s No. 5. WOENSDAG 15 JANUARI 1896. Er is maar Buitenlandsch Nieuws. weinig noodig. Zes en twintigste Jaargang. s n Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. i f t t i Maar juist de beperktheid der monarchale Het preeken op t maar de 1 eischtte nu J werken tot den vooruitgang van ons H. P i- u i- e e D mee te geslacht Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7j- cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever enkele bewilliging voor deze of gene handels- of industrieele onderneming, ziet U dan kwam ’t op zaken aan. goede verstandhouding, de gezant gaf zijne afscheidsbrieven. en ’t algemeen, Uit Lorenzo Marquez is bericht ontvangen, dat het Duitsche oorlogsschip Condor gisteren aldaar is aangekomen. De Daily Telegraph verneemt uit Berlijn, dat Koningin Victoria aan Keizer Wilhem een eigenhandig geschreven brief heeft gezonden, waarin H. M. op ernstigen maar hartelijken toon over de Transvaalsche crisis sprak. DUITSCHLAND. Het ontwerp-Beurswet en het depót-wetsontwerp zijn Zaterdag in den Rijksdag naar eene commissie van 21 leden verwezen. De Rijksdag ging daarna over tot het behandelen van het ontwerp der wet op de margarine. Bij den loop der debatten daarover wenschten de meeste sprekers, dat het ontwerp hier en daar wat mocht worden verscherpt in het be- geen constitutioneele parlementaire Regeering en veel meer dan Hongarije belang bij een spoeiigen afloop van die onderhandelingen had. De minister-president Banffy antwoordde dat bij het als zijn plicht beschouwde de onderhan delingen voort te zetten. NOORD AMERIKA. Volgens eene dépêche der World uit Caracas gaan vele gewapenden naar de grens, buiten weten der Regeering, dientengevolge heerscht een werkzame revolu tionaire beweging in het Oosten. BUENOS-AYRES. Het Huis van Afgevaar digden heeft het wetsontwerp aangenomen be- UITGEVEBs Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM ENGELAND. Volgens een telegram uit Londen heeft een onderzoek aan het licht ge bracht, dat de berichten, aangaande ongeregeld heden in het Oosteinde op 6 dezer en het lastig vallen van Duitsche en Hollandsche zee lieden, sterk overdreven waren. De wanorde lijkheden hadden weinig te beduiden. Daily Chronicle heeft intusschen tegen van Engelaud’s grootheid door het van vensterruiten, het platslaan van het plunderen van winkels, scheld- enz. geprotesteerd, opmerkende, dat De Keizer antwoordde in een korten eigen- handigen brief op vriendelijken toon, dat hij gaarne Groot-Britannië de vriendschapshand wilde bieden, de verklaringen zijner ministers bevestigende, dat hij niet bedoelde een smet te werpen op Engeland’s waardigheid. Engelsche bladen laten zich van Malta sei nen, dat Prins Hendrik van Pruisen, Keizer Wilhelms broeder, en schout-bij-nacht der Duitsche marine, van het eiland vertrokken is aan boord van het Britscbe adviesvaartuig Surprise. Men gelooft, dat hij naar Berlijn terugkeert in verband met de marine-toebe- reidselen, thans in Duitschland gemaakt. De Globe verneemt van een barer bijzondere berichtgevers, dat men in sommige welingelichte kringen vermoedt, dat omstreeks 1885 tusschen Duitschland en President Kruger heimelijk een tractaat is gesloten, waarop de Duitsche Re geering hare tegenwoordige houding grondt. FRANKRIJK. Heden Dinsdag begint de nieuwe zitting der Kamers. Met eenige nieuws gierigheid wordt tegemoet gezienwie door den Senaat tot voorzitter zal worden gekozen, in plaats van den heer Challemel-Lacour want deze schijnt dan nu werkelijk af te tre den. Als candidaten noemt men de beeren Magnin, gouverneur der Fransche Bank, den oud-minister Loubet (dezelfde die in de Arton- zaak eene min of meer twijfelachtige houding aannam) en den welbekenden jurist Bérenger, die reeds vice-president is geweest, evenals de heer Magnin. De keuze is in zoover van ge*, wicht, dat van den voorzitter veel kan afhangen slechts eene aanleiding noodig. Nu, wij allen, die de kinderschoenen ont wassen en een weinig met de geschiedenis van ons Vaderland bekend zijn, wij weten mede te praten van werkelijke en aanleidende oor zaken tot geschil. En ook zij, die van vaderlandsche geschie denis niet het minste begrip hebben. Daar zijn er Ze wonen gaat nog goed. Er is maar weinig noodig om het geheel in vuur en vlam te zetten. Eén enkele vonk zet een hecht en sterk gebouw in lichte laaie en laat alleen enkele puinhoopen over. Één enkele vonk vernielt een dorp, een stad en laat het den historieschrijver over om van al het vroegere te gewagen en zijn lief en leed te vermelden. Eén enkele vonk, een bits of seberp woord, doet de vrede tusschen huisgenooten of huisgezinnen onderling voor goed verbreken en deze op voortdurenden voet van oorlog verkeeren Één enkele vonk is meermalen oorzaak, dat volken tegen volken ópstaan en eene algemeene slachting beginnen, een broedermoord in ’t groot, hoezeer men dan ook te voren jubelde over de vorderingen „van wetenschap en be schaving en der algemeene humaniteit huldigde. Er is maar weinig noodig om het geheel in vuur en vlam te zetten De uitingen inwerpen o weer goed të maken, wat hoeden, anderen bedierven, om weer, als immer, woorden men in Duitschland en Nederland de politiek van de personen weet te scheiden en waar geen Engelschman, zegt zij, over zulke kwajongens streken en geweldenarijen zich te beklagen heeft. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In het Volks huis te Budapest heeft de leider der uiterste linkerzijde ügron voorgesteld, de onderhande lingen over het Oostenrijksch-Hongaarsche «Vergelijk” te schorsen, aangezien Oostenrijk wel eens zoo iets, wat minder beviel, de kippen, het schaap, het varken, de kinderen en de kinderen vooral. Zoo in de verschillende bin- nenkamers werd ’t al besproken en in toe nemende mate veroordeeld. Ja, ziet, als ’t zoo zou voortduren, men moest niet denken dit of dat, maar dan kwam er toch een einde aan al de lankmoedigheid. De brand stof was reeds opgestapeld, een enkele vonk slechts noodig om die te ontsteken. Eindelijk, zoo geheel onverwacht, daar brak de donderbui los en als vreemden, daarbij staande, het ge heel overzagen, verklaarden ze ronduit niet te begrijpen, hoe over zulk eene kleinigheid zulk eene groote ruzie kon ontstaan. De goede lieden zagen aan, wat voor oogen was, maar van al het vroegere hadden ze geen begrip. Als ’t daar gaat in het gewone samenleven, gaat het ook in de politiek. Daar gebeurt veel achter de schermen. Daar stapelt veel op, wat men zoo dadelijk geen naam wil heb ben. En eindelijk breekt de bom los. Dat deugt niet «Politiek, Ge maakt me ziek!” getuigde een bekend Nederlandscb auteur en de man had geen ongelijk. Waarom kan ook de politiek, de verhouding tusschen landgenooten en die van volken onderling niet eerlijk wezen Is er iets, dat hindert, waarom bet elkander niet dadelijk gezegd? Staat het tegenwoordig vertegenwoordigend stelsel daaraan in den weg, dan, het kost geld genoeg, dient dit afgeschaft te worden of ten minste vervangen door een ander. Want we zien het, er is maar weinig noodig, om rust en orde te ver storen. Duitschlands Keizer een kleinzoon van Enge- lands Koningin, de Keizerin van Indië. Een aanslag op de Transvaal, eene stamverwante Nederlandsche Republiekis voldoende om ontwikkelde lieden als persmannen mogen heeten, tegen elkander op te zetten. Met alle bloedverwantschap schijnt het gedaan, hatelijk- moeielijk kunnen dragen. Uit was t met de macht legt ook zooveel dure verplichtingen op het volk zelve. Waar dit deel heeft en Ja, zoo te met, gaf hij zijnen terecht in de toongeving des lands, daar vroegeren vrienden nog wel een deftig knikje, gelde ook de eisch weest voorzichtig en be- waardigheid des lands, verbeeldt U, denkt, wat ge zegt en wilt. Het preeken op i een afgemeten deftigheid. Scherpe sensatieberoep mag U tijdelijk voordeel geven, lieden zagen al sinds jaren in dit bedrijf weinig het schaadt U op den duur anders dan komedie, met een jammerlijk einde, het Vaderland meer, dan ge denkt. De vrije en speurhonden wisten te vertellen, dat eigen- pers, de vrije volksuiting moge het begrip der lijk al die drukte slechts een gemaakt spelletje werkelijke vrijheid dubbel bestudeeren in tijden was^ De ware oorzaak lag dieper, er was van crisis en gevaar. Één enkele vonk, en ge weet het. Weten, wij weten ookdat het begrip Vaderlandsliefde dat der algemeene menschen- lang van den landbouw, liefde niet uitsluit. Ziet daar ginder de Trans vaalsche Boeren, ze zouden alle recht hebben den indringers te fusileeren. Grootmoedig zenden ze de gebeele bende den Engelschen, om deze te laten rechten. Eene handeling, buurtjes, beide goed gezind, die tevens groote staatkunde verraadt, ’t Ge- al lang reeds naast elkander en ’t beurt meer, dat men edele daden bij eenvoudige Maar zoo voor als na was er zielen aantreft. Toone nu ook Engeland, dat Slechts enkele dagen geleden ruischte daar van Oost naar West, van Zuid naar Noord het Engelen-lied«Vrede op Aarde, in Menschen een welbehagen 1” en nog geen week later stonden daar in Zuid-Afrika beschaafde lieden tegenover beschaafde lieden, van top tot teen gewapend, elkander bij wijze van Nieuwjaars groet op den kogel onthalend. Lage ijverzucht smeedde een snooden aanleg, die door koene vaderlandsliefde werd verijdeld en deze uitkomst alleen was het sterk verheffende, hoewel het feit zelve meer dan treurig is. Maar ais men nu in billijkheid mocht ver wachten, dat het frontmakende Europa een algemeen hoerahvoor de dapperen had en een terugwijzen van de arglistigen, dan bedriegt men zich, helaas 1 maar al te zeer. Daar is een vonk gespat en wie zal hare gevolgen berekenen. O, er is somwijlen zoo bitter weinig noodig Daar smeulde zoo voor als na het een en ander. De wereld bemerkte er niets van. heeren diplomaten verkeerden in onderlinge heden zjjn aan de orde van den dag en zeker harmonie en hielden hunne soirees en bals, jB het een geluk van onzen tijd, dat we onder schitterend en prachtig. Doch eene enkele beperkte monarchale machten leven. Waren grensregeling,eene enkele benoeming, eene deze onbeperkt, men zou zooveel snoodheid Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. het groot, werkelijk groot is Doch laten we i geduld hebben. Een vliegend eskader is reeds op weg. Een ander wordt voorbereid. Waartoe die moeten dienen, men gist. Ook een Duitsch schip kwam aan Afrika’s kust. De Turksche quaestie, met andere woorden de gruwelen van Armenië schijnen in 't vergeetboek te raken evenals de Venezuelaansche grensregeling. Amerika in tusschen houdt ook een oog in ’t zeil. Wat moet er van al deze dingen worden Brand stof genoeg, hopen we, dat de vonk niet ontspringe. Zuid-Afrika’s beschaving wordt niet bevorderd door eenig bloedvergieten van het beschaafde West-Europa of Amerika. Men steke rondom en overal het zwaard in de schede en versta zich broederlijk en wel met elkander. Maar bovenal en bovendien Ieder, die iets mede heeft te zeggen in de aangelegenheid van den Staat en zijne be moeiingen, vertegenwoordiger of particulier, hij bedenke zich wel tweemalen voor hij iets r Adehrengt, dat tot verwijdering kan leiden. Hulde aan recht en gerechtigheid bovenal, maar daarbij blijve het voorloopig. Elke andere uiting achten we op dezen oogenblik voorbarig, en daarom wijzen we aanzoeken daartoe als ge heel ontijdig af. Men zal ’t ons toestemmen er is weinig noodig om onheil te stichten, het eischt daarentegen wijs overleg en kalmte en bedaardheid om te kunnen voortwerken op de algemeene grondslagen van ridderlijkheid en deugd; een enkele steenworp kan uren arbeids vernietigen. Mogen we alzoo spreken in hoever de Senaat zich tegenover sommige tegenover zoogenaamde volksmenners, niet min- aanmatigingen der Kamer schrap zal zetten, der laten we onze stem klinken tegen al de Uit dit oogpunt ware de verkiezing van den bedachtzamen in den lande en we vertrouwen heer Bérenger het meest gewenscht, maar juist van dezen, dat er bepaald veel noodig zal zijn, hij schijnt de minste kans te hebben, om hun te bewegen ooit of immer mede te ENGELAND. Volgens een doen aan al wat klein en laag en verachtelijk mag heeten, terwijl ze te zijner tijd bereid zuilen worden bevonden het koene en manne lijke, het edele en verheffende te steunen, flink en krachtig, op den man af. Wetende, dat er maar weinig noodig is om de vonk der verdeeldheid en der ellendigheid aan te blazen, mogen we van de kern van ons geslacht ver wachten, dat ze begrijpt, dat er iets, dat er veel noodig is. om BLAD VOOR FRIESLAND. i 1 3 r 1 FRISO n iiiumniii

Friso nl | 1896 | | pagina 1