No. 53. WOENSDAG 10 JULI 1895. De aanslaande verkiezingen voor de Gemeenteraden. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsche Berichten. Vijf en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. nemen, dat de Regeering dit besluit aan den goed als U met ’t oog op de afwachten I r UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM tijd en RUSLAND, is de leening waarborg van en voor deze zou het genomen besluit verlies van 16 millioen beteekenen. Te naar hetgeen de minister Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7J- cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever gen, wij houden ons overtuigd, dat uwe keuze eene goede zal zijn en daarom roepen we U dan ook met volle gerustheid toe: Ter stem bus op Dinsdag, 16 Juli (van vm. 9 tot nm. 5 uur) en vervult eerlijk en trouw uw burger plicht! Het moge U eenige moeite en tijd kosten, met onverschilligheid is het belang uwer gemeente in het geheel niet gebaat. Laat het dan niet aan te wijten zijn, zoo eene verkeerde keuze plaats vindt. H. DUITSCHLAND. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft bij derde lezing zijn be sluit gehandhaafd, om het voorstel van het Heerenhuis goed te keuren tot intrekking der verplichting, in 1893 door eene wet aan de grondeigenaren opgelegd, om de indertijd wegens de grondbelasting uigekeerde schade vergoeding terug ie betalen. De meerderheid was ditmaal niet groot, 154 tegen 127 stem men. Eén der conservatieve voorstemmers erkende, dat hij zelf zulk eeu geschenk niet noodig had; hij zou de op hem vallende 16.500 mark aan eene instelling van algemeen nut doen toekomen. De schatkist echter is daarmede niet gehol pen een oordeelen echter van den spoorweg van Pretoria n ar de Delagoa-baai, vergezeld door vertegen woordigers der Britsche en der koloniale Re geering. Een groot aantal afgevaardigden, de Gouverneur van Natal en de vertegenwoordiger der Portugeesche Regeering zullen mede bij de inwijding Maandag tegenwoordig zijn. Het Ridderfeest te ‘s Gravenhage. Heel Den Haag heeft deelgenomen aan de plechtigheid, en met de Hagenaars nog velen van elders, want tot den middag was het dui delijk merkbaar hoe talloozen met de spoor treinen naar de residentie werden gevoerd. NOORWEGÉN. Het Noorsche Storthing heeft met 69 tegen 45 stemmen de begrootings- posten betreffende de diplomatieke vertegen- i aangenomen, afwachten c der radicalen zijne redenen heeft. Volgens particuliere berichten van 16 millioen p. st. onder Rusland Zaterdag tot stand ge- Dien middag ten 3 ure werden de stukken geteekend. KAAPSTAD. De Gouverneur der Kaap kolonie, de heer Robinson, is naar Pretoria vertrokken, om aanwezig te zijn bij de feesten ter inwjjding Men zoekt het Kabinet ten val te brengen, ENGELAND. De commissie uit het Huis der Gemeenten, benoemd om een onderzoek in te stellen naar het Engelsche stelsel van maten en gewichten en de wenschelijkheid om daarin verandering te brengen, heeft verslag uitgebracht, strekkende om het metrieke stelsel onmiddellijk wettig te verklaren voor alle doeleinden en na twee jaar verplicht te stellen bij de wet. De commissie acht het voorts wenschelijk, dat het metrieke stelsel in alle openbare lagere scholen wordt onderwezen als een noodig en onmisbaar deel der rekenkunde, en dat men dienovereen komstig vroeger zal beginnen met het onderwijs in decimale breuken. Het Parlement is op last der Koningin, maar zonder troonrede, gesloten. Luidens een telegram van don Gouverneur van Bombay hebben te Porbander in Ka thiawar ongeregeldheden plaats gehad, doordien een Hindoesche bruiloftstoet in botsing kwam met een feestelijken optocht van Mohammedanen. De Hindoes dreven de Mohammedanen in een moskee, waarbij 3 personen omkwamen en 184 gekwetst werden, 12 ernstig. De orde is ver volgens door de autoriteiten hersteld. Wellicht zullen er nieuwe oploopen plaats hebben, maar er is militaire hulp gevraagd en ernstige on lusten worden niet verwacht. ITALIË. Tengevolge van eene heftige woor denwisseling in de Italiaansche Kamer verleden Donderdag heeft Vrijdagochtend te Rome een duel plaats gehad tusschen den vice-minister van Binnenlandsche Zaken Galli en den Afge vaardigde Marescalcbi, waarbij laatstgenoemde aan het hoofd gekwetst werd, de heer Galli een schram aan de hand kreeg. Gedurende de zitting der Italiaansche Kamer wierp Vrijdag iemand van de tribune den mi nisters en eenigen Afgevaardigen vier brieven toe, aandringende op betaling van een som gelds, welke een consul hem schuldig was. Hij werd in hechtenis genomen, daarna verhoord, maar Dinsdag, 16 dezer, is voor de verschillende ingezetenen der onderscheidene gemeenten, ’t zij ze al of niet tot het kiezerskorps behooren, een dag, die niet van belang ontbloot is. Dan toch zal de vernieuwing voor een derde ge deelte der gemeenteraden moeten plaats heb ben. Immers de leden van den gemeenteraad hebben, volgens de nog vigeerende kieswet, zitting voor den tijd van zes jarenelke twee jaren treedt een derde hunner af. Zulk eene aftreding heeft ook dit jaar plaats en de kie zers zijn reeds opgeroepen tegen den genoemden dag om hun burgerplicht te vervullen. Vele kiesvereenigingen vergaderden reeds en stelden hunne candidatenandere zullen dit nog moe ten doen, maar het woord is ten slotte aan de kiezers. Eene kiesvereeniging toch treedt op als leidster, niet als gebiedster. Zij wil eenheid bij keuze en heeft er op te letten, wil ze succes van haar werk zien, dat bare keuze eene goede is. Of dit overal en altijd het geval is geweest, wagen we te betwijfelen. Door opgezweepte partijhaat verblind, stelde men rijp en groen en wierp men soms degelijke leden uit, die een beter lot hadden verdiend. Vooral was dit het geval in de jaren van den onzaligen schoolstrijd. Wel worden er weder pogingen aangewend om dezen te doen herle ven. Mannen, die er prijs op stellen, dat een woord een woord blijft, wijst ze af, al die twiststokers, die op nieuw weer onrust in den lande willen brengen. Er is eene pacificatie, eene bevrediging, gesloten. Blijft daarbij en laat u niet weder tot lage doeleinden gebruiken. Onder den schijn van godsdienst trad het mon ster op en tastte u in het hart en de beurs beide. Het maakte zich meester van uwe kinderen en slingerde ze her- en derwaarts. Het dreef de schoolgelden omhoog en vroeg ruime bijdragen voor eigene scholen. Bij col lecten aan collecten kondent ge offeren en toch nimmer genoeg. Hebben uwe kinderen bij dit alles geprofiteerd Stelt u in ernst deze vraag en geeft een onpartijdig, een waar ant woord en ge zult ’t met ons eens zijn, dat ze, niettegenstaande al die opofferingen, schade hebben geleden. Daarom niet weder aldus. Laat nu de Hooge Regeering met de Staten Generaal de pacifi catie op onderwijsgebied voor geheel den lande gesloten hebben, ook de onderwijs- quaestie rusten bij deze gemeenteraads-verkie- zingen. Stemt alleen mannen, die bait hebben voor het onderwijs uwer kinderen, hetzij dan openbaar, hetzij dan bijzonder. Zij moeten leeren, veel leeren, zij moeten degelijke men- schen worden. Dit is het beste, wat ge ze mee kunt geven, ouders, gij vooral, die niet gezegend of ruim gezegend zijt met saardsche” middelen, maar ook gij, die welgesteld zijt. Of zag men ’t niet meermalen, hoe door on wetendheid menig welgestelde ter neder ging Bedenkt het, al die karigheid ten opzichte der ontwikkeling van de geestelijke vermogens onzer kinderen strekken deze ten vloek. Daarom moeten alle belemmerende bepalingen verdwij nen, en in stede van grenzen te trekken, als b. v. het verwijderen van school op den leef- van wel twaalf jaren, die grenzen vervallen de gelegenheid voor ieder worden aange- boden om nog verder zich te ontwikkelen en te bekwamen. Aan oude mannetjes en besjes hebben we genoegvroeg rijp, vroeg rot. Met twaalf jaren volleerd, met vijftien de vrijer of uit vrijen gaan, de Hemel beware ons voor de gevolgenLaat onze kinderen nog maar wat lang kinderen blijven, ze worden spoedig genoeg groot. Alzoo, kiezers, bij uwe keuze gelet op man nen die werkelijk hart voor uwe kinderen hebben. Hart voor uwe kinderen, maar ook voor u. Ziet, daar is vooral in ons gewest zoo’n roep over toenemende armoede en wer keloosheid. Ofschoon ge jaren lang gemeend hebt, uwe keuze voor de vroedschap uwer gemeente, uitstekend te bepalen, hebt ge u toch bedrogen. En hoe kon dit ook anders, terwijl ge uitsluitend lettet op zijne gezindheid ter zake van het onderwijs Die eenzijdigheid was ook in dit opzicht een vloek. Niet waar we moeten mannen hebben met kennis van zaken, met open oog voor de behoefte van het algemeen, mannen, die spaarzaam zijn om geen onnoodigen druk op u te leggen, maar tevens ook niet schroomen, als ’t moet, om goede sommen te besteden voor de bevordering van al, wat het geheel ten goede kan komen, mannen, die als 't ware in de toekomst kun nen zien en alzoo nieuwe bronnen van welvaart weten te openen, zonder met onbezonnenheid te werk te gaan. er niet veel. G»ze u. mev eeu ian- M- thanfJ d heeft ig faet niet aan taarntje zoeken. Als ge die candidaten-lysten - - der verschillende kiesvereenigingen ziet, zoudt ge meenen, dat ge te kust en te keur kondet gaan en meermalen hebben we vernomen, dat een kiezer maar eens om beurten iemand van een lijstje nam, zonder verder na te denken. Och, zoo werd dan gedacht, als die lui nu allemaal zoo best zijn, dan moet ik, van alles maar wat hebben1 Ook deze is niet de goede methode. Kiezers, mogen we U met ’t oog op de aanstaande Gemeenteraads-verkiezing een goe den raad geven in verband met het boven staande? Wij noemen geene namen. Welnu, let dan eerst op de personen van de aftredende leden. Hebben deze zich goed gehouden en de belangen der gemeente voldoende behartigd, schenkt hun dan op nieuw uw vertrouwen, j Een gemeenteraad is geen omnibus, wip uit en stap in! Al dat herhaalde wijzigen schenkt geen voordeel. Maar voor zoover ge in de aftredenden u bedrogen hebt gezien, weigert ze dan ook bepaald uwe stem, al hebt ge ook persoonlijk niets tegen hen. Bedenkt het, ’t betreft niet het belang van iemand in het bij zonder, maar dat der gelieele Gemeente. Let dan, op de verdere verschillende aanbevelingen. Neemt daaruit de beste, de knapste mannen, mannen van ontwikkeling en beschaving, on verschillig van welken rang of stand ze zijn, of welken godsdienst ze belijden. Eene ver kiezing voor een gemeenteraad is geen verkie zing voor een kerkeraad. De eerste heeft de belangen van alle ingezetenen te behartigen, de laatste bepaalt zich tot zijn kerkgenootschap. En wat rang of stand aangaat, de Grondwet kent geen onderscheid en waarom zouden wij er dan iets van willen weten? Alleen hebt ge er op te letten, dat de man van uwe keuze onafhankelijk zij. Immers gij schenkt hem uw vertrouwen en niet een ander. Aanvaardt en behartigt ge deze raadgevin- FRANKRIJK. men de debatten over dranken. Zooals onze lezers weten, Kamer lang niet altijd meegegaan met de regeering zóó zelfs, dat er stemmen opgingen die het ministerie-Ribot den goeden i meenden te moeten geven, liever van zijn plaats te gaan, m. a. w. ontslag te nemen. Het vraagstuk der belasting van alcoholische dranken, hoe weinig belangstelling het over ’t algemeen wekt bij het groot publiek, is echter in werkelijkheid van veel gewicht, en omen‘ het is niet onmogelijk, dat daardoor nog een Kabinetscrisis ontstaat op het oogenblik, dat Ribot en de zijnen meenden reeds gelukkig de vrijhaven der parlementaire vacantie in te stoomen. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentifin Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. zonder dat men er eigenlijk recht voor uit durft te komen. Toen het heelemaal niet wilde lukken, dacht men er weer aan, dat men het moest hebben over de alcoholbelasting en ging men daarover weer praten. Dat kan nog een heele poos duren. Nu heeft weer de budgetcommissie het recht op alcohol bepaald op 275 frcs., om daardoor te voorzien in het verlies, dat de schatkist lijdt, nu de belasting op de hygiënische dranken is afgeschaft. Na eenige discussie werd, onder levendige toejui chingen der meerderheid, het voorgesteld recht met 374 tegen 132 stemmen goedgekeurd. Zulke mannen nu zijn Ge moet ze al met een lan- Als ge die candidaten-lijsten Keizer ter bekrachtiging voordraagt. De Keizerin is Vrijdagavond zoo hersteld uit Kiel naar Potsdam teruggekeerd. De Keizer deed haar uitgeleide tot aan het station en ging toen aan boord van de Hohen- zóllern, waarmede hij de reis naar het Noorden aanvaardde, die Z. M. evenals de vorige jaren ook ditmaal weder tot zijne ontspanning heeft gekozen. Voorshands is Stockholm het doel. 1 - In de Fransche Kamer is 4“. ge4teld’ de vorige week druk bezig geweest met de wet op de geestrijke onze lezers weten, is de woordjgjng en met 7% tegen 12 die betreffende de consulaten voor het dienstjaar 18951896 Men zal nadere berichten moeten om te weten, waarin het toegeven 1 «mi loiiii nu ril vi FRISO MIK- H tllH II11.\III

Friso nl | 1895 | | pagina 1