J No. IT. WOENSDAG 2T FEBRUARI 1895. Aanteekeningen betreffende het Workumer-Nieuwland, Buitenlandsch Nieuws. Vijf en twintigste Jaargang. i 1 f.1 Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM en re- 6$ 1 )e- 24 10. le m e- I. te rt 3ü a D, lO. m er D, Will S- 11 HUI ll 11 il II lll.lli Wil FIIIESI. IW. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 10- slagen van 11 alle lasten, Het is niet UITGEVER: der op g8t der en; ch- or- 10 7an ed. de •ie” te od- ;in 1 en or de erk ilde ing ita- ek- net te 10. lil Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel rr.eer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 dit octrooi zoodanig aanneemt. De Magistraat droeg zijne rechten over aan j eene vereeniging van particulieren, later steeds genoemd de participanten van het Workumer- Nieuwland. DUITSCHLAND. De Duitsche Rijksdag heeft bij derde lezing de motie der klerikale partij, eischende de terugroeping der Jezuïeten Duitschland aangenomen. Ditmaal was er zelfs geen debat over, en met groote meerder- Voorts werden in dat jaar v -stgesteld: eene resolutie, waarbij gepersisteerd wordt bij het besluit van den 14 Maart 1.1. nopens j van f 60.000 door de Ingelanden van het Workumer-Nieuwland, wegens de her- van de termijn van betaling geprolongeerd tot 1 September 1778; en eene resolutie waarbij wordt afgewezen participan het verzoek van de Gecommitteerden van het Workumer-Nieuwlandom voor provinciale rekening te nemen het onderhoud van den Nieuwlanderdijk. De supplianten worden echter bevrijd van de verplichting tot teruggave van de kosten van herstelling hunner dijken, door de provincie voorgeschoten, doch gelast voor het vervolg voor het onderhoud dier dijken te zorgen, ten welken einde verschillende bepalin gen bij de resolutie zijn vastgesteld. Nadere bijzonderheden betreffende de 18eeuw hevige zijn mij niet bekend. Het eerste 1/4 der 19de den Nieuwlanderdijk wordende van betaling geprolongeerd tot 1 in Züjiö gecu ucuat vvcr, cu me heid is het besluit genomen. Maar de Bondsraad is er nog. den eersten keer dat de Bondsraad weigerde om ditzelfde besluit, de terugroeping der Je zuïeten genomen door den Rijksdag te be krachtigen; de zaak is toen hangende gebleven. Zal de Bondsraad er nog evenzoo over denken Het is te vreezen van niet. Want toen had de regeering den steun der Katholieken niet noodig; nu is dat eenigszins anders. Zonder de stemmen van het Centrum behoeft de regeering er zelfs niet aan te denken dat het ontwerp op de omwentelingsgezinden zal aangenomen. Zal ook vraagt men van meening veranderen, einde aan het gouvernement de stemmen het Centrum te verzekeren derland met een dikke korst overtogen en ge- eene oppervlakte durende den zomer van 1777 geheel onvrucht baar, ook omdat het telkens weer overstroomd werd. De menigvuldige regens en sneeuw in het daarop volgend voorjaar hadden echter de korst doorweekt en de overgebleven slib scheen nieuwe groeikracht te hebben geschon ken, daar de zomer van 1778 voor de gras j landen zeer voordeelig is geweest. De schade werd begroot op f 50,000en opmerkelijk is het, dat in Mei 1777 nog maat regelen moesten worden genomen tot her stelling van de groote doorbraak, daar de ge- legde kistdam tot tweemalen toe was wegge- kas 2/3 der kosten renteloos voorgeschoten en vrijheid gegeven omindiende resteerendo 1/3 niets anders kon worden gevonden, deze tegen matige rente van de Regeering aante- vragen. In de sedert 1825 verloopen 70 jaren heeft het Workumer-Nieuwland zich van de toen geleden schade geheel hersteld. Het is eene schoone en vruchtbare polder, doorsneden door een hoofdweg (de groote laan) en door de zoo genaamde kleine of Lieuwe Klazes laan, terwijl de spoorweg Stavoren Leeuwarden hem van het zuidwesten naar het noordoosten doorsnijdt, met een station buiten den oudendijk, aan het begin der kleine of Lieuwe Klazeslaan, op ongeveer 20 minuten afstand van Hindeloopen. Onderscheidene, meerendeels flinke boere- plaatsen, staan hoofdzakelijk aan de groote laan. De polder wordt publiek rechterlijk bestuurd, thans volgens het reglement door de Staten vastgesteld in 1874 en opgenomen in het provinciaal blad van dat jaar no. 112. De na de doorbraak in 1825 van den buitendijk daartegen gelegde steenglooiing is, omstreeks 5 jaren geleden, wegens den geheel verweerden toestand der deksteenen, opgeruimd en door een paalbeugel met binnenkist vervan gen. zoodat aan dien dijk nu geen spoor meer van die doorbraak te vinden is. Stavoren, 1895. A. Alberts. der contributie Hemelumer Oldephaert werd den 25 Januari 1621 eene overeenkomst ge sloten, waarbij de oude dijk aan de participan ten in vruchtgebruik werd gegeven en Heme lumer Oldephaert met het onderhoud van den nieuwen dijk werd belast ter lengte van een derde van het getal roeden of voeten, welke de contributie aan den ouden dijk had te on derhouden. Dit een derde bedroeg 200 roeden (bijna 1000 M.) De indijking werd hierop volbracht in 1624. Het ingedijkte land besloeg van 1200 Pondematen. Den 3 Augustus 1625 werden die 1200 Pondematen in 24 cabels verdeeld en aan ieder der participanten zijn deel bij loting toegewezen. Den 26 September 1638 en den 17 Au gustus 1640 zijn comprommis aangegaan con form het accoord van 25 Januari 1621, terwijl die comprommis den 3 September 1640 door de belanghebbenden bekrachtigd zijn, doch de participanten ontslagen van de verplichting tot opru ming van de bestaande zijl in den ouden dijk en van het maken van een rijweg langs eeuw zou echter niet verloopen voor dat het Workumer-Nieuw- j worden de Bondsraad niet ten van het Centrum te verzekeren Want het is voor niemand een geheim meer, dat, sedert het begin der zittinger onderhandelingen hebben plaats gehad over en weer. Nog schijnt men niet geheel klaar te zijn gekomen het Centrum blijft weifelend. Nadat de minister van Buitenlandsche Zaken eene voor het grootste gedeelte geheim te hou den verklaring had afgelegd omtrent interna tionale verwikkelingen, die indertijd in over- zeesche gewesten hadden plaats gegrepen, heeft de commissie uit den Rijksdag voor de begroe ting den aanbouw van 4 nieuwe kruisers met 18 tegen 8 stemmen toegestaan. FRANKRIJK. De Senaat heeft eene derde credietwet aangenomen, in afwachting dat de begrooting eenmaal haar beslag krijge en voorts bij eerste lezing een ontwerp goedgekeurd betreffende den dienstplicht van Kamerleden naar aanleiding van het gebeurde met den heer schiede zonder eenige kosten of nadeel van de provincie; zullende, na 56 jaren, de 1 bezwaard en de Magistraat gehouden zijn zich Tusschen Workum en Hindeloopenbuiten den (thans onder den naam van xouden dijk” bekenden en vroeger deels bij de contributie Hemelumer Oldephaert in beheer en onderhoud geweest zijnden dijk) lag in de 16e eeuw' een uitgestrekt tamelijk hoog strand, genaamd bet Workumer oog of de Workumer uiterlanden. Keizer Karel V, wettig heer der Nederlan den, begiftigde de stad Workum met dat strand of die uiterlanden. Zijn zoon Filips II beves tigde die gift. Bij resolutie der Staten van Friesland van 1605 werd aan de stad Workum voor den tijd van 25 jaren octrooi verleend tot bedijking der uiterlanden en om haar sluis meer zeewaarts te leggenmet bepalingdat het ongedijkte land vrij zou zijn van alle schattingen, domeinen en andere lasten, mits de bedijking met paal werken en zijlen zonder nadeel van het land- schap geschieden en dat, na expiratie der voor schreven 25 jaren, de landen naar billijkheid zouden worden bezwaard. Het in 1606 door den Magistraat van Wor kum aan de Staten gericht verzoek om aan hem, overeenkomstig het octrooivoormaals door den Koning van Spanje verleend, vrijheid te geven tot schatting van drie stuivers op iederen morgen in te dijken uiterlanden, werd door de Staten afgewezen. In 1610 namen de Staten eene resolutie, waarbij aan den Magistraat van Workum nader octrooi werd verleend tot bedijking van de landen, genaamd het Workumer oog, met vrij dom van alle lasten, mits die bedijking met ceerde request hare paalwerken, sluizen en andere zaken, ge- ten van den 5 Juni 1761, om consideration en be expiratie van die richt aan gemelden Dijkgraaf toegezonden, met landen naar billijkheid worden het bericht van den Magistraat van Workum, j 'i nopens de herstelling van het Workumer zool, op den volgenden landsdag te verklaren of hij j dit mm LFZind o ni cv nnnnzin*v>(- weder ten zelfden einde zal worden terugge zonden en copie dier stukken ter hand gesteld aan den Dijkgraaf en het Dijksgerecht van de [contributies van Wymbritseradeelinsgelijks met last om daarop hun belang in te brengen. Den 21 November 1776 had eene F Tusschen deze participanten en het bestuur stormvloed plaats. De dijk van Workum tusschen Workum en het Workumer hek, brak door, die van het Workumer-Nieuwland op twee plaatsen, n. 1. nabij den vuurtoren, welke gedeeltelijk in stortte, en verder zuidwaarts. Door een gat van 60 el wijd en 12 el diep stoof het water met zulk een kracht naar bin nen, dat in weinig tijds de geheele polder puimen hoog en de huizen tot aan de daken onder water stonden. hoogte Nadat de vloed geweken was, bleef het pol- schuren deze (behalve één den nieuwen dijk mits de middellaan tot rijweg inrichtende. In 1643 werd de concessie weder verlengd met 25 jaren. In 1682 werd, op rapport der commissie, in 1680 ingesteld tot het overzien en exa- mineeren der octrooien, betreffende o. a. de Workumer uiterlanden, verleend 14 Maart 161(\ besloten, dat alle octrooien, die loopen tot na 1700, effect zullen sorteeren zoolang zij loopen, doch zijwier octrooien geëxpireerd zijn of weldra zullen worden (Workumer Nieuw- land liep af 1685) vrijheid van floreen zullen hebben tot aan 1700 toe. In 1690 en 1691 zijn sentensien gewezen tot handhaving van het overeengekomen in 1621. In 1708 exemptie verleend der vijf specien, enz. aan de eigenaren der bedijkte Workumer uiterlanden. In 1732 is deze exemptie geprolongeerd voor vijf jaren op gelijken voet als de droog gemaakte meeren, boven de vrijheid van floreen. In 1737 nieuwe prolongatie voor vijf jaren. Bij eene resolutie der Staten van 1761 werd j gelast, dat het request van de gecommitteerden der eigenaren en deelhebbers van het Wor- en kumer-Nieuwland, houdende klachten tegen daartoe te verleenen subsidie, den Magistraat van Workum over het ver- waarloozen van het zool, met het bericht van dien Magistraat zal worden gezonden aan j den Dijkgraaf en het Dijksgerecht van de con de betaling tributie Hemelumer Oldephaert c. a.om te dienen van consideratien en bericht. j stelling Bij eene resolutie van 1763 wordt goedge- 1 verleend tot bedijking van de vonden en verstaan, dat het door den Dijkgraaf van Hemelumer Oldephaert c. a. gereprodu- i t van de eigenaren en van het Workumer-Nieuwland, bij onlust land een ramp trof niet minder groot dan die in 1776. Tengevolge den hevigen stormvloed tusschen 3 en 6 Februari 1825 brak tusschen de hek ten zuiden van den vuurtoren en de Stinkhorne- hek de buiten en daarna de tegenovergelegen binnen (ouden) dijk doorde polder werd ter van 3| el overstroomdde golven sloegen tegen de sterke boerenwoningen en aan en binnen weinige uren waren 1 aan den oudendijk) geheel verwoest, (Zie de geschiedenis van den water vloed van 1825 door van Leeuwen.) De schade toegebracht aan den buitendijk (in onderhoud bij de Contributie Hemelumer Oldephaerth) en aan den binnen (ouden) dijk (in onderhoud bij den polder) was aanzienlijk 1 en het herstellen der beide dijken ging zeer be zwaarlijk. Immers als na den stormvloed van 1776 brak de kistdam voor den buitendijk tot tweemalen toe door. Tot herstelling der schade werd uit ’s lande Verder vinden we betreffende dezen stormvloedeen last van den stadhouder aan Gedeputeerde Staten ommet adsistentie van deskundigen en overroeping van de Dijkgraven, al de zeeweringen te examineeren, om daar van omstandig rapport te doen, ten einde tegen I het aanstaande voorjaar de bekwaamste mid delen te beramen, om die gewichtige werken in sterken en gelijken staat van tegenweer te brengen, benevens eene missive van den stadhouder, houdende kennisgeving van het vorenstaande, alsmede nopens de reparatie de dijken van het Workumer-Nieuwland. Van 1777 vinden we eene resolutie, waarbij Gedeputeerde Staten worden gëauthoriseerd om te regelen de veranderingen, welke, ter besparing van kosten, kunnen worden gemaakt I in de bestekken der aanbesteding van de wer ken tot herstel der dijken, enz. van het Wor kumer Nieuwland, waarvoor hun de zorg was opgedragen bij besluit van 4 December 1776, en om voorts het werk overeenkomstig het in geleverd rapport te doen voortgaan. Bij eene resolutie van 1778 werden een aan- tal bepalingen voorgescbreven en middelen, aan te wenden tot het herstellen van de dijken zeeweringen in de provincie benevens de uur.

Friso nl | 1895 | | pagina 1