Gemengde Berichten. Ingezonden. Vrij- Bij de Hollandsche Ijzeren-Spoorweg- B» te Ampenan resi- poeri te Mataram, 1 5 10 39 11 Ui cetnbe van 1 lagere het su ten ei Ovt echter 1893 dus e eeni elkt een niet Edt zoove twiste Bij e noot, kalm zekei bracl desti deze Eert D Tusschen ons dorp een slager uit Warns Be dieren brachten LEEUWARDERADEEL. ‘25 Februari. Den 8 Dec. 1.1. heeft de gemeenteraad op nieuw besloten de jaarwedde voor eene te Hijum te benoemen onderwijzeres te bepalen op f 550 sc 57j 46j 55 15 31 V dang naren het bei - I d 1 r 38J 50 m. 3 u. 15 m. 59j 100 7 11 Wielrijden. 0 min. 57 sec. De toestand der rivieren is nog onver- Alleen bij Lobith had een ijsschuiving over een lengte van 10 Meter plaats. Overal wordt een spoedig losgaan der rivieren ver wacht. De artillerie heeft alle posten be trokken. De ijsbrekers Wodan en Pernis zijn, in ver- eeniging met de mineurs bij het Hollandsch Diep bezig. Het ijs is daar 1 M. dik. Volgens Duitsche bladen zal de Keizer van Duitschland in het begin van Augustus een bezoek brengen aan onze Koninginnen en op 3 Aug. van Amsterdam met zijn jacht Hohen- zollern naar Engeland vertrekken, na o. a. een bezoek aan onze tentoonstelling te hebben ge bracht. Lombok. De Indische bladen bevatten nog enkele berichten uit Lombok, o.a. dat de Baliërs zich volstrekt niet goedgezind toonen wat na de plundering en verwoesting van hun haardsteden, het onvermijdelijk gevolg van het gedrag van het vorsten bestuur, niet te ver wonderen is. Demuren van Tjakra Negara zijn nog lang niet geheel geslecht. De troepen maken voortdurend verkennin gen, waaraan soms door de helft van de be zetting wordt deelgenomen. Kolonel Swart verblijft dent Dannenborgh in de waar één compagnie ligt. De gezondheidstoestand wenschen over, 1 - 10 -- 21 1 u. 54 m. 9 4 14 s39j Het huis van Afgevaardigden in Oosten rijk heeft beslotendat beleedigingen van sou- ambtenaren een belangrijke dag. De heer J. A. D. Bakx, chef van de Afdee- ling Goederendienst, herdenkt dan den dag, 2 vischotters waarop hij voor 25 jaren bij gemelde Maat schappij in dienst trad. En op dienzelfden dag herdenkt de heer J. D. Langeveld, stations chef te Hindeloopen, zijn 30 jarigen dienst als ambtenaar I spoorwegen, mannen niet aan bewijzen van belangstelling zal ontbreken. Volgens Het Vad. is nog niets zekers bekend over het Koninklijk bezoek aan de zuidelijke provinciën. Mochten de bekende bezwaren niet worden opgelostdan zou het bezoek tot 1896 worden uitgesteld. De Com missaris der Koningin in Brabant en de bur gemeester van Den Bosch worden Maandag in de residentie verwacht. Bij Koninklijk besluit van 22 Februari 1895 No. 20 is de generaal majoor der in fanterie van het leger in Nederlandsch-Indië J. A. Vetter, met ingang van op zijn verzoek, eervol uit den militairen dienst I ontslagen, met behoud van 1 sioen, onder toekenning van den titulairen rang van luitenant-generaal en onder dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Nog steeds wachten de onderwijzers in de gemeente Opsterland op het hun over het laatste kwartaal van 1894 toekomende tracte- ment. Het wachten moede, zal zich nu eene commissie uit de afdeeling van het Onderwijzers genootschap in die gemeente wenden tot een bekwaam rechtsgeleerde, ten einde door dezen te worden ingelicht hoe in deze aangelegenheid kan en moet worden gehandeld en of van eene gerechtelijke vervolging heil is te verwac >ten. Met belangstelling wordt de afloop tegemoet gezien. De gemeenteraad maakt er een komedie- boeltje van. Gelukkig dat de Regeering zich niet laat verschalken. Een eigenaardige godsdienstoefening werd, naar de V. R. C. meldtgehouden in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente te IJlst. De spreker voor dezen avond, de heer B. Roele, evangelist bij de baptisten te Zutfen en te Deventer, Illustreerde zijn preek met de licht beelden van een sciopticon. Na een inleidend woord van den heer H. J. Busé, predikant bij de Doopsgezinde gemeente werd het kerkge bouw in duisternis gehuld en wierp de heer Roele allereerst in grooteduidelijke letters zijn tekstwoord op het doek »God is liefde,” om vervolgens naar aanleiding van lichtbeelden, die voorstellingen gaven uit de gewijde geschie denis, aanvangende met de Schepping en ein digende met Christus aan het kruis, dat thema uit te werken en het zelfs weer op te vatten in het tweede deel zijner rede, waarbij meer wereldsche voorstellingen op het doek werden geworpennl. merkwaardige gebouwen uit Lon den en tafereelen uit het leven der Londensche brandweer. «God is liefde” bleef ook het thema in het derde deel zijner rede, waarin sprekeraan de hand van de geïllustreerde levensgeschiedenis van John. Smith zich een krachtig voorstander der geheel-onthouding toonde, ’t Schijnt zeer in den smaak te zijn gevallen. Het geloof moet wel erg ziek zijn als het dergelijke remedie noodig heeft. Wij bevelen de voorgangers der gemeente ernstig aan de lezing van «Geloof des harten volgens het Evangelie” van Prof. Hoekstra. Uit de dierenwereld. Op een landgoed in Holstein broedde onlangs een zwaan op vier eieren. Daar evenwel de eigenaar niet ge steld was op eene verdere vermeerdering der zwanenfamilie, werden de vier eieren uit het nest der zwaan genomen en daarvoor 20 een deneieren in de plaats gelegd, wat zij zich ook rustig liet welgevallen. Toen de zwaan echter zoovele eieren in haar nest zag, wierp zij er alle op vier na uit. Daarna broedde zij verder door. Toen de vier eendeieren even wel uitgebroed waren en vier eendjes te voor schijn kwamen, was het zwanenpaar zeer ver baasd en liep onrustig om het nest heen. Het einde van de geschiedenis was dan ook, dat het mannetje de ondergeschoven eendjes alle doodbeet. Nu het schaatsenrijden wederom achter den rug is en de wielerwedstrijden weder lang zamerhand zullen beginnen, is het niet onaardig na te gaan het verschil der snelheden bij beide takken van sport Vroegertoen de wsolids” in gebruik waren, kwamen de tijden vrijwel overeen, doch de luchtbanden brachten daarin een zeer groote verandering, hetgeen te zien is uit onderstaand lijstje Schaatsenrijden. '/2 mijl 1 min. 201 sec. Mirman voorgesteld. Het eerste artikel be-I paalt, dat niemand lid van het Parlement kan anderd. zijn die niet «definitief” voldaan heeft aan de wetsbepalingen op de actieve dienst. In de Kamer heeft de heer Castelin de Regeering willen interpelleeren over onrustba rende berichten over kolonel Monteil en zijne expeditie aan de Ivoorkust, in zeker blad open baar gemaakt. De minister van Koloniën ver klaarde die voor verzinsels en de interpellatie werd eene maand verdaagd. Bij gelegenheid van een feestmaal der Engel- sche Kamer van Koophandel te Parijs waar ook de Britsche gezant lord Dufferin aanzat verklaarde deze, dat sedert hij te Parijs was, de betrekkingen tusschen beide Regeeringen nooit zoo vriendschappelijk en verzoeningsge zind waren geweest als thans. Dank zij die verzoeningsgezindheid zoudenvolgens hem, ook de hangende quaesties over de Afrikaan- sche aangelegenheden worden geregeld. ENGELAND. De Times is zeer ingenomen met de groote meerderheid, welke de motie van sir Henry James betreffende de katoen- rechten in Britsch Indië Donderdag in het Lagerhuis verwierp, omdat de beslissing aldus niets heeft van eene partijstemming. Volgens haar is de uitslag meer ten gunste der Unio nisten dan der regeering de laatste toch zal niet spoedig weer gelegenheid hebben om met zooveel waardigheid af te treden als eene aan neming van de motie haar verschaft zou hebben en in dit geval zou de oppositie aan het be wind zijn gekomen, gehouden om eene afschaf fing van de katoenrechten voor te staan en in het daardoor veroorzaakt tekort op andere wijze te voorzien. Daar de overgroote meerderheid dergenen die de afschaffing verlangen tevens bimetallisten zijn zou meent de Timesbij aanneming der motie niet alleen de oppositie gebonden zijn geweest aan een zienswijze on- vereenigbaar met de algemeene Rijksbeginselen krachtens welke Indië alleen op den duur met eere en veilig te besturen is, maar ook ernstige twijfel gerezen zijn over hare trouw als partij aan gezonde economische beginselen. SPANJE. In de Kamer betft de minister van Financiën verklaardzich te zullen ver zetten tegen elke verhooging van het budget van uitgaven. Hij zou de quaestie van ver trouwen stellen. EGYPTE. De inboorlingendie zich aan aanvallen op Britsche soldaten of zeelieden hebben schuldig gemaaktzullen summier en zonder appèl worden gevonnist. Daartoe is eene bijzondere rechtbank ingesteld. VEREENIGDE STATEN. Naar voor een paar dagen aan de Times werd gemeld, heeft het syndicaat 27,871,596 dollars aan goud gestortdaardoor is de goudreserve in de schatkist tot 70 millioen dollars verhoogd. Het syndicaat zal waarschijnlijk in de schat kist nog 10 millioen dollars goud storten, boven hetgeen waartoe het volgens contract verplicht is, ten einde de reserve tot 115 mil lioen te doen stijgen. laat nog steeds te zoodat telkens soldaten naar Java teruggezonden moeten worden. Niet alleen te Scheveningen moet men krasse maatregelen nemen om de duinen te beschermen tegen de zandverslindende zee. Het polderbestuur van Walcheren heeft bijna f 34.000 toegestaan om de duinen bij Domburg door een steenglooiing te versterken. Nationale militie. Het Prov. Blad no. 18 bevat een besluit van den Commissaris der Koningin van 12 dezer le afdeeling M. en S. no 156, waarbij is bepaald, dat de afleve ring der manschappen voor de nationale militie, lichting 1895, zal plaats hebben: O. a. voor de gemeenten Bolsward Doniawerstal Ferwerderadeel Gaasterland Haskerland Hemelumer Olde- phaert en Noordwolde, Hennaarderadeel, Hin deloopen, Lemsterland, Menaldumadeel Rau- werderhem Sloten Sneek Stavoren Wijm- britseradeel Wonseradeel Workum en IJlst op Woensdag 6 Maart a.s voormiddags 10 uur. SNEEK, 25 Febr. ’95. ’t Eenige vereeni- gingspunt der liberalen alhier, de Kiesvereeni ging «Burgerplicht,” is jl. Vrijdagavond met 11 van de 12 geldige stemmen ten doode opgeschreven. Weinige belangstelling in de vergaderingen en echec lijden bij de jongste verkiezingen, noopte ’t Bestuur een voorstel tot ontbinding in te dienen. Als men weet dat «Burgerplicht” nog een I 70 leden telt, van welke slechts 8 buiten ’t Binnenlandsche Berichten. Besjuur, op den sterfavond opkwamen, dan is t te rijmen dat men er op 22 lebr. ji. wel -'aan deed, de ruim 30-jarige dame de oogen Maatschappij is 1 Maart e. k. voor een tweetal te helpen toedrukken. HEMELUM, 25 Febr. en Bakhuizen zijn door i gevangen, den gelukkige te zamen f 14 op. De afdeeling «Hindeloopen” van de Friesche Maat schappij van Landbouw en Veeteelt, vergaderde op verzoek van gewone samenkomst, Zaterdag alhier, minder dan 22 leden waren tegenwoordig. Het hoofdpunt der agenda was ontevredenheid over het adres van het Dagelijksch Bestuur der Hoofd commissie (of leden daarvan) aan H.H. Gedeputeerde Staten in Friesland, waarin toen ’t ijs overal stevig en vertrouwd was, heropening der zeesluizen werd verzocht. Men weetdat die heropening bijna onmiddelijk volgde. Op verschillende motieven, allen hoofd zakelijk het landbouw belang betreffende, werd die heropening afgekeurd en eene motie in dien geest aan het adres der verzoekers eenparig aangenomen. De Voorzitter der Maatschappij, de heer D. van Konijnenburg, was, ofschoon inplaats van f 500 zooals Ged. St. de aanvangs- jaarwedde verlangen. Ged. Staten hebben hierover het advies van den districts schoolopziener te Leeuwarden in gewonnen die bericht dat het doel hetwelk Ged. Staten daarmee beoogden bereikt is, n.l. lo. dat het heen- en weertrekken van onder wijzers is tegengegaan 2o. dat het opbieden en daardoor de opdrijving der jaarwedden voor jonge onderwijzers door de gemeentebesturen is voorkomen; 3o. dat de verhooging der jaar wedden in de eerste plaats den oudere onder wijzers is ten goede gekomen. Die ambtenaar oordeelt, dat na de examens in April a. s. de vacatures zullen verminderen en met het voor jaar van 1896 in de meeste vacatures zal kunnen worden voorzien, terwijl het te vreezen is dat in 1898 het getal sollicitanten reeds de beschikbare plaatsen zal overtreffen. Ged. Staten hebben nu den Raad in overweging gegeven zijn besluit in te trekken. De Raad heeft heden besloten eene beslissing aan te houden tot na April. Blijkt dandat niet in de vacature kan voorzien worden, dan wenscht men Ged. Staten onder het oog te brengen, dat zij door hunne constante weigering groot nadeel toebrengen aan het onderwijs in deze gemeente. GAASTERLAND, 25 Febr. Onder onze jongelingen begint in den laatsten tijd meer en meer de trek te komen om in Duitschland als boerenknecht te dienen. Eenigen zijn er reeds geruimen tijd alszoodanig en we kunnen uit goede bron verzekerendat het hun uit stekend voldoet. De grootste moeielijkheid levert eerst de taal. Het loon bedraagt voor volwassenen 30 Mark per maandnatuurlijk boven kost en inwoning. OOSTSTELLINGWERF22 Febr. De zachte dooiwelke is ingevallenis van groot belang. Algemeen vreesde men voor over- stroomingen bij regen of snellen dooi, daar de hoeveelheid sneeuw zeer belangrijk was. Thans heeft men van bet water nog volstrekt geen last en toch is de sneeuw op bouw- en wei landen bijna verdwenen. Met velerlei werk zaamheden zal men dus spoedig weer kunnen beginnen, iets waarnaar verlangend wordt uit gezien. Alleen met baanvegen en steenkloppen kon door enkelen iets worden verdiend maar overigens stonden alle verdiensten reeds gerui men tijd stil. Met behulp der sluizen, zal de vaart hier wel spoedig open zijn, al zit er ook meer dan een voet dik ijs in. F. Ct. KOÜDUM. (vroeger 14e afdeeling) bij de Wij vertrouwendat het beiden vijf barer ledenin buiten- Niet 15 Maart 1895, 1 uitgenoodigd niet tegenwoor ig. aanspraa op pen één na algemeene stemmen ver- klaarde de vergadering na uitvoerig debat 1 zich voorts beslist tegen de heffing van graan rechten. De liberale Kiesvereeniging te Enschedé „D e -ie 2 besloot met groote meerderheid, die te Gorin- chem met kleine meerderheid zich van de Liberale Unie af te scheiden. herhaald te worden, en de heer Bouman zal zich waarschijnlijk niet geroepen gevoeld hebben, hoe wel hij van de wenschelijkheid van de aanneming der wetsontwerpen overtuigd was. om in deze zaak de pleitbezorger der tegenwoordige regeering te zijn. Mij dunkt, dat deze eisch van de zijde van de redactie djr Friesche Courant en van den h er medewetker Mol al zeer zonderling is. Ik heb gemeend, Mijnheer de Redacteur, U de plaatsing van het bovenstaande te mogen vragen, omdat de Friesche Courantmijns erachtens uit ons Kiesdistrict behoort gewezen te worden op het onrechtmatige van haren aanval op onzen afge vaardigde ter Tweede Kamer, die onze volle sym pathie heeft. N. SIMONSZ, Voorzitter der Centrale Vereeniging van Liberale Kiesvereenigmgen in het Kiesdistrict Harlingen. Harlingen, 20 Februari 1895. Men zendt ons de Harlinger Courant van dag j 1. met verzoek het onderstaand stuk over te nemen. Mijnheer de Redacteur! In de Friesche Courant van Donderdag, 14 Fe bruari 1895 komt een hoofdartikel voor, getiteld afgevaardigde voor Harlingen,” waarvan het eerste deel door de redactiehet tweede blijkens de onderteekening door den heer Mol te Workum werd geleverd. In dit artikel wordt de heer Bouman, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het Kiesdistrict Harlingen, aangevallen, 1°. omdat hij voor de wetsontwerpen „West- stellingwerf en Opsterland” gestemd heeft; 2» omdat hij zijne stem niet gemotiveerd heeft En waarom nu neemt men die houding juist aan den heer Bouman kwalijk?... Omdat hij Friesch afgevaardigde is en gekozen werd als voorstander van de Kieswetontwerpen Tak! Dit is, Mijnheer de Redacteur, der langen Rede kurze Sinn. Het komt mij voor, dat de redactie der Friesche Courant en baar medewerker, de heer Mol, om een zacht woord te gebruiken, zich een eigenaar dige voorstelling geven van de verantwoordelijk heid eens volksvertegenwoordigers Er word: eenvoudig maar niet gevraagd: hoe denkt de heer Bouman over de aanhangig zjjnde wetsontwerpen? Neen, omdat alle andere Friesche afgevaardigden ter Tweede Kamer tegen de wets ontwerpen gestemd hebben (in de Eerste Kamer stemden alle Friesche afgevaardigden behoudens de heer Breuning er voor), mocht bij er niet voor zyn Mij dunkt, dat Multatuli bij het vernemen van deze eigenaardige stelling de haren te berge zouden zijn gerezen. Omdat hij sekozen werd als voorstander van Tak’s kieswet, mocht hij niet an ders stemmen dan de heer Tak stemde over deze wetsontwerpen. Het denkvermogen van den afgevaardigde aan den kant, Mijnheer de Redacteur, en daarvoor in de plaats het devies: „Met Tak door dik en dun!” en de indertijd in de Nederlander ons ten onrechte verweten esprit de clocher De heer Bouman zal zeer zeker bereid bevon den worden, om later zijne kiezers in te lichten, waarom bij zóó en niet anders gehandeld heeft. De redactie van de Friesche Courant en baar medewerker de heer Mol kunnen deswege gerust zijn 1 Dat hij zijne stem in de Kamer niet gemotiveerd heeft, komt my volkomen correct voor. Wat een maal door een ander goed gezegd is, behoeft niet

Friso nl | 1895 | | pagina 2