No. 14. ZATERDAG 16 FEBRUARI 1895. Nieuwstijdingen. Vijf en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. gen- UITGEVER: Y. KUIPERS, firma h brandenburgh en zoon, te workuni Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever hooren. Het enten van het stelsel der Engelsche police-courts op onze wetgeving zal zijn eigen aardige moeilijkheden hebben, zooals de N R. Ct. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. met een voorbeeld aantoont, maar wij zijn toch nader gekomen tot de zoo lang gewenschte oplossing van een voor het openbaar gezag en voor de individueele rechten der burgers be langrijk vraagstuk. De Duitsche Rijksdag begint meer en meer te gelijken op de Fransche Kamersocialisten, rumoer, tumult en duels. Eerst daagde de Dat de Minister reeds met een uitgewerkt ontwerp aankomt, geeft aanleiding tot de on derstelling, dat zijn ambtsvoorganger het ontwerp bijna voltooid heeft. Spoedige indiening is nu alles wat verlangd mag worden Wijzende op het voorbeeld van Engeland, spreekt de N. R. Ct. er haar ingenomenheid over uit, dat de heer Van der Kaay zijn ont werp omschrijft als een «strekkende tot be spoediging van een berechting van strafzaken en tot bevordering Wagner uit; nu willen twee anti-semieten du- elleeren de heer Lieberman von Sonnenberg met den bekenden afgevaardigde Böckeldit incident bewijst in elk geval de groote scheu ring in de anti Semitische partij. Of willen de beeren nog eens uitvechten, voor de nieuwe wet op den Umsturz ook het duel Het jaarverslag der Maatschappij tot ex ploitatie der Staalwaterbron, Wilhelmina bron van het certificaat eene onrechtmatige bevoor- deeling en De verdediger, mr. M. Óldenhuis Gratama, begrijpen, meende als alle commissionairs die onware! praatjes bij hunne clientèle houden en alle makelaars die te hoog verkoopen oplichters1 zijn, voor hen wel afzonderlijke gevangenissen noodig zijn. Hij vraagt vrijspraak. Uitspraak Donderdag a. s. H. M. de Koningin heeft de laatste dagen geen groote ijstochten meer gemaakt, maar van de betaling van geld- dat het onmogelijk is boeten”, daar deze onderwerpen bij elkaar be- gen. L_i Boeker die door Keizerin Frederik te Osborne was geïnviteerd om haar wedervaren mede te deelen heeft eergister daaraan gevolg gegeven en werd door de Vorstelijke familie zeer lief derijk ontvangen. Na haar verhaal te hebben aangehoord betoonde men haar de warmste sym pathie. Bij het afscheid nemen verzocht Koningin V ctoria haar om haren naam te schrijven in het Verjaardagboek van Hare Majesteit. Kei zerin Frederik overhandigde haar een geschenk als een gedachtenis, met een eigenhandig schrij- afgevaardigde baron Stumm zijn kollega prof. ven. Het Soer. lldbl. meldt dat de radja van Lombok de beide door onze marine genomen en daarna verkochte stoombootjes niet had be. taald en dat de verkoopers thans aan de re- geering hebben verzocht hun geld uit de buit gemaakte schatten te mogen ontvangen. De radja is, dank zij de goede behande ling door dr. Gutteling, geheel van zijn schot wond genezen. Deze boekjes zijn niet alleen voor Leger en Vloot bestemd, doch ook voor ’t Volk. Wanneer Jongelingsvereenigingen onder lei ding deze liederen leerden, zou spoedig onze Volkszang gezuiverd zijn. Vooral in kleine plaatsen is ’t voldoende wanneer personen, die belang in de zaak stel len een aantal jongens van 14 a 16 jaarver eenigden, om b.v. eens in de week te zingen. Ook de onderwijzers zouden van deze liede ren gebruik kunnen maken bij hun onderwijs. Zanggezelschappen en muziekvereenigingen kunnen tot de verspreiding veel bijdragen. Aan zijn wensch om eventueele beoordeelin- gen te ontvangen geven wij gaarne gehoor met de opmerking dat de spelling van het Frysk Folksliet in eene volgende oplaag nog al eeni- ge verandering dient te ondergaan. Indion de heer Brousson het wensebt dan zenden wij hem gaarne de oorspronkelijke spelling van het «Frysk Lieteboek”. Snel recht. De laatste jaren is van alle kanten aangedrongen op een snellere rechtspleging, vooral op een zeer kort recht bij kleine strafzaken. De Minister van Justitie beloofde een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een bespoediging der be rechting van strafzaken door den kantonrechter, waarvoor wetsvoorstellen gereed zijn en dus spoedig verwacht mogen worden. De N. R. Ct. juicht die belofte toe, want daardoor zullen vele klachten weggenomen worden en de eerbied voor het g' zag zal ver meerderen. Vooral zal de verbetering merk baar zijn in de berechting van kleine mishan delingen, beleedigingen en wederspariningheden, die nu voor de rechtbanken behandeld worden, en de menigte overtredingen waarover de kan- Behalve dat vorst Ferdinand in Rumenië zit weet men nog niets bijzonders. De politieke toestand liet in den laatsten tijd in Bulgarije te wenschen over, maar een revo lutie werd niet zoo dadelijk verwacht. Een nadere bevestiging ontbreekt dan ook nog Htijd. Het Kamerlid, de heer P. B. J. Ferf, is geheel hersteld. Een 150-tal jongens van de Wassenaer hebben op ’s Rijkswerf te Amsterdam aan een schaatsenwedstrijd deelgenomen. De jeugdige matrozen bewezen, dat Janmaat zoowel in het want als op den gladden ijsvloer zijn beenen vlug weet te bewegen. Vooral het hardrijden met hindernissen, waar toe een bodemiooze ton op de baan was ge legd, waardoor de kampioenen moesten heen- kruipen, wekte den lachlust der vele omstan ders op. Zeer aardige prijzen werden aan de winnaars toegekend. Daarna volgde de wedstrijd voor matrozen en mariniers. Tal van militaire autoriteiten waren met dames tegenwoordig, terwijl de schout bij-nacht 0. ten Bosch, directeur en kommandant der marine, den geheelen middag de wedstrijden bijwoonde. Wanneer de Tweede Kamer hare werk zaamheden zal hervattenisvolgens den Haagschen corr. van de Zutph. Ct.nog on zeker. Waarschijnlijk zal het wel Maart wor den, omdat nog geen belangrijke wetsvoorstellen in staat van wijzen zijn. De memorie van antwoord op het ontwerp betreffende de heffing van invoerrechten naar de waarde blijft langer dan men verwacht had. Men zegtdat in het ontwerp nog wijzigingen zullen worden aangebracht naar aanleiding van bezwaren, door tonrechter vonnis velt. o_ _.Di van den handel ingebracht. Panhuijs, £)e memorie van antwoord op de gewerenwet laat ook nog steeds op zich wachten. Wel weefsel van verdichtsels en in den hoogen prijs fcon de Tweede Kamer bijeenkomen om eenige moties er staan op dit oogenblik zeven op vorderde bevestiging van het vonnis. de agenda te behandelen, maar het is te dat daarvoor de lust niet groot is, omdat die moties toch bijna nooit tot een prac- tisch resultaat leiden. - - De snelste rijder op de korte baan. Edze Paulusma van Hardegarijp mag zich de snelste rijder op de korte baan noemen dezen winter. Tot dusver vrij wel een onbekende op de hardrijdersbaan, heeft hij thans alle beste rijders Van de Friesche rijders was hij de baas dit werd erkend. Hem restte nog een kamp met Entjes, den Groningerlander, wijst op niet onbevredigende uitkomsten. De voorgeschreven afschrijvingen konden plaats heb ben. De verkoop van het staal water bracht f 23,562,12 op, waardoor 3 pCt. kon worden uitgekeerd. Een schoolbrand. Te Slochteren was het eergister voor de schooljeugd een feestdag van belang «Als de school eens afbrandde,” is een wensch welke van tijd tot tijd bij ieder kind opkomt. En ziet juist in deze dagen, waarin extra vacantie dubbele waarde heeft, daar stond de school in brand Het vuur greep zoo om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Slechts de muren zijn nog over. Bijna niets werd gered. De Gascogne. Blijkens nadere berich ten heeft de Gascogne een ongelukkige reis gehad. Reeds meldden wij dat den derden dag na bet vertrek van Havre de zuigerstang brak, waardoor de machine niet meer kon wer ken. Na acht uren te hebben bijgelegen was de breuk voorzien en kon de reis worden voort gezet, doch om de elf uren moest gestopt wor den om de bus, waarmede de breuk was be dekt, te vernieuwen. Den 2en Februari brak de zuigerstang op nieuw en nu veel ernstiger, zoodat nu wederom moest worden bijgedraaid en wel niet minder dan 41 uren. Om de kroon op al die onge lukken te zetten brak den 4en Februari een hevige storm los, welke het stoomschip 150 mijlen uit den koers dreef. Na dien dag werd veel stormweer ondervon den en op den 7en zelfs een cycloon, waarin de machine brak. Ook thans liep het ongeval goed af, doch slechts ten koste van meerder oponthoud. De sleepbooten van uit New-York op recherche gezonden, werden den elfden bij Fire Island ontmoet, doch thans wilde de kra nige gezagvoerder van bet schip geen assistentie meer en bracht zijn schip behouden in de baai van New-York. Het stoomschip is daar giste ren in het dok geplaatst. Elbe. De laatste dagen werden de opvarenden der Elbe maar in zulk een toestand, ze naar den wal te bren- De eenig overlevende dame, mejuffrouw H.H. M.M. de Koninginnen met gevolg woonden Donderdag den schaatsenwedstrijd in hard- en schoonrijden bij door de manschappen van bet regiment Grenadiers en Jagers, gehou den op het ijs in het Ververschingskanaal. De Koninginnen waren in eene fraaie arre- slede; onderscheidene officieren werden haar voorgesteid. Koningin Wilhelmina had zelf de zilveren horloges als geschenken medegebracht, die zij persoonlijk aan de overwinnaars uit reikte. De Koninklijke Kapel luisterde het feest op. Voor het Gerechtshof te Leeuwarden is een hooger beroep behandeldingesteld door D. T., 53 jaren, commissionair in premieloten te Amsterdam, die door de Rechtbank te Assen was schuldig verklaard aan oplichting en ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, omdat hij den 17 Mei 1894 onder allerlei mooie praatjes aan J. Eggens te Witten, gem Assen, een certificaat van premieloten van f 100 a contant voor f 95 verkocht heeft. De kooper had dan gedurende 2 jaren recht op een ge deelte der prijzen die op de in het certificaat genoemde loten vielen en werden ze niet uit geloot, dan kon hij f 95 terug krijgen. De waarde van de in het certificaat genoemde loten waren door den kassier Smidt te Assen ge taxeerd op f 17.60. Het bleek dat de in het certificaat genoem de loten door beklaagde gedeponeerd waren en dat de deskundige de kanswaarde en niet de huurwaarde der loten berekend bad. Er was verschil over een lot, dat de kooper in up eigendom zou krijgen, of dat was een Servisch tabakslot van f 5.50 of een Servisch Staats lot ir. 100, koerswaarde f 40 sommige organen De Adv. Gen. Jhr, mr. F. van F zag in de praatjes van beklaagde een satnen- een voor een geslagen, toerde met haar moeder in een arreslede door het Bosch, terwijl zij verder eenige malen de voor haar gereserveerde ijsbaan bij het Huis die dezen winter ook geducht uit den hoek is gekomen. Deze kamp heeft Zaterdag te Win- sum (Groningen) plaats gehad en Paulusma heeft Entjes twee ritten geslagen. Liederenbundel. Van het bekende boekje: «Voor Janmaat en Soldaat”van den luitenant Clockener Brousson, is eene nieuwe uitgave verschenen. Ten bewijze dat dit boekje veel wordt gekocht, kan dienen dat van de vorige uitgave in één jaar 25.000 exemplaren zijn verspreid. Het boekje ziet er aantrekkelijk uit, men vindt er thans 55 liederen in. Er zijn mede in opgenomen de Lederen betrekking hebbende op den strijd op Lombok gestreden ook het Frysk Eolksliet komt er in voor verbiedt De samensteller zegt nog in eene bijgaande missive De i voortdurend lijken van drijvende gevonden; ten Bosch bezocht. De Kreuz. Zeit. brengt uit St. Peters burg een vreemd, maar niet onmogelijk nieuws: het herleven van een «Drie keizers-verbond” Duitschland, Rusland Oostenrijk-Hongarije waarin natuurlijk ligt opgesloten dat het Drie voudig verbond fusschenDuitschland, Oosten rijk en Italië ten einde loopt. Heeft Italië zich dus vergeefs opgeofferd en verarmd Misschien hooren we, als dit gerucht waar heid blijktnu weldra van een verbond tus- schen Frankrijk en Italië. Volgens den Berlijnschen correspondent van de lel is er in Bulgarije een omwenteling uitgebroken en is vorst Ferdinand op de vlucht. Uit Weenen is dat bericht gekomen te Berljjn. I «S- H Illi I li 11 I ll. IIUD WH FIIIESLIMl I «VZV mIxv O

Friso nl | 1895 | | pagina 1