7 Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsche Berichten. ft als Bij kalm onderzoek blijkt dikwijls dat de nu aangevan- onge- tafel uitnoodigt. 4 de Engelsche van antwoord op de De regeering behaalde alzoo de was noo- cembe van 1 lagere het su ten er Ovt echter 1893 dus e sc zoove twiste Bij e noot, kalm zekei. bracl desti deze Een E eeni elki een niet Edi |i?n wachten. het er zoo was plaatst op e’en Deze partij wil thans luidende als het privaatbezit,” doen aanmerking neemt, huis behoefde te gaan. Elk die zijn portuur dang naren het bei peld worden met dat zijn aanhangers dat n. 1 d 1 r i maar kom als Kamerlid fier en flink met gelijke voorstellen te voorschijn. Dan weten we, wat radicaal is, voor ’t heden is het nog voor ons een groot woord, een onding. (2) Op deze schoolmeesterachtige vragen antwoorden we niet. Wij achten ze verre be neden onze waardigheid. Wellicht is het radi cale boem, boem! daarvan de oorzaak. In elk geval hanteeren kalme Friezen volstrekt geen instrument’t welk zulk een Amsterdamsch lawaai geeft. H. TWEE REDENEN. Verliefde schaatsenrijder: «Mag ik het on uitsprekelijk genoegen hebben u, lieve juffrouw Marie, de schaatsen onder te binden Voor eerst maakt u me daarmede tot den gelukkig- sten aller stervelingen en ten tweede bespaart ge u daardoor een stuiver voor het onderbinden.” maar zelf verbetering in de behoeften positie moet zien te verwerven, dan is het wel opvragen van goud, totdat het contract geheel zal zijn uitgevoerd. President Cleveland denkt, dat door deze regeling eene buitengewone zitting van het Congres onnoodig zal zijn. zullen 50.000 000 dollars in het buitenland geplaatst worden. Maar het mooiste van de zaak was dat geen i naar werd door 9 personen deelgenomen -- 1 er 6 slaagden n,._ van Utrecht, C. Moulin van Dordrecht, A. Lousain van Assen, J. A. P. Tack van 1 J. Fuyk van Buitenpost en van Tongeren. Merkwaardige genezing. De oud mini- nister van Justitie, mr. H. J. Smit, die sedert 15 jaren blind was aan zijn rechteroog, heeft van dit ijsvermaak hadden die door de doctoren Bouwin en Schelkly met goed succes is volbracht, zoodat, indien in de verdere genezing geen buitengewone stoornis mocht komen, de oud-minister van dat oog weer het gewone gebruik zal kunnen maken. Van de leenin0- Koningin op schaatsen. H. M. Ko- I ningin Wilhelmina deed Vrijdagmiddag een vrij grooten ijstocht door het Westland. Hare Majesteit begaf zich met gevolg naar Wateringen en op de grensscheiding dier ge meente en van Rijswijk, bij de Smallersbrug werd aangebonden en voort ging het toen over de Strijp, de Swet en de Monstersche Watering naar Schipluiden. Het ijs was fraai en er bewogen zich tal van schaatsenrijders op de banen, doch slechts I weinigen merkten de vorstelijke schaatsenrijd- ster opdie streng incognito reed aan een stok tusscheu een heer en dame uit Haar ge volg. Op eenigen afstand volgden nog drie heeren van het gevolg. Te Schipluiden werd halt gehouden, om eenige oogenbiikken later langs dezelfde banen en de Beek den terugtocht naar Den Haag aan te nemen. Aan den Loosduinschen weg stonden Hofrijtuigendie Hare Majesteit en de dames 1 en heeren van Haar gevolg naar het Paleis terugbrachten. Niettegenstaande den langen tocht veer 2’/a uur rijden gaf de jeugdige Ko ningin geen blijk van vermoeidheid. In regel- matigen slag bleef H. M. tot het einde toe doorrijden zonder rusten. WORKUM. De hardrijderij onder de leden met dames van de Ijsclub «Workum” Vrijdag j.l. op zee gehouden, is best gelukt. De rijders en rijderessen waren verdeeld in twee klassen en wel beneden en boven 35 jaar. De jongste klasse was ver in de meerder heid, 26 paren namen daaraan deel; de Oudere klasse bestond uit 9 paren. 73 jaar. Na mooie en ernstigen strijd bleven over- winnaars van de eerstgenoemde klasseF. de Boer met mej. A. v. d. Werf, prijs. L Men singa met mej. C. Boersma premie, en van de oudere klasse *W. Jager met mej. W. Gaastra Twerda, prijs. J. Swart Jz. met mej. D. Jansen Nauta premie. Honderden menschen bewogen zich op de flinke breede bijbanen, vlugge paardjes draaf den in sierlijke beweging voor arresleden en harmonieus weerklonken de bellen van hun tuig ver- en hoog in de ijle lucht. Het was een éénig gezicht daar op die baan buiten den zeedijk in het Zuidoosten teeken den zich de torentoppen scherp af tegen de helder blauwe lucht, in het Noordwestenzag men eene eindelooze vlakte, de bevroren Zui- hard achteruit gaat. als dan Aan het jongst gehouden examen voor J ’s’ gaat het verder surnumerair bij de Staatsspoorwegmaatschappij grooter. ionen deelgenomen, waarvan By «unu uuuerzoeK diijkl .1. de heeren J. D. Schieck zakon verkeerd zijn voorgesteld. Het is waar, D. D. de vader is halfeen ge- 1 en van en de boerenarbeiders gedwongen zou men econo De crisis handelsgebied, jodig van alle -j graan zal dienen voor de behoeften I positie moet zien te verwerven, dan is het wel I WORKUM. 1U het leger en van de bevolking. Verkoop te begrijpen, dat de socialistische spoorwegver- mendheid, klonk ’s middags de particulieren mag alleen geleidelijk en bij eeniging Steeds Voorwaarts den laatsten tijd 1 was vermoorden wel door zij stand der graanprijzen geschieden, van Staatswege de markt niet kan er had afgereden ont- en twee pond rijst, en dadelijk afwaren konden met roggen brood onder eiken arm naar hun De prijsuitdeeling op de bovenzaal van den heer Teppema had onder de gewone omstan digheden plaats. WORKUM. De week scheen niet te mogen eindigen zonder eenig ijsvermaak. Zaterdag had er wederom eene hardrijderij plaats nu op het Kanaal en wel onder mannen. Zes en dertig deelnemers betwisten elkaar prijs en premiede gewone vermakelijkheden hadden daarbij plaats zoodat het tooneel van den strijd een vroolijk aanzien had. De prijs werd gewonnen door Kleis Walta de premie door Hendrik de Groot. van diegenen, die bestem j ving twee roggebrooden den naam van «egoïsten,1 zelfs zij die er ijn aanhangers van het nieuwste beginsel, een roggenbrood .1. elk maar op eigen wijze zijn ontevre- I gezin terug keeren. worden uitsluitend van de landbouwers zelven j denheid te kennen moet geven en dan ook De aanleggers het aldus in banden van den Staat ko- graan zal dienen de-j vordering van de belangen van den landbouw, I die in den laatsten tijd meer dan ooit onder lage graanprijzen gebukt gaat. De minister van Financiën zal van die in- hoeveel leden deze Vereeniging heeft verloren i koopen de algemeene leiding hebben; zij zal j worden uitgevoerd door de zemstwo’s of door gemeentebesturen, voor zoover daarmede niemand anders belast. GENERAAL VETTER. Dat de eerste receptie ten huize van gene raal Vetter na zijn terugkeer uit Lombok bui tengewoon druk bezocht zou zijn, was te ver- Noar het Bat Hand, schrijft, vol, dat bepaald politietoezicht dig was voor de regeling van het overgroot aantal rijtuigen. De ruime vóór- en binnengaanderijen, zoo wel als de nog ruimere pendoppe achter waren allen dicht bezet door dames en heeren, die den roemrijk teruggekeerden generaal een be wijs van sympathie wilden geven en hem onder hartelijken handdruk, gelukwenschen met zijn behouden terugkeer van Lombok. Die algemeene hartelijkheid deed den zoo zwaar beproefden krijgsheld blijkbaar goed. Zeer opgewekt onderhield hij zich voortdurend met zijn zoo talrijke bezoekers. Het trof, zegt het Bat. Hand., dat generaal Vetter er uitstekend, welvarend en krachtig, men zou bijna zeggen jeugdig uitzag, en voor zeker zou het jammer wezen wanneer deze kranige opperofficier nu reeds de gelederen ging verlaten, hoofdzakelijk om zelf gestand te doen aan zijn beginsel, om geen te oude officieren in het leger te houden. Generaal Vetter is evenwel nog maar 57 jaar (men zoude hem waarlijk 10 jaar jonger geven)! en in het Nederlandsche leger dienen nog actief, talrijke opper- en hoofdofficieren van 61 en 62 jaar, één zelfs van geboren in 1821 Tot den gevangen Radjah van Lombok wordt niemand toegelaten dan de resident, die voor zijn veilige bewaring verantwoordelijk is, en een schout, die hem meer onmiddellijk be waakt en door zijn taalkennis eenigszins in staat is de gevangenen uit te hooren en te begrij pen, wat zij onder elkander spreken. De Oud-minister Tak van Poortvliet is lijdende geweest aan bronchitis, en gaat eerst daags 4 weken naar Cannes, Een der Engelschen, de heer Barger, I die tegenwoordig in Friesland vertoeven om de Maar als, ten gevolge van de daling hardrijderijen bij te wonen, had zooveel schik de landerijen, de landbouw in de hardrijderij van vrouwen, welke Maandag op de oude baan te Leeuwarden is gehouden, derzee, met maagdelijk sneeuw bedekt en ver- f dat hij aan de Directie verzocht heeft het Za- leidelijk schoon verguld door de stralen der terdag a.s. nog eens over te doen, waarvoor ondergaande zon men scheide noode van dit bij eene prijs van f 100 uitloofde en de 8 liefelijk tafereel, laatste rijdsters bij zich aan tafel uitnoodigt. Men meldt aan de N. Cf. Er moet opnieuw verdeeldheid zijn ontstaan tusschen de leden der vereeniging van Neder- landsch spoor- en tramwegpersoneel Steeds van Voorwaarts, welke vereeniging, zooals men I weet, op socialistische leest is geschoeid. Be- i halve de parlementaire en de revolutionaire socialisten heeft zich nu een derde partij opge worpen, die zich niet meer I bodem van het communisme. j art. 1 van de statuten, volgt«afschaffing van wijzigen en vervangen door «verbetering van T' vaktoestanden.” enkele der deelnemers met ledige handen Als men daarbij in aanmerking neemt, huis behoefde te gaan. geven en dan ook maatschappelijke j eer van hun werk. WORKUM. Zondag, de rustdag bij uitne- mare dat D. D. wel door zijn zoon F. En eenmaal zoo’n gerucht in de wereld en wordt hoe langer hoe DUITSCHLAND. In den Rijksdag heeft de heer Stumm de Regeering geïnterpelleerd over de middelen tot voorkoming van ’t verlies van menschenlevens bij schipbreuken, naar aanleiding van ’t vergaan der Elbe, wier kapi tein en bemanning, zeide bij, zich voorbeeldig hadden gedragen. Spr. betoogde de noodzakelijkheid van toe zicht van Staatswege op den scheepsbouw en regeling van den koers op zee. De Rijkskanselier verklaarde, dat de Re- geeringen aan het waarborgen van de zee waardigheid der schepen door Staatstoezicht hare aandacht wijdden en ook aan het vast stellen van het internationaal recht van vaarwater en het voorzien van de schepen met reddingstoestellen. Voorts sprak hij de hoop uit, dat de desbetreffende bepalingen, in het congres te Washington in 1889 vast gesteld, vóór den volgenden winter bij alle zeevarende natiën zouden zijn ingevoerd. De Regeeringen, zeide de Rijkskanselier, verder, namen met de gansche natie innig deel in het schrikkelijke onheil der Elbe en de verwijten van buitenlandsche bladen over het bestuur van ’t schip waren ten eenemale ongegrond FRANKRIJK. Op kiesebe maar veelzeg gende wijze heeft de Fransche Regeering baar gevoelen kenbaar gemaakt over de raadselach tige terugroeping van den Italiaanschen ambassa deur te Parijs Ressmann, door dezen het groot- kiuis van het Legioen van Eer te schenken. Zijn opvolger, graaf Tornielli, moest zich indertijd te Londen over het bekende bezoek der Russische zeelieden te Parijs eenigszins spottend hebben uitgelaten. Naar men ver zekert, heeft de Fransche Regeering dan ook bij voorbaat alle aansprakelijkheid voor min welwillende uitingen ten zijnen aanzien van dagbladen of door kamerleden van zich gewor pen. De Italiaansche Regeering harerzijds moet verklaard hebben, dat de woorden, den heer Tornielli toegeschreven, nooit door hem gesproken zijn. De Fransche expedite naar Madagascar is nu kant en klaar, altijd op het papier. Doch men make uit deze uitdrukking niet op, dat er geen werk gemaakt wordt van den werkelijken voortgang der expeditie Integen deel, in een conferentie tusschen den minister president, de ministers van oorlog, marine en buitenlandsche zaken en den bevelhebber van den krijgstocht, generaal Duchesne, zijn voor- loopig reeds alle schikkingen vastgesteld. De transporten van troepen, dieren en oorlogs materiaal zal plaats hebben van uit Marseille, tusschen 25 Maart en 20 April. ENGELAND. Het door regeering zoo bestreden amendement Jeffreys op het adres van troonrede in het Lagerhuis, is ten slotte toch verworpen. I overwinning, maar een over winning, die wei nig beteekende, een meerderheid van 12 stem men, 273 leden van het Lagerhuis waren er tegen, 261 er voor. De heer Balfour, Lord Advocate voor Schot land, verklaarde in den loop der debatten, geen protectionist te zijn, en de kracht der argumenten ten voordeele van vrijhandel te erkennen. 7 der waarde achteruitging werden naar de steden te gaan, dan genoodzaakt worden, andere dan enkel i mische overwegingen te doen gelden, minister geloofde, dat Engeland een tegemoet gaat op landbouw en l en dat maakte een onderzoek noodig omstandigheden, die den maatschappelijken toestand raken. ITALIË. Volgens de correspondent de Daily Chronicle te Rome zal de Prins Van Napels in het huwelijk treden met Prinses Maud van Wales. In Mei zou het huwelijk reeds gesloten worden. RUSLAND. De officieele Petersburger Be- geeringsbode deelt mede, dat besloten is rogge en tarwe van Staatswege in te koopen, ter be en mende van l aan particulieren mag alleen geleidelijk zulk een dat verkoop drukken. NOORD-AMERIKA. Volgens het contract over de uitgifte der staatsobligatiën, gesloten met de firma Belmontel Co. te Nieuw-York als vertegenwoordigster van de heeren Roth schild en Zonen te Londen, en met de firma J. P. Morgan en Co. te Nieuw-York, als ver- I tegenwoordigster van S. Morgan te Londen en met de eigen huizen der genoemde firma’s te Nieuw York, moeten 3.500.000 onsen goud aan de schatkist worden geleverd. Genoemde - i i -i j thans te s Gravenhage eene operatie ondergaan, firma s en hare vrienden belasten zich met de zorg om de schatkist te beschermen tegen het I Breda, vondenbewusteloos in zijn gang liggend A. J. J. Voets even daarna overleden. Volgens voorloopig onderzoek heeft de zaak zich aldus toegedragen: de zoon, vergezeld van een 4 jarig m isje komt zijn vader D. D. op zoeken na eenig discours begint D. D. ook weer over kerkelijke zaken, en van het een op het ander gaandewordt de twist zoo hevig dat de vader een bijl van de turfbak grijpt en die tegen den zoon opheftdeze grijpt de bijl en duwt zijn vader tegen den wand, waarop deze hem de rechterwang openrijt. De zoon verwijdert zich daarna om nieuwe twist te vermijdendaarna is de vader nog buiten geweest en terugkeerend in den gang neergevallen vermoodelijk heeft zijn drift eene plotselinge beroerte veroorzaakt. Volgens voorloopig onderzoek van de docto ren kon men geen uitwendige teekenen van geweld bespeuren. Het gerechtelijk onderzoek is gen. SONDEL11 Febr. Voor een paar dagen ontving iemand alhier des avonds de treurige tijding, dat zijn dochter te Tacozijl was ver dronken. In bijna geen tijd was er ingespannen en naar T. gereden. Hier wist men echter niets van ’t geval ar en de vader keerde, «dobberende tusschen hoop en vrees,” huis waarts, waar hij de verloren gewaande zag zitten in gezelschap van haren vrijer. WARNS, 9 Febr. Eergisteren, Donderdag hadden onze arbeiders een ijswedstrijd georgani seerd, 32 kranige jongemannen streden om de overwinning die, na harden kamp, behaald werd door C. de Boer alhier. De premie viel ten deel aan Albert Mulder te Stavoren. MAKKUM, 8 Febr. 1895. Heden had alhier eene hardrijderij van mannen en vrouwen op zee plaats, opgeluisterd door muziek. De prijs f 30, werd gewonnen door: S. Zijsling, van Tjerkwerd met H. Boersma van Workum; de le premie f 15 door: Jelle Attema en R. Cnossen, beiden van Gaast; de 2e premie f 5 d<>or: S. Feenstra, van Exmorra met B. Steensma, van Longerh uw. Uitgelokt door prachtig winterweder, bewoog er zich op en bij de baan eene groote menigte belangstellenden. OOSTSTELLINGWERF, 8 Febr, Nog altijd kunnen de boeren in deze gemeente het met de boterfabriek niet recht vinden. Zijn onze inlichtingen juist, dan moet de fabriek te Elsloo thans niet meer werken, zoodat de vee iouders óf zelf karnen óf de melk naar naburige fa brieken zenden. Deze week hebben de boe ren te Fochteloo bijna eenparig besloten, geen melk meer naar Oosterwolde te zenden, doch te leveren aan de fabriek te Appelscha Bui tendien zal men Zaterdagavond te Fochteloo eene vergadering houden met het doel daar eene fabriek met handkracht op te richten. Reeds langen tijd was daarvan sprake, doch men wenschte er zich vooraf van te overtuigen hoe de nieuwe fabriek te Appelscha werkte. Het getal boeren is er groot genoeg en de hoeveelheid melk, welke jaarlijks uit dat dorp op andere plaatsen wordt geleverd, is zeer be langrijk. Daar bovendien het initiatief is ge nomen door eenige bemiddelde personen, be staat er veel kans dat tot oprichting van een fabriek zal worden besloten. E. Ct. KRACHT. A. Is je baby een flinke, sterke jongen? B. Sterk? Dat zou ik denken, ’sNachts om drie uur haalt ie de heele familie uit bed. door de afscheiding de minister Gekocht zal ie moet I

Friso nl | 1895 | | pagina 2