ZATERDAG 9 FEBRUARI 1895. No. 12. Nieuwstijdingen. 7 Vijf en twintigste Jaargang. Y. KUIPERS, firma h brandenburgh en zoon, te workum en iet en r Te Parijs is een man UITGEVER: rk an er ee ie s i hij zich van een hij even en v en en na ra an je an an 1 9 7 >8- na n g k r i je 'g 1- sr jr al 18 d e Controle onderzoekingen (Boter. Gecondenseerde Melk. Gerstebier. Katz Elixer. Oranjebitter. en drop Thee. was de souffleur van den Gaité- Hij werd in 1871 als lid van het en dachten niet maakten. vaart, maar jaren na ven is. Die man schouwburg, centraal comité der Commune tweemaal, naar men meende, doodgeschoten; maar hij was slechts zwaar gewond en bewusteloos en hij werd weder vrij gezond, hoewel een zijner beenen stijf bleef. ilEtts- El Illi IS HI II voor velen de vraag, of de weggeslagen strand weg, een sieraad van de badplaats Schevenin- gen, niet voor goed was verdwenen. Gelukkig zijn de verontrusten gerustgesteld. Een voorstel om den vorigen toestand te her stellen is eerstdaags bij den Gemeenteraad te wachten. Het blijkt thans, dat er aan boord van het verongelukte schip drie personen waren, die maar al te veel reden hadden hun heil in de nieuwe wereld te zoeken, n. 1. twee frau duleuze bankroetiers en een moordenaar. Alle drie verdronken. Een der geredde passagiers is tengevolge van de ellende overleden. Een geleerde Hongaarsche Apotheker. De bekende Hongaarsche schrijver en feuilletonnist, Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. In de algemeene vergadering van het Nederlandsch Werklieden Verbond, 14 en 15 April e. k., te Amsterdam te houden, zullen o. a. de volgende punten aan de orde zijn Afdeeling Hindeloopen Wat kan het cen traal bestuur doen in het belang van de arbeiderswoningen Afd. BolswardHoe denkt het Alg. Ned. Werkl. Verbond over land-nationalisatie Afd. Workum Is het wenschelijk, dat het Alg. Ned. Werkl. Verb, medewerkt tot het in ’t leven roepen eener Nederlandsche Volks partij en Afd. LeeuwardenDe afdeeling acht het noodzakelijk, dat meerdere samenwerking dan tot heden wordt gezocht met andere democra tische groepen, die het kiesrecht willen gebrui ken tot verbetering van den toestand der arbeidende klasse. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen en verlangen benoemd te worden tot ontvanger te Stavoren c. a., dat zij daarvoor nog tot 20 Februari e. k., een adres kunnen indienen, onverschillig, of zij overigens tot mededinging naar kantoren der achtste klasse bevoegd zijn. In eene vergadering der liberale kies- vereeniging «Rotterdam” te houden op Maandag e. k., in het Nutsgebouw te Rotterdam, zal de heer C. Lely, oud-minister van Waterstaat en lid van de Tweede Kamer, het Zuiderzee- vraagstuk behandelen. - Het is gebleken, dat van de 354 per- zult gij, hopen wij, sonen, die zich aan boord van het stoomschip kostelooze »De Elbe" bevonden, slechts twintig zijn gered, anderen afsteekt, te verwerpen. Niet minder dan driehonderd-en-vieren dertig menschen hebben dus bij de ramp op de Noordzeee hun graf in de golven gevonden. De Loc. zegt, dat er omtrent de plannen van generaal Vetter (die, naar het heette, deze maand zou terugkeeren) nog niets bekend is. Op de wereld tentoonstelling van het Hotel- en Reiswezen, dit jaar te Amsterdam te houden zal de volgende vraag ter beant woording liggen Wanneer iemand bij een zich noemenden hotelhouder, logies heeft besteld en eenige oogenblikken, tot het afleggen verzocht bezoek verwijdertwaarvan over elf uur terug keerthet Hotel gesloten vindt en na herhaald kloppen, dat op eenigen afstand wordt geboord, niet wordt binnengela ten is dit ook een mooie reclame in den tegenwoordigen tijd? De locomotief, een te Samarang verschij nend dagblad, deelt het volgende mede Door een verschrikkelijken dood heeft de Chineesche kapitein Tso Jing Lin het verraad moeten boeten, dat hij gepleegd heeft, doordien hij eene onder zijne bevelen staande proviand- colonne den Japaneezen in de handen speelde en den Japanschen generaal Oyam mededee- lingen over de bedoelingen en de voornemens van den Chineescben generalen staf deed. Hij werd in het stedeken Yo Ke Si, niet ver van Mukden, naar het groote plein geleid, dat door Wij roepen u tot de orde. Van u willen wij toewijding aan uw vak, uw arbeid, in liefde en vrede en met voort durend meer kennis. Gij hebt een schat van verloren tijd in te halenherwint dien voor de eer van den arbeid, voor het welzijn van uw gezin. Komt tot rust en zamelt kennis, dat is de ware macht. Wij zullen, nevens alle andere middelen in voortdurende afwisseling, door het bestuur bedacht, om u geestelijk en stoffelijk te sterken, u tegemoet komen, door aan de beste buitenlandsche vakbladen zooveel 2" dag middag graden vorst. Op den Buiten-Amstel zijn twee schaat senrijders met elkaar in botsing gekomen met het gevolg dat een hunner achterover viel en bewusteloos bleef liggen. Opgenomen en in een café gedragen wist men den man zoover tot bewustzijn te brengen, dat men hem per vigelante naar zijn woning in de Kerkstraat kon vervoeren. Een welbewezen alibi. Een 71 jarig Maarseveener werd dezer dagen voor den rech ter te Arnhem gedagvaard, beschuldigd van aldaar in kenwlijken staat te zijn aangehouden. Het bleek echter, dat de man nooit van zijn I leven in Arnhem was geweest. Men heeft hem zijn reiskosten vergoed en stil terug laten gaan. Vermoedelijk had iemand zich van een valschen naam bediend. Een taaie kerel. overleden, die tweemaal gefusileerd werd en 24 de executie kalm in zijn bed gestor- ziet. Maar zelven slechts als noodwet, het tot een loon den werkman waardig, dan Stout. Pepermunt en drop Thee. Servies voor Koffie- en Theebereiding. Beschuitzoet. Geëmailleerde voorwerpen.) Schadelijke broodtrommels voor kinderen. Zinkhoudeude kurken. Boteronderzoekingen. Eenvoudig middel om bevroren vleesch te onderzoeken. Koffioglazuur. Korte Berichten. Hygiëne en Industrie. De desinfecteerende werking van zeep Een en ander over verduurzaamde levensmiddelen. De waarde der gezondheid in cijfers. Vergiftiging door notemuskaat. Conserveerende eigenschappen van turf. Het rooken van tabak bij ziekte. Vergifti ging door soep. - De gevaren van het wiel- rijden. Steriliseeren van aarde. Feuilleton. mogelijk te ontleenen, wat uw kennis kan ver- (De hygiëne van den mond. Een oor- rijken of u nieuwe gezichtspunten openen. zaak van kaalhoofdigheid. Sterfgevallen door De toestand te. Scheveningen. ’t Was het inslikken van kunsttanden. troepen geheel afgezet was. Hier bond men hem vooreerst op een plank, waaraan men on- middelijk zijne ooren vastspijkerde. Nadat dit geschied was, hield men hem gloeiende ijzers tegen de oogleden, zoodat deze verschroeiden. Een der beulsknechten opende hem den mond en reet hem door middel van eene tang de tong eruit. De handen werden met teer be streken, dat daarna aangestoken werd. Op ge lijke wijze deed men met de voeten. Nu was er een pauze. Een heraut verkondigde uit naam van den keizer, dat kapitein Tso-Jing Lin zijne waardigheid als kapitein, soldaat en mensch verloren had. Tevens werd tot Boeddha de bede gericht, om den veroordeelde niet bij zich op te nemen. Na dit intermezzo werd de marteling voortgezet, men scheurde den ongelukkige, die nog leefde, den neus open, en dreef door middel van eenen hamer zijne tanden in het tandvleesch. Ten slotte gaf men hem een lavement van kokende olie Dit maakte eindelijk een einde aan ’s mans lijden. Handwerkers vriendenkringHet orgaan dezer vereeniging is Zaterdag in vergroot for- maat verschenen met een hoofdartikel, waarin de denkbeelden der redactie ontwikkeld worden. «Uwe grieven, uw recht zullen door ons wor den beschermd behandeld en gehandhaafd als zaken van den heiligsten ernst. Maar nooit zullen wij tot een recht verheffen, wat eeniger- mate een onrecht is of zweemt naar dwinge landij. Zoodanig pleidooi behoort niet tot de faveurs van uw lidmaatschap van 11. V. Wij zullen blijven eischenonderwijs, goed koop kosteloos onderwijs, omdat en zoolang gij, - Een nieuw middel tegen dronkenschap. Een geleerde Hongaarsche apotheker.) Petroliet. Melk suiker als kindervoedsel (Ingezonden). Cor respondentie. Bericht. Een zondering huwelijk. Watty Scott, een neef van den beroemden schrijver Walter Scott, diende bij de Engelscbe marine en was zeekadet op een schip, dat in de haven van Portsmouth voor anker lag. Hij en twee van zijn kameraden maakten aan wal zich het leven zoo aangenaam mogelijk. Zij brachten een groot gedeelte van hun vrijen tijd in een kroeg door, die in een niet al te goeden reuk stond, aan al de verteringen, die zij Daar kwam het bevel tot de af- de waardin hield de jongelieden tegen en verklaarde hun, dat zij hen in de gijzeling zou laten zetten, als zij niet betaalden zij zou hen evenwel zonder betaling laten ver trekken, als een hunner met haar trouwen wilde, «Ik heb voor de politie een trouwacte noodig,” voegde zij er bij, »als ik die in han den hebkunt ge gerust naar uw schip gaan en als ge terugkomt, beloof ik u plechtig, mij terstond van u te laten scheiden.” De toestand van onze drie kadetten was zeer netelig, zij hadden de keus tusschen gijzeling en ontslag uit den dienst aan den eenen kant en een huwelijk aan den anderen. Zij gingen loten wie de gelukkige echtgenoot worden zou. Watty was de door het lot aangewezen persoon. Nu ging men naar een geestelijke en het hu welijk werd voltrokken. Na een groot feest maal namen zij afscheid, na van weerszijden een diep stilzwijgen beloofd te hebben. Drie jaren waren voorbijgegaan. Als een nachtmerrie had dit huwelijk Watty de borst beklemd hij was reeds sedert lang officier geworden, maar zijn huwelijk vergalde hem iedere vreugde. Nu bevond bij zich op Jamaica. Bij toeval kreeg hij een krant in handen, waarin het einde van een overal vertakte smokkelaarsbende werd medegedeeld, die zich bij Portsmouth had opgehouden. Plotseling sprong Scott overeind en riep verheugd uit: «Goddank, ze hebben mijn vrouw opgehangen 1” Hare Majesteit koningin Wilhelmina maakte Dinsdag een tocht op schaatsen naar Leidschen Dam en Voorburg. Een heldendaad. De koetsier, die Reen’s i naar het voormalige Huis van Bewaring bracht, is Dinsdag door een zestal socialisten afgeranseld. Woensdag avond om 10 uur was de temperatuur te Amsterdam 10° Fahrenheit; ’s nachts om drie uur was de thermometerstand Fahrenheit, dus 30 graden vorst. Donder- om 3 uur in de Kalverstraat 6 Dr. Adolf Agai, heeft een zeer onleesbare hand. i Onlangs bad hij een strook papier, een critiek van de Kamerzitting bevattende, naar de druk kerij gezonden, doch na een uur kwam deze terug met de opmerking dat alle zetters zich stomp gedacht hadden over den inhoud, doch dat niemandde chef incluis, dien kon ontcij feren. De schrijver keek de bieroglyphen in moest erkennen dat hij het zelf evenmin kon lezen! «Maar,” dus sprak hij, «de apo theker op den hoek zal het wel kunnen lezen.” En daar Agai geneeskundige is, schreef hij boven de strook Bp. en Dr. A. er onderen j stuurde het naar den vermeiden apo theker. En waarlijk daar komt na een kwar tierniet het schrift in ontcijferden toestand, docheen groote flesch met een wit vocht gevuld De dokter gaat naar de apo theek en vraagt wat dit te beteekenen heeft. Bevend van schrik zegt de assistent«Mijn patroon kon, evenmin als ik, uw recept lezen, en in dergelijke gevallen hebben wij de vaste gewoonte aangenomen, om een flesch amandel melk te sturen. U is de eerste die er aan merking op maakt De dokter laat zijn recepten nu voortaan door een ander schrijven. Maandblad tegen de Vervalschingen. Inhoudsopgave van no. 7 van het Maand blad tegen de Vervalschingen. De verhindering van den invoer van schade lijke stoffen in de huishouding langs wettelijken weg. De Boterknoeierijen. Onderzoekin gen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, I JLen neLat ’t zij werkloos zijt of uw arbeid slecht betaald Amsterdam; Directeuren: Dr. van Hamel Roos I °oeltJe onlan;s j dien geheelen eisch stellen wij en Darmens. Want brengt gij zoo fier zijn, om al dat en al die koopjes, waardoor gij bij Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement 18 de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever

Friso nl | 1895 | | pagina 1