I No. 8. ZATERDAG 26 JANUARI 1895. Officieel gedeelte. Nieuwstijdingen. Vijf en twintigste Jaargang. l 1 Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM 1 1 I. II. Uit Oost-Indië. groeten aan i van den oceaan XIII. ten dr. mr mi hu ei tint i; u:\iii IIEIII llllill Eli! ESI, 1111. te eff Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. te uur. ;e e het algemeen- of huishoudelijk 5 I de Den verrader UITGEVER: m. tn- 3 1 e) ns ld lur A. te P. N. an •na iZd it Q i twist te zoektn en verweet aan meer bijverdienst had, ter De Minister verklaarde met nadruk, cent meer aan subsidiën zou uitkeeren, een pernicieusen invloed heeft verplicht waren maken. 7 de handen, waardoor deze hand vrij erg verwond gemeentelijke Buiten reageeren Prys per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever de gemeentebesturen hebben volkomen ten tweeden male een begrooting vast aan de afgekeurde. Niet de gemeentebesturen pleegden verwaar- loozing, maar de Ged. Staten van Friesland, daar zij de tusschenkomst der Reg. inriepen voordat zij gelegenheid hadden gegeven aan i om ten tweeden male hun afkeuring der begrooting in hooger meen- VERGADERING van den RAAD der gemeente HINDELOOPEN, op Za terdag 26 Januari 1895, ’s voormid- dags 10 uur. Punten; Mededeelingen en Ingekomen stukken. Nadere vaststelling der gemeente-begrooting trekken partij voor schreef het bovenstaande om de eerste indrukken niet altijd zuiver zijn en vooral omdat de meeste Hollanders eene ver keerde voorstelling van door het weinige dat ze er in een schoolboekje van lazen. Batavia heeft veel voor het binnenland. eene kostelijke gelegenheid zich te ontspannen in de we hier een eenigingspunt militaire sociëteit Concordia voor het dienstjaar 1895. III. Idem van politie-reglement IV. Idem der verordening ter uitvoering van art. 178 der Gemeentewet V. Vaststelling van het kohier van hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1895. (Particuliere Correspondentie.') Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Tweede Kamer. In de zitting van Don derdag is het algemeen debat voortgezet over I de ontwerpen betreffende Opsterland en West- stellingwerf. De heer Houwing betoogt, dat de gemeente besturen onmogelijk den belastingdruk kunnen vermeerderen, daar de draagkracht reeds is overschreden en dat de uitgaven voor armen zorg niet te weelderig zijn. Hij treedt in uitvoerige beschouwingen over de armenver zorging in deze streken, ten betooge dat de be deeling karig en de nood hoog is. De be sturen hebben dus niet de belangen der ge meenten verwaarloosd. deur verweet bekl. hem dat hij een was, waarop hij antwoordde, dat hij herberg eerst koffij, daarna cognac, ver- i een andere herberg een glaasje je- te Arum te ugkomende, gingen ze in van Heslinga aan het billard spelen belasting én de hooge uitgaaf voor armenzorg en gebruikten elk 4 a 5 borrels Tot ruim niet ten volle vertrouwbaar, daar gebleken is, 10i uur ’s avonds ging alles goed, maar toen dat ze in Friesland wel eens wordt gefingeerd, begon bekl. Eindelijk kenschetste spreker de houding dezer De Bruin, dat deze gemeentebesturen als revolutionair, en zij, die wijl De Bruin hem steeds trachtte te besussen. op grond van het beginsel van autonomie hun bedrijf verdedigen, dag in October. Het tijdstip waarop en de autoriteit bij wie zij, die zich aan deze examens wensehen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zullen nader overeenkomstig de voor deze examens bestaande voorschriften worden bekend gemaakt. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de bij de «Hollandsche Uitgevers- en Druk kersmaatschappij” te Amsterdam verschijnende negende veel vermeerderde uitgave van het Bestantenboek, bevattende de tot 31 December 1894 uitgelote seriën van niet minder dan 52 premieleeningen. Het mag haast overbodig genoemd worden het nut van dit boekwerk aan te toonen, want dit blijkt duidelijk wanneer men verneemt, dat het totaal bedrag van nog niet ter aflossing aangeboden, doch reeds uitgelote gewone fond sen en premieloten verscheidene millioenen be draagt. Rente en dikwijls kapitaalverlies zijn daarvan het gevolg voor den eigenaar. Over het algemeen laten de houders van premieloten zich veel te weinig gelegen liggen aan het nazien der uitlotingen. Ten bewijze hiervan kan dienen, dat nog verscheidene hoofd prijzen, elk ten bedrage van heele en halve tonne gouds onafgehaald liggen, welke sommen zeer eigenaardig door een Fransch blad beti teld zijn met den naam nvergeten rijkdommen.” De prijs van dit werk, groot 128 bladzijden, gedrukt op zwaar papier in 8° formaat, be draagt f 1.25, (in linn n band f 1.75) hetgeen voor een standaardwerk van zulk een groot nut laag genoemd mag worden. verlaten, dit afscheid mij nog zwaar zal vallen, I omdat ik opnieuw goede vrienden moet vaar wel zeggen, voor wie weet hoelang? En nu Wilt ge echter de Indische natuur in al hare heerlijkheid aanschouwen, dan moet ge nog veel verder op, de binnenlanden in naar de Preanger. Ik had onlangs het voorrecht als reporter van het Bataviaasch Nieuwsblad naar Soekaboemi te reizen, ten einde aldaar eene vergadering bij te wonen van de Soekaboemi- sche landbouwvereeniging en had alzoo volop gelegenheid de Indische natuur in al haar pracht te bewonderen. Van Batavia tot Bui tenzorg is het landscbap over ’t geheel vlak en eentonig en de terrassen der sawah’s (rijst velden) zijn het eenig relief van den bodem, maar pas zijt ge Buitenzorg gepasseerd of ge bevindt u tusschen de Salak en Gedeh midden in ’t bergland, waardoor de trein zich in hon derden bochten heenslingert. Ge ziet diepe ravijnen waarin bergstroomen bruisen, steile berghellingen zoo dicht begroeid, dat ge ze niet dan met moeite zoudt kunnen beklimmen, rijstvelden die oogenschijnlijk aan de bergen hangen en altijd ziet ge uit het portier van uw wagen den kegelvormigen Gedeh, nu eens geheel in wolken gehuld, dan weer zich helder afteekenende tegen den hel verlichten Indischen hemel. Soekaboemi zelf ligt 1800 voet hoog en heeft daardoor een vrij koel klimaat. Dit is dan ook de reden waarom vele zieken aldaar herstel hunner gezondheid zoeken. Vooral de nachten zijn er koel, zoodat een wollen deken dan niet van onpas komt. Van uit Soekaboe mi kan men heerlijke uitstapjes naar den Gedeh maken. Om echter den top te bereiken heeft men een paar dagen noodig en moet men Koelies (dragers) met de noodige vivres mee naar boven nemen. Ik bracht te Soekaboemi een bezoek aan het gezondheids-etablissement Sela Batoe en aan het kerkhof. Dit laatste is op den top van een heuvel aangelegd en levert van beneden gezien een schilderachtig effect op. In de onmiddellijke nabijheid van het kerkhof heeft men in een eenvoudig bamboehuis warme bronnen (Tji panas heet water). In twee vierkante bassins ziet men op verschillende plaatsen gasbellen door het lichtgroen gekleurde water naar boven stijgen; het water zelf is vrij heet. Naar men mij verzekerde worden deze baden slechts gebruikt door hen die aan huid ziekten lijden. Om tot Batavia terug te keeren. Ik gevoel, dat ik voor ik dezen brief sluit eerst ook nog enkele goede dingen van Batavia moet opnoe men. De lezers zouden mij voor een zwarten pessimist en lasteraar aanzien, indien ik niet de keerzijde der medaille vertoonde. Ik wil echter in ’t geheel geen pessimist zijn, maar tegen de gemeentewet en te doen zien, dat de revolutie. De heer Bastert verdedigt ook de voorstel len, als volkomen gerechtvaardigd en niet aan- Batavia moeten hebben tastende de gemeentelijke autonomie. In het of ander belang van de handhaving van het gezag acht hij aanneming van de ontwerpen noodzakelijk. De heer Boyaards is vóór de ontwerpen, Vooreerst hebben de heeren daar hij grove verwaarloozing aanwezig acht en de voorgestelde voorziening gewenscht De heer Barncombe Sanders is tegen, om- i en beklaagde te erplicht Harlingen. Zij ontmoeten elkaar aan het train en hun gesprek leidde er toe dat De mee naar Harlingen ging. Toen bekl. stelt zich op hetzelfde zijne zaken daar verricht had, gebruikten ze in een- een maal de begrooting afgekeurd, de besturen volgens in waren een tweede begrooting op te never en ti Zijns inziens is overigens én de hooge de herberg belasting én de hooge uitgaaf voor armenzorg j hem dan wel had kunnen verraden toen hij dien en dien keer dronken was. Nu krabt bekl. De Bruin in het gezicht, doch deze duwt hem van zich af, waarbij hij valt. Opstaande trekt hij zijne sabel en slaat daarmee De Bruin op het hoofd en vooral aan de eene wordt. De Subst. Off. veroordeeling van gevangenisstraf. Uitspraak 2 Februari a. s. Volgens den Haagschen Kroniekschrijver der N. Gron. Ct. zou de heer Van Houten gereed zijn met zijn ontwerp-kieswet. Als zij nog niet naar den Raad van State is verzonden dan zou dat toch spoedig geschieden. Examens Lager Onderwijs. De minister van binnenl. zaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden le. dat in 1895 tweemaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het exa men ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56 onder a der wet tot rege ling van het lager onderwijs, zooals die is ge wijzigd bij de wet van 8 Dec. 1889 (Staats blad no. 175) en dat dit examen voor de eerste maal in dit jaar zal aanvangen op 2 April e.k. en voor de tweede maal op een nader te be palen dag in October. 2e. dat in 1895 éénmaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 65bis der voorschreven wet, voor huis- tn schoolonderwijs in het vak ver meld onder j in art. 2 der wet (de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek) en dat dit i een nader te bepalen v. Justitie requireerde de beklaagde tot 6 maanden bij de plaatsen uit sociëteit de Harmonie; verder bezitten j schouwburg en het centrale ver- j dat hij het grondwetsartikel niet toepasselijk voor de beau-monde is wel de acht, daar er niet sprake kan zijn van grove aan het Waterloo verwaarloozing. Ook wijst hij op een omme- plein, waar elke week twee muziekuitvoeringen keer in inzichten van Ged. Staten, waardoor worden gegeven in den ruimen tuin naast de I hun advies minder vertrouwen wekt. sociëteit. Verder zijn hier boekwinkels, waar De heer Heemskerk acht de voorstellen on- ge alle pas in Europa verschenen werken kunt grondwettig. Er is geen grove verwaarloozing, krijgen. De mailberichten heeft men te Bata- want via uit de eerste hand. Moet ge inkoopen recht doen, hetzij van meubels of andere huishoude- te stellen, volkomen gelijk lijke artikelenhier in Batavia koopt ge alles even mooi en over ’t geheel niet duurder soms zelfs goedkooper dan in Holland. Maar wat mij bovenal aan Batavia bindt is de gulheid der Hollanders. Hebt ge eenmaal de gemeentebesturen kennis gemaakt met eene familie dan komt van 1 ge daardoor in kennis met vele andere, bij wie beroep te komen. Feitelijk zullen de ge: nu bij de wet gedwongen worden den en omslag te verhoogen. De Minister van ge iteeds een welkome gast zijt en ik voorzie, ten dat, wanneer ik binnenkort Batavia zal moeten hoofdelijk' binnenlandsche zaken ver- dedigde de ontwerpen uitvoerig. Ze zijn ge nomen niet lichtvaardig, maar na rijpe over- voor deze keer bastaMijn hartelijke weging. Hooger subsidie mocht bij niet voor al mijn vrienden aan gene zijde 1 stellen, dit heeft hij uitdrukkelijk verklaard. I De Minister verklaarde met nadruk, dat hij I geen daar de noodwet r I gehad. De voorgestelde ontwerpen zijn vol- examen zil aanvangen op komeo gerechtvaardigd door de zucht om (X verwarring in de gemeente huishouding te doen ophouden de partieele werkstaking in die ge- meenten zou anders leiden tot partieele anar cbie. Artt. 126 en 127 der gemeentewet konden niet toegepast worden. Bij kon. besluit is am Mevr. A. M. Schneither, Wed. Mr J. C. Bergsma, Raads heer in ’t Gereeh'sbof te Leeuwarden, een pen sioen verleend ten bedrage van f 600. Het lid van de Tweede Kamer voor Hoorn, de heer P. B. J. Ferf, zal voorloopig de vergaderingen der Volksvertegenwoordiging De heer Beelaerts toetst de handelingen der wegens ongesteldheid niet kunnen bijwonen, besturen aan het bestaand recht en komt tot Voor de Rechtbank te Leeuwarden heeft de slotsom, dat zij, na terecht gestreefd te terecht gestaan R. R. E., 49 jaren, rijksveld- hebben hun meening ingang te doen vinden, wachter te Arum, terzake mishandeling van moeten berusten in de beslissing van het den gemeenteveldwachter A. de Bruin, hoogste ressort, de Kroon. Door dit na te Den 21 Nov. 11. had De Bruin een bood- laten hebben zij grove verwaarloozing gepleegd, schap in Kimswerd te doen de wet miskend, en de Regeering is v< daarin te voorzien daarom is hij vóór. station De heer Butgers acht de ontwerpen volko- Bruin men grondwettig en t standpunt als de heer Beelaerts, dat

Friso nl | 1895 | | pagina 1