Moii^öiillioiiiliiiL i De Officieel Het Zool en de Noorder- palage te Workum. „Pacificatie” gedeelte. WOENSDAG 13 MAAKT 1895. Jz., 4 Y KUIPERS, firma h brandenburgh en zoon, te workum 1 Vijf en twintigste Jaargang. MMS- ES IIIIWEVIIE- IILIII Wil FlIlliSI. nn. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. l 1 brengen. H. A. Bakker en Jobs, Meijer. «Volgens eene bestaande officieele kaart van H. 3' UITGEVER: w. renc L lir tr gestreden en zich vele Haar komt bij heur woord van hulde toe. harer nagedachtenis geerd. De vrijzinnigen in den lande (zie boven) i l vai inv bel laa Na de do vo te he tai ren, leden voor de Staten van Fries- j --- ----- bij het noorder havenhoofd bedoelt zegt de heer Alberts: «Volgens eene bestaande officieele kaart van «de Zuiderzeekust tusschen Wonseradeels hek, sten noorden van Workum, en het Rood klif N< gr op foi op Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 1 5 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever nieuwe i vrijzinnigen geest zal werken, een een aan. onze ooren ’t Zijn aan de Brieven en Berichten de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. digd, stelt tot eisch »de vrije school regel, I de openbare uitzonderingalle kosten voor rekening van den Staat!” Zoo gaat het, als men den vinger geeft, wordt geheel de hand i 11 1 1 1 eenparig een vereeniging Sneek is ontstaan, die in .on Reeds traden veertigtal leden tot haar toe en stelde ze bestuur samen, bestaande uit de heeren J. Huges, J. H. van Gorkum, R. Feenstra, T-A. Bakker en Jobs, Meijer. Van harte hopen we, dat al wat liberaal, al wat vrijzin nig is in Sneek zich thans onder dit nieuwe om opgewekt van geest, en te steunen om bevor- alle werken, die den ge- vooruitgang ten vaandel zal scharen, elkander te helpen derlijk te zijn aan i regelden en daarom waren goede komen. De jeugdige vereeniging beeft daartoe al spoedig eene schoone gelegenheid door, in overleg met hare zuster-vereenigingen den strijd aan te binden bij de aanstaande ver kiezing van land. Laten alle vrijzinnigen in den lande, zoo hier als elders, ’t oude vaderlandsche woord nog met de aanbeveling-Goe- verstaan «In eendracht macht Een vreemd, doch een oud woord, dat woord Pacificatie. Zij, die de geschiedenis des Vader lands kennen, herinneren zich de Pacificatie van Gent ten jare 1576, meer dan drie eeuwen geleden dus. Men zocht toen naar een middel ter bevrediging tusschen de eischen dezerzijds en die van den Landsheer Filips II. De Pacificatie echter die wij bedoelen is van jon gere dagteekening, zelfs van onzen tijd en wel van 1889, dus nog maar zes jaren geleden. Onze lezers zullen haar kennen. Zij bedoelde eene oplossing van de zoogenaamde school- quaestie. Een anti revolutionair Kabinet was aan ’t bewind gekomen en dit droeg eene school- wetwijziging voor met subsidie-verleening aan de bijzondere secte-scbolen om alzoo een «schreeuwend” onrecht te herstellen en tal van liberale Kamerleden stemden er voor, omdat ze ’t denkbeeld omhelsden, dat de school lang genoeg de politiek had beheerscht en de tijd tot pacificatie (bevrediging) was aangebroken. Daarna zou men dan met elkander in gezonden atmospheer kunnen samenwerken. Nu, wij allen weten, wat daarna is tot stand gekomen, boe het anti-revolutionair Kabinet als sneeuw voor de zon verdween, de belastingen volstrekt niet verminderden en de verschillende partijen, nu ze den hoeksteen van verzet en aanval misten uiteenspatten. De pacificatie was dus in hare gevolgen zeer negatief. Wij hebben indertijd door woord en geschrift ons daartegen verklaard, doch toen ze, onzes ondanks, eenmaal wras tot stand gekomen, haar aanvaard als ’t oprechten Vaderlanders past. Maar wat blijkt nu Precies, wat we hadden verwacht. De Unie {(een school met den Bijbel), verre van bevre- Die rich- Met genoegen nam ik kennis van de bizon- derheden omtrent het zool en de noorderpalage te Workum, die de heer Alberts als een uit treksel uit zijn aanteekeningen aan Friso en belangstellende lezers heeft aangeboden. Vergun mij echter, waarde Redacteur, ook bij dit Uittreksel een kantteekening te plaat sen; d.w.z. een onnauwkeurigheid te verbete- een onvolledigheid aan te vullen en een conclusie te trekken. Sprekende over de «noorderpalage” waarmee Met deelneming hebben we dezer dagen de ontbinding der liberale kiesvereeniging Burger plicht te Sneek vernomen. Wel telde die vereeniging nog omstreeks een zeventig leden, maar er was gemis aan belangstelling. Bij vergaderingen kwamen ter nauwernood eenige leden naast die van het bestuur samen en zoo werd het bestaan op den duur onmogelijk. Met op één na algemeene stemmen werd dan ook tot ontbinding besloten. Burgerplicht is dood Wat kunnen de tijden veranderenHoe heugt het ons nog dat Burgerplicht te Sneek en Staatsburgerplicht te Heerenveen vooraan zaten in de synagoge der liberalen in het uitgebreide kiesdistrict Sneek. Met welk een groot genoegen bezochten we steeds de Centrale vergaderingen om beurten door een der ge noemde corpora’s geleid en met welk een vuur vierden we telkens wederaan de behaalde overwinningen 1 Al moesten we ons eene reis van een aantal uren getrooosten, wij waren er zeker van, dat we daar met fanfares begroet werden en hartelijk welkom werden geheeten. En thans al die grootheid is voorbij. Burgerplicht is doodLaat ’t ons gegeven zijn een lauwerkrans te mogen leggen op het graf van de voormaals zoo sterke, zoo kranige vereeniging. Zij heeft veel goeds gewrocht, zij heeft veel strijds opofferingen getroost, verscheiden een warm Dat woord brengen we bij deze. Reeds ten vorigen jare ontdekten we de krankheid der vereeniging. De uitslag der verkiezingen na de nieuwe grondwet had voldoende bewezen, dat Sneek (het engere Sneek) een voor de liberalen totaal verloren ’istrict was. Men oordeelde het zelfs ’t mees te raadzaam geen eigen candidaat te stellen, maar de candidatuur Pollema te omhelzen. Toch kwam men iJ~ 1 1:~2 man Borgesius, en wonder boven wonder, de «vervaardigd omstreeks het midden der 17de «eeuw, was de noorderpalage toen in goeden «toestand. Dit was echter niet meer het ge sval in het midden der 18de eeuw.” Men zou uit deze woorden de optimistische verklaring kunnen trekken dat van 1650 1750 de noorderpalage in goeden staat was. Om dit te voorkomen ben ik zoo vrij de no tulenboeken van de Vroedschappen «der steede Worckum” op te slaan. 15 Maart 1637 in een request over dijk en palagie luidt het: «dan is het ene Jaer voor «en ’t ander Jaer na altijt ingebroken.” 22e Oct. 1659 «stemminge over het voorstel «oft de stadt Worcum niet behoorde met alle «gevoeglijcke en behoorlijcke middelen te trach- «ten om van de Contributie aengaende de so- «cieteit met hun in palagie af te scheiden.” Het is niet gewaagd te veronderstellen dat met deze «palagie” ook de noorderpalage wordt bedoelden dat de reden van bovengenoemd voorstel was dat de noorderpalage in staat van verval verkeerdetot merkelijke schade van het zool. Vooral als men het in verband be schouwt met het volgende: 6 Juni 1670 «voorgestelt zijnde de desolaten «toestandt en oogensienlijcke vervall van ’t «noorderhoeft.” Aug. 1680: «bevonden hebbende dat niet «alleen het noorder en suiderhooft van onze «sool, door het opdrijven van palagie en wech- spoelen van kistvullinge merkelijk waren ver svallen, bovendien dat in de palagie en kisten «langs déselve sool geslagen, veele en verschei- «den gaeten zijn doorgespoelt, waerdoor deselve «sool rede all zoo verre is opgedroocht, dat «deselve bijnae niet lange passabell is.” 1689: «dat hun sool door 't instorten van »’t sant door d’opene gaten en weggeslagen «paal en kisten ganschelijck verdroogt en bin- «nen korten on vaarbaar staat gemaackt te «werden, strekkende ’t selve niet alleen tot «ruïne van hun stad maar ook tot nadeel der «provincie.” enz. Was de oorzaak gelegen in de onmacht van de stad Workum, «die reeds toen zoo min als i thans over ruime geldmiddelen te beschikken had”, gelijk de heer Alberts laat dóórscheme ren? Al kon Workum niet roemen en kan het nog niet een oude Koningstad te zijnzóó schaarsch waren zijn middelen niet dat het zijn heer Borgesius werd gekozen. Sneek, het engere Sneek was in eens weder een liberaal district geworden. Helaas, de vreugde duurde kort. De heer Borgesius bedankte en, als men den heer Van Gilse aanbeval, werd de heer Heemskerk gekozen, de beer Heemskerk, die ’t in Harlingen had moeten afleggen. Nieuwe teleurstelling na zoo kortstondige vreug deWat tot deze dingen te zeggen? Och eenvoudig dit, dat de politiek een wonderlijk iets is. Indertijd was Burgerplicht niet radicaal genoeg en kwam naast baar Burgertrouw. Dit radicale element verdween later en Burger plicht bleef over. Het monsterverbond spatte mede uiteen en de antirevolutionairen verdeel den zich wederom in twee kampen. Het oude Burgerplicht werd door tal van vrijzinnigen weldra ook weder te ouderwetsch bevonden, de politiek houdt er ook eene zekere mode op na, en zoo kwam men tot afscheiding, tot verwijdering, tot onverwachte overwinning en tot smadelijke nederlaag Geen wonder, dat moedeloosheid zich van velen meester maakte. Doch moedeloosheid is altijd eene slechte raadgeefster geweest. En moedeloosheid is eiken vrijen man onwaardig. Al moge het zijn een vechten tegen windmo lens, het liberale vaandel dient ten allen tijde en in elk district fier omhoog gehouden te wor den. Men twiste niet over conservatief of vooruit strevend liberaal, noch over eene andere be naming en ga niet onderling aan ’t harrewar ren. Maar al wat vrijzinnig wil heeten en de werkelijke toepassing van het recht voor allen verlangt, vereenige zich tot één groot lichaam om den goeden strijd te strijden, die, wars van kerkelijke- of klasse bekrompenheid, het daar henen leidt, dat onze wetgeving zij in over eenstemming met den geest des tijds en de be hoeften des volks in ’t algemeen. ting blijft bij ons nog altijd de liberale, al wil men minder op ’t woord, dan wel op de daad En ’t woord liberaal blijft in steeds een goeden klank behouden, kwaadsprekers die het in discrediet wilden t)rt?n^CD. T.lknronl Irnn ollzia mof tiriirzinni rr wat vooruitstrevend is, omvatten. Daarom blij ven wij liberaal. vereenigen En daarom verheugen we ons ook, dat bijna onmiddelijk na den dood van Burgerplicht eene VERGADERING van den RAAD der gemeente Himelumer Oldefhaekt en Noordwolde, op Zaterdag den 16 Maart 1895, des voormiddags te 9] ure. Punten van behandeling: I. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. Voorstel tot wyziging der gemeente-begroe ting dienst 1894. III. Missieve van heeren Gedeputeerde Staten, houdende bedenkingen tegen ’s Raads besluit tot wijziging der verordening op het brandwezen. IV. Vaststelling van de rekening der armen gelden over 1894/95. V. Verzoeken om afschrijving van hoofdelijken- omslag. VI. Benoeming van een onderwijzer openbare lagere school te Hemelum en van eene onderwijzeres aan de openbare lagere schooi te Warns. VII Voorstel tot wijziging der verordening voor de openbare lagere scholen in deze gemeente Koudum, den 11 Maart 1895. De Burgemeester, H. M. T ROMP. «Toen in 1624 de indijking volbracht was, «werd de buitenzijde van den nieuwen zeedijk «met paalwerk beschermd, deels voor rekening «van de Contributie H. O.(?), deels voor reke- «ning der participanten van het Workumer- «Niouwland. Buiten en tegen het «paalwerk werd het zool gegraven, aan de »N. W. zijde waarvan door Workum een paal- regel werd geslagen. De evenbe- doelde paalregel verkreeg den naam van «noorderpalage.” Wat staat nu in het oorspronkelijk contract, dat ik in mijn schrijven van 6 Maart heb aangehaald, dateerende van 1621 en bevattende de bepalingen en verplichtingen tegenover de indijking van het Workumer Nieuwland? op deze betiteling afdingen, ’t komt genomen en onwillekeurig zou men terugkomen tot toestanden van voor tientallen jaren, die in den grond der zaak door niemand worden be- Liberaal kan alles wat vrijzinnig, hebben dus alle redenen om zich op nieuw te en eenparig een «tot hiertoe en niet verder I” den eeuwigen pruttelaars toe te roepen. Dat ze dit bedenken! i haven en havenhoofd verwaarloozen liet. Maar de schrijver levert zelf het bewijs dat niet de stad Workum, maar dat de Contributie Heme- lumer Oldephaert de Noorderpalage moest onder houden. In zijn bovengenoemd uittreksel toch zegt hij:

Friso nl | 1895 | | pagina 1