blijdenstein te Enschedé dr. W. Pleyte te Leiden, mr. F. N. Sickenga, te Dordrecht en mr. Ant. van Gijn, als secretaris-rapporteur, heeft haar rapport uitgebracht en dit is thans in druk gezonden aan de verschillende Depar tementen der Maatschappij en verder tegen den prijs van vijftig centen verkrijgbaar gesteld bij de uitgevers S. L. van Looy en H. Gerlings, Rokin 50 te Amsterdam en alzoo ook den gewonen boekhandel bereikbaar. Wat Toynbee-werk is Eene zaak van algemeen belang, die ieders medewerking verdient. Om dit te bewijzen schrijven we uit de In leiding tot het Rapport de volgende zinnen over «Naast het streven van hen, die eene ver betering der sociale misstanden voor alles van eene hervorming van de maatschappelijke or dening hopen, staat eene beweging, die in de eerste plaats heil verwacht van eene hervor ming van den mensch. Beide bewegingen kunnen zeer goed samen gaan; zij die het ern stig meenen met de verheffing van het indivi du, sluiten geenszins de oogen voor de verbe teringen voor welke de instellingen vatbaar zijn: doch zij koesteren zelfs van de beste maat schappelijke inrichting weinig verwachting, in dien niet tevens de mensch eene belangrijke schrede voorwaarts doet op den weg van den zedelijken en geestelijken vooruitgang. «Tot nu toe waren het de godsdienstleeraren en de onderwijzers, bij wie de zorg voor dien vooruitgang berustte, daarin door stoffelijke hulp van leeken middellijk gesteund. «Een nieuwe beweging nu, zonder den in vloed van religie en onderwijs te ontkennen of te minachtendoet sinds eenigen tijd een beroep op de persoonlijke medewerking van ons allenop ons rechtstreeks deelnemen aan wat tot nu toe de taak van enkele lichamen werd geacht. «Elk mensch, zedelijk of ver standelijk hooger staande dan een ander, moet trachten dien ander tot dezelfde hoogte op te heffen.” Ziedaar grondslag en doel dezer beweging. verbonden, met de zekerheid daarbij, dat op enkele uitwassen na, schier alle partijen zich om dit Huis vereenigen en zich Vader landers gevoelen. Daarombij onze beste wenschen voor Frankrijk en zijn nieuwen pre sident, blijven wij, Nederlanders, prat op onze instellingen en handhaven we het koningschap. Wij weten ’t, hier kon een bejaarde Vorst ten grave dalen en een jeugdig Kind onder de leiding eener verstandige Moeder optreden, alles rustig, alles goed, alles flink Oranje boven onze maatschappij, die door spoorwegen en telegraafdraden het geheel aan elkander bindt. Het innerlijke dient met het uitwendige in harmonie te zijn. Wij bevelen daarom den arbeid der Nuts-Commissie ten zeerste aan ter overweging van een ieder, die het werkelijk wel meent met zijn medemensch ter overwe ging en tevens ter behartiging. De beweging, vooral in Engeland op nieuw op ’t getouw gezet dankt haren naam aan Arnold Toynbee, die niet zoozeer haar stichter als wel een barer edelste voorstanders geweest is. H. Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. vereenigingen, die het werkelijk wel meenen met de belangen des volks, er kunnen soms dagen van onrust en verwarring zijn, waarin het moeielijk valt het kaf van het koren te onderscheiden en ja,— om een Turksch spreek woord te gebruiken, bij een oproer in de lucht verschuilt de zon zich achter de wolken”. Doch juist in zulke tijden gelden gulden woorden als die van Dr. Laurillard: «Maar de zon is niet gebluscht Boven ’t zwart dier wolkgordijnen Staat zij onverzwakt te schijnen In verheven kalme rust En 't is of de vrienden van het Toynbee- werk dit beeld begrepen hebben. De zon geeft warmte aan iedereen, of laat ons liever zeggen wekt warmte overal. Indien door verschillende omstandigheden het eene voorwerp daarvan meer profiteert dan het ander, dan leert ons de dagelijksche omgeving, dat dit meer bezittende voorwerp verre van egoïstisch, niet behoudt, wat het heeft, maar zijne meerdere warmte uitstraalt naar allen kantom andere voorwerpen mede tot een verhoogden warmtegraad te brengen. Ziedaar nu zelfs in de levenlooze natuur het reine, het edele socialisme, Het is niet een eischen van de eene zijde, het is een geven onderling en wederkeerigom zelve weer te bezitten ten behoeve van ieder ander. Het wekt tot leven om en met elkander, tot leven met verheffing. Neen, niet bij brood alleen. Zoo ook zegt de Inleiding: «De bemoeiingen, tot nu toe in het werk gesteld om het lot der mingegoeden te verzachten, legden meestal op ons geld, somtijds op onzen tijd, zelden of nooit op onzen persoon, beslag. Het is echter juist onze persoon, dien Toynbee-werk ons vraagt. «Geef u zelven gelijk gij zijt,” is zijn bevel«geloof in het nuttige en goede van uw werk en naar de mate dat gij dat doet naar die mate zal uw arbeid vruchten dragen,” is zijn getuigenis. king der Jezuietenwet te bekrachtigen. Voors hands is er geen reden om aan te nemen, dat de Bondsraad van gevoelen is veranderd. Wat aangaat de sterkte der partijen, die zich in den Rijksdag vóór en tegen het nu aan genomen voorstel verklaarden indien zij alle i voltallig ter vergadering waren geweest, dan zou het voorstel met eene kleine meerderheid verworpen geweest zijn. Tot Russisch ambassadeur te Berlijn is benoemd Prins Lobanoff-Rastawski, sinds 1882 ambassadeur te Weenen, nadat hij drie jaren in gelijke betrekking te Londen en twee jaren te Constantinopel werkzaam was geweest. Hij telt bijna 70 jaren. Te Weenen was prins Lobanoff algemeen geacht en men ziet hem te Berlijn gaarne ko men. De eerst als opvolger van graaf Sjoe- waloff genoemde Russische generaal von Rich ter moet wegens zijn minder gunstigen gezond- heidstoestand buiten verdere aanmerking geble ven zijn. FRANKRIJK. De heer Bourgeois heeft van den President de opdracht ontvangen een nieuw Kabinet saam te stellen. De lemps doet niet ten onrechte de groote van de omstandighe- i er in zooverre dat juist de heer Bourgeois zich te Ver op in het oog vallende wijze geweerd om zijne ^verheffing te beletten. heer Méline bespreekt Félix Faure als den vrijhandelaar. De protectionisten, zegt Méline, behoeven nog niet bang te wezende president op zich zelf heeft niet te veel te zeg gen over vrij handel of bescherming, zoolang Al weder een vreemd woord. Het beteekent standvastigheid. Het zweefde ons dezer dagen voor den geest toen we de plotselinge presi dents-verwisseling in Frankrijk vernamen, die weinig of geen blijk gaf van stabiliteit of stand vastigheid. Casimir Periér ging heen en Felix j Francois Faure werd in zijne plaats gekozen, ’t Ging alles goed en geregeld in zijn werk, al werden er wanklanken vernomen. «Weg met de schelmen, weg met de dieven I” klon ken de kreten ter eenre zijde in de Nationale I den, waaronder wijlen de heer Carnot gekozen Vergadering, die door de andere beantwoord werden met: «Weg met de commune!” 't Spreekt van zelve, dat ieder in zulke ©ogen blikken van verwarring zijn slag wil slaan. Gelukkig heeft het gezag in Frankrijk het hoofd er boven gehouden en zich laten gelden, zooals het dan nu ook nog doet. Faure is het hoofd van dezen Staat van zoo ongeveer veer tig millioenen zielen, Faure, den gewezen leer looiers jongen. Is het ferm en goed, dat een mindere hoog kan klimmen op den maatschap pelijken en politieken ladder, en hebben we in beginsel niets tegen een republiek de Ver- eenigde Nederlanden vormden zulk een lichaam, wij voor ons zouden toch in geen geval met Frankrijk willen ruilen. In ons staats organisme bezitten we zoo ongeveer dezelfde vrijheid als dat land, maar bovendien de ze kerheid, de stabiliteit, dat het hoogste gezag niet kan vinden, wordt vertegenwoordigd door het aloude Oranje- H, Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. De telegraaf meldde reeds dat de Rijksdag het voorstel der centrumspartij Wij herinneren aan de onlusten ten vorigen tot intrekking der Jezuieten-wet wederom heeft •e in de nrovmcie Groningen. aangenomen. Het vermelde amendement van den afgevaardigde Rickert kwam niet in stem ming, omdat het als een zelfstandig voorstel dat eerst in stemming kon komen, indien het voorstel der centrumpartij 1 TTAt nnl Tii-i in knninn afaon beschouwd werd, dringt het begrip mensch zijn alle standen door l werd verworpeD> Het zaj nu te bezien staan, en daarmede dient rekening gehouden. of de Bondgraad wederom weigert de intrek- Het Toynbee-werk wekt op tot het vereeni- gingsleven, geheel in overeenstemming met MUM' F.\ llll Eli H 11E- llllll 11)1111 EIIIESEI1II. 1 i,

Friso nl | 1895 | | pagina 1