No. 4. ZATERDAG 11 JANUARI 1896. N ieu wsti jdingen. *ie Zes en twintigste Jaargang. I f Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM dftien min uiiiii fiiibliiii. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. h te Ten en Groningen besteden thans voor het stroo f 1kwam hij met de kuikens, die door den boer 1 I I r;. L UITGEVER: nuari. i heer ouds- van jssers Brui- id. te loerts Vaar- [Jche- H. de n der er te en te cand. en ek). ntje l en stra v sr kje ril- tje en 9 nur A. ke en >1. )n ia ia ie n. in en rke lel- Jie- na. v il- ns a 1. e e n i en huis Mie- rjen De lading bestond uit Onder de uit vijf man bestaande equi- van den schoener bevond zich ook een Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever door ’t opknappen der kammen, pooten vederen als verjongd waren wedergekeerd De onlusten in Zuid-Afrika. Ter gerust- stelling van de vele familiebetrekkingen harer ambtenaren en beambten in Zuid-Afrika kan de directie der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij mededeelen, dat zij in den ochtend van 7 dezer een telegram uit Pretoria heeft ontvangen, aldaar afgezonden op 2 Januari en meldende, dat alle reden voor ongerustheid voor de veiligheid van het perso neel heeft opgehouden te bestaan. e I, t B a fioo-. gekocht en betaald werden. Het viel den daggelder op, dat de beesten terstond geheel thuis op de werf waren en de plaatsjes wisten, waar wat te bikken viel. Dit vertelde hij onder het koffiedrinken, aan den boer. Deze ging met de vrouw naar de slimme diertjes kijken. En nu gingen de oogen opende kippen waren dezelfde, die hij een paar dagen te voren verkocht had, wegens ouderdom, doch door ’t opknappen der kammen, pooten en Dan ziet men er »Oom Paul” FRISO ui® n idi 11.1iiiit Flesch aangedreven. Op 9 December ward bij kaap Elizabeth, Maine, een f vonden, waarin een schrijven van den volgenden inhoud 2 Jan. 1869. Wij drijven in zinkenden staat in een sneeuwstorm. Ons schip is de schoener Harriet, van Portland naar North Sydney bestemd, geadresseerd aan John Moore, gezagvoeder William Lewis.” De Harriet -was op Nieuwjaarsdag van 1869 in zee gegaan en werd sedert vermist, meel, page broeder van den heer Moore, die later een der grootste kooplieden te North Sydney werd. De ftesch heeft alzoo 27 jaren omgedreven alvorens zij werd gevonden. Om een erfenisje. Over het deelen van een kleine erfenis te Zuidwolde (Dr.) ontstond dezer dagen groote twist. Een der erfgenamen is daarbij volslagen krankzinnig geworden en zal naar het gesticht te Zuidlaren opgezonden worden. President Kruger en de boeren. Eugen Wolf, de bekende Afrika reiziger, heeft ook kennis gemaakt op een zijner tochten met de Tranvaalsche Boeren. Aan een correspondent van den New- York Herald vertelt hij het vol gende »De Boer van Transvaal is een man van veel goede eigenschappenhij is godsdienstig, nuchter, een goede landbouwer en veefokker, en hij heeft altijd een groote menigte kinderen. Hij is wantrouwend van natuur. Men zegt, dat een Boer zelfs niet verdragen kan om den rook zijns buurmans schoorsteen te zien. Heeft men echter eenmaal zijn vertrouwen gewonnen dan kan men ook op hem aan. Ik beschouw de Boeren als bewonderenswaardige pionniers om een nieuw land te ontsluiten voor de be schaving en den weg te effenen voor de onder nemende kolonisten van andere landen. De ontdekking der goudmijnen heeft de levenswijze in de Transvaal geheel veranderd i maar de Boer heeft de zijne behouden. Maar al het wantrouwen in zijn karakter heeft zich echter verheven tegen den stroom van »Uit- landers,” die losgebroken is over het terrein, waar hij vroeger alleen heer en meester was. En nu men hem met geweld wil dwingen die «vreemdelingen” rechten te geven, die hij rekent dat hèm alleen toebehooren, verzet hij zich met al zijn groote stijfhoofdigheid tegen deze pogingen. President Kruger is het echte type van dit ras, een energieke, schrandere Boer, steeds bereid j om te doen wat hij voor goed houdt, en niets in de wereld zal hem ook maar een duim breeds van zijn pad doen afwijken, als bij een plan voor onrechtmatig houdt. Ik reed dikwijls naar hem toe, toen ik in de Transvaal was. De eenige tijd, waarop men de president in zijn woning kan aantreffen is om half zes ’s morgens. en de oude korpu lente «Vrouw Kruger,” verder zijn schoonzoon, zijn kinderen en babies rondom een groote eikenhouten tafel zitten koffie met melk drinkend, waarin zij stukken droog brood doo- pen.” Britsch Bechuanaland behoort thans tot de Kaapkolonie en maakt dus deel uit van de algerneene postvereeniging, zoodat in het ver keer met Bechuanaland ook de posten der vereeniging van toepassing zijn. derde zou hij kuikens Een eigenaardige patiënt. Een heer, die bij een Haagsch dokter op zijn beurt moest wachten, heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt, om een trommel met een paar dui zend gulden aan effecten te stelen. Valsche guldens. Door de politie te Haarlem is in beslag genomen een valsche gulden met den beeldenaar van Koning Willem III en het jaartal 1873, herhaaldelijk hebben dergelijke inbeslagnemingen plaats. Philip Redam, de bekende uitgever te Leipzig van de Universal-Bibliotheek, is op 89- jarigen leeftijd gestorven. Zijn verdienste ligt natuurlijk in het populariseeren der literatuur, dat hij deed met zijn bekende kleine werkjes. Voor het publiek was hij daardoor nuttig, maar voor zichzelf niet minder; zijn kleine deeltjes hebben hem rijk gemaakt. Minder waren de schrijvers in hun schik, die zich tevreden moes ten stellen met zeer lage honoraria. - In de pauze van de voorstelling van ÏOeuvre had er een tooneeltje plaats in den foyer, dat even goed op de planken bad kunnen worden gespeeld. Een artiste, mej. Bob Walter, ontmoette daar een criticus, den heer Jean Lorrain, en gaf hem een slag tegen het hoofd met haar réticule, die een tooneelkijker, sleutels, een geldbeurs, enz. bevatte, zoodat de recensent een bloedende wonde aan het hoofd kreeg. Er kwam politiede heer Lorrain werd gear resteerd. Hij legde echter de zaak uit, werd vrijgelaten en nu werd op haar beurt mej. Bob Walter gevankelijk meegevoerd. Toen deze den slag toebracht, zeide zij er - b’J «Hier, dit zal je leeren voortaan kwaad dat er in t geheel 1,500,000 ^an de men8Chen te zeggen, bij wie je ontbeten gedineerd hebt j„ Kippen bedrog. Het volgend staaltje van schandelijk bedrog wordt medegedeeld in het Leidsch Dagbt. Een koopman in pluimgedierten heeft eenige 1 boeren om en bij De Kaag leeljjk beet gehad. 1 Aan den een verkocht hij Italiaansche kippen met gele pooten en gelen snavel. Later ging heer A. Bouma, afgevaaardigde ter verf er af, en de boer had oude boerekippen 1 Aan een ander had hij eenige jonge kippen verkocht, die tegen den leg aan waren. Kort daarna verbleekten de roode kammetjes enhet waren minstens 3-jarige kippen I Aan een leveren. Hij kocht al de oude kippen van den Na enkele dagen en water gelaten, toen een een van deze wierp. Met behulp van de bemanning eener nade- Bij kon. besl. van 7 Jan. ,1896 is be noemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw, H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht. Door het bestuur van den Nederlandschen Hótelhoudersbond is tot de directiën der spoor wegen in ons land het verzoek gericht, om ter voorkoming van misbruik maken van sterken drank door portiers en conducteurs der hótel-omnibussen, de pachters der stationsbuffet- ten te verbieden aan hen sterken drank te verstrekken. In een buitengewone algerneene vergade ring van aandeelhouders in de dagbladonderne ming De Amsterdammer is tot liquidatie besloten. De heer H. W, Lansdorp is tot liquidateur be noemd. Om te voldoen aan den opnieuw verno men eisch van openbaarheid omtrent de wijze waarop de trekking van de tentoonstellingsloterij zal plaats hebben, maakt de N. R. Cl. dit nogmaals bekend, ofschoon het reeds vroeger meermalen is meegedeeld. Er zullen drie bussen zijn, de eerste voorzien met nummers van 00 tot 99, de tweede even eens voorzien met nummers van 00 tot 99 en de derde voorzien met nummers van 000 tot 149. Het hoogste getal, dat uit de bussen getrokken kan worden is dus 1,499,999, het laagste getal 000,00,00, welk getal zal gelden voor 1,500,000. Men weet, f loten zijn. Men bedenke voorts, dat na elke drieledige trekking de getrokken nummers weder in de bussen worden gedaan en dat de trek king van een getal, dat reeds éénmaal getrok is, als ongeldig zal worden beschouwd. Het is maar te hopen, dat niet meer allerlei ongegronde aanmerkingen op deze wijze van trekken zullen worden gemaakt. Tweede Kamer der Staten Generaal voor het district Harlingen, zal in het laatst dezer maand te Harlingen, te Bolsward en te Sexbierum optreden voor de kiezers en de aanhangige kieswet bespreken. De stroocartonfabrikanten inde provincie bewusten boer en betaalde, r per luOÖ K. ~Gr meer dan voor Nieuwjaar. Gerstestroo geldt thans f 6.haverstroo f9.--, tarwestroo f 10.en roggestroo f 11.—, per 1000 SfejJdUöoW Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. korvet Alkmaar, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee A. W. F. C. van Woerden, in den namiddag van den 7den dezer van Gibraltar vertrokken. Met het transport marineschepelingen, het welk op 1 Febr. a. s. per stoomschip Merapi uit Rotterdam naar Oost-Indië vertrekt, zal ook worden overgevoerd een detachement ma riniers ter sterkte van 1 sergeant, 7 korporaals en 20 mariniers. Prof. Spronck te Utrecht heeft medege deeld, dat in het Ziekenhuis daar, de sterfte aan dipheritislijders tot nog geen 10 pet. is teruggebracht, met inbegrip van hen die bijna onmiddellpk na hun opneming stierven. De Russische regeering is van plan een flesch ge- nieuwe zeehaven te Astrakan aan te leggen. De glasblazerij der werklieden, die na de werkstaking te Carmaux geen arbeid konden vinden, zal te Albi worden opgericht. Heftige opgewondenheid daardoor te Carmaux, waar zelfs de gemeenteraad zijn ontslag heeft geno men. De vertraging tusschen Europa en Zuid- Afrika voor bijzondere en dagbladberichten is nu tot 24 uren verminderd. In Amerika doet men ook zijn best op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Men maakt er eenigen voortgang met krijgstoerustin gen. Een resolutie waarin voorgesteld wordt, Hawaï tot een Amerikaanscben staat te maken, is naar de commissie voor buitenlandsche aan gelegenheden van het Huis gezonden. De Senaatscommissie voor de marine heeft een gunstig rapport uitgebracht op het voorstel om het aantal manschappen der marine te vergrooten. De minister van marine Herbert heeft mach tiging gevraagd om 12 torpedo-booten te laten bouwen. In Parijs wordt een Turksche moskee gebouwd. Met het oog op de Transvaalsche quaestie is het wel belangwekkend het volgende te ont- leenen aan een Engelsch tijdschrift, omtrent de aansprakelijkheid eener regeering die een Char ter verleent. Het Law Journal, een rechtsgeleeerd orgaan, zegt aangaande dr. Jameson’s inval in de Trans vaal, dat, zonder eenigen twijfel, de Britsche regeering uit een internationaal oogpunt ver antwoordelijk is voor de handelingen van den commissaris der Chartered Company. Elk ander I stelsel zou tot de bedenkelijkste misbruiken aanleiding gevenimmers een regeering zou i kunnen goedvinden, om heimelijk machtiging te geven tot handelingen, welke zij later for meel zou verloochenen, ofschoon de gevolgen reeds een uitgemaakte zaak waren. Elke re geering, wier ondergeschikte, hetzij door overdre ven ijver, hetzij op een andere wijze gefaald heeft, is volkomen aansprakelijk tegenover de vreemde natiën en deze verantwoordelijheid sluit de noodzakelijkheid van vergoedingen in, wanneer het volkenrecht geschonden is. Overstroomingen in de Maasstreek. Uit het Noorden van Frankrijk en uit België komen berichten van overstroomingen in de streken langs de Maas, welke rivier op vele punten zelfs bruggen overstroomde. Ernstige onheilen hebben nog niet plaats gehad. Een opwindend schouwspel. Er is langs boord van de in de haven van Adelaide lig gende stoomboot Flinders een eigenaardig schouwspel afgespeeld. Een ooggetuige bericht daarover het volgendeHet schip had een lading vee voor West-Australië aan boord. De dieren zouden in de Esperance-bay aan land gebracht worden, en wel, zooals gewoonte is, doordat men ze achter een kleine boot laat aanzwemmen. Drie paarden bevonden zich reeds aan land, juist werden twee vette stieren in het groote haai zich op Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur.

Friso nl | 1896 | | pagina 1