Buitenlandsch Nieuws. Gemengde Berichten. Binnenlandsche Berichten. den arbeid geëerd te zien. - 29, -60, - 36. -61. ec el ee ni< E< echt 189 dus zoo twi Bij nJ kal zek bra des de? Ee dang nare het cetn van lage het ten dat 't juist bij ’t logement Joustra was de ontdekking deed dat Thijs inderdaad in benar de positie verkeerde. Hij wou helpen natuurlijk maar bruintje verkoos dit niet. Het sloeg nu heusch op hol en zat weinige oogenblikken later met z’n vrachtje in de bermsloot, dicht bij ’t station Koudum. Thijs die inmiddels op den weg was blijven liggen had zich erg te erg bezeerd (de Dokter is er bij te pas moeten komen); Sake echter wist van niets en meende zich zelf na zooveel wederwaardigheden te mogen tracteeren op een slaapmutsje. eigen belang wel dubbel bedenken. De gevol gen zullen niet anders zijn (en we hopen daarop wel meer uitvoerig terug te komen), dan duur der brood voor het algemeen ter wille van enkelen en deze omstandigheid nogwel bij hoo- gere belasting! (zie ons hoofdartikel). Elk stelsel heeft zoo zijn vuurproef te weer staan, zoo thans dat van den vrijen handel. Maar het doet leed onder zulk een vuurproef anders getrouwe medewerkers te zien bezwijken, j Tegenover al de anderen roepen we: «Staat pal in uwe overtuiging, laat het brood door zuren tot den einde en ge zult overwinnen Heden, Dinsdag, is de Minister van Buiten- landsche Zaken, de heer Roëll, premier van het Kabinet, aan het woord. Van hem ver wachten wij, dat hij in ronde bewoordingen de motie-Dobbelman namens de Regeering zal af wijzen en van de Kamer, dat zij dit voor beeld zal volgen. Het onderzoek omtrent de verhouding tusschen werkgever en arbeider hetwelk J 1 de Vereeniging »Door arbeid tot verbetering” ia Friesland door hare Afdeelingen zal instellen zal loopen over: lo. de loonen der dienst- minder op. Mond- en klauwzeer. Blijkens den staat van besmettelijke veeziekten in Nederland, over de maand Februari, is het mond en klauwzeer sterk verminderd. In het geheele rijk kwamen vee Verder kwamen voor 2 den Hoofd. Omslag, dienst een bedrag van van ’t belastbaar - Na de beslissing over de legerwet en onder allerlei samensprekingen van verschillende leden, zette de Tweede Kamer onmiddelijk haren arbeid voort met de behandeling der in Febr. slechts voor 709 gevallen bij ’t bekende motie-Dobbelman. De voorsteller j van 38 eigenaren. gevallen van kwaden droes, 17 van schurft, 7 van vlekziekte en -20 van miltvuur. Uit Opsterland wordt gemeld, dat er na de uitreiking der biljetten van den hoofdelijken omslag merkbare verbetering in den toestand der gemeente komt. De belasting komt veel beter binnen dan men gedacht haden de gemeente-ontvanger moet soms tot in den nacht door werken om al het ontvangene te boeken. De onderwijzers hebben dadelijk hnn tractement uitbetaald gekregen. Het korps mariniers. Ten gevolge van de reorganisatie van het korps mariniers, die 1 April a. s. zal worden ingevoerd, zal het korps bestaan uitden staf en drie afdeelingen; de le en 2de afdeeling, elk van drie comp., de 3e afdeeling van twee compagnieën. Een der comp, van de le afdeeling dient tevens als depót voor aankomende recruten. De 2e comp. der 3e afd. draagt de naam van instructie-comp, en dient tot oefening der nieuw aangekomen recruten. Het bevel over het corps wordt gevoerd door een kolonel. Elke afdeeling wordt gecommandeerd door een luit, kol.; elke comp. door een kapitein. In de bestemming, kazerneering en admini stratie van het corps komt geen verandering. Als standplaatsen zijn aangewezen: voor den staf en de le afdeeling: Amsterdam; voor de 2e afdeeling Willemsoord voor de 3e afdee ling Rotterdam. Door de nieuwe regeling wordt de totale sterkte van het korps met 15 hoofden vermin derd. Het getal kapiteins wordt teruggebracht van 14 op 12, dat der kapt.-kwartiermeester van 2 op 1. De sterkte der serg.-majoors, ser geanten en fouriers vermindert respect, met 4, 2 en 5 koppen. De getalsterkte der tamboers, pijpers en mariniers blijft onveranderd. De schrijvers zullen voortaan geen hoogeren graad dan van s.rg.-maj. kunnen behalen. Vroeger konden dezen tot adjudant-onderoff. worden bevorderd. Aan den tot luitenant-kolonel bevorderden kapitein J. B. Verheij wordt het bevel opge dragen over het 2e bat. van het korps. Hij komt dientengevolge te Rotterdam in garnizoen. WORKUM. J. 1. Vrijdag verminderde het korps der oud-strijders in deze gemeente met 1, tengevolge het overlijden van Jouke M. de Ruiter in den ouderdom van 87 jaren. j WORKUM. Volgens de door Burgem. en j Weths. vastgestelde lijsten bedraagt het getal kiezers in deze gemeente voor 1895: Voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 328 Provinciale Staten 327 en voor den Gemeenteraad 326 WORKUM. Bij de j.l. Zaterdag gehouden verpachting ten Gemeentehuize zijn pachters geworden Van het marktgeld D. Hogema voor f 110, vorige pacht - 75. j Van het grasgewas le perceel Heidenschapster j weg E. Teppema voor f 52, vorige pacht f 65. j 2e perc. E. de Jong voor f 68, vorige pacht f68. 3e boden, der vaste arbeiders, der losse arbeiders, leidde haar in, te midden van velerlei drukte en terwijl zich tal van leden verwijderden, om in de koffiekamer een oogenblik rust of ver- poozing te genieten, wellicht ook om nader met elkander van gedachten te wisselen over het ongedachte succes, zoo even door den eersten dienaar van god Mars, den Minister van Oorlog, behaald. Genoeg dan de heer Dobbelman leidde zijne motie in met een uitvoering betoog, dat beschermende graanrech ten dringend noodzakelijk zijn in het belang van den landbouw. En de heeren Thooft, Truien, Zijlma, Travaglino en Lambrechts volgden, omdat zij daarin een middel tot op heffing van den landbouw en vermeerdering van den arbeid zagen. De heer de Boer evenwel was tegen de motie, maar hij den slechten toestand van den landbouw zocht bij de hooge pachten, die alleen tegen te gaan zijn door wijziging der agrarische wetgeving. De heer Van Alphen was mede tegen de motie, zoowel om beperking der graanrechten als om de politieke gevolgen. De heer Van Kerkwijk daarentegen was vóór de motie, uitsluitend om tijdelijk noodlijdende landbouwers te helpen zonder eenige belofte om altijd protectie voor te staan en zonder verzekering dat deze voor de industrie noodig is. Zoo staan nu de zaken. Voor bescherming pleit nu zelfs een radicaal als de heer Zijlma, althans een der meest geavanceerde liberalen en met hem, zij het dan ook onder zeer groot voorbehoud een der veteranen van het oud- liberalisme, de heer Van Kerkwijk. Hoe ver anderen de tijden met de tijdsomstandigheden, of wel hoezeer heeft het kiesrecht voor enkelvoudige districten een schadelijk gezag voor geheel den lande aangenomen. Men kan zelfs zonder last of ruggespraak zoo afhankelijk zijn! Dat Nederland toch niet inga op het stelsel van bescherming! Nederland, het kleine land j tegenover machtige naburen moge zich in zijn KOUDUM, 18 Maart. In de eergisteren gehouden Raadsvergadering zijn benoemd: a. Tot onderwijzeres te Warns mej. v./d. Wal te Bakhuizen b. tot onderwijzer te Hemelum (le vacature) de heer Struikmans, hoofdacter te Warga. In dezelfde vergadering besloot de Raad de onderwijzers betrekking te Oudega op te heffen en den heer de Jong onderwijzer aldaar in overweging te geven te solliciteeren naar de 2e vacature te Hemelum. WARNS. Wegens vertimmering van het schoolgebouw zal het onderwijs alhier geruimen tijd moeten stilstaan. Te Koudum heeft men tijdens den bouw van de nieuwe school hulp-localen weten te vinden. STAVOREN, 18 Maart. Ze hadden schik j. 1. Vrijdag middag, Sake van Bakhuizen en Thijs van Molkwerum. Of ’t kwam van ’t mooie weer of van wat anders we weten het niet, maar ze hadden schik en zongen uit volle borst hun lenteweelde uit. Hun zetel was overigens erg prozaisch. Sake lag zoo lang als hij was op een met stroo geladen hooiwagen. Thijs zat voor-beneden en mende den harddraver. Alles ging goed tot wacht post 39 toen ja, hoe 't eigenlijk kwam, Sake noch Thijs weten het te vertellen er een kink in de kabel kwam Thijs n.l. kus te voor hij ’t wist de straatsteenen en begon te jammeren terwijl het paard het goede beest stilletjes doorsukkelde. Sake, die van den prins geen kwaad wist, meende dat Thijs dissonanten uitstiet en begon daarboven de maat aan te geven tot hij hoe toevallig dez. dez. Van het alsvoren begraafplaats J. Oosterhoff voor f 14, vorige pacht f 13. Van het alsvoren Parallelweg Johs. de Ruiter voor f 15, vorige pacht f 18. Van het alsvoren overhoek E. de Jong voor f 11, vorige pacht f 20. WORKUM. De heer D. Jacobsen, leeraar bij de Hervormde Gemeente alhier, heeft eene beroeping ontvangen naar Ee. SNEEK, 18 Maart. Tot onderwijzer aan school no. 3 (Tusschenschool) benoemde de Raad met 7 van de 12 stemmen den heer P. Sipma, onderwijzer met hoofdacte te Ruiner- wold. Door curatoren van ’t Gijmnasium waren ter benoeming van een curator voorgedragen ds. J. L. Bommezijn en ds. J. H. Beekman. Met 7 van de 12 stemmen viel de keuze op no. 1 der voordracht. ’t Kohier van 1895 stelde men vast tot f 65000, zijnde 5,88°/0 inkomen, groot f 105300. Zonder hoofdelijke stemming besloot men school no. 2 (jongenschool) te verbouwen tot een inrichting voor jongens en meisjes, waar van de Architect de kosten geraamd had op f 6819. HEM. OLDEPH. en NOORDW., 16 Maart ’95. Na een moeielijken strijd van ruim 2 dagen is het hedenmiddag een 3-tal stoom- booten gelukt, zich een weg door het Heeger- meer te banen. Ze werden door een 6-tal groote schuiten op den voet gevolgd. Quebeck begeven I Koningin Victoria op reis. Gelijk men weet, is Koningin Victoria Woens dag haar gewone voorjaarsreis begonnen he denmiddag zou zij van Cherbourg te Nizza aankomen, daarbij reizende in haren gewonen bijzonderen trein, waarmede zij dit jaar ach tereenvolgens van Cherbourg naar Nizza, van Nizza naar Darmstadt en van Darmstadt naar Vlissingen denkt te gaan. Deze trein het eigendom der Koningin en die gewoonlijk aan het Noorderstation te Brus sel bewaard wordtbestaat uit twee groote salonwagensverbonden door een overdekte gang. In den dagwagen vindt men een eet zaal, tegelijk bibliotheek met een luchtver- verschingstoestel in de zoldering, een Indisch tapijt op den vloer, tafeltjes, sofa’s en leun stoelen (die der Koningin staat naar de loco motief gekeerdi. De wanden zijn bespannen met grijze zijde, geborduurd met rozen, klaver bladen en distels (de zinnebeelden van Enge land, Ierland en Schotland), alle in gele zijde; de meubelen zijn overtrokken met blauwe zijde en dragen gele franje. De nachtwagen is in verschillende vertrekken verdeeld een kamer, grijs en bruin, bevat twee bedden, voor de Koningin en Prinses Beatrice zij is gestoffeerd met meubelen van het Kasteel te Windsor. De toiletkamer met badinrichting is in Japan- schen stijl. In de bagage-kamer staan sofa- bedden voor twee kameniers. Gedurende de reizen der Koningin staat de trein altijd stil voor het dineren déjeuner; ook tusschen acht en negen uur ’s morgens, wan neer de Koningin aan haar toilet bezig is. Nooit rijdt hij ’s nachts sneller dan 40 K.M. in het uur en de Koningin komt weinig buiten. Een volledige gedrukte gids voor den tocht van Cherbourg naar Nizza is in 50 exemplaren aan het personeel van het gevolg en de spoor wegbeambten verstrekt. Het exemplaar ten gebruike van II. M. zelve is op satijn gedrukt. Voor de veiligheid zijn buitengewone maat regelen genomen en een voor-locomotief rijdt den koninklijken trein vooruit. Een monster-huwelijk. Een echt Ameri- kaansche geschiedenis wordt uit Canada gemeld. Een zekere Paradis heeft zich met 400 jonge mannen en even zooveel jonge volwassen meisjes naar het district Ternis-Kamingue in de provincie om zich daar van wild lig- DUITSCHLAND. De voorzitter van den Rijksdag heeft eene poging gewaagd in eene vergadering van het «Seniorenconvent” om te zien of er niet een middel te vinden is om te voorkomen, dat de Volksvertegenwoordiging des Rijks op 1 April geheel ontbreke in de rij van hen die prins Bismarck komen gelukwen- schen al was het maar dat de Rijksdag hem, den voorzitter, machtigde naar Friedrichsruh te gaan. De vergadering is uiteengegaan zonder nog een definitief besluit te nemen. De gematigde radicalen willen wel met de nati- onaal-liberalen, vrij-conservatieven en conserva tieven medegaan zij oordeelen, dat prins Bismarcks verdiensten jegens het Rijk te groot zijn om op zulk een feestdag uitsluitend het oog te richten op hetgeen men in zijn staats- mansloopbaan afkeurt. De centrums-partij echter kan zich op dat standpunt niet plaat sen zij herinnert zich alleen den «Cultur- kampf”. FRANKRIJK. President Faure heeft de Men der rechtbank van Koophandel der amer van Koophandel en een 1200 gedele- ?erden van ambachtsvereenigingen te Parijs en in het departement der Seine, te zamen ruim 51,000 leden vertegenwoordigende, op het Elysée ontvangen. Verschillende toespra ken werden gehouden o.a. door den voorzit ter der Kamer van Koophandel, die het hoofd van Staat begroette als een hunner, een koop man, die zelf zich een weg gebaand had en trotsch was op zijn afkomstver klarende, dat de beambten en werklieden in hunne dienst zich evenzeer er in verheugden in zijn persoon wijze, zoo in dagloon als bij stukwerk, en der onvol wassen arbeiders; 2o. den arbeidsduur; 3o. het getal dienstboden en vaste arbeiders op elke boereplaats4o. den toestand van den veldarbeider, woning, huishouding, levens- bekwaamheid, i der kinderen; -- 5o. de verhouding tusschen en 6o vragen van »onder de rubriek paalwerken, die de Contri- «butie II. O. volgens contract van 1621 ver splicht was te onderhouden”. (In het voorbij gaan zij hier gezegd dat eene copie van dat contract in mijn bezit is). Weet U, M. de R., waarin de fout bij den heer Siemelink schuilt? M. i. hierin dat Z.Ed. bijna geene andere stukken schijnt te hebben geraadpleegd, dan die welke hij vond in het archief der gemeente Workum, en niet let op het onderscheid dat bestond tusschen paalwerk strekkende ter bescherming van den zeedijk om het Workumer-Nieuwland, en noorderpalage, en noorderhoofd en zuiderhoofd enz., ofschoon de door hem zelf geciteerde woorden uit de notulen van Workum van 1660 (n. m. 1. «bevon- «den hebbende, dat niet alleen het noorder- en «zuiderhoofd van onze sool, door het opdrijven «van palagie en wech spoelen van kistvullingen «merkelijk waren vervallen, maar ook in de pala- «gie en kisten, langs dezelve sool geslagen, veele «en verscheidene gaeten zijn doorgespoelt, waar «door, enz.” hem, dunkt mij, wel hadden behooren te weerhouden, o. a. te schrijven «dat «de heer Alberts met de noorderpalage het «noorderhavenhoofd bedoelt.” Neen, M. de R, zóó slecht ben ik met dijks- zaken niet op de hoogte dat ik mij aan zulk eene verwarring zou hebben schuldig gemaakt. Wanneer er, Uw inziens, geene vrees be staat dat «het zool en de noorderpalage” uwen lezers zal vervelen, ben ik bereid in een vol gend no. nog het een en ander mede te dee- len, dat mogelijk den heer S. onbekend is, en hem van gevoelen zal doen veranderen. Stavoren. 18 Maart ’95. A. ALBERTS. dank, 1 tentoonstelling van 1900 zouden leiden enz. De Figaro vindt deze ontvangst van «den Parijschen handel” eene hoogst opmerkelijke nieuwigheid. Het trekt de aandacht dat de heer Jules Simon, naar aanleiding van het zenden van Fransche schepen naar kiel, in de Figaro een loftuitend artikel op Keizer Wilhelm heeft ge schreven. Sommigen zien hierin zelfs een opmerkelijk «teeken des tijde.” Dit klinkt eenigszins zonderling, omdat, gelijk men zich I herinneren zal, de heer Simon reeds vroeger zich in gelijken geest over den Keizer heeft uitgelaten in hetzelfde blad. Grootvorst Alexis, chef der Russische marine, heeft Vrijdag President Faure bezocht, die hem een kwartier later een tegenbezoek bracht in zijn hotel. moraliteit en opvoeding De president betuigde met warmte zijnen werkgever en werkman herinnerde hoe de twee voorzitters de algemeenen aard. De opbrengst der rijksmiddelen is in Februari van dit jaar nog f 78,000 hooger geweest dan in 1894. Wel heeft het strenge winterweder een vermindering van f 63,000 bij de invoerrechten en van f 20,000 bij de loodsgelden tengevolge gehad en werd ook op de directe belastingen f 50,000 minder afbe taald, maar de overige middelen gaven te zamen 2 ton meer. De beide eerste maanden des jaars zijn te zamen ruim 4 ton vooruit, waarvan 3 ton uit de directe belastingen, wegens ruime aanzuive ring der nieuwe bedrijfsbelasting, en 2 ton uit de accijnzen (suiker). De indirecte belastingen bleven f 80,000 achter, grootendeels bij de successie-rechten. Uit de zegelrechten is f58,000 meer ontvangen. De rijkstelegrafen brachten bijna f 10,000 k

Friso nl | 1895 | | pagina 2