BIB i ZATERDAG 6 JULI 1895. No. 52. In de Radicale Vereeniging te Amsterdam. Nieuwstijdingen. Vijf en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. het conservatieve kabinet-Stang steunen) I UITGEVER: Y. KUIPERS, firma h brandenburgh en zoon, te workum Natuurlijk mineraalwater. Kindermeel. Cacao. voor agenten doe ik het, maar niet voor bui- Toen hem werd gezegd, dat hij met heuschen Amsterdamschen agent te doen reed hij door met een «Neemt uwes me Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer cent. By abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever dan de helft, en komen was, zouden worden. bekwame afgemaakt, der Rad. haat” te denken hebben «De heer Gerritsen klaagde dat hij in Bur gerplicht reeds was uitgeworpen voor de ver gadering begon. Dit is ook al radicaal onjuist hij stond op de lijst der voorloopige candidaten en verkreeg 79 van de 189 stemmen; wel een bewijs, dat de groote meerderheid niet van hem gediend is, maar zeker niet dat over hem la mort sans phrase werd uitgesproken. Dat deed de Radicale Vereeniging echter wel met de heeren Van Eeghen en Korthals Altes. «Het schijnt wel, dat als radicalen in nog erger mate doen, wat zij in Burgerplicht afkeuren, zwart in wit verandert. Prov. Staten verzocht zoodanige maatregelen te nemen, als binnen de grenzen hunner be voegdheid zijn gelegen om op meer afdoende wijze dan thans het geval is, de onderhouds verplichting in deze provincie te regelen. Ged. Staten stemmen toe, dat de toestand van vele tot algemeen gebruik bestemde ver keerswegen en afvoerkanalen, waarvan het onderhoud niet behoort bij het rijk of bij de provincie, onvoldoende is, wat ook het geval is bij vele opvaarten, hooislooten, waterlossingen, reeden, tillen, enz., wier publieke bestemming niet vast staat, zoodat in vele gevallen alleen hulp bij den civielen rechter is te vinden. De gemeentebesturen staat echter alleen art. 180 der gemeentewet ten dienste, doch dik werf bestaat er gegronde vrees dat zij de kosten niet kunnen verhalen op de onderhoud- plichtigen. Het doelmatigst achten Ged. Staten de oprichting van Waterschappen, aan wie de paratie executie ten dienste staat, doch men moet niet dwingen tot die oprichting, de be hoefte daaraan moet blijken. Ged. Staten stellen voor, adressanten te berichten, dat bij eventueele voorstellen om tot verbetering te komen, op den inhoud van hun adres zal wor den gelet. De miliciens der lichting 1894 van het 7e reg. infanterie, te Amsterdam in garnizoen, vertrekken 13 Juli a.s. met groot verlof. Zij die in Amsterdam of omstreken thuis behooren, keeren in den namiddag van den 12en reeds huiswaarts. Bljjkens bij het Departement van Marine zijn een detachement koloniale reserve uit Nijmegen onder commando van en de luitenants Jochems en Dommers. De heeren W. J. van Welderen baron Rengers c.s., te zamen vormende het bestuur der vooralsnog niet wettig geconstitueerde ver eeniging tot bestrijding der heerschende werke- ontvangen berichten is Hr. Ms. fregat van Speyk, onder bevel van den kapitein ter zee L. Backer Overbeek den 2den dezer te Sint- Vincent (Kaap Verdische eilanden) aangekomen en Hr. Ms. fregat Johan Willem Frisoonder bevel van den kapitein ter zee H. Quiepel, gister-voormiddag van daar vertrokken ter voortzetting van de reis naar Cadix. Aan boord van beide schepen was alles wel. De arrondissements-rechtbank te Maas tricht veroordeelde Dinsdag G. H. P., letter zetter daar, wegens het uitgeven van een geschrift van strafbaren aard, waarvan de dader noch bekend is, noch op de eerste aanmaning na den rechtsingang is bekend gemaakttot 10 dagen gevangenisstraf. Uit Opsterland wordt gemeld dat de bij de armen-administratie dier gemeente vermiste gelden zijn terug gevonden. Een onderzoek door den gemeente-secretaris heeft bewezen dat het schijnbaar tekort slechts bestond in een abuis in de boeken van den secretaris-armvoogd. Wij nemen gaarne aan dat dit bericht juist is, maar het verdient zeker wel aanbeveling door openbaarmaking van het rapport van den gemeente-secretaris, de kwestie ook aan het publiek duidelijk te maken, want zoo ruim zijn waarlijk de armvoogdijfinantien in Opsterland niet, dat het geen verwondering zou baren dat een betrekkelijk zoo belangrijk bedrag enkel door verkeerde boeking zoek kon geraken. Fran. Ct. «De nieuwe Radicale Vereeniging heeft,” zoo meent het Hbld.«haar candidaten voor den gemeenteraad gesteld. Het is daarbij zonderling toegegaan en met een radicale inconsequentie, loosheid in Friesland, °hebben bij adres aan de welke ho°gst merkwaardig is. - Aan Burgerplicht werd met groote bitterheid verwetendat het vier aftredende raadsleden heeft uitgestooten, twee radicalen en anti revolutionairen. «En wat deed de Rad. Vereeniging? Twee bekwame handelsmannen, de heer P. van Eeg hen, die sedert 1878, en de heer Korthals Altes, die sedert 1888 (toen ook de heer Gerritsen gekozen werd) raadslid geweest is, werden zonder een enkel woord op zijde ge schoven. «In Burgerplicht was gegeven de candidatuur De Koningin en de Koningin-Regentes zullen Zaterdag te 2 uur in de Maliebaan aan komen, voorafgegaan door de heeren van het Civiele Huis in negen rijtuigen en gevolgd door de dames der hofhouding in drie rijtuigen. Het dienstdoend Militaire Huis volgt te paard, het rijtuig van HH. MM. De chef van het Militaire Huis rijdt aan de zijde der Koningin, de adjudant van dienst aan die van de Konin gin-Regentes. Op het Malieveld gekomen rijden HH. MM., gevolg door het Militair Huis, langs de gele deren. De Koningin zal, nadat HH. MM. op de tribune zijn aangekomen en nadat carré is geformeerd, de decoraties zelve op de borst der te decoreeren personen hechten. De adjudant van dienst, majoor baron Sir- tema van Grovestins, overhandigt de decoratiën aan H. M. Generaal Verspijck komt Vrijdag op Het Loo en vertrekt Zaterdagochtend. Of met opzet de datum van 6 Juli voor de uitreiking der Lombok-onderscheidingen is ge kozen, bleef onbekend, maar toch dient herin nerd, dat het Zaterdag juist een jaar geleden zal zijn, dat onze troepen in de beste orde te Ampenan ontscheepten. Bij de plechtigheid zal ook tegenwoordig van 100 man van de en Zutfen, den kapitein Koppen «De oude taktiek van wijlen de kiesvereeni- ging Amsterdam is ook weder opgenomen het samengaan der minderheden en het stemmen op candidaten als de anti-revolutionairen, met wie de radicalen vooral op onderwijsgebied telkens van gevoelen verschillen en aan wie o. a. de plaag der schoolgeldheffing aan de scholen le klasse te wijten is. «Is het niet rechtmatige tegenweer, wanneer Burgerplicht de burgerij aanspoort tegen zulke weinig moreele combinatiën van minderheden een dam op te werpen, door haar aan te raden liever flinke, practische, onbevooroordeelde man nen te kiezen dan allerlei felle partijgangers «Men leze het ingezonden stuk van mr. Caroli in dit blad, dat den indruk geeft hoe weder bij deze verkiezing bij radicalen minder gevraagd wordt naar handhaving van begin selen, dan naar succes bij de stembus door leentjebuur te spelen naar allerlei kanten. «Toen dit, aan het eind der vergadering, aan het licht kwam, naar aanleiding van een candidaat wiens naam niet op het voorloopig lijstje vermeld was, bleek tevens hoe scherp de heeren Gerritsen en Treub thans tegenover elkander staan. Dat belooft wat, wanneer de kiezers mochten goedvinden den heer Gerritsen weder af te vaardigen, om den wethouder voor de financiën op de vingers te tikken Een gierigaard en zijn dokter. De kranten van Beyrouth deelen mee, dat een bewoner dezer stad, die allengs blind was ge worden aan 1 besluit kwam zich te laten opereeren. L_v onderhandelde met een geneesheer, die op zich de meerderheid verkrijgen, nam hem te genezen tegen een vergoeding van De nieuwe uniformen te Amsterdam. f 600. P- -i:--J-L i - uitgevoerd met het grootst mogelijke succes, maar toen de geneesheer zich bij den zieke vervoegde, om ook het andere oog onderhanden te nemen, weigerde de zieke zich opnieuw aan de bewerking te onderwerpen, zeggend, dat hij liever éénoogig wilde zijn dan blind. Hij bood aan de helft van den overeengekomen prijs te betalen. Daar de operatie aan de beide oogen f 600 kostte, zou die van het eene natuurlijk op f 300 komen te staan, dat was een heel eenvoudige berekening. Maar daarover dacht de arts anders. Deze beweerde, dat hij voor een oog, dat evenveel onderzoek en bestudee ring vordert als beiden, meer moest hebben 1 j)aar werj hem te genezen tegen een vergoeding van - -- De operatie werd voor het, eene oog pe pi0t8elinge verschijning van een aantal po- i.„t i..k„ litie-agenten, in een andere kleeding, dan die welke tot dusverre werd gezien, geeft natuur lijk aanleiding tot grappige tooneeltjes. Zoo was er in de Nes een standje, waarbij een agent te pas kwam, en z°ide een vrouw: «Kijk Bet, wat ’n mooie oome, waarop de ander antwoordde: «Da’s er zeker eentje van buiten, die heit Steenkamp hier laten komen, omdat ze tegenwoordig zoo inbreken.” «Wel- neen,” hernam de eerste, «da’s het pakkie van Steenkamp, nou-ie toch weggaat, wil-ie ’t nog’s zien dragen.” Een ander tooneeltje viel op den Dam voor. 1 een koopman in kersen door een geen standplaats in te nemen doch door te rijden. De koopman, die de nieuwe uniformen onzer agenten niet kende, antwoordde«Nu nog mooier, ga jij naar Zaandam en bestel daar, maar hier niet; onze tenlui een had niet kwalijk meheer Inhoudsopgave van No. 12 van het Maandblad tegen de Vervalschingen. Een nieuw materiaal voor koffievervalsching. Onder zoekingen van levensmiddelen en handelsarti- kelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, AmsterdamDirecteuren Dr. van Hamel Roos en Harmens. Controle onderzoekingen (Stout. Advocaat. Boonekamp. Port wijn. Natuurlijk mineraalwater. Be schuit. Kindermeel. Bruin brood. - Boter. Cacao. Kaasstremsel en kaas- twee althans de gelegenheid van bijna al de aftre dende leden te bespreken, en dat dit alleen met den heer Wormser niet plaats had, was een gevolg van reglementaire bepalingen. In de Rad. Vereeniging heeft men echter zulk een reglementaire beperking niet, maar werden twee en ijverige raadsleden stilzwijgend Zou men, om met den voorzitter Ver. te spreken, hier aan «blinden Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. - In het jaar 1894 zijn in ons land 52 choleragevallen met doodelijken afloop voorge komen, aan kinkhoest stierven 1269, aan typhus 496, pokken 625, roodvonk 128, ma zelen 737, aan keeldiptherites 903. De Duitsche couranten vestigen er de aandacht op, dat reeds verscheidene schepen, oorlogs- zoowel als handelsvaartuigen aan den grond zijn geraakt in het nieuwe kanaal tus- schen de Noord- en de Oostzee, ofschoon zij maar 7 meter diepgang hebben, terwijl het kanaal een diepte moet hebben van 8£ meter. Volgens de Voss. Zeit. blijkt het, dat het ka naal niet aan het strategische doel beantwoordt en het blad eischt terstond verbetering daar van. Zal eindelijk het geschil tusschen Noor wegen en Zweden eens worden opgelost? Het lijkt er iets naar, ten minste het Aftonbladet van Stockholm deelt mee, op gezag van zijn correspondent te Christiania, dat de leden der linkerzijde in het Noorsche Storthing het niet eens zijn geworden betreffende het besluit, hetwelk zij zullen nemen, zoodra de begrooting voor buitenlandsche zaken en de consulaten aan de orde komt. In de partijvergadering, welke de leden der oppostie daarover hielden, verklaarden vier af gevaardigden. dat zij hun stemmen zouden uitbrengen, in overeenstemming met de con servatieven en de gematigd-liberalen. Indien beide oogen Ten slotte tot het dat werkelijk geschiedt, zouden de anti-radicalen, opereeren. Hij (die ket conservatieve kabinet-Stang steunen) dat in elk geval overeenge- agent gewaarschuwd, dat de beide oogen geopereerd De rechtbank zal hierover te beslissen hebben. In het oog, niet achter den rug. Aan Czaar Nicolaas I van Rusland werd eens door zijn dokter aanbevolen zich den rug te laten wrijven. De Czaar had niemand in zijn om geving, aan wien hij deze gewichtige operatie meende te kunnen toevertrouwen. Daarom besloot hij ten laatste, naar Friedrich Wilhelm IV te schrijven en verzocht dezen hem eenige Pruisische onderofficieren te zenden naar St. Petersburg. De onderofficieren verrichtten het hun opgedragen werk uitstekend, en werden toen de kuur geëindigd was, met rijke ge schenken begiftigd naar Berlijn teruggezonden. Toen Friedrich Wilhelm IV later aan den Czaar vroeg, waarom hij de wrijving niet aan een Rus bad toevertrouwd, zeide deze «Zoo lang ik mijn Russen in het gelaat zie, gaat alles goed, maar hen wat achter mijn rug te laten doen, zou ik niet gaarne wagen.” NIW8- 0 IDWTiTIE- mm mini iiiiEsinn. i i 5 r l l I i l

Friso nl | 1895 | | pagina 1