f. Binnenlandsche Berichten. h in laatste 5 slechts dan wanneer de ver- Pnjs: in Prijs: Siebe Prijs: Eliza- 15 den Minister a. Bergsma is de re-1 verlaging van ’t gas it st m gf ht ht te he m zii de in vc vr in nc er da ee ce sp da ee he sti vo w< de tw I c 1 g< ril vt 4' tri he lit zij dii de na cembe van lagere het sc ten ei Ovt echter 1893 dus e Cs Zt aa zoove twisti Bij e noot, kalm zeke brac' desti deze Een r A K so ht bt rij te za H ei dr II dt bt H er 1 e va se K la R 2 hi at j« d. vt hi a. b. c. een elki een niet Ed; In de heden al- van het onderwijs- deelde de Secretaris I en Het oorlogsrecht wordt 2e klas Tjalling 3e klas: oudste meisjes id. Prijs: Tjerkje Als no. 1 kwam aan H. J. no. 2 N. Teppema, Utrecht. dang naren het be voorloopig onbeslist te laten en V Uw Koninklijke Hoogheid kan wel begrijpen, hoe oplettend ieder in die dagen was. «Boem!” Ha dus nu Ik stond als vastgena- geld en luisterde. Twee jongens, die naar school gingen, luisterden ook, vlak voor mij met open monden. «Eén!” tellen zij. Boem!... «twee!” Boem!” sdrieBoem! en zoo Éénsklaps hielden Buiten werd n.l. het geschut de wind was hier naar toe. inrichting stede. De heer A. van Dedem, lid van de Tweede Kamer voor Zwolle, die door ziekte geruimen tijd verhinderd was zijn mandaat waar te nemen, is thans hersteld. Zaterdag had ten huize van van Buitenlandsche Zaken het tweede gastmaal plaats, door jhr. Röell den leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal aangeboden. Naar het Handelsblad mededeelt, heeft de Engelsche postmeester-generaal, naar aanlei ding van herhaalde adviezen van de Neder- landsche Kamer van Koophandel te Londen, besloten, de quaestie van het vervoer der post geprobeerd en legie de heer Zsedert zijne pensioneering deel uitmaakt, samenvielen met die van het Gezel schap bovengenoemd. MOLKWERUM, 1 Febr. Uitslag der heden gehouden hardrijderij onder schoolkinderen. Ie klas, leerl. der herhalingschool. G. Frankenapremie IJme Hommes. oudste jongens der l.s. Prijs d. Ploegpremie Gerrit v.d. Sluis. geweest, hij de politiek, te enz. een en ander onder steeds toenemend rumoer. De Republiek, vervolgde Girault, was den overledene niets schuldig dan de schandpaal. «Onbeschaamde1” riep de heer De Lareinty; waarop de heer Girault zeide»Ik zal u mijn seceon ianten zenden Met nadruk verdedigde voorts generaal Billot en de minister president Ribot het voor stel om Canrobert en in dezen het leger en Frankrijk hulde te brengen en ten slotte is het met 145 tegen 49 stemmen goedgekeurd. ENGELAND. De Britsche Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Asquith, hield Woensdag te Newcastle een redevoering, waarin hij o. a. het verlangen der conservatieven be streed, om door wettelijke bepalingen de immi gratie van arme vreemdelingen te beperken. Aan vele van dergelijke lieden had Engeland zijn superioriteit op het gebied van velerlei fa bricage te danken. Wat de emigration van anarchisten betreft, zoo was een streng nauw lettend toezicht door de gevolgen nog het beste middel van tegengaan gebleken. Ook Minister Morley voerde bij dezelfde gelegenheid het woord. Hij schetste den toe stand van Ierland als zoo aanmerkelijk verbe terd, dat het aantal misdrijven verleden jaar lager was geweest dan in eenig sedert 1837. Hij beloofde voor de volgende zitting een nieuwe landwet. Eigen beheer bleef hij voor en na het beste bestuur voor Ierland achten. NOORWEGEN. Na afloop eener Vrijdag gehouden Kabinetsvergadering heeft het mini sterie zijn ontslag gevraagd. De Koning besliste, dat de zaak overeen komstig de Constitutie zou behandeld worden. OOSTENRIJK HONGARIJE. Het voorstel van een Jong-Czechischen Afgevaardigde om de wet op de ministerieele verantwoordelijkheid ook van toepassing te doen zijn op den gou verneur van Bohemen, is door den Boheem- schen Landdag, op voorstel van den gouver neur, verworpen. De zitting was zeer woelig. ARGENTINIË. Volgens de Diario zal de minister van Financiën de quaes tie der spoor- wegwaarborgen denkelijk regelen door bijzon dere rente-obligatiën, uit te geven tot een be drag van ongeveer 8 millioen pond sterling, het geheele tot aan den afloop der waarbor gen gevorderde bedrag. VEREENIGDE STATEN. De Londensche bladen maken een bericht uit Nieuw-York openbaar, dat de Regeering besloten heeft tot het uitgeven van 4°/0 obligatiën ten bedrage van 100 millioen dollars. AUSTRALIË. De Australische koloniën hebben beginnende met 31 Januari ’s nachts te 12 uur, gezamenlijk den «standaard-gordel- tijd” ingevoerd. Door de nieuwe tijdrekening komen Melbourne, Sydney en Brisbane tien uur voor bij Greenwich, Adelaide negen, Perth acht en Wellington elf uur. HONOLULU. Al de aanvoerders van den laatsten mislukten opstand zijn in hechtenis ge nomen en voor den krijgsraad gesteld. Drie verklaarden zich schuldig aan hoogverraad. Ook Koningin Liliuo Kalani werd wegens me deplichtigheid aan den opstand aangeklaagd gevangen genomen. I door de Regeering streng gehandhaafd. Bij de behandeling in de Eerste Kamer der ontwerpen betreffende Opsterland en West- stellingwerfbestreed de heer Breuning deze wetten, waarvoor de zedelijke verantwoorde lijkheid rust op de Regeering en de voorstem mers; de slechte toestand is ’t gevolg van rijks wetten. De Minister van Binnenl. Zaken antwoordde, dat ze daarom extra rijkssubsidie ontvangen. Deze wetten zijn noodig om de orde te her stellen in de huishouding, die grovelijk ver waarloosd is. De Regeering mocht geen booger subsidie gevenzonder grove onbillijkheid te genover anderen. De Regeering neemt de Administratieve- enquête. Door de heeren Van SwinderenBreuning Van Welderen Rengers en dactie van de voorgestelde motie van aldus gewijzigd «De Kamer, overwegende, dat de onderstand, gasfabriek een nadeel van plus minus f 1000 de schoten op. door de burgerlijke armbesturen in verschillende zou bezorgen. voorstel van den heer Camphuis, van ’t gas lichting van De Raad grondde zijn afwijzing voorn, op de volgende motieven Men begaat, wanneer ’t voorstel Camp- Louisestraat liep, hoorde ik een kanonschot over Vlissingen of over den Hoek van Holland huis wordt toegewezen, voorloopig onbeslist te laten en /lu» I dienst langs beide routes zorgvuldig gade te den slaan. houding tot de plaatselijke middelen is gestegen, spreekt den wensch uit, dat de Regeering onderzoeke welke van dezen ongezonden toe stand de werkelijke oorzaken zijn.” De Afd. Leeuwarden en Leeuwardera- deel der Fr. Mij. v. Lundb. heeft de vragen door het Hoofdbestuur gesteld betreffende het Mond- en Klauwzeer behandeld, om ze als volgt De heer Bergsma (.e beantwoorden 1. Acht ge het mond- en klauwzeer eene gevaarlijke dan wel eene lastige ziekte? Niet gevaarlijk, maar lastig en bijzonder schadelijk 2. Is een krachtig optreden der Regeering tot bestrijding dezer ziekte in het belang van de veehouders en handelaars gewenscht, of wordt aan doorzieken de voorkeur gegeven Bij sporadische gevallen acht men een krach tig optreden der Regeering gewenscht; is de ziekte eens meer algemeen, dan zijn practische middelen tot afzondering gewenscht. Men acht het laten doorzieken niet gewenscht. 3. Indien gij het eerste noodzakelijk acht, vindt ge dan de in den gepasseerden zomer van rijkswege genomen maatregelen tot afzon dering enz. goed gekozen? In beginsel acht men afzondering op de meest practische wijze gewenscht, maar men moet het oog houden, dat onze stallen in den zomer ongeschikt zijn en groote schade aan het vee veroorzaken. 4. dan wenseben te zien toegepast? Na beantwoording van vraag 3 vervallen. 5. 7 klauwzeer een direct gevolg is van blaar, m. a. w. dat het speeksel uit den bek der koeien de ontsteking en ettering der poo- ten doet ontstaan? Het is eene ziekte die zich in verschillende vormen voordoet, in den regel het eerst in den mond, maar zij openbaart zich ook in an dere deelen van het lichaam. Het eenige middel er tegen is zindelijkheid op stal en dier. 6. Indien ge meent dat dit het geval is, hebt ge ook door desinfectie getracht het klauwzeer te voorkomen en zoo ja, met welke middelen en met welke gevolgen? Na het antwoord op vraag 5 onnoodig ge acht deze vraag te beantwoorden. 7. Welken tijd van het jaar acht ge bij eventueel doorzieken voor het vee de meest geschiktste, zoo met het oog op de belangen van de veehouders als op die van den han del? Bij behandeling van vraag 2 heeft men het doorzieken niet wenschelijk geacht, maar wan neer het moet plaats hebben, dan gedurende den staltijd in het najaar en den winter. Uit Leeuwarden meldt men nader dat de uitgestelde priksleden-wedstrijd gister, Maan dag, in alle glorie heeft plaats gehad. De optocht werd voorafgegaan door het staf- muziekcorps van het le regiment infanterie. Eene groote menigte bewoog zich in straten en op de banen. De prijzen werden behaald als volgt: Mannen: le prijs verguld zilveren medaille en f 15 door C. de Vreeze te Hindeloopen 2e prijs zilveren medaille en f 10 door B. Ylstra te Hindeloopen, 3e prijs f 5 door Jan Timmenga te Oosterend. Vrouwen: le prijs verguld zilveren medaille en f 15 door S. Veldheer te Hindeloopen, 2e prijs zilveren medaille en f 10 door A. Smit te Hindeloopen, 3e prijs f 5 A. Langeveld te Hindeloopen. De groote zilveren Club-medaille voor het mooiste costuum, vrouwen, werd toegekend aan A. Smit, te Hindeloopen, de groote bronzen Club-medaille, mannen, voor de mooiste slede aan C. Smit, te Hindeloopen. SN EEK, 3 Febr. In de raadszitting van gisterenavond is met 14 stemmen tegen ’t om den prijs voor andere doeleinden dan ver- 7 op 5 ct. te brengen verworpen. Krul; premie Trijntje de Jong. 4e klas: kleinste jongens id. Groos; premie Heert Hendriks. 5e klas: kleinste meisjes id. beth de Jong; premie Hendrika v. d. Wal. BAKHUIZEN, 1 Febr. De nieuw opge richte (arbeiders) Ijsclub had heden een wed strijd uitgeschreven door mannen. 15 kranige rijders dongen naar de uitgeloofde prijzen. Uitslag: prijs f 10: W. Deden, alhier, premie f 2.50: Rinze Feenstra, Molkwerum. GA ASTERLAND, 4 Febr. Aan de Zuider- zee-kusten onzer gemeente wordt in de laatste dagen veel gedaan aan spiering visscherij. Flinke hoeveelheden worden gevangen, zoodat een goede daghuur wordt verdiend. Voor de 100 stuks wordt 25 a 30 cent betaald. De meeste worden te Lemmer verkocht. BAKHUIZEN, 4 Febr. Uitslag van de alhier gehouden hardrijderij Mannen deelnemers; prijs: (f 15) Willem Deden alhier, premie: (f 5) R. Veenstra te Molkwerum. UTRECHT, 3 Februari. Heden werd door de Ijsclub «Vooruit” alhier een wedstrijd ge houden uitgeschreven voor amateurs, lengte der baan 300 meter. Vlug, Utrecht. no. 3. G. J. Poot, Zaltbommei. GALGENHUMOR. Nou heb ik me daar een jaar lang gestu deerd om de handteekening van een der groot ste bankiers goed na te maken, en juist nu ik de chèque kant en klaar heb gaat de vent bankroetJe moet maar wanboffen. NIET EENS. Toen de Kroonprins van Pruisen, in Januari 1859, onmiddellijk na de geboorte van Prins Willem, stralend van vadervreugde, ’s avonds in de kazerne kwam van de garde-artillerie, vroeg hem één der jongere officieren: «Heeft uwe Koninklijke Hoogheid al gehoord, wat de jongens hier in Berlijn elkaar vertellen?” «De jongens?” vroeg de Kroonprins verbaasd. «Om uw Koninklijke Hoogheid te dienen. Toen ik onlangs op een ochtend door de en een groote onbillijkheid bleef plotseling stilstaan, intusschen den jegens vele gas-verbruikers, omdat men dan u:_ __j_ x- een meer iaat betalen dan den ander. b. Bij toeneming van ’t aantal gasmotoren is zonder twijfel de buizenleiding te klein. De heer De Vries was vóór een algemeene i en wel van 7 op 6 ct. orde, I De Voorzitter maakt daarop den heer De V. duidelijk, dat deze één cent minder, de ging het voort tot negen. Franschen Senaat verslag uitgebracht over de door de Kamer (men weet onder welke omstandigheden) toegestane kredietaanvrage van 20.000 fres. voor de uitvaart van wijlen maarschalk Canrobert, welke voorts terstond in behandeling werd genomen. Het lid voor Ariège Delpech bestreed de aanvrageal ware het alleen op grond hiervan, dat Can robert zijn degen gesteld bad in dienst van den misdadigerden booswicht Lodewijk Bonaparte. Gedurende zijn betoog prote steerde de rechter- en zweeg de linkerzijde. Vervolgens nam o. a. de heer Girault het woord, volgens wien Canrobert in de Krim en in Italië «beneden alles” was steeds alles had opgeofferd aan Metz met Bazaine verraad had gepleegd volle verantwoordelijkheid der wetten op zich. gemeenten van Friesland verleend, buiten ver- De heer Godin de Beaufort, erkennende, dat de schuld deels ligt bij de wet en Gedeputeerde Staten, zou voorstemmen, omdat de toestand onhoudbaar isalleen meent hij dat om her haling te voorkomen, in de toekomst aan de subsidiën voorwaarden moeten worden verbon den De heer Engelberts achtte de ontwerpen strijdig met de grondwet. P deukt daar juist anders over en meent dat wel degelijk door de Raden in strijd gehandeld is met art. 144 alinea 3 der grondwet. Immers de Raadsleden hebben bij hun optreden den eed afgelegd trouw te zijn aan de grondwet en de wetten des Rijks en ook, dat zij de belan gen der gemeente zullen verdedigen. Dit nu hebben de Raden van Opsterland en West- stellingwerf niet gedaan. Zij hebben geweigerd zich te onderwerpen en daaruit zou een toestand van anarchie geboren zijn, indien deze Reg. niet krachtig was opgetreden. Zonder te deu ken aan opzettelijke verwaarloozing der ge meente-belangen, meent de heer Bergsma, dat aan den Min. hulde moet worden gebracht voor zijne wets-ontwerpen. De Minister constateerde dat hij enkel gelet beeft op het feit van verwaarloozing der huis houding in de gemeente en dat geen speciale wet op deze feiten diende gemaakt te worden. Hij zal overwegen om geen subsidiën toe te kennen aan gemeenten, die geen geregelde be- grooting hebben. De ontwerpen zijn aangeno men. Als kantoren, waar de Nederlandsche bronzen pasmunt, mits voor niet minder dan tien gulden in die muntsoort wordt aangeboden, tegen standpenningen inwisselbaar is, zijn aan gewezen de Nederlandsche Bank te Amsterdam de kantoren der betaalmeesters wat onze provincie betreft de navolgende kantoren '!er dir. bel. en acc. Akkrum, Anjum, St. Anna Parochie, Baard, Bergum, Bolsward, Dockum, Dragten, Franeker, Gorredijk, Grouw, Harlingen, Heerenveen, Joure, Kollum, de Lemmer, Marrum, Menaldum, Sexbierum, Sneek, Ternaard, Wolvega en Wommels. Voor de Rechtbank te Leeuwarden heeft terecht gestaau W. D. D., 49 jaren, arbeider te Menaldum, terzake dat hij den 20 Dec. 11. op den openbaren weg al laar den veldwachter J. C. Kalverboer, toen deze hem en zekeren A. S. v. d. G. aanmaande rustig te zijnheeft toegevoegd: «je hebt 23 November 1893 een valschen eed voor bet kantongerecht te Berli- kum afgelegd, toen ik met je voor was.” Beklaagde had 3 getuigen a décharge, in de eerste plaats A. 8. v.d. G., die verklaarde dat hij onmiddelijk naast den beklaagde stond, alles heeft verstaan wat door dezen en Kalverboer is gezegd en dat beklaagde het hem ten laste gelegde niet heeft gezegd. Nadat hiervan proces verbaal opgemaakt was en getuige bij zijne verklaring bleef volharden, heeft de Rechtbank, overeenkomstig het requi sitoir van den Subst. Off. van Justitie, mr. H. Th. Westenburg, rechtsingang verleend tegen A. S. v. d. G. als verdacht van meineed, de instructie van die zaak gelast, zijne onmidde- lijke gevangenneming bevolen en de behande ling der zaak tegen W. D. D. geschorst tot na afloop der instructie van deze zaak. Te Rotterdam is, in den ouderdom van ruim 83 jaar, overleden de heer D. Hirsch, de verdienstelijke voormalige directeur van de voor doofstommen-onderwijs daar ter SNEEK, 4 Febr. De Hindelooper-priksleders, die Zaterdag j.l. teleurgesteld uit Leeuwarden kwamen, vereerden onze stad met een bezoek. Op ’t stadhuis werd ’t bont gezelschap door Burg, en Weth. en eenige leden van den Raad hartelijk ontvangen. Begeleid door den Commissaris van Politie deed men een wandeling door de stad, tot de trein van zessen de typische reizigers weer naar hun plaats van herkomst voerde. STAVOREN, 1 Febr. Uitslag der heden gehouden hardrijderij van wege de Ijsclub. 17 Mededingers. Prijs f 15: K. Mulder, premie f 7.50: G. Mulder, cadeau f 2.50: J. Visser, allen van Stavoren. MOLKWERUM 2 Febr. hier gehouden vergadering gezelschap «Hindeloopen” i mede, dat blijkens de notulen het ter vergadering aanwezige eerelid, de heer Zwaag- stra oud H. d. S. te Stavoren, heden juist 45 jaren onafgebroken lid van het Gezelschap was geweest. Het oudste lid in jaren de Heer Heiner H. d. S. te Hindeloopen vroeg daarop het woord om, met zij gewoon aplomb, in warme bewoordingen hulde te brengen aan den wakkeren veteraan, die, ondanks zijn hoo- gen leeftijd, nog steeds jongeren ten voor beeld weer en wind trotseert om eenige gezellige uren in den kring zijner jongere ambt- genooten door te brengen. De Heer Zwaagstra miste in de eerste 40 jaren geen enkele maal, Zoo met, welke maatregelen zoudt ge in de laatste 5 8iecht8 dan wanQeer de ver. gaderingen van Stavorens Raad van welk col ls het u bij ervaring gebleken, dat het 'i de tong- Ci It i

Friso nl | 1895 | | pagina 2