j 1 I No. 10. ZATERDAG 2 FEBRUARI 1895. Nieuwstijdingen. Vijf en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. uur. Zuiderzee I, minuten, terwijl l UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUffl het landverhui- 160 man equipage I Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVEBTENTIÊN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever te nemen als om een prioriteitscon- nader op te geven voornaam syndicaatdat over zeer belangrijke kapitalen kan beschikken), tot de drooglegging der Wieringermeer, volgens de daarvan be staande plannen of met die veranderingen, die de Regeering zal noodig achten. De voorwaarden, waarop de concessie zal worden uitgevoerd, wenscht adressant nader te bespreken en te bepalen. Maandag j. 1. werd door Gedep. Staten van Zuid-Holland de vraag behandeld of de dienst van een vrijwilliger bij het reservekader als broederdienst in aanmerking kan komen tot vrijstelling van den dienst bij de militie. De militieraad had ten aanzien van een loteling in Den Haag, wiens oudere broeder als vrij williger bij het reservekader diende, deze vraag ontkennend beantwoord, o. a. op grond dat de dienst bij het reservekader slechts als proef neming was ingesteld. Een beslissing in hooger beroep werd intusschen wenschelijk geacht, opdat men ten deze een algemeenen regel zou kunnen stellen. Het lid van Gedeputeerden, dat over deze zaak verslag uitbracht, mr. graaf was van meening, dat de dienst bij het reservekader kan vallen onder de bij plotseling zijn gezichtsvermogen terugkreeg. Thans is de man in staat, het kleinste gedruk te schrift te lezen zonder eenige moeite. Zijn eerste daad, toen hij terugkwam, was een gift van 15 C00 roebel aan de armen van de stad zijner inwoning”. Het bestuur der Vrijzinnige kiesvereeni- ging te Leiden heeft voorgesteld niet te voldoen aan het verlangen van het bestuur der Libe rale Unie, uitgedrukt in de bekende circulaire. De vaart van Amsterdam op Rotterdam is gesloten. Door den hoogen stand van het binnenwater in onze provincie is men genoodzaakt zooveel mogelijk te spuien, alle zeesluizen staan dan ook open, waardoor veel nieuw ijs naar zee wordt afgevoerd en aan het ijsvermaak veel afbreuk wordt gedaan. Uit alle streken van Rusland zijn te St. Petersburg deputaties aangekomen van den adel, de gouvernementen, gemeenteraden en verschillende vereenigingen om den Czaar en de Czaritza geluk te wenschen met hun hu welijk en hun brood en zout aan te bieden. Ongeveer 650 personen zijn in St. Petersburg met dat doel gekomen. Czaar Nicolaas heeft nu bij de ontvangst van eenige dezer deputatiën een woordje gesproken, dat velen vreemd in de ooren zal klinken. Zooals men weet, werd er bij de troonbestijging van den jongen Czaar op gewezen, dat deze blijkbaar van plan was ingrijpende hervormin gen in het binnenlandsch bestuur aan te bren gen. Men dacht reeds aan het einde van het autocrat ische regeeringsstelsel. Maar de jonge Czaar heeft al deze geruch ten tegengesproken. Hij verklaarde zeer be slist, dat hij er niet aan dacht het autocra tisch stelsel van regeeren in Rusland te wijzi- voor zijn vrouw. - Ken zekere den militieraadden loteling vrijstelling koopman te Brussel, kreeg dezer den mihtiedienst te verleenen. De heer J. C. Benit te Amsterdam heeft aan den Minister van Waterstaat en aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarih hij nu naar aanleiding van het antwoord van den Minister, aan de Tweede Kamer, gebleken is, dat de uitvoering der drooglegging van de van Staatswege binnen een bepaald tijdstip niet kan worden toegezegden bij elke aanvraag tot het inpolderen van een deei der Zuiderzee, de Regeering zal moeten overwegen haar houding daarbij aan begin van drooglegging cessie verzoekt (voor een syndicaatdat van Eene te Frederiksoord sedert eene maand vermiste kip is voor eenige dagen, toen men bezig was stroo te verpakken onverwacht uit het stroo te voorschijn gekomen. Het dier is al dien tijd zonder eten of drinken geweest en loopt nu toch weer rustig met de andere kip pen op het erf rond. Bij vorstig weer is ’t zeer gevaarlijk aan ijzer te likken. Dat ondervond ook een meisje te Groningen, dat a>n een ijzeren hek likte en haar tongetje er niet weer van verwijderen kon. Het zat vastgevroren. Met warm water en verstandig overleg gelukte ’t het kind uit den onaangenamen toestand te verlossen, zonder dat de tong verwond werd. Ontvlucht. Uit een Duitsche gevange nis is een van de gevaarlijkste inbrekers dezer dagen ontsnapt, zoo zegt de Duitsche politie. Zij vermoedt dat de man naar ons land is ontvlucht en geeft daarna het volgende signale ment. Hij is 1.69 meter lang, haar en snorrebaard zijn blond, zijn ftguur is tenger; op den linker arm is hij getatoueerd en wel met de letters H. D., de voorstellingen van geloof, hoop en liefde, twee ineengelegde handen en het woord «Vaarwel met het jaartal 1887. Toen hij de vlucht nam had de kerel een vrij schamele plunje aan het lijf; daar hij de gelegenheid wel kinderen er in jHj Det reservekader kan vallen onder de bij art. 48 der militiewet bedoelde diensten, welke recht op vrijstelling geven, en adviseerde mits dien om, met vernietiging der uitspraak van J van De beslissing het college wordt later medegedeeld. Een stoomboot gezonken. Het stoom schip Elbe van den Noordduitschen Lloyd, dat den 29sten dezer van Bremerhaven naar New- York vertrok, is gezonken, na aanvaring met een andere stoombootbij Lowestoft, op de Engelsche kust. Het is terstond na de aan varing gezonken. De reddingsboot werd terstond uitgezonden en keerde met 20 geredden terug, waaronder 6 passagiers (een vrouw), de 1ste machinist, de 3de stuurman, 4 administrateurs 7 matrozen en 2 loodsen. Volgens deze geredden zou zersschip 240 passagiers en aan boord hebben gehad. Het stoomschip, dat de aanvaring veroor zaakte, moet, zonder hulp te verleenen, er van doorgegaan zijn. Een Lloyds telegram uit Maas sluis vermeldt echter, dat de Engelsche stoom boot Crathie, van Rotterdam naar Aberdeen gaande, gerapporteerd heeft, dat het gistermor gen om half zes heeft samengestooten met een groote stoomboot op ongeveer 30 mijlen van den Hoek van Holland. De Crathie zelf is wel zwaar beschadigd, maar lekt niet en gaat terug naar Rotterdam voor reparatie. Het is maar een kleine ko lenboot van 470 ton. De Elbe werd midden in de machinekamers aangevaren, zoodat het water terstond in massa naar binnen stroomde. Het was heel donker, niet mistig echter iedereen was in bed. Het schip zonk binnen twintig minuten. De on stuimige golven en de paniek ann boord ver hinderden om meer dan drie booten uit te zet ten. Een daarvan sloeg terstond om de tweede landde, zooals wij gezegd hebben met ongeveer 20 man ook de derde boot moet, na twintig Van Bylandt, minuten, terwijl vrouwen en 1’ 1 werden opgenomen, omgeslagen zijn. gen. Hij blijft, als zijn voorouders, de onbeperkte alleenheerscher in Rusland. Het Fransche ministerie heeft beraad slaagd over de begrafenis van maarschalk Canrobert. Besloten is den beroemden krijgs man op Staatskosten te begraven. Zaterdag zal de plechtigheid plaats hebben. Tenzij daarin verandering kome, is voorloopig beschikt dat het lijk in het Invaliedenpaleis zal worden bijgezet. Het ligt nu op een praalbed in het sterfhuis, waar talrijke belangstellenden het een bezoek brengen. Zwitserland drijft tegenwoordig zijn an archisten uit. Zeventien dezer snaken te Tessino zijn uit bet land verbannen. De rechtbank te Alkmaar heeft Klaas Boes heden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Men schrijft uit Leeuwarden Uit vertrouwbare bron vernemen wij, dat het in Friesland in den laatsten tijd met het mond en klauwzeer gunstig gaat. De twee koeien, den 18en dezer te Leeuwarden op de veemarkt als «verdacht” aangehouden, zijn na zorgvul dige waarneming gebleken niet aan die ziekte te lijden. Ook het geheele getal der in de provincie aangetaste beslagen vermindert sterk en bedraagt slechts 4 sedert 1 Januari 11. Die gunstige toestand wettigt de verwachting, dat de ziekte vóór het eindigen van den stal tijd kan worden bedwongen, waartoe de vee houders en veehandelaars zelve veel kunnen bijdragen door streng alle aanraking met be smette stallen of plaatsen te weren Het schijnt tamelijk zeker, dat er 380 per sonen verdronken zijn Bang voor zijn vrouw. Een zekere D een dagen op straat een toeval en werd gewond naar het Gasthuis gebracht. Daar zijn wonde echter niet zooveel beteekende, wilde men hem reeds den volgenden dag weer naar zijn huis zenden. D viel op de kniën en smeekte daar te mogen blijven uit vrees van door zijn vrouw mishandeld te worden. Hij liet vervolgens zijn bloot lichaam zien, dat geheel overdekt is met kneuzingen, welke het gevolg zijn van de mishandelingen, welke de ongelukkige dagelijks van zijn weder helft te verduren had. Het graf van Eva. Voor een der poorten van Medina in Arabië, wijst men op een kerkhof, nevens andere merkwaardigheden der oudheid ook een graf aan, waaronder de moeder van het menschelijk geslacht, Eva zou begravan zijn. Bepaalde gronden voor deze onder de be woners algemeen verspreide overlevering, be staan er nietdoch zelfs de verstandigsten houden haar in eere. Het graf wordt voor heilig gehouden en bestaat uit een groot, met een koepel gedekt gebouw. Een zwarte steen daarin duidt de eigenlijke grafstede aan. In de nabijheid is het graf der laatste Sul- tanevalidee, die naar Medina in pelgrimsgewaad was gekomen en daar gestorven is. Volgens de officieele schatting bedraagt het nagelaten vermogen van wijlen Jay Gould 82 millioen dollars of zoo ongeveer 205 millioen gulden, Hollandsche munt. De man woonde, jammer genoeg, niet in een der Friesche hulpbehoevende gemeenten, zelfs niet in ons Vaderland (een beste overigens voor de successie belasting) maar in Amerika De Gemeentebesturen van Achtkarspelen, Kollumerland en Dantumadeel, benevens bet bestuur van het Waterschap «De Zwadde, westelijk deel” hebben te Veenklooster eene samenspreking gehouden teneinde plannen en maatregelen te beramen in zake de bevaarbaar- making van de Zwadde. Het blijkt, dat men aldaar meer en meer overtuigd wordt van het onhoudbare van den bestaanden toestand, waarin men hoopt spoedig verbetering te zien komen. In het Schoterlandsche dorpje Mildam, waren dezer dagen in de woning van den arbeider W. Lap eenige jongelieden aan het stoeien. Door deze drukte viel een geladen geweer, dat aan de wand hing, naar beneden. Het schot ging eensklaps af en trof den 17 jarige dochter in den voet. Het meisje is naar Heerenveen overgebracht en geniet daar eene zorgvuldige behandeling. Te Amsterdam is plotseling overleden de bekende schilder van stadsgezichten Willem Koekoek. No. 24 der Staats Ct. bevat o. a. de koninklijke goedgekeurde (gewijzigde) Statuten der Vereeniging Helpt Elkander,” te Koudum. 't Was ons niet bekend, dat aldaar zulk eene Vereeniging bestond; wel kenden we eene Vereeniging van dien naam te Workum. - Te Zwolle had Woensdag de groote ijs- wedstrijd plaats, waaraan 13, meest bekende rijders deelnamen, nl. S. Bleeker te Heeg, Sietze v. d. Schaaf te Grouw, Piebe Wester te Eernewoude, H. J. Spruit te Zwolle, H. de Vries te Groningen, Klaas Hanje te Akkrnm, E. J. ter Molen te Zwolle, Wiebe de Vries te Oenkerk, Ph. Holst te Nieuwer-Amstel, Merk Kingma te Grouw, Entjes te Groningen, Tjalke Zijlstra te Grouw en E. Pauli sma te Harde - garijp. Na de eerste ronde bleven aan Bleeker, Wester, Hanje, E, J. ter Molen, Merk Kingma, Entjes en Paulusma. De einduitslag was le Entjes, 2e Paulus- ma, 3e Ter Molen en 4e Wester. Bij de Donderdag te Groningen gehouden wedstrijd werd de eerste prijs eveneens behaald door Entjes. Het gezicht teruggekregen. Het Engel- sche weekblad The Realm meldt«Na den dood van czaar Alexander III besloot iedere Russische stad, een gezant naar Petersburg te zenden om een krans op het graf van den keizer te leggen. De stad Mahilev had haar voornaamstee burger, Ratner genaamd, gekozen voor deze zending, en ofschoon deze reeds der tig jaar blind was, aanvaardde hij den opdracht. «Terwijl hij te Petersburg zat te luisteren naar de lijkmis voor den overleden Czaar en zijn metgezel hem een beschrijving gaf van de pracht, die hem omringde, werd zijn nieuws gierigheid zoodanig opgewekt, dat hij, wellicht mede onder den indruk van de plechtigheid, blad voor mmoD. l MB- H Illi I II 11 III I O <7 I TT y-*4 vi wt 4* 1 iv ly r> rv rJ <v 4- Z*ï w

Friso nl | 1895 | | pagina 1