No. 23. WOENSDAG 20 MAART 1895. De Gewerenwet en de Politiek. Officiéél gedeelte. Vijf en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. H. Nergens is door mij beweerd, dat die aan- II. - 1 z e schietelijk betoonde. vernietigde bij van voor 1 Aan de Redactie van „Friso M. de R. Wilt, door middel van Uw blad, mijn dank i aan L. kum, voor de rectificatie 1 Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 oent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever einde vinden. Workum 5 Maart 1895. De Burgemeester voornoemd R. J. VISSER. bedroeg vijf. afwezigen. Volgens de Amsterdammer is mede de over I. dat ik slechts publiceerde wat ikmee- rendeels in staatsresolutiën vond, met betrekking Veegens, Drucker, Bouman, Van Lely, met hem medegingen. Voor zooverre de mededeelingen wat de gewerenwet en de politiek aanbelangt. En nu de gewerenwet op zich zelve. Wij voor ons betreuren hare aanneming. Wij zijn anti-militairist. Of we dan geen leger noodig oordeelen Zeker. het onbillijke van den eisch naar Onze belasting is reeds Zij behoeft niet te worden aan verlichting bedrag evenwel niet dadelijk is benoo- der schutterij vallen, maar over eenige jaren zal worden ver- leger te bepalen en Nu, negen a tien millioenen in ééns tevens, dat hij bij ernstige mededinging aantal jaren omgeslagen, ’t komt I stellen en dit wel, omdat de Minister van log de invoering der nieuwe geweren als eisch bij zijn optreden had gesteld. Wat daarvan waar is, weten we niet uit te maken. Wij nemen ’t, zoo als ’t ons gegeven werd. Maar in elk geval vinden we de politiek niet zonder gewaagdheid, die zulk eene uitgave vordert, met eene nieuwe kieswet in de toekomst. Houw en trouw, en een man een man, een woord een woord Wij, als kiezers, zijn thans reeds tweemalen ter stembus getogen onder de leuze eene nieuwe kieswetDe eerste maal mislukte ’t zaakje, ’t kabinet trad af. Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen volgden. ’t Kabinet Tak ging heen, Van Houten verscheen en nog is van de nieuwe kieswet niets bekend. Natuurlijk, dat ieder Minister den tijd moet worden gelaten, om zich behoorlijk te kunnen opstellen, maar als daartusschen nu aangelegenheden komen, die het bestaan van een kabinet in gevaar bren gen, dan kan het met die kieswet in ’t ver schiet voortsukkelen tot in het oneindige. Was het misschien ook op grond dezer overweging, dat de meerderheid voor de gewerenwet ten slotte nog zoo groot was Zij had in ons oog in geen geval van het volk gold de kies- gewerenwet. geworden, dan had o.i. alleen de Minister van leger kranig en flink totDat ik echter met de toedracht der zaak, zoo- als de heer S. die mededeeltop grond van een archiefstuk, bekend was blijkt uit dat on derschrift. In de minuut mijner aanteekeningen staat verder ook 1635 en niet 1625. Of bij het overschrijven, in plaats van de 3 eene 2 is neergescbreven, of dat de fout bij den zetter van Friso schuilt (deze beging er meer. Hij laat mij o. a. zeggen (colom 2) «onlust” in plaats van «besluit” van 5 Juni 1761) kan ik niet zeggen. Na er op gewezen te hebben, dat ik slechts aanteekeningen publiceerde, door mij ge maakt, ook met betrekking tot het Workumer- Nieuwland, tijdens het verzamelen van bouw stoffen voor eene schets der geschiedenis van de zeedijken van Friesland, meer speciaal van die, in onderhoud bij de Contributie Hemelumer Oldephaert dat de gepubliceerde aanteekeningen voor het meerendeel getrokken zijn uit de staats resolutiën der 17de en 18de eeuw, en den zakelijken, soms den woordelijken inhoud van resolutiën bevatten dat in die aanteekeningen geen spoor te vinden is van mijn persoonlijk oordeel over eenige vroegere kwestie over onderhoudslast van eenig dijkvak of paalwerk dat ik er niet aan gedacht heb dat die aanteekeningen eene volledige geschiedenis van het Workumer-Nieuwland zouden bevatten kan ik niet nalaten mijne bevreemding te kennen te geven over woorden van den heer Siemelink als b. v. deze «dat de heer Alberts UITGEVEBs Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. teekeningen alles bevatten wat, met betrekking tot het zool en de noorderpalage, geboekt is dat die aanteekeningen alzoo volledig zouden zijn. Er tegen protesteeren dat die aantee keningen onnauwkeurig zijn, m. a. w. dat de inhoud der aangehaalde resolutiën enz. door mij onnauwkeurig is weêrgegeven. III. De eer afwijzen, door den heer Siemelink mij toegebracht dat ik n. m. 1. «open- «lijk heb erkend, dat de noorderpalage valt Ware de voordracht verworpen alweder nieuwe platen De Tweede Kamer heeft de «Gewerenwet” aangenomen met 54 tegen 31 stemmen. Zoo luidde het korte telegram te dezer zake ver spreid. En ’t zal alom met belangstelling zijn vernomen, hier in goed daar in afkeurenden zin. Bij de beslissing ontbraken niet minder dan vijftien leden in de kamer van honderd. Maar, al waren ze ook alle tegenwoordig geweest en hadden ze als één man hun tegen doen hooren, dan nog zou de voordracht zijn aangenomen met eene meerderheid van acht stemmen. De «geweren wet” bedoelt ons leger (en aan vankelijk ook de schutterij) te voorzien van het zoogenaamde Mannlicher geweer, een ander in gebruik zijnde natuurlijk, en de i zoo ongeveer vernietigde hij een j millioenen guldens bedragen, Hij liet den eisch voor de nieuwe bewapening om zich alleen tot het daarbij verklaarde hij van eene binnenlandsche firma, genoegen zoude nemen met eene latere aflevering van zes maanden. Kon werkelijk de inlandsche indu strie daarmede gebaat worden, dan was hij daar- toe gaarne bereid. Want aan het goede hart, dat bij deze toedroeg, mocht niet getwijfeld worden En zoo en De BURGEMEESTER der gemeente Wor kum maakt bekend dat de Verkoopers van sterken drank in 't klein, die na Mei 1895 hun beroep wenschen voort te zetten, hiervan uiterlijk vóór 1 April schriftelijk, op ongezegeld papier, aan het College van Burgemeester en Wethouders behooren kennis te geven, ten geen stoornis in hun beroep te onder- tot het zool en de noorderpalage. den heer Siemelink te Wor- van hetgeen door mij i van mijne, in Friso van 27 Februari j. 1. gepubliceerde, «Aanteekeningen betreffende het Workumer- Nieuwland”. In de minuut had ik onder de evenbedoelde aanteekening geschreven: «zoo verhaalt Schotanus in zijne «Beschrijving van Friesland.” Dit is echter niet zoo. Zie Eek- hoff’s: «Geschiedenis van Friesland” «bladz. 314.” Bij het schrijven van de copie voor Friso is dit onderschrift abusief weggelaten. Het bovenstaande, M. de R. had ik geschre ven toen ik kennis nam van den inhoud van het nummer Uwer courant van 13 dezer, in welk no. van de hand van den heer Siemelink, voorkomt eene kantteekening op mijne in Friso van 6 Maart opgenomene. «Aanteekeningen betr ffende het zool en de Noorder palage te Workum.” De strekking dezer kantteekening is: «eene onnauwkeurigheid te verbeteren, eene onvolledigheid aan te vullen en eene conclusie te trekken.” Als U daarvoor ruimte kan afstaan in Uw blad, M. de R. zou ik er gaarne nogmaals dan het nu kosten van die omzetting zullen negen welk digd, deeld. of over een i toch vrij wel op ’t zelfde neer’t geld moet er toch komen enbij uitstel van betaling komt er nog rente bij. En zulk eene opoffe ring bij de bestaande belastingen in dezen tijd van achteruitgang van zoovele zakenEr waren kamerleden, die zich niet over dit be zwaar konden heenzetten, andere beweerden Vlijmen weder, dat we eigenlijk volstrekt geene betere konden goedkeuren, trouwens alle Katholieken 1 motie geweren noodig hadden voor ons tegenwoor- stemden dig «soldaatje spelen” waren de tegenwoordige meer dan voldoende wederom andere hadden Van tegen de bewapening der schutterijtegen die stemden van het leger, zoolang de algemeene dienstplicht niet was ingevoerd tegen de oorlog zelf of wel tegen het streven om telkens met het nieuwe meetegaan, omdat men op die manier onophoudelijk aan den gang kon blijven en morgen afkeuren, wat men heden noodzakelijk heeft geacht. Wellicht golden nog andere bezwaren. Ja, gewisselijk nog dit, dat de nieuwe geweren (werd de voordracht goedge keurd) in den vreemde zouden worden vervaar digd. Ziet, als de eigen landslui er ook nog wat van konden profiteeren, dan, ja dan zou men over sommige bezwaren heenstappen, maar anders ’t Had al den schijn of de voordracht zou worden verworpen. Doch de Regeering zette zich schrap. De Minister van Buitenlandsche Zaken, hoofd van dit kabinet, was tegenwoor dig, evenals de meeste zijner collega’s, en de pers wist reeds te vertellen, dat, zoo de Re geering gevaar zag, zij de kabinets-quastie zou 1 eene vertrouwen werd uitgesproken, nu en voor eeuwig, tegenover onze buren met eene warme verklaring, dat we ten allen tijde terzitting aanwezige liberalen trouw zouden blijven aan Nederland en Oranje. 26 voor en 24 tegen de voordracht. Zulk eene motie misten we helaas, bij de Het stemmencijfer tegen der antirevolutionnairen vele, die de Kamer thans bezig houden of hndrnncr viif Dr TCnxrnnr hohnnrdo f-.nt dfi 7.1111 An hap.io* hnndftn. Wij zullen ons niet bedroeven, zoo de Eerste Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Oor- Maar alleen een handhaving van de binnenlandsche rust en, moet het zijn tot openlijk vertoon aan de gren zen bij wijze van protest. Het is onze be paalde meening, reeds voor jaren uitgesproken, dat wij, zelve geen aanvallers, voor een aanval van buiten niet behoeven te vreezen. Wij willen onze nationaliteit bewaren en is er iemand die haar zou durven aanranden, wij zullen er ten allen tijde een afkeurend woord, een woord van verzet tegen doen hooren. En dat doet op den duur meer dan het beste geweer. Al wapenen we ons van hand tot tandtegenover de kolossen dezer eeuw ver mogen we niets Men kan zich beroepen op vroegere grootheid wat voorbij is verkoopen geen kramers; men kan ons wijzen op Japan tegenover China en wij wijzen onmiddelijk terug op den tachtigjarigen oorlog van velen onzer voorouders tegenover het, naar ’t heette, machtige Spanje. De tijden van ongelijkheid, erge ongelijkheid in beschaving, zijn althans voor de Westersch-Europeesche bevolking voor bij. Ten jare 70 reeds toonde Duitschland Frankrijke meester te zijn, door meerdere re- cruten en betere uitrusting. Maar als ’t mogen gelden. Als mandaat op een loven en bieden tegenover elkander en geenszins de moet gaan, waar is dan de grens? Men slaat - -;Cd- - platen aan het der algemeene welvaart belemmerende harnas en koelt door Oorlog behooren af te treden, het Kabinet zelve al dat ijzer het warme hart, zoodat het koud had zijn woord tegenover de kieswet nog in wordt voor het o te lossen. hoogere belasting. Vergeten we niet, dat de Minister zich toe- zwaar genoeg. La mouw*. Met bekwame handigheid vermeerderd, integendeel paar punten van verzet, behoort gedacht niet alleen, maar ook gewerkt. snjet moet vergeten, dat ook de Contributie «in zekeren zin was participant van het Wor- «kumer-Nieuwland”. En later «In de meening (welke meening?) «die de heer Alberts ver- kondigt, schuilt de oorzaak van eene eeuw- «lange procedure, daar de contributie beweerde, «dat de acte van 1621 een contract was tus- «schen de eigenaren van het Workumer- «Nieuwland.” Voor de handhaving der binnenlandsche orde waren onze Beaumont geweren ruim voldoende. Gelukkig behoefden ze zelden te sprekenhet ontzag voor de onafhankelijke Nederlandsche rechtsspraak is den bewoners van dit aloude vrije land als in merg en been gedrongen. Een min of meer ernstig verzet zweeg reeds f voor een karabijn. Waarom dan nieuwe ge weren In stede van deze wet hadden we liever een kwam het, dat de heer Van besluit zien aangenomen, ’t liefst met algemeene zijne vrienden het wetsontwerp stemmen, waarbij tegenover het buitenland voor, alleen de heeren De Ras, De Ram en Lambrechts bleven hun tegen volhouden, de 50 Dr. Kuyper behoorde tot de zullen bezig houden. Cremer, waarmede hij de stem, welke hij in strijd met de verwachting zijner politieke vrien den, voor de aanvrage zou uitbrengen, moti- -- - veerde. Die motieveering moet dan de oor- overbre'ngen zaak zijn dat niet minder dan zes zijner clubgenooten, n 1. de heeren Pijnacker Hordijk, ve“;“’eld^weH ^^Tëërstê“regelen 1/ I Imii A Ii-Z-IM »-< Z-V11 rt w» \7 rt DeillSe 011 1 nadrukkelijk op willen wijzen III.III llllill flUESL nn. I 8 5 f n n r 2 I I a n f i FRI «BIS- El 101EIIÏE1TIE- a tien yt y Ziuueu uua uiet uüuruevcu, <&uu ue juvloic Kamer der Gewerenwet hare goedkeuring ont- winning des Ministers te danken aan het in- j houdt, derdaad welsprekend woord van den heer -11 -7--- i t

Friso nl | 1895 | | pagina 1