16 WOENSDAG 8 JANUARI 1896. No. 3. Officiéél gedeelte. vorderingen ten laste der gemeente, over het dienstjaar 18^3, voor den 1 Februari e.k. ter Secretarie der gemeente zullen worden ingewacht. p Zes en twintigste Jaargang. ac JElespect voor de Boeren Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM Ier Ier Ontwerp van een Hervormings programma, (in liberalen zin). FRIS BLAD ÏOOli FRIESLAND. Dit Blad versohynt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. uur. N Ier H. en J. UITGËVEB: Ier tag ng jde lat 28l an de lot de om er ,95 ISt lij- de srs de h-. O £4 u Hl jg’ an ien an Ü<1 na lat ar nd lot in, op >e- 1.” g” sn. Ig8 sie verbetering der agrarische verhoudingen, be- van het pacht- II ElIIS- El III I HI II11II Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEBTENTIÈN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever op eene van Engelsche afkomst, gelukwensching ontving van verschillende zijden, een we zelve ons voorstellen er zoo voor als na een artikel aan te wijden. H. Vanwege de «Liberale Unie” is het volgend ontwerp aan het oordeel der leden onderworpen De Liberale Unie handhaaft haar vroeger we van i van i van zijn arbeid ten goede komen en dat de schade van toevallen niet eenzijdig op hem drukt verzekering van een wekelijkschen rustdag voor van verplichte waaraan de i ongevallen, Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Nauwelijks is 1896 aan het roer of Liberale Unie schudt de vrienden wakker te beraadslagen over een ontwerp tot hervor ming. Niemand kan tegenspreken, dat er alzoo verrassing plaats heeft, of de tijd ontbreekt om het voorgestelde nauwkeurig te wikken en te wegen. Daarom en daartoe nemen we dan ook het geheele ontwerp in dit nummer op, onze BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM, brengen ter kennis van belang hebbenden, dat de Workum, 7 Januari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. J. VISSER, Burgemeester. J. 0UDEB00N, Secretaris. Onafhankelijk van de aangegeven wettelijke maatregelen ten aanzien der sociale vraag stukken, dient de overheid als werkgeefster door een billijke en humane opvatting van de eischen van den arbeid aan andere werkgevers ten voorbeeld te strekken. Ook waar zij in direct als zoodanig optreedt, zij die opvatting haar richtsnoer en eische zij waarborgen tegen misbruik der te haren behoeve aangewende werkkrachten, o. a. door voorschriften omtrent arbeidstijd en loon. Waar een hoofdvoorwaarde voor maatschap pelijke verbetering ligt in de opvoeding van het jeugdig geslacht, daar is het vooral noodig, dat de wetgever niet langer drale met het invoeren van leerplicht; dat hij een practische richting van het volksonderwijs bevordere en in steeds ruimer mate de gelegenheid openstelle tot het ontvangen van vak-, ambachts en landbouw onderwijs dat hij meer dan tot nog toe het lot van verwaarloosde kinderen, waar noodig, onder opheffing of beperking van de ouderlijke macht zich aantrekke. Ook is herziening van het personenrecht en van het erfrecht uit meer dan één gezichtpunt noodzakelijkzooals tot verbetering van de rechtspositie der vrouw, zoo wat haar persoon als wat haar vermogen betreft, en in ’t bijzonder tot waarborging van het recht der gehuwde vrouw op de opbrengst van haar arbeid zooals tot verbetering van den rechtstoestand van natuurlijke kinderen, bepaaldelijk tot opheffing van het volstrekte verbod van onderzoek naar het vaderschap; zooals de uitbreiding van het erfrecht van den langstlevenden echtgenoot en tot opheffing van de wettelijke erfopvolging van verwijderde bloedverwantenwaarvoor redelijke grond niet meer bestaat en waardoor thans de rechtmatige aanspraken van den echtgenoot en de belangen der gemeenschap worden geschaad. Voorts zal, waar het drankmisbruik nog steeds als een kanker aan de welvaart knaagt, ernstig in overweging moeten worden genomen, of niet door meer ingrijpende maatregelen dan tot nog toe tegen het voortwoekeren van dat kwaad moet worden opgetreden. Ter behartiging van de ontwikkeling van landbouw, veeteelt, handel en nijverheid behoort handhaving van het vrijhandelstelsel op den voorgrond te staan. De Staat bevordere deze gewichtige belangen niet door protectie, maar door andere maatregelen, met name door ver gemakkelijking van het algemeen en locaal verkeer en door verbetering der verbinding van afgelegen streken met de centra van het land. Ten einde ons defensiewezen te verbeteren en in overeenstemming te brengen met de eischen der rechtvaardigheid, moet met klem worden aangedrongen op spoedige invoering van het stelsel der persoonlijke vervulling van den dienstplicht. Bij uitgaven ter verzekering onzer onafhankelijkheid en ter handhaving onzer neutraliteit behoort rekening te worden gehou den met de internationale verhoudingen die in redelijkheid kunnen worden voorzien, en boven dien met de financiëele lasten, die vermindering behooren te ondergaan. Hervorming van het administratiefrecht, waar door zekerheid wordt verkregen dat ook op dit gebied elke rechtskrenking een onafhankelijk rechter vinde, moet spoedig worden ter hand genomen. Eveneens is het noodig, dat men het ont- het eigen land geroemd werd als voorvechter van staatkundige en godsdienstige vrijheid, toen menige kollossus nog in den dut lag Nederland was en is de bakermat der vrijheid. Onze roemvolle tachtigjarige oorlog tegen Spanje, den toenmaals machtigstee staat van Europa, doet heden ten dage nog bij de verschillende volkeren opgeld en onzer nazaten, zoo hier als in den vreemde, zou men niet vertrouwen, zou men halfheid, lafheid willen verwijten, zou men eenvoudig niet ridderlijk, maar als ’t ware ter sluiks willen aanvallen, om hun eigen volksbestaan te vernietigen? Dat nooit! Wel goed, maar niet gek 1 Gastvrijheid was altijd een deugd van den Nederlander. Naar zijn heem vluchtte ieder, die elders ter zake vrijheid werd verdrongen. Gastvrij, maar als daar door den gast nota bene de eisch werd gesteld «Er uit gij, en ik hier baas neen, maar dan kwam er een eind aan de lankmoedigheid en zette men zich schrap, om den indringer verre te gooien. En zoo ongeveer is ’t ook gebeurd in Trans vaal. En we zien daar boe het Hollandsch bloed nog altijd Hollandsch is. En daarom respect voor de Boeren, de Hollandsche Boeren van de Transvaal In geenerlei opzicht wenschen we er Engeland een verwijt van te maken, dat dit Rijk hier de hand in het spel had. En evenmin stemmen we in met het hoerahvan het oude vrouwtje, dat getuigde, «ja, ziet u, die Engelschen, tegen over Cleveland waren ze mak, maar die kleinen moeten ’t ontgelden en daarom ben ik blij, dat ze op der kop hebben gehad 1” Och neen, wij voor ons vertrouwen, dat de koloni- seerende mogendheden Engeland. Nederland, verzekering Frankrijk, Duitschland, Italië en wie daar dan van r™-'-j ook meer mogen zijn, zich bewust van de zoowel der plattelands- als der stedelijke be- moeielijkheden daar in den vreemde, elkander volking wel den bal zullen toewerpen, om zoo het belang te bevorderen, paaldelijk ook nadere regeling en als daar reeds goed georganiseerde contract, waarbij, beter dan tot nog toe, gewaakt Staten bestaan, die kracht kunnen ontwikkelen wordt dat den landbouwer de vruchten en die ook inderdaad kunnen uitoefenen, dan verdienen deze een dubbele triumf en een dubbel hoezeeen is iedere natie van het beschaafde Europa verplicht haren zedelijken en beperking van overmatigen arbeid, ook steun te verleenen. Duitschlands Keizer ging volwassen mannelijke arbeiders voorop. Amsterdammers volgden. Frankrijk I invoering van een stelsel zal ongetwijfeld mededoen en Engeland zou I verzekering tegen de nadeelen zich toch schamen de laatste te wezen. arbeider blootstaat tengevolge van ziekte, invaliditeit en ouderdom vaststelling van bepalingen, waardoor het bouwen van gezonde woningen en de opruiming van ongezonde wordt vergemakkelijkt hervorming van het onteigeningsrecht, nood zakelijk niet alleen met het oog op woningbouw, maar ook ter bevordering van productieve be arbeiding van onontgonnen gronden en van doelmatige uitbreiding van de bebouwde kom men der gemeenten maatregelen, waardoor behartiging van de I belangen der volksgezondheid meer afdoende wordt gewaarborgd j een herziening der armenwet, die, de yeor- geestverwanten gelegenheid gevende daarover 6 j. >x -jj x gamseerde samenwerking der verschillende met woordje in t midden te brengen, terwijl J J armenzorg zich bezig houdende corporaties onder de noodige controle verzekerende, uitgaat van de verplichiing der overheid, om door doel treffende maatregelen zoowel den bestaanden nood te lenigen, als het voortwoekeren van i het pauperisme te keer te gaan. standpunt ten aanzien van het kiesrecht; zij blijft van meening, dat een regeling van het kiesrecht niet moet worden beheerscht door de vrees enkele ongeschikten op te nemen, maar behoort uit te gaan van de gedachte dat geen geschikten mogen worden buitengesloten en stelt daarom allereerst als eisch op haar pro gramma een zoo ruim mogelijke uitbreiding van het kiesrecht, zooals die reeds herhaaldelijk door haar is aangegeven Wat de regeling der gemeente-financiën be treft, zal moeten worden uitgegaan van het beginsel, waardoor bereikt wordt, dat de ge meenten meer dan tot dusver ontheven worden van den ftnancieeien druk, die het gevolg is van uitgaven haar in het Rijksbelang opgelegd en dat zij door verruiming van belastinggebied de gelegenheid erlangen, èn naar billijkheid in de gemeentelijke lasten te doen bijdragen wie van de gemeentelijke lusten genieten, èn in betere mate in de eischen der gemeentelijke huishouding te voorzien. Zal reeds dergelijke nié_we regeling in meer dan één opzicht wijzi ging brengen in ons gemeenterecht, afgezien daarvan maakt de verandering van toestanden en inzichten in de 45 jaren, die na de tot standkoming der wet zijn verloopen, een her ziening der Gemeentewet noodzakelijk. Menigte leemte dient aangevuld en menige onzekerheid weggenomen, opdat in de toekomst een’ krachtige werkzaamheid der gemeente besturen, vooral op sociaal en hygiënisch gebied, gewaarborgd zij. Ten aanzien van de sociale vraagstukken worde van den wetgever verlangd instelling van Kamers van Arbeid regeling van het arbeids contract, ter betere van de rechten en verplichtingen van werkgever en werkman, in het belang ’t Is met groote uitzondering, dat we eene buitenlandsche aangelegenheid hier, al is het dan ook in ’t kort, meer aan ’t hoofd van ons blad bespreken, ’t Zou ergerlijk zijn, indien we de stem des bloeds trachten te smoren en niet mede-j'ubelden in de overwinning onzer stamverwanten in het verre Zuid Afrika, in de overwinning der Transvalere bende «indringers” Telegrammen van President Paul Kruger van Keizer Wilhelm zoowel als van een aantal bekende Amsterdammers en anderen. Ook van uit Friesland kome de stem der vreugde tot hem en de zijnen. Die eenvoudige Boeren, Hollandsche Boeren, ze hebben zich kranig gehouden. Respect voor hen Vergeten we het niet, de Transvalers zijn kinderen van onzen stam, evenzeer als de bewoners van den Oranje-Vrijstaat. In den tijd van durven, van mannelijk streven ver overde onze Compagnie (de O. I. Compagnie) het Kaapland en tal van lieden zochten daar hun bestaan. Toen later Napoleon het eigen Vaderland tot eene Fransche provincie maakte, toog Engeland henen en trok alle voor malige bezittingen der Compagnie tot zich, om als daar in 1813 de vrijheids-zon gloorde grootmoedig alles terug te geven aan het herboren Nederland, behalve Ceylon en andere behalve ook Kaapstad en ’t Kaapland, (Zuid- Afrika.) Dat was het commissieloon voor de zorgvuldige bewaring. Kaapstad en ’t Kaapland werden Engelsch. Maar de Hollandsche Boeren waren afkeerig van de Engelsche heerschappij en trokken, om zich daaraan te onttrekken noordwaarts op en meer landwaarts in, daar twee republieken stichtende: de Oranje-Vrijstaat, drie vier maal, en de Transvaal (over de Vaal, eene rivier) ongeveer negen maal zoo groot als Nederland. Intusschen is de bevol king aan deze grootte niet geëvenredigd, de blanken mogen in beide republieken een goede twee-honderd-duizend zijn, het Kafferras is er het talrijkst. Maar de blanken vertegenwoor digen er door hunne meerdere beschaving eene macht, die den zwarten steeds ontzag inboe zemde en door orde en tucht dezen tot gewillige en werkzame wezens bracht. Deze kolonisee- rende arbeid verdient door het beschaafde Europa algemeen gewaardeerd te worden, niet het minst door de mogendheid met de grootste koloniën, Engeland. Van daar uit werd her haaldelijk lof toegezwaaid aan het kleine Neder land, dat zoo uitnemend tact verried, om her en der beschaving te brengen, evenzeer alg

Friso nl | 1896 | | pagina 1