Bijbels en Testamenten IJsetab „W0WI”. Doet uw voordeel. Hardrijderij van Leden met Dames, in twee klassen onder en boven 35 jaar. Kerk- en Schoolnieuws. Advertentiën. Marktberichten. De Goedkoopste Puike Sigaren. Dinsdag 5 Febr. 1895. Prijzen LUXE VOORWERPEN. Aangifte tot ’s morgens 11 uur op de bovenzaal van JACOB v/d PAL. Bevallen van een Dochter, T. VISSERBuwalda. Doesburg, 22 Jan. 1895. Eenige kennisgeving zijn te WORKUM verkrijgbaar bij Y KUIPERS, firma H. Brandenburgs Zoon. Niet in de 500 zakjes 5 Cadeau’s, maar 50 pi’ijzeil. Die geen prijs trekt ontvangt altijd wat. Aanbevelend A. S. VLAS, Workum. Hendrikje S. Visser, Per Telegraaf. PRIJSUITDEELING ’s avonds 8 uur bij E. TEPPEMA. Opgeluisterd door Muziek. IJs en weder dienende. B. S. GAASTRA, Secr. 1 7.50 derd. f 6 vaten. Het lijk Pakrega ff Stavoren Makkum CORNWERD Voorin. 9 uur Da. PlAAM ff Zurich ff Workum (Doopsgez 3 Febr. Koudum Stavoren Waspik zijn water overgevloeid. V te in na ff ff ff ff 2 1 cembe van I lagere het su ten ei Ovi echter 1893 dus e FRANEKER, 28 Jan Witte Tarwe 75 kilo t 3.70 a f 3.80. Snelpersdruk Firma H. BRANDENBURGH ZOON Marktplein, Workum. Depothouder van het Nederl. en Britsch Genootschap. een elki een nie) Ed; t‘?n 1 2.85 - 2.30 - 2.50 - 3.25 - 3 80 f 3(5 - 2 40 - 2 60 - 3.35 - 4 40 zoove twistt Bij e noot, kalm zeke: bracl desti deze Eert E Molkwerüm Workum (Geref. zaden was heden Tarwe iets flauwer en 5 onveran- dang naren het be; genomen vaten ff ff ff ff Schokkers kleine Platte Boonen ff aanvoer Haver Heden overleed onze geliefde Moe der ONDERWIJS. Bij kon. besluit is met 1 Mei ’95 aan den heer H. de Jong, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als schoolopziener in ’t arrondissement Hee- renveen. NED. ISRAEL. KERK. De voordracht ter benoeming van een opper- tabbyn in de provincie Friesland bestaat uit de heeren dr. T Lewenstein, benoemd opperrabbijn te Zabize in Oosi-^ilezië, J. Vredenburg rabbijn te Amsterdam en L Schlberg, waarnemend opper rabbijn te ’s Gravenhage. Benoeming 3 Maart e. k. van Uit en de gratificatie f 10, S. Bleeker Wed J. Goedkoop, den ouderdom van ruim 74 jaren, eene ongesteldheid van 5 dagen. Uit aller naam, E. IJPMA. Workum, 29 Jan. 1895. Algemeens kennisgeving deeling geheel-onthouders de ziekten tot op van vroeger zijn gedaald, terwijl de straf fen ten eveneens belangrijk daalden, geheel-ontbouders kwamen in het laatste jaar in de ziekenhuizen, van de andere militairen 10,4 pet. Kleine overtredingen tegen de krijgs tucht kwamen voor: 1,5 pet. onder de geheel onthouders en 6.7 pet. onder de andere mili- Geen dienst. Voorm. 9 uur uur Ds. P. A. VERGADERING van den RAAD der gemeente HINDELOOPEN, op Za terdag 26 Januari 1895, ’s voormid- dags 10 uur. Tegenwoordig de Voorzitter en alle leden. Opening der vergadering, waarna lezing en hierop goedkeuring der notulen der laatstvoorgaande vergadering. Mededeelingen en Ingekomen stukken. Wordt besloten: 1°. Naar aanleiding der met eenige opmerkin gen terug ontvangen gemeente-begrooting dienst 1895: a. hst subsidiebedrag volgens art. 49 der on derwijswet, uitgetrokken met 2250, overeenkom stig het advies van h.h. Ged. Staten, nader uit te trekken met ƒ2150; b. het subsidiebedrag als noodlijdende gemeente uitgetrokken met f 1260, conform gemeld advies, nader uit te trekken met 700; c. het bedrag der vergoeding volgens art. 45 der onderwijswet, wegens de onzekeiheid van een te benoemen onderwijzer uitgetrokken met ƒ1100, conform meer gemeld advies en omdat toch weder de vacature werd vervuld, nader uit te trekken met f 1300; d. de post „jaarwedden van de klerken ter secretarie” uitgetrokken met f 60 (door verhooging der wedde van het klerkje f 20 hooger uitgetrok ken dan het vorige jaar) tegen bovengenoemd advies te handhaven. Dezelve, na deze veranderingen, benevens de hierdoor noodzakelijk geworden verlaging van eenige uitgaafposten, wederom vast te stellen. 2°. Naar aanleiding der met eenige opmerkin gen, de redactie betreffende, terug ontvangen poli tieverordening en de verordening ter uitvoering van art. 178 der gemeentewet. Deze verordeningen, gewijzigd naar het advies van h.h. Ged. Staten, wederom vast te stellen. 3’. Voorwaardelijk te beschikken over een klein stukje gemeentegrond. 4''. Het primitief kohier van hoofdelijken om slag over den loopenden dienst, vast te stellen tot een bedrag van den aanslag van 3481. Sluiting der vergadering. naar Waarder J. van den Ber- naar Gameren J. C Klomp naar Hoogeveen J. van Haeringen naar Harlingen J. W Beerekamp naar Nieuw-Helvoet Kniphuijzen, Amel. De niet ruim. 0.— 0.— f 7.25 a f 7.70 7 00 a - a f 8 25 4.00 a - 8 00 f 4 00 a f 4 90 - 4 00 a - 4 35 van granen en en ets. lager. Overige artikelen nagenoeg genomen 3 vaten ff aarde begraven zijn, de overlevenden ontzag- 1 n I Stellen we ons voor, dat na afloop van het kwartaal de schoolhjsten bij den gemeente-ont- vanger worden bezorgd, die geroepen is den ouders de kwitantien voor schoolgeld te presen- teeren. De heer X. is aangeslagen naar een inkomen van f 1700 en moet dus »den kos tenden prijs” betalen. Daar zit de ontvanger met de handen in ’t haarOm inlichtingen ter secretarie. «Daar begint de ellende al” mom pelt de burgemeester. Hij roept de wethou ders samen; men komt tot het besluit den heer aan te slaan overeenkomstig de rekening ’t vorige jaar. X. weigert de kwitantie, dwangbevel volgt doch ook dit laat den De rechter moet beslissen en In de toelichting van het nieuwe ontwerp op de tabaksbelasting in Duitschland wordt ge zegd, dat de voorgestelde bepaling der rechten op buitenlandsche geprepareerde fabrikaten vol doende zal zijn om de fabrikaten van minder allooi uit het buitenland, met name de Hol- landsche en de mindere Havannasigaren, voor taan het ingevoerd worden in Duitschland ónmogelijk te maken. Keizer Wilhelm heeft aan den schoonzoon van Maarschalk Canrobert een telegram van rouwbeklag gezonden waarin hij nog zijn be wondering uit voor den heldhaitigen verdediger van St. Privat. Zooals men weet was het vooral Canrobert, die in den bloedigen slag van. 17 Aug. bij genoemd dorp de Duitsche garde zulke ernstige verliezen toebracht. Op het Galgenwater bij Leiden zijn een heer en twee jonge dames in een bijt gereden. Twee hunner werden gered, een zestienjarig meisje, mej Van B., is verdronken, is nog niet boven water gebracht. Woensdagmorgen in de vroegte was het voorplein van het Centraal Station te Amster dam een verzamelplaats van een paar honderd ratten. De beestjes waren uit hun holen gekropen, waarin zij door de vorst in de sneeuw geen voedsel meer konden vinden. Zij waren hoe genaamd niet schuw, de honger had hen zoo tam gemaakt, dat ze zich zonder eenige moeite lieten vangen. Een reiziger nam voor de curiositeit een paar exemplaren mee in zijn koffer naar ’s-Graven- hage. Toen het wat lichter werd, vonden de meesten het toch maar beter, om weer onder den gronl te kruipen. Geen pleizierreisje. De drie door een dollen hond gebeten inwoners van naar Parijs gezonden, om door Pasteur te wor den behandeld. De gemeentesecretaris is als geleider medegegaan. Een doodenvloot. Ondanks den oor log met Japan heeft China nog geld over voor een doodenvloot, een vloot nl., die het gebeente der talrijke te San Francisco en andere plaat sen in Amerika overleden Chineezen naar het vaderland zal brengen. De opwekking daartoe ging uit van de Chineesche legatie te Was hington. De Chineezen, steeds zeer bijgeloovig, zijn van meening, dat de zielen van hen, die in vreemde landen gestorven en in vreemde GRONINGEN, 29 Jan. 60 kg. W. Garsl 48 Dikke Haver 50 Probsteier 72 kg. Inl. Rogge Paardeboonen BOLSWARD, 31 Jan Vereeniging. f 44.00 a f - 43.00 a - - 42.00 a - en 5 J vaten. „Frisia” f 44.00 a f - 43.00 a - - 42.00 a - - 41 00 a - tairen. slechts een voor den krijgsraad, in vergelijking van 19 der anderen. Ook andere hoofd- en subalterne officieren getuigen even gunstig van den invloed der geheel-onthouding op de troe pen in Voor Indië. Een der voor de Ned. Pakketvaart be- noodigde schepen zal door de Maatschappij De Maas te Rotterdam worden gebouwd. SNEEK 31 Jan. Aan de gisteren gehou den hardrijderij op schaatsen van mannen hoven de 18 jaar, uitgeschreven door de IJsvereeni- ging sSneek”, namen niet minder dan 84 per sonen, onder welke 49 Sneekers deel. De prijs f 60, verkreeg P. de Boer Snikzwaag, premie f 25, A. Hettinga van wellingerga van Heeg. ’t Koude weer en een nog al hooge entreé droegen er toe bij, dat de bijbaan alles behal ve overbevolkt was. X. van Een j heer X. koud. deze eindigt met den heer X. in ’t gelijk te stellen die zoodoende niet kan worden ge dwongen tot het betalen van eenig schoolgeld. Is nu zóó’n verordening geen typisch exempel bedreven dwaasheden, en zou men er haast toe kunnen komen om aan de regeering vragen of zóó’n zonderling clubje als in en er den toestand beheersebt ook niet onder toezicht moet wor den gesteld? Gelukkig dat Ged. Staten hunne goedkeuring zeer zeker aan dergelijke verorde ningen zullen onthouden. van lijke schade kunnen doen Ook neemt men aan, dat zulke arme zielen rusteloos heen en weer zweven, zoolang tol men hun overschot naar het vaderland terugvoert. Een bekend Haagsch figuur, de geluid- kundige L. J. Lefèbre, is gister overleden. Ontelbaar zijn de vele gewijzigde en min of meer verbeterde toestellen op het gebied van liet geluid en reddingswezen, welke door den werkzamen man werden vervaardigd, zonder dat bij ooit de voldoening van zijn rusteloos streven had. Noch uit een industriëel, noch uit e< n wetenschappelijk oogpunt mocht de heer Lefèbre slagen, terwijl dit ailes van zelf een slagen op financieel gebied belette. The British medical Journal vestigt de aandacht op de verrassende uitkomsten, in het Engelsch-Indische leger verkregen door de toe neming der onthouding van alcoholische dran ken onder een groot deel der troepen daar. niet Generaal Colette deeit mede, dat onder een af- onzen gemeenteraad zetelt wegens overtredingen tegen de krijgswet Van de 100 Van de 1224 waterdrinkers kwam er Roods 75 3.45 a - 3.55. Winter Garst 60 kilo f 2.70 a f 3.15. Zomer 60 kilo 0.a - 0. Witte Haver 50 kilo f 2.60 a f Prob. 50 kilo - 2.55 a - Sp Kanariezaad 75 kilo Fr. 75 kilo Erwten. Schokkers f 4.50 3 Febr. Deenik. 3 Febr. Kerk) 3 Febr. en Nam. 2 Veenhuizen. Heidenschap ('Herv. lokaal). Zondatr 3 Febr. Nam. halftwee de heer W. J. Vallentgoed, Godsdienstonderwijzer te I Jlst. NED. HERV. KERK. Beroepen.- naar Münsh“erenland W. v. d. Waal te Moerkapelle; gen te Varseveld; te Lunteren; te Werkendam; te Ecbteld i cand. te Heiloo. Aangenomen: naar Utrecht De Lind van Wijn gaarden te Oud-Alblas Bedankt: voor Ovezande c. a. C. J. Montijn te Chaem. zal gevonden hebben om zich nieuw in de spulletjes te steken, is beschrijving van zijn costuum overbodig. Een man doodgeschoten. Aan een kruitmagazijn, dicht bij Berlijn, was eergister een man op verdachte wijze bezig bij de ven sters. Op de vraag van den schildwacht, beweerde hij eerst de vensters te moeten her stellen, maar toen dit een leugen bleek, ging hij op de vlucht. Herhaalde malen beval de schildwacht hem te blijven staan en toen hieraan geen gevolg werd gegeven, loste de soldaat een schot dat den vluchteling het hoofd doorboorde. Tot nog toe heeft men niet kunnen uitmaken, wat de man eigenlijk bij dat kruithuis wilde uit voeren. Boterprijs. Je k-ur 2e Laagste Aanvoer 6 J Boterprijs le keur 2e 3e 4e Aanvoer 7 en 1 vaten. Totale aanvoer 26 f en WORKUM, 1 Febr. BOTER. Marktprijs 46.00. LEEUWARDEN, 1 Febr. BOTER. Markt 46.00. Aanvoer 89 J en 58 J vaten. WARNS, 30 Januari. Gisteren werden in ons dorp niet minder dan 3 vischotters gevan gen. De huid dezer dieren is zeer gezocht, terwijl het vleesch zeer goed eetbaar is. ZUIDWESTHOEK. Een hoogst interresan- ten strijd greep een dezer dagen op een der meren in den Zuidwesthoek plaats. Een schaat senrijder bemerkte aldaar een grooten vischot- ter en maakte dadelijk jacht op het dier. Hij trof het met een ijshaak, maar verloor daarbij zijn evenwicht en raakte onder den voet. De otter viel nu op zijn beurt zijn belager aan deze echter gelukte het het verwoede dier in den onderkaak te grijpen en met zijn zakmes een oog uit te steken. Het dier echter wist zich los te wringen, koos het hazenpad en ver dween op eenigen afstand door een bijtdat het in minder dan geen tijd had weten te bakken, onder het ijs. NIJEGA30 Jan ’95. Van den slager K. A. Pruiksma is sedert enkele dagen een best schaap spoorloos verdwenen. Nu men in wijden kring te vergeefsch heeft rond gezocht, wordt vermoed, dat het dier gestolen is. De politie doet onderzoek. OUDEMIRDUM 31 Jan. Uitslag van de alhier gehouden hardrijderij van mannen 19 deelnemers; prijs R. Zijda te Rijs, le premie W. de Jong te Nijemirdum, 2e premie J. W. v. d. Goot alhier. GAASTERLAND, 31 Jan. Het ijs heeft in onze environs door het geweldige stroomen veel van zijne betrouwbaarheid verloren. Op vele plaatsen is het reeds gevaarlijk en is er Van verschillende zijden hoort men dan ook weder dat er personen zijn doorgezakt op plaatsen, die sterk zijn ge weest. Vooral in de richting van Balk over de oude Lutz naar Galamadammen, Koudum enz. is het nog bepaald gevaarlijk. De baan vegers 1 ebben hun post daar verlaten. ZWARTSLUIS. Nog iets betreffende de zonderlinge verordening tot evenredige school- geldheffing alhier. In onze beide vorige berichten ontbrak nog de dwaze bepaling dat de aangeslagenen in de 14e klasse en hooger van den H. O. den kos tenden prijs van het onderwijs zullen moeten betalen. Stellen we ons voor, dat Workum (Herv.) Zondag 3 Febr. Voorm. 9 uur Ds. J. van der Weide Avonds 5 uur Ds. D. Jacobsen. 3 Febr. Nam. halftwee Ds J. v. d. Weide, van Workum, 3 Febr. Voorm. 9 uur Ds. D. Jacobsen, van Workum. 3 Febr. Voorm. 9 uur Ds H. Prins, van Vroomshoop. Avonds 5 uur Ds. W. van den Bijtel 3 Febr. W. van den Bijtel. 3 Febr. Voorm. 9 uur De. K. Straatsma, van Makkum. 3 Febr. Nam. halftwee Ds. K. Straatsma, van Makkum. Voorm. halftien Ds Siemelink 3 Febr. Voorm. halftien dr. J. Keulen. Voorm. halftien Ds. I d

Friso nl | 1895 | | pagina 2