I No. 1. OENSDAG 1 JANUARI 1896. Bij de wisseling des jaars. N ieu wsti j dingen Zes en twintigste Jaargang Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. uur. de grenzen den heer M. men Op de grens. ot. ’t openbaar als in huiselijken kring. Daar is veel leeds geleden en veel strijde teleurgesteld zal zienhoemeer iemand teleur gesteld werd, hoeminder hij zeker verwachten zal. Wensch geen geluk als gij geen p.’an hebt gelukkig te maken »Aan 's Hoogsten zegen al gelegen” zegt menig man Maar weet, hoe ge ook in ’t bidden zoekt uw sterkte, Dat ware Hemelzegen enkel Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel tceer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever mer, met de vrees, na eenigen tijd gebrek hebben. Als Weesvoogd - koos Haga. BOLSWARD, 29 Dec. ’95. dezer gemeente was UITGEVER; Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGHEN ZOON. TE WORKUM Op hejn} die bad en Veel verwacht nooit gebracht, Veel ontmoet nooit vermoed, Veel ons voorgenomen Nooit tot stand gekomen Zeg, zou dat niet, als voor dezen, Ook van dit jaar weer de historie wezen? Wat verlangt gij misschien weêr veel Van dit nieuwe jaarmaar hoeveel Verlangt ook dit jaar weêr van ul Niemand kan ’t gedane keeren, ’t Blijft ons om er uit te leeren Tobben over ’t verleden is al even dwaas als bouwen op de toekomst. Geluk te wenschen gaat zoo licht, Gelukkig maken is uw plicht; Was ieder op dien eisch altijd bedacht, Wat werd op aarde veel geluks gebracht! Het omzien op den afgelegden weg kan ons omzichtigheid leeren en moge ons opzien leeren1 Houd altijd goeden moed, f 13’000, Westdongeradeel f 15’000 en West- Bij voor- en tegenspoed; Zie toe bij alles wat gij doet, En doe het niet of doe het goed Hoemeer iemand verwacht, hoemeer hij zich Brieven en Berichtende Redactie btreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Dontbrdag middags 1 Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. jaren, maar Achtkarspelen f 5000, uEngwirden f 2000, uitkomsten Ameland f 500, Barradeel f 4000, ’t Bildt f 8000, Dantumadeel f 10’000, Dokkum f 5000, Ferwerderadeel f 18’000, Franekeradeel f 3000, Hemelumer Oldepbaert en Noordwolde f 4000, j Hindeloopen f 700, Kollumerland en Nieuw Kruisland f 10’000, Oostdongeradeel f 13’000, Ooststellingwerf f 12’500, Opsterland f 24’000, Schiermonnikoog f 400, Schoterland f 12’500, Smallingerland f 10’400 Tietjerksteradeel rusten kan daarbij dan ook werkte F. W. DRIJVER. Bij den Raad ingekomen een adres van Y. L. Brouwers, pachter van de gemeente- reiniging, houdende verzoek om ontheffing van het loopende pachtcontract, of vermindering van de pachtsomin hoofdzaak omdat de prijzen der compost in de laatste jaren meer dan de helft zijn gedaald en de ier geheel waardeloos is. 't Advies van het Dag. Best, luidt in hoofdzaak: dat het wel waar is, dat de op brengst der compost over de jaren ’93, ’94 en ’95 lage cijfers aanwijst, maar dat het niet gewaagd is aan te nemen, dat gedurende de 15 jaren waarop adressant wijst ook belang rijke voordeelige uitkomsten zijn verkregen en derhalve voor eene juiste beoordeeling niet alleen de cijfers van de drie laatste, ongunstige jaren, maar ook de vertrouwbare finantiëele i van de overige pachtjaren hadden dienen genoemd te worden. Daar ’t evenwel niet valt te ontkennen, dat tegenwoordig verbazende verliezen worden ge leden, stellen B. en W. voor: adressant voor de nog vier overige pachtjaren eene kwijtschel ding te verleenen van f 808 per jaar, doch de huursom der woning en andere bepalingen onveranderd te laten. ’t Advies van B. en W. zal in een volgende vergadering worden behandeld. Door den Raad zijn benoemd: a. tot voogd van het St. Anthony gasthuis de heer T. van der Wey, en zulks in de plaats van den heer J. Brouwer Dz., die wegens sSnelt dan, jaren, snelt vrij henen, Met uw blijdschap en verdriet,” dat is de taal, het lied, de ontboezeming in deze dagen van den geloofsheld zoowel als van den onverschillige. Men vergunne ons die beide uitersten te noemen, ook in het punt, waar ze het spreekwoord bevestigend, elkander raken. Snelt dan, jaren, snelt vrij henen Och ja, wat kan ik er aan doen, zoo spreekt de laatste. Ik ben nu eenmaal in de wereld, glad buiten mijn schuld. De zon komt op, de zon gaat onder en oud jaar of nieuw jaar, ’t is mij een en ’t zelfde, 't Voornaamste is, dat ik mijn mond maar open houd en op mijn tijd het natte en het droge krijgverder voor de rest geen nieuws. Zegt, lezers, bevalt U dezen vriend Ons niet. Hoe koud, hoe onverschillig, niet waar? Precies zoo iets van een koe uit de wei van den stal. Volgens particuliere berichten uit Suriname, zijn in de vorige maand, in gronden gelegen aan den rechteroever van de boven-Suriname belangrijke hoeveelheden goud gevonden. Aan een landbouwer uit de Groningsche gemeente Beerta antwoordde de betrokken I litsc.he Minister op de vraag om voor Nederlandsch vee open te stellen dat dit zou gebeuren, zoodra in drie achtereenvolgende maanden in Nederland geen gevallen van mond- en klauwzeer meer voorkwamen. Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer van de Wet op de Middelen kwamen verscheidene leden er bij vernieuwing tegen op dat de Staat, door handhaving van de Staats loterij, de ingezetenen tot speelzucht verlokt en uit speelzucht voordeel geniet. Het ontwerp op de Conversie werd door de afdeelingen over ’t algemeen niet ongunstig ontvangen. De Staatsbegrooting voor ’96, zooals ze door de Tweede Kamer werd vastgesteld, bedraagt in uitgaaf bijna honderd en acht en dertig en een balf millioen gulden. De ontvangsten wijzen een tekort aan van zeven millioen en zesmaal honderd duizend gulden ruim. De Eerste Kamer heeft de hoofdstukken der Staatsbegrooting Huis der Koningin en Natio nale Schuld benevens de Middelenwet en die op de Conversie eenparig aangenomen en is daarna gescheiden tot 13 Januari. Bij de Middelenwet verzekerde de Minister van Financiën, dat de Regeering de Staats loterij niet voortdurend wil bestendigen, maar vooralsnog de inkomsten niet kan missen. Op 't Tjeukemeer liggen zes schepen, die gesleept werden door twee sleepbooten, ingevroren. Aan de volgende Friesche gemeenten is ter tegemoetkoming in de kosten barer huis houding over 1895 onderstand verleend: of Eten, drinken, slapen, sterven. Ja, sterven ook, ofschoon de dood reeds eiken dag van dat bestaan was ingetreden. Een bestaan was ’t eigenlijk niet, het heette zoo iets. Hoe warm, hoe vurig klinkt daarentegen het ligd van den geloofsheld. Neen, we bedoelen en zoogenaamden schriftgeleerde, noch hebben nand van bijzondere religie op ’t oogwe „^doelen eenvoudig den koenen, wakkeren strijder voor recht en plicht, hij zij hoog of laag geplaatst; den man, die werkte en ploeterde op zijne wijze om met God en eere de zijnen te onderhouden en die daarbij tevens in het verborgen ook nog een kruimel kon geven om nooden en behoeften te lenigen; wij bedoelen die kloeke huisvaders en huismoeders, zoo als er Goddank nog velen zijn en die in eiken rang en stand de sieraden vormen onzer maatschappij. Bij deze allen zit de bewustheid vooraan, dat ze woekerden met hunnen tijd en hunne talenten en die daarom zonder eenig zelfverwijt thans het afscheid der heensnellende jaren kunnen zingen. Zij deze stemming het deel van U allen, geachte lezers en lezeressen, als daar straks de laatste der twaalf slagen van den kerktoren rolt. Die stemming immers doet U het nieuwe jaar blijmoedig intreden. Daar is geen jaar- verwisseling in getrouwe plichtsbetrachting. De arbeid van heden dient morgen weder te volgen en zoo blijft het zwoegen en zorgen en slaven tot aan het graf. Maar juist dat is immers levenEn leven willen we, niet waar, zoo lang we er zijn. Werken en bidden en leeren en leven, als De Genestet zong en ook zelve in practijk bracht. Opgewekt, met goeden moed en vast vertrou wen den nieuwen jaarkring weder ingetreden. Ontvangt al de goede wenschen, die men heden over U uitstort, met blijmoedigheid en drukt zelve ook tal van vrienden en vriendinnen de warme, welmeenende hand't Is goed ook eene enkele maal het gevoel te laten spreken, wij deden 't ook tijdens de Kerstdagen, toen I we vriend en maag mochten begroeten, we 1 deden ’t ook op den Oudejaarsavond zoo in ’t openbaar als in huiselijken kring. gest'eden, in de dagen, die achter ons liggen. Tretrig, triest en somber waren ze meermalen in dibbele beteekenis. Donkere wolken in ’t Oosten met gruwelijke moorden der onverdraag- zaanheid in den naam van den godsdienst gepbegd, een dreigend onweer in het Westen, als een dikke mist den Atlantischen-Oceaan benevelde en zoowel Engeland als Amerika tracitte te verduisteren. Herinneren we voorts nog aan den bloedigen strijd tusschen China en lapan, alsmede aan de verrichtingen op Lombok, enz., dan behoeven we een aantal lage moordaanslagen ook ten onzent bedreven, als laar in Rotterdam en in Groningen niet meer te noemen, ’t Is zeker, dat velen, die zoo gaarne in den zielenadel der menschheid en tan eene toenemende beschaving gelooven, soms moeite hadden vast te blijven staan in bunm overtuiging. Maar toch ook gaf de herinnering aan vroegere toestanden moed en kracht en was het of daar de stem van een Bilderdijk werd vernomen »Deze ellenden Zullen enden Al willen we volstrekt niet van overdreven optimisme worden beschuldigd, toch meenen we dat er op maatschappelijk en zedelijk ge bied belangrijke teekenen van vooruitgang zijn te bespeuren, die goede hope geven voor de toekomst. Het groote marktgeschreeuw van sommigen is tamelijk bedaard en het onderling vertrouwen begint te herleven. Het gemeen schapsgevoel heeft zich in de goede richting uitgebreid en zal dat verder doen, daar is geen twijfel aan. Bij het verder doordringen van het besef, dat ieder individu op zich zelve is een mede arbeider in den grooten wijngaard des Heeren en alzoo ook verplicht de kleine vossen te dooden, die daar rondsluipen om de I wijngaardranken te bederven, kan het niet anders of de zegepraal van het goede zal steeds naderen, en daarom met lust en moed den arbeid weder hervat. Zij ’96 voor U en ons, voor alle menschen, een jaar van heil en zegen, van vreugde en geluk! H. gië, zeer krachtige maatregelen voorgeschreven om bij het voorkomen van sporadische gevallen van mond- en klauwzeer onder het rundvee de ziekte onmiddelijk te bedwingen. Sedert de openstelling der Belgische grens voor het Hollandsche vee zoo schrijft men uit Maastricht komen eiken Dinsdag en eiken Zaterdag 25 a 30 wagens met vet vee en 4 a 500 schapen aan het station Longdoz via Luik—Maastricht aan. Door dezen invoer is de prijs van het vleesch te Luik sterk gedaald. Het geweerdat bij het leger wordt in gevoerd zal den naam dragen van geweer M. 95. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat gehuwde onderofficieren en minderen die wegens bijzondere geschiktheid voor een of andere dienstverrichting buiten hun standplaatsen worden gezonden, een toelage van f 0.50 per dag kunnen bekomen. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. fregat Atjeh, onder bevel van den kapitein ter zee C. H. Cornelissen den 27en dezer te Batavia aange komen. Aan boord was alles wel. De heer P. Minneboo vroeger Halte- chef te Molkwerum, thans te Warmond, is benoemd als stationschef te Kwadijk-Edam met ingang van 15 Januari 1896. SNEEK, 30 Dec. ’95. De Raad besloot in zijn zitting van Zaterdag j. 1. school no. 2 te verbouwen tot jongens- en meisjesschool (kosten ruim f 8000.) De eenige tegenstem de heer B. Haga, motiveerde zijn stem dat de gecombineerde school aan plaatsruimte zal stellingwerf f 31’500. Veeuitvoer naar België. Naar de N. R. I Ct. verneemt zijn door de regeering, vooral met het oog op den uitvoer van vee naar Bel- FRI BLIIIIM FhlESLIlil, LI I I d LI H X X K/ W -L 1V- IJ V1 XL OIV1 UM IMS- El Uil III II lil

Friso nl | 1896 | | pagina 1